Strona główna  /  Miejsca  /  Pańska Góra

Pańska Góra

Pańska Góra

 

Pańska Góra - szczyt znajdujący się na wysokości 432 m n.p.m., jest najbardziej wysunięty na północ w Beskidzie Andrychowskim. Wznosi się nad Andrychowem. Wchodzi w skład pasma : Czuby (491 m), Wapienica (531 m), Gancarz (802 m). Znajdują się tutaj: trasa rowerowa, ścieżki dydaktyczne, stary sad. A sam las ma statut Parku Miejskiego. Historia nazwy Pańska Góra, ma związek z właścicielami Andrychowa, do których też należała Pańska Góra. To oni założyli tutaj sady owocowe. Miejscowa ludność nazwała szczyt Pańską Górą.

 

Pańska Góra, kiedyś zwana także Lanckoroną, ma 428 m (jest to poprawna wysokość omawianego szczytu; pomiar ten był dokonany od Morza Bałtyckiego początkiem lat 80 XX w., jednak w literaturze turystycznej bardzo rzadko spotykana. Przyjęła się w wysokość 432 m npm, która to wysokość, była mierzona od poziomu Morza Czarnego. Czasami można znaleźć mapy z wysokością 433 m npm) wysokości nad poziomem morza (wys. bezwzględna). Wznosi się nad centrum Andrychowa ponad 100 m. (wys. względna).

Stok wschodni zajmują ogródki działkowe, północny: łąki i las, zachodni stary sad, a południowy w całości pokryty jest lasem. U stóp "Pańskiej Góry" od strony południowej płynie ciek wodny "Młynówka", znajdują się tam także podmokłe łąki i zarastający Staw Anteckiego.

Pańska Góra jest najbardziej na północ wysuniętym, zalesionym wzniesieniem w obrębie andrychowskiej części Beskidu Małego. 

Przez Pańską Górę przechodzi zielony szlak z Andrychowa na Leskowiec. Szlak wspina się od Andrychowa stokiem, a potem przez las wyprowadza na skraj polan z widokami na pogórze. Dostrzec można kominy zakładów chemicznych w Oświęcimiu, pagórki w okolicy Libiąża i Garb Tenczyński. Szlak obchodzi dalej łukiem wierzchołek Pańskiej Góry i obniża się łąkami w kierunku Przeł. Pańskiej.

Wchodzi w skład tzw. Skałek Andrychowskich, zbudowanych w większości ze skał wapiennych z ery mezozoicznej, z okresu dolnej jury i kredy i znacznie starszych prekambryjskich granitognejsów, skał metamorficznych

Na zachodnich zboczach tej góry występują skały wapienne, te same wapienia i inne składniki co na pobliskiej Wapienicy.Są to zbite lub okruchowe białe wapienie rafowe typu sztarmberskiego i cienkoławicowe wapienie z rogowcami z górnej jury, zlepieńce kwarcowe, wapienie z niebieskimi rogowcamii szare margle z górnej kredy, ciemnoszare wapienie organogeniczne.

Na północnych stokach - znajduję się duży porwak zbudowany z bardzo starych skał metamorficznych – gnejsów i granitognejsów o długości 200 m i miążności do 30 m. Skały te pochodzą jeszcze z przed dewonu oraz z wapiennych skal osadowych z górnej kredy i paleogenu. Jednak ostatnio są one zagrożone, a wszystko to z powodu trwających w tym rejonie budów.

 

Znajdują się tutaj tory rowerowe, ścieżki dydaktyczne, stary sad, a las ma statut Parku Miejskiego.

Historia nazwy Pańska Góra, ma duży związek z panującymi wówczas właścicielami Andrychowa, do których należała Pańska Góra. To oni byli założycielami sadów owocowych. Miejscowa ludność zaczęła nazwała szczyt Pańską Górą.

.

Baca Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię
Tagi: 

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

hrobacza-chrobacza-laka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka

czupel

Czupel

leskowiec

Leskowiec