Strona główna  /  Miejsca  /  Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej

 

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej zwany również jest bialskim zamkiem. Jest to późnoklasycystyczny pałac mieszczący się w Bielsku-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Wybudowany został w 1596 roku jako dwór lipnickich starostów. Obecny wygląd całkowicie wywodzi się z I poł. XIX wieku, kiedy był własność Albrechta Habsburga. Od roku 1885 należy do Zgromadzenia Córek Boskiej Miłości. Pełni rolę klasztoru, a także prowadzonego przez nie domu dla upośledzonych kobiet i dzieci. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, tworzącym razem z pałacem zespół pałacowo-parkowy.

 

Historia i architektura Dworu Lipnickiego

 
 Dwór Lipnicki do roku 1925 znajdował się w granicach odrębnej wsi Lipnik. Podczas okresu 1499-1789 Lipnik był siedzibą niegrodowego starostwa posiadającego obszerne tereny między Sołą od strony wschodniej a Białą z zachodu. 

 Przyszedł 1596 rok. Starosta Piotr Komorowski w miejscu dolnego lipnickiego folwarku rozpoczął budowę małego zamku. Zamek ten oprócz roli rezydencji starostów wybudowany pozostał z myślą o obronie. Miał zabezpieczyć granicę między Rzecząpospolitą a monarchią Habsburgów na Białej, jak również mieszkańców przed zbójnikami beskidzkimi.
  

 Początkiem XIX wieku Dwór Lipnicki był własnością arcyksięcia Albrechta Habsburga, właściciela dóbr w Żywcu i księcia cieszyńskiego. Z jego polecenia dwór pozostał odtworzony w późnoklasycystycznym nurcie. W całości został zmieniony wygląd pierwotny budynku. Wokół Dworu powstał dużych rozmiarów park. Dwór przekształcił się w pałac.

W 1885 roku właściciel na początku wydzierżawił, a następnie oddał pałac Zgromadzeniu Córek Boskiej Miłości, powstałemu w 1868 roku w Wiedniu. Była to wymieniona jako pierwsza placówka tego zakonu na polskich ziemiach.
 

 W roku 1869 pałac pozostał odnowiony według projektu Emanuela Rosta. Wybudowano następne piętro. Od południowej strony dobudowano kaplicę św. Hildegardy. Dwór Lipnicki jest  strukturą o planie prostokątnym z czterospadowym dachem, a środek fasady zaakcentowany jest portalem i dekoracją okien.
 

W roku 1869, na piętrze powstał zakład naukowo-wychowawczy dla dziewcząt, który później przekształcono w gimnazjum z nauczycielskim seminarium. 1909 rok przynosi kolejne zmiany: na obszarze zespołu pałacowo-parkowego wybudowano trzypiętrowy budynek, mieszczący szkołę prowadzoną przez zakon. Jesteśmy w stanie go odnaleźć od strony obecnej ul. Broniewskiego. Po II wojnie światowej było w nim III LO im. A. Asnyka. W roku 2001 pozostało przywrócone do życia Gimnazjum Zgromadzenia Córek Boskiej Miłości, a po roku liceum. Obie szkoły zajęły budynek przy ul. Broniewskiego.


  Na dzień dzisiejszy w pałacu znajduje się klasztor Zgromadzenia Córek Boskiej Miłości, jak również prowadzony przez zakonnice - dom opieki dla upośledzonych dzieci i kobiet.

 

źródło: http://bb.2betravel.pl/dwr-lipnicki-w-bielsku-biaej

  Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czarne-dzialy

Czarne Działy

przelecz-kocierska

Przełęcz Kocierska

skala-czarownic

Skała Czarownic

formy-skalne-lamana-skala

Formy skalne Łamana Skała