Beskid Mały. Małe góry - wielkie wrażenia.

Beskid Mały. Małe góry - wielkie wrażenia.

Beskid Mały jest bez wątpienia jednym z najbardziej urokliwych pasm górskich w Polsce. Położony jest w południowej części Naszego kraju, rozciąga się na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego, tworząc malowniczy krajobraz pełen gęstych lasów, górskich potoków oraz beskidzkich szczytów.

Mimo że jest to jedno z mniejszych pasm beskidzkich, Beskid Mały posiada wiele atrakcji dla turystów. Góra Żar, znana z elektrowni szczytowo-pompowej, to jedno z najpopularniejszych miejsc, które przyciąga turystów. Można tam wjechać kolejką linową, lub wejść szlakiem turystycznym. Na szczycie można podziwiać panoramę zachodniej części Beskidu Małego, Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego oraz pobliskich jezior. Dla miłośników pieszych wędrówek pasmo to ma kilka wymagających tras i pięknych szczytów do zdobycia. Jednim z nich jest Czupel (933 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Małego.

Beskid Mały to mały raj dla żeglaży. Jezioro Międzybrodzkie oraz Jezioro Żywieckie przyciągają amatorów sportów wodnych, a także osoby szukające wypoczynku nad wodą. W okolicznych lasach można spotkać dziką zwierzynę oraz cieszyć się spokojem przyrody. Region oferuje liczne atrakcje przyrodnicze, w którym można podziwiać unikalne formacje skalne, jaskinie, wodospady oraz rzadkie gatunki roślin. Zapraszamy do Beskidu Małego! Hej!

Szczyty Beskid Mały

Szczyty Beskid Mały

Miejscowości Beskid Mały

Szlaki Beskid Mały


Szałasy kamienne w Beskidzie Małym

W Beskidzie Małym w odróżnieniu od innych terenów beskidzkich rzadko powstawały typowe szałasy - zespoły zabudowań na halach, gdzie pasterze bytowali cały sezon, gdyż ten typ gospodarki był nieopłacalny ze względu na małe odległości od domostw w tutejszych wsiach. Na polanach górskich stawiano oryginalne budowle kamienne lub drewniane, które były raczej szopami polaniarskimi niż szałasami. Szałasy kamienne można uznać za ostatnich świadków pierwotnej- prawdziwej góralszczyzny i życia pasterskiego w Beskidzie Małym...


Historia: Dolina Roztoki i Długie Łąki

W latach 1943-44 w grupie Kocierza działał Oddział AK "Garbnik" pod dowództwem por. Czesława Świąteckiego "Surmy", złożony z uciekinierów z Oświęcimia. Potem jego dowódcą został por. Józef Barcikowski. W sierpniu 1944 r. wsparła go mała grupa partyzancka "Orzeł" spod Leskowca. W listopadzie "Garbnik" zakwaterował się w jednym z domów letniskowych na Długich Łąkach w dolinie Wielkiej Puszczy i stamtąd prowadził dalszą działalność...


Willa Rudolfa Hossa

W Międzybrodziu Bialskim po byłym komendancie KL Auschwitz-Birkenau zachował się drewniany dom wypoczynkowy. Ośrodek wypoczynkowy Złoty Stok na zboczu Kotelnicy w Międzybrodziu Bialskim nie wyróżnia się spośród innych w okolicy. Ośrodek nie jest nowy, to widać od razu. Mało kto jednak wie, że główny budynek wykonali więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau...


Mapa Beskidu Małego

Beskid Mały Mapa laminowana! Rodzaj: mapa laminowana jednostronna z przewodnikiem na odwrocie Skala: 1:40'000 Rok wydania: 2023 Wydanie: 13 Format: B1 (68 x 98 cm) Beskid Mały to mapa prezentująca obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.

Przewodnik Beskid Mały

Przewodnik "Beskid Mały" obejmuje teren wieloboku wyznaczonego przez podgórskie miasta: Bielsko-Białą, Żywiec, Suchą Beskidzką, Wadowice, Andrychów. Zatem obejmuje swym zasięgiem także Czeretniki, czyli Pasmo Pewelskie i Grupę Żurawnicy, które to pasma geografowie najchętniej by widzieli w Beskidzie Makowskim (zwanym przez niektórych Średnim).

Ciekawe tematy Beskid Mały: