Poniżej zamieszczam specjalnie dla niewiernego Tomasza , czyli MK, sesję zdjęciową wideł używanych w dawnych gospodarstwach. Niektóre z prezentowanych wideł są nadal używane.
Te wszystkie zacne narzędzia pochodzą z byłego gospodarstwa mojej rodziny (czytaj: jestem groźny ).
Widły pierwsze z prawej (nr 5) są widłami normalnymi (uniwersalnymi), najczęściej stosowanymi.
Drugie z prawej (nr 4) były używane do słomy i siana. Długie sztylisko oraz nieco wydłużone zęby polepszały załadunek siana i słomy na wóz, lub też przeładowanie z wozu na strych.
Widły środkowe (nr 3) są typowymi widłami do ściągania obornika z furmanki. Woźnica (furman) usypywał co kawałek kupki obornika, które z kolei rozrzucało się po polu normalnymi widłami. Widły te służyły również do ściągania obornika z pryzmy (dużej kupy ).
Czwarte widły od prawej (nr 2) pozbawione uchwytu na sztylisko posiadały przemiennie wygięte zęby. Po dowiązaniu łańcucha służyły do wyciągania zatopionego wiadra ze studni. Żeby mogły służyć do ściągania obornika musiałyby mieć dużo mocniejsze i znacznie bardziej wygięte zęby i to tylko w jedną stronę.
Widły piąte z prawej (nr 1) są widłami wzmocnionymi. Używane na przykład do skopywania rabaty.
Fanów wideł i ich zastosowań, z wyjątkiem ustawek, dyskotek i międzysąsiedzkich rozmów przez płot , zapraszam do podzielenia się swoimi uwagami.
Ostatnio edytowany przez Staszek (2013-06-23 20:10:31)