Strona główna  /  Miejsca  /  Kocierz

Kocierz

Kocierz

 

Kocierz jest wsią położoną w województwie śląski , w powiecie żywiecki, w gminie Łękawica. Znajduje się na wysokości 440-660 m w dolinie potoku Kocierz, zwanego również Kocierzanką lub Kocierką. Piękne położenie miejscowości, otoczonej z każdej stromy lasami i pięknymi, widokowymi szlakami turystycznymi, spowodowała wzrost jej popularności. Łatwy dojazdy - droga nr 781, łącząca Andrychów z Żywcem (Gosciniec Kocierski), oraz Zajazd Górski - Kocierz na Przełęczy Kocierskiej, również przyczyniają się do popularyzacji tej miejscowości. Dookoła Kocierza można podziwiać takie szczyty jak: Ścieżków Groń, Gugów Groń, Przykrzyca, Jaworzyna, Wielka Cisowa Grapa, Kocierz, Kiczora, Gibasówka, Kucówki. Dolna część wsi zwana jest Kocierzem Moszczanickim, górna - Kocierzem Rychwałdzkim.

 

Wieś otoczona jest lasami o zróżnicowanym drzewostanie wśród, których na południowo - wschodniej i zachodniej stronie Wielkiej Góry (879 m n.p.m.) i Wielkiego Cisownika (853 m n.p.m.) znajduje się rezerwat "Szeroka". Założony został w 1960 roku i obejmuje powierzchnie ponad 50 ha. W swoich zasobach posiada podlegającą ochronie dolnoreglową buczynę karpacką z ponad dwustuletnimi okazami przede wszystkim buka i jodły. W terenach tych można również obejrzeć pojedyncze okazy przyrody żywej jak lipa drobnolistna, jesion wyniosły, dąb szypułkowy. Oprócz bogactwa flory, na terenie Kocierza występuje różnorodność fauny, którą można spotkać wędrując po okolicznych lasach. Często zwierzęta podchodzą bardzo blisko domostw, zwykle zimą szukając pożywienia. Najczęściej spotykane gatunki to: bocian pospolity, jastrząb, myszołów, wilki (przechodnie), dziki, jelenie, sarny, zające, lisy, kuny i wydry. Czasami gościnnie zagląda w te strony niedźwiedź.

 

Historia miejscowości Kocierz

 

Prawdopodobnie pierwszy wzmiankował wieś wójt żywiecki Andrzej Komoniecki w swej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704r.

"Kocierz wieś od lasu nazwanego Kocierz i rzeki z niej płynącej, a zwłaszcza, że tam poddani Państwa Ślemieńskiego w tymże miejscu kotelnicę albo kocierz owiec miewali, gdzie młode owce to jest jagnięta kociły się..".

Miejscowość powstała jako osada pasterska na przełomie XV i XVI wieku.

We wsi do niedawna eksploatowano pokłady piaskowca dla celów budowlanych.

W 1981 roku wzniesiono (staraniem księdza Zygmunta Biernata) w Kocierzu Rychwałdzkim kościół-kaplicę, o oryginalnej bryle, harmonizującej z górskim otoczeniem. Kaplica (p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny) jest filią parafii w Łękawicy.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

 

Zabytki i ciekawe miejsca

 

 

  • zabytkowa kapliczka z 1775 r. z kolumną toskańską, z opowiadań mieszkańców wynika, że jest to najstarsza kapliczka w Kocierzu. Kiedy powstała i dlaczego, nikt nie umie odpowiedzieć.
  • w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły stoi pomnik przypominający o wydarzeniach, które miały tu miejsce 14 sierpnia 1944 roku, kiedy to przywieziono z Oświęcimia i powieszono 15 Polaków, w odwet za zabicie 5 osób współpracujących z Niemcami.
  • rezerwat "Szeroka"
  • Gościniec Kocierski - jest dziełem inżyniera nieznanego do dziś nazwiska. Droga ta umożliwia najkrótsze połączenie Andrychowa z Żywcem (27 km). Stanowi ona przykład dobrego rozwiązania profilu drogi górskiej od strony technicznej, posiada także wybitne walory widokowe, przewyższając malowniczością wszystkie inne tego typu drogi w zachodniej Małopolsce. Szosa ta wybudowana została na polecenie cesarza austriackiego Józefa II w latach 1784 - 1788 rękoma więźniów z Wiśnicza i Spielberga w Brnie na Morawach i nosiła wówczas nazwę drogi cesarskiej nr 20. Szosą tą w roku 1805 odbywał podróż do Rycerki hrabia Ludwik de Laweaux i już wtedy chwalił uroki krajobrazu i roztaczające się z tej drogi widoki. Przez długie lata wędrującym tędy ludziom za nawierzchnię służyła ta, którą położono jeszcze za czasów cesarza Józefa II. W latach 1967-70 drogę zmodernizowano kładąc asfaltową nawierzchnię - zachowując jednak oryginalny przebieg. Najbardziej malowniczy jest środkowy 15-kilometrowy odcinek drogi z Targanic do Kocierza. Jadąc od północy pokonujemy największe wzniesienie, na długości 4 km malowniczymi serpentynami droga wznosi się od 450 m. n.p.m. (Targanice) do 718 m. n.p.m. (Przeł. Kocierska). Łagodniejszy jest spadek drogi na południe, gdzie Gościniec zbiega do Górnego (Rychwałdzkiego) Kocierza.
  • Ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy "Kocierz" z basenem kąpielowym, a na północnym stoku Przełęczy do dyspozycji narciarzy zainstalowano wyciąg.

Komunikacja w Kocierzu

Rozkład jazdy PKS Żywiec z Żywca
Rozkład jazdy PKS Żywiec z Kocierza Basie

fotografia główna. Darek Małecki

źródło:

Andrzej Matuszczyk - "Beskid Mały. Przewodnik turystyczny" Wyd. PTTK "Kraj" Kraków 1984

www.kocierz.pl/osrodek_kocierz/rys_historyczny.htm
www.lekawica.com.pl

P.S. W zebraniu informacji pomogła Lijo, dmały. Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię
Tagi: 

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


ponikiew

Ponikiew

lysina

Łysina

andrychow

Andrychów

rzyki

Rzyki