Strona główna  /  Miejsca  /  Hrobacza (Chrobacza) Łąka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka

 

Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i w pewnym sensie kontrowersyjnym. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych panoram, dla wielkiego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony. Niejednego turystę zaciekawił widok Krzyża. Na Hrobaczej (Chrobaczej) Łące znajduje się schronisko.

 

Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i znajduje się pomiędzy Groniczkami i Bujakowskim Groniem.

Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno zalesiony. Patrząc z tego kierunku możemy zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok. 500 m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami widać wspomniany wcześniej Krzyż.

Południowy stok Hrobaczej Łaki to urocza polana (wg. Andrzeja Matuszczyka Izydorowska Polana). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt góry! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid Mały, oficyna "Rewasz"):

"Ze szczytu polany rozciąga się panorama na Jezioro Międzybrodzkie, podnoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W kierunku płd. za doliną Żarnówki Dużej poprzeczny Nowy Świat, za nim cały masyw Czupla - od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle za nią Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem i Magurą".

Dodam, że na dalszym planie można podziwiać Królową Beskidów - Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.

Przejdźmy do wspomnianego wcześniej Krzyża, który jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 roku. Wtedy to dzięki staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego wybudowano 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia Diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż oczywiście został uroczyście poświęcony. Dawniej na miejscu Krzyża znajdował się trianguł. Obok znajduje się głaz z napisem "Stat cruź dm volvitur orbis" co oznacza "Krzyż stoi tak długo, jak kręci się świat". Ciekawym pomysłem jest platforma widokowa, z której rozciąga się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak wspominałem Krzyż jest w nocy oświetlony i widoczny z daleka.

Ostatnią atrakcją, choć dość dziwną, jest Dom Turystyczno-Rekolekcyjny, czyli takie trochę wyrwane z rzeczywistości schronisko. Oczywiście jest to moja prywatna opinia. Schronisko zostało wybudowane w roku 1935 przez rodzinę Dorzaków i miało być odpowiedzią Beskidenverein na powstałe wcześniej polskie schronisko w pobliżu Magurki "Widok na Tatry". Właściciele, jak pisze w swoim przewodniku Radosław Truś, podpisali w czasie okupacji volkslistę, aby móc dalej prowadzić schronisko. Pomimo częstych wizyt Niemców w schronisku ukrywana była żydowska dziewczynka oraz obrazy Kossaka. Właściciele pomagali również ukrywającemu się spadochroniarzowi sowieckiemu. Dzięki temu obiekt nie został zarekwirowany przez państwo ludowe. Kolejnym właścicielem był Rudolf Baścik. Schronisko doczekało się rozbudowy. W roku 1991 przekazał schronisko warszawskiej fundacji "SOS w Obronie Poczętego Życia". Obecnie jest to wspomniany Dom Turystyczno-Rekolekcyjny. Posiada 35 miejsc noclegowych i bufet. Radosław Truś stwierdza, że w schronisku są "...Warunki spartańskie, brakuje wody i prądu. Na nocleg trzeba się umówić, telefonu brak".

Szczyt stanowi bardzo dobry węzeł szlaków turystycznych. Swoje wycieczki można zaplanować z: Lipnika, Kóż, Porąbki, Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej). Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

czupel

Czupel

leskowiec

Leskowiec

potrojna-czarny-gron

Potrójna (Czarny Groń)