Strona główna  /  Wydarzenia  /  Mały Szlak Beskidzki etap I: Bielsko-Biała, Straconka - Zapora Porąbka

Mały Szlak Beskidzki  etap I: Bielsko-Biała, Straconka - Zapora Porąbka

Mały Szlak Beskidzki etap I: Bielsko-Biała, Straconka - Zapora Porąbka

 

🕔 Data rozpoczęcia: 2015-03-21 00:00:00


🕔 Data zakończenia: 2015-03-21 00:00:00


Mały Szlak Beskidzki - znacznie krótszy i dużo łatwiejszy, ale ogarniający to co pomija jego starszy brat Główny Szlak Beskidzki. Spina pasma górskie leżące na uboczu tych najwyższych, biegnie w otoczeniu zacisznych wiosek, czasem zapomnianych przez turystów, przez urokliwe wzniesienia Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. Pokonanie jego przewyższeń nie powinno nastręczać większych trudności przeciętnemu wędrowcy, a tym bardziej gdy podzieli się go na jednodniowe krótkie odcinki. Dla wielu wędrówka ta, przez lasy, łąki i pola to wspomnienie czasu, kiedy życie biegło wolniej i spokojniej. To ucieczka od zgiełku i hałasu.

 

Wielu z nas Główny Szlak Beskidzki ma już za sobą - czas dopełnić tamtą wędrówkę i spiąć całą beskidzką rodzinę. Dla wielu pokonanie Małego Szlaku Beskidzkiego może być sprawdzianem i preludium do wędrówki najdłuższym polskim szlakiem górskim.

Trasa szlaku

Wędrówkę rozpoczniemy na wiosnę, gdy natura zacznie budzić się do życia, a potem powiedzie przez lato, kiedy przyroda rozkwitnie do pełni swoich możliwości. Przyjdzie kolej na jesień, gdy otaczający świat wyciszy się w feerii barw, aż nadejdzie zima, kiedy przyroda uśnie utulona białym kobiercem. Tak przeminą wiosna, lato, jesień, zima - cały rok wyznaczający cykl naturze. Gdy wędrówkę tą zakończymy przyroda zacznie się ponownie budzić po śnie, jak rok temu, kiedy ją zaczynaliśmy.

Cykl roczny w najbardziej oczywisty sposób układa życie na ziemi. Na Małym Szlaku Beskidzkim poddamy się mu, zawierzając los siłom przyrody charakterystycznym dla danego czasu. Rytm pór roku od zawsze miał wpływ na człowiecze życie, jego pracę i zwyczaje. Dawne wierzenia, obyczaje i obrzędy odzwierciedlały stosunek człowieka do natury i jej tajemnic. I choć wzięły początek w pradawnych, pogańskich wierzeniach, to były one tak silnie zakorzenione w kulturze naszych przodków, że przenikły do chrześcijaństwa i życia codziennego współczesnego człowieka. Nasza wędrówka nawiąże do tajemnic dawnych ludów zasiedlających sielskie wzniesienia Beskidów, gdyż zetknie się z polskimi zwyczajami ludowymi w tle.

Tabela

Zachęcamy do ponadpokoleniowego, rodzinnego wędrowania, dzieci, młodzież i seniorów, bardziej i mniej wytrawnych wędrowców.

Wędrujmy wszyscy razem Małym Szlakiem Beskidzkim przez cztery pory roku z polskimi zwyczajami ludowymi w tle!

Zapisy na poszczególne etapy dokonywane będą po ukazaniu się ogłoszenia o imprezie
na stronie: http://www.pttkhts.hg.pl/imprezy.html

Szczegółowych informacji na temat przedsięwzięcia udzielają:

Marek Szala: +48 508-544-538     Dorota Szala: +48 507-953-300

dmszala@gmail.com

  Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


operacja-poludnie-2016

OPERACJA POŁUDNIE 2016

ii-oblezenie-warowni-inwald

II Oblężenie Warowni Inwałd

xvi-bieg-gorski-zar-2014

XVI Bieg Górski Żar 2014

iii-jesienny-bieg-potrojnej-14112015

III Jesienny Bieg Potrójnej - 14.11.2015