Strona główna  /  Miejsca  /  Bliźniaki

Bliźniaki

Bliźniaki

 

Bliźniaki - szczyt (a w zasadzie dwa bliźniaczo podobne do siebie szczyty) o wysokości 564 m n.p.m., pomiędzy szczytami: Kokocznik i Łysa Góra. Wznoszą się nad miejscowością Chocznia. Wchodzą w skład pasma niskich wzniesień na północno-wschodnich krańcach Beskidu Małego: Groni (503 m), Wapienicy (531 m), Ostrego Wierchu (562 m), Bliźniaków (564 m) i Iłowca (477 m).

 

Jeden ze szczytów, ten wyższy, nosi nazwę Giermotka (Giermadka). Wznosi się on na wysokość 564 m, chociaż spotkałem się też z informacją, że ma wysokość 572 m. Jego stoki są bardzo strome. Na jego zachodnim stoku znajduje się obryw kamieniołomu, jednego z dość licznych w tej okolicy (Darek Tlałka).

Każdy z was pisze o Bliźniakach i pewnie kojarzy nazwę z podwójnym szczytem. Otóż nazwa Bliźniaków według ludowej etymologii pochodzi od założycieli wioski, braci bliźniaków Jędrzeja i Grzegorza Berskich (baca).

Przez Bliźniaki przechodzi żółty szlak turystyczny z Inwałdu do Kleczy Górnej. Oba szczyty są porośnięte gęstym lasem. Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

hrobacza-chrobacza-laka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka

czupel

Czupel

leskowiec

Leskowiec