Czaniec Autor : lowell79 kategoria: Miejscowości







Czaniec jest położony w województwie śląskim, w środkowej częsci dawnego województwa bielskiego, na Pogórzu Śląskim. Umiejscowiony jest nas rzeką Sołą u podnuży Beskidu Andrychowskiego, a konkretniej u stóp Palenicy i Bukowskiego Gronia. Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny.


Historia Czańca

Czaniec należał do parafi kęckiej, według której, w kronikach parafialnych Czaniec zostaje wymieniony jako należacy do parafi w Kętach. Był to rok 1200.

Kolejne historyczne wzmianki o wsi pochodzą z roku 1457. Wtedy to w akcie sprzedaży księstwa oświęcimskiego królowi polskiem przez księcia Janusza Czaniec wymieniony jest jako wieś.

Już w wieku XVI na tych teranach zaczęło rozwijać się tkactwo.

W roku 1808 Czaniec został zakupiony przez księcia Alberta, posiadłości dworu wynosiły około 801 ha.

Kolejnym właścicielem Czańca został Olbracht Habsburg, w roku 1857 Czaniec liczy 1871 mieszkańców.

Wybuch II Wojny Światowej spowodował, że broniąca się armia generała Kustronia wycofała się na wschód zaminowując i wysadzając most na Sole przed atakującymi wojskami niemieckimi.

3 września 1939 roku do Czańca wkroczyli Niemcy. Przybyły nowe władze - Gestapo, SS, SA zaprowadzając własny porzadek poprzez wywożenie do więzień i obozów zagłady.

Końcem maja 1942 rozpoczęły sie masowe wysiedlenie do Niemiec. W miejsce polskich rodzin sprowadzono obywateli niemieckich z Rumuni.

28 stycznia 1945 roku Czaniec został wyzwolony.

Po wojnie następiły liczne przemiany gospodarcze. Wybudowano wiele nowych budynków i obiektów, nastąpiła elektryfikacja wsi.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Należy również wspomnieć, że z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. W 1788 urodził się tu prapradziadek papieża Jana Pawła II - Bartłomiej Wojtyła, w 1826 pradziadek Franciszek Wojtyła, a w 1852 dziadek Maciej Wojtyła, który przeprowadził się do Lipnika.

 

Zabytki i ciekawe miejsca

 

  • barokowy dwór obronny z XVII wieku
  • wieża kościelna z XVII wieku
  • kościół z okresu międzywojennego
  • zbiornik zaporowy Czaniec
  • pamiątkowy obelisk na cmentarzu w Czańcu, na którym widnieje drzewo genealogiczne rodu Wojtyłów

 

Komunikacja w Czańcu

Rozkład PKS z Bielska-Białej

 

źródło:

http://pl.wikipedia.org