401

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

sprocket73 napisał/a:

Tak jest! smile Niestety czytałem, że huśtawki już nie ma.

Hmm... nie wiem co z huśtawką. Nigdy nie byłam w tym miejscu, ale dużo o nim słyszałam od swoich uczniów, którzy tam chyba często bywali. Chcieli mnie nawet do tej huśtawki zabrać. big_smile Szkoda, bo pomysł ciekawy, a i widoczki z tej huśtawki na dolinę całkiem ładne były.

A to moja zagadka.

Jak się nazywa ta ogołocona z drzew góra ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX2Ldgq8BoDUWj2Dhj3rT0xdYn6r1l7qVK4P40Z5mL3WGIcUV-oq9IfTpjz8FiPxJwJvYmQiBl-pMYYQ6Fq1wNOh54CQnd7GDgoGG11Bi9t79U-4nFcnV3fqWWXaPl4KEFOWV0m4zduPtRcBHKppofjFw=w1920-h717-no

402

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Huśtawka na stoku Gancarza big_smile

403

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Żeby ruszyć z miejsca ... , strzelę big_smile , może w Targoszowie ?

Ubiegłoroczny „walentynkowy spacer” był niesamowicie piękny z powodu świeżego puchu śnieżnego, który przy sporym mrozie utrzymywał się na drzewach zamieniając Beskid Mały w iście bajkową krainę Bajkowe zimowe walentynki 2021.

W tym roku z powodu odwilży już tak cudownie zimowo nie było, mimo to postanowiliśmy w ramach niedzielnego relaksu powtórzyć wycieczkę na Złotą Górkę. smile

Dodatnie temperatury w dzień spowodowały, że śnieg mnie utrzymał się na drzewach, jednak przy powierzchni ziemi trzymał lekki mróz. Miejscami trzeba było uważać na oblodzenia. Błota czy rozmiękłego śniegu na całej trasie nie było. W ciepłych promieniach słońca szło się bardzo przyjemnie.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUGQdvd8qqIXe63P53Mm5b6LpJMyrwdGKk4tPj5dcKiDFA3hcRQIU8MeApXQKRlLyzhgpxxSDa0EIAtSk5ESqlGIxCWfVkN4wnmLfd5pLHw_JKdgMTba6MVwosGku7ziLhx-dD7rEKhOVee6XRR2VVu2A=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWnhLgNPUGTAt2LOj4nALirnbzK-DEDQ6eRy8p87Op-fb72RSuys4QjhGC0l6dOW_QZHU3fqKyfbVMNXku_Q8dN5aJQT7lE3A4PdrvlTaMJxWXq3ddQXtu9OwhxDGa-25ROQs15_yTuDvs4lF-Z3qLS4A=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUeq3TzIsDIpRleiTHmgvLZ3a-GDcfLbH1e6NHKVhhwf3b4ZxakB3Gvey60TnZpl1TxPjcGTFyR9iaoyfxAA6MT2-5aeoJEiEZvJSImRplz3dVbcPGy6Dv2amHCcKlQyR_P_KGxjhOALRluQaE94fOmFA=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX0aJOJGBXN5IBF0uy20AqXY-KE4-6GXTr_MrEx1o_12NFm3Qv0w_tlT4Khtpiu6ZFdQoMDVu0ObW1P4Kng1gdDl81r6zfVcyXiF-URij7clVo3lNrdoopbbYCF6Dizn63g_K8Oy3dBq6xK5ZGqW3Gdig=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXP2zj2wIKtT2zgzETHjJjKn4IXXPIqUAdvrgTc_GWtdPNoazPGs-VtcHQuVLeXnJlRO4d3RLl7OG45T2qI7zkl6USx3c5BSsRCtv0mghQqDXu-ncdykYhz3JRF6rB7DhbJcrivEXOF7ZD2wDDY7j6-GA=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVUidkwJHyYKMy_r726FKfcEfae30Z_EbHUKeAU155IqXI4LaGgFy_BfnHtChUC8rwB_leRaUT-1iFAm3jgB2AEKcIY51lOHS1VB1SQU7K-KPwP7rLB_WK9trCkOfeZdKkql9tQ19KiZUmzR1P-iBQ5MQ=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWS-D1EUPFmmkb7Q1Fx1qAqcn0LP09hDfYaYN2YW_3FQ6WDXZX7FP9paLW1qCAI9w3xkLD46tmhda9-PBDLzwQeBkfjKleZZmS481oikAa1ZaBH8G76c_smJgr6fREkDKmIbHwxgEC5pdaPqLxeiXdzFA=w1557-h1038-no

Piękne dalekie widoki na północ podczas trawersowania stoków Porębskiego Gronia.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWA1wqJi8ibWuNh93NMLW6A9bChJd9ZtHO2N6AS44kEiOHM6tbziiQjyawrCBVQAdlRON-7fAZy5PtPIhouXkJtxKvJFsUPgGO3eI1wXZxjTVXwRPA9AtVzS_xkLpJE-VWlWz_2_duLRz9-YBGlrQc7oA=w1799-h897-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX7a7x18X4BQZWj1-GSEzNI1tyvLKQldu1GrTYFR5bhh7Y6yuWBtyVUwi_mtmKA_NO9lRm81ivuHbf9ApMnW24fFmvNNVeDTUpge89X6qtSxm8dGnU-b1l96WHP-DRohmD5OQbYG4D_amjtcmUtMIMi-g=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUM9rdfgLN6PSW7S0itHL9cxgxp2F8nEqSrc200oT2vMa3Iepuxr0qtJskScWJzFVA_BI8Avo3zHjO0hY-W-guCmMkqX_sD72vIEoe9YXN0H6s6YD1FiTB0Bogu6b5lbLEnlxPwHrQTzyMqUStDd7IKCw=w1557-h1038-no

Na szczytach dosyć mocno wiało. Pomimo ostrego słońca, zimne podmuchy wiatru dawały się odczuć. Jednak rewelacyjne w tym dniu widoki rekompensowały wszystkie niedogodności. big_smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWzLTwZBpqUaMJNkHpixtyZCjNzd9QHWLEZ7fMfoQXyoqlEz-m_rApt-S1ULNfR8SvLrsaEwjPjZMCHRDlqthanRlgSNNzx1RocaCjMgdMYj7eNhrohlFXyJ3SKmN-Y-32jJlEZxmKi1lIU83GlOzWcsw=w1557-h1038-no

Ładny widok na Kiczerę i zbiornik górny Elektrowni Wodnej Porąbka - Żar.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVjSpuwP8XiZk0DEyS2jrzWgu9Oa9kZ3RlQsNCyGJMIcZI1wFQtad6Yf7B9thvxEjgbq63c5DaoQonQsyjOYROhjygRBD5TQ2D_dPrR2buF25fELpPeqPXu-oTMeZbcw81lInJHXBnolK2WqTBT9Y6cBA=w1557-h1038-no

W tle ośnieżona Mała Babia Góra.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXfJWedgturtJtnSeib_d4PNU7DUDoIjiWxrJS6fcqPnPz8-82danrP8uhZijV-FdJDXvV616xnDk0iFyTSSopz2knkDzGX2bfMaQX7ceUCr9Dktsfw_hA2iM6ptw7goEeom0JI2dvWmKsyNP14HPgmRA=w1557-h1038-no

Raz jeszcze widoczek na północ. smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXVhZt5HtQNxQEVtPyaB3xIsySaxxbIbExxXry5gQ8TzK4Zb-RzZm9zXRm8dDV0rKZYboplvsMW8_5Z0tmvSXlPawhprhhkOHSj4LQTvsCXhsvymf3u6R2ghIIYL3FsrDfGPNjK3gcdWyo5DvaZqH8SOw=w1557-h1038-no

Na Porębskim Groniu zaczyna kwitnąć wierzba. Znak, że wiosna tuż - tuż. ! wink

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX2huHmvSlniAsHQUTaN8wmhhuHgcvtwKjPAHgXvEl8sF_zHSKPRfuwF2AhPoidUoYMWmTMEdGj3jKfCMUZcIu1oxWG80DLD-vQ3im6kw01pUtuCE36U4eQj_osRqP-ng53Deh4Cr1lBkd8YCohp9p2Xw=w1649-h1099-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLV-7DZktJlI6UUIY1sIofaGWMbt0ml9THBXNmGZPCW420FPN4D1zc8s3-som6Y_1eZiQAlhMB5q8uopPa5O4Z0_sgTnLjs4ZGBeqiSdH_BbODEgqoXE5j0-Psmp9KuhLr8Gc3mHgCP9Wju-5hJ0n_a_CQ=w1649-h1099-no

Młode jodły - przysmak zwierzyny płowej.

                                        https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLU10xzl9FJ-mdbfCAU8JohT0AUru0xBNXi_oFg0aAxWVWvG51gP5Fx3Ketu61SZpgtTszNb8_m0_d2X7iXM0IpD9yX6XPwnBOQPxWpXIWc7lnG_t9-odSUmKTb0TX8karTXSjJ-BjPpyItIJ2Q9YrsGZw=w733-h1099-no

Królowa Beskidów i Pilsko.
Tego popołudnia były ładnie widoczne. Niestety miejsce, z którego można zrobić zdjęcie to kawałek wolnej przestrzeni wśród gęstwiny drzew.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX9nYgTadyGTIp8QYEke8yd4p-QHq-gf22gk9leKwifxwUGEtD2T0Z_7DIACC5PLe17QJ5kMpAvhvy72Gasyy7-u2b3iLfu_K7G3UF-zepD-RRj0oAKqXN9znR8xQO_iTiQSmzIKcYdKcDNAbYtkVWbAg=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXNUoFhqfHWfEqU1maX5s-Ut7lpErb0kj-c3pTFc489v1lnPSiwSmJA37FEXjFWGY_eoErwY56y7Pdq_eUOstzqa79xUu5JIMEE57RH8PhtO3rkSPKQ22AVMPeWGwFD7dpyCo4t8adRmq0sKesuQQjEqw=w1557-h1038-no

Na koniec podejście na zalesiony szczyt Złotej Górki smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUdxZJwJV8EqXAnpfvwVm9rsXF95qezJEif2kk2xgQ0pgabsv2CxriBCm5JHeH7IzINNrj3PSeC_0Pb3-iuNgZos4vgOd1PFlU2tuLvK8SRM4laKZuYd8kmrozOPhqj8sjTfm8FWHFT2dVoPIB6P6v_nA=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLW8tDjfSEaAdU8yuqq7zJKog-l3j7LAC0Hl7ZYucbdqR68VZ6ZbQyYgrqn5IHmYCX-oMzLFX7I_SKXTSel4lf222qjz19cWktBXiSCn4WuYA9R5yB7jqL3ZpEBkD1q4HCLSfP29Tm5pFACDtP9G5HWvLA=w1557-h1038-no

Potem pozostało nam jeszcze mega strome zejście aż do kamieniołomu na osiedlu Pod Górą w Roczynach, skąd rozpoczęliśmy naszą wycieczkę. smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVQwiD7XcCdoqw_0HfwlzgqOp6Hh8jNVqEe6brXEcZgsAvc46conhfj1AhI1DWfrd2XHdEanTNEXCeoabOK4s91ocHGLLVXk7GHMxoIXmCMiC35maiKqtyuIz6hXdgq_VLQEMN33N_0mDYT5R-O-k2DYQ=w1557-h1038-no

Zrobiliśmy tego dnia fajną, prawie trzygodzinną „pętelkę.” smile Było inaczej niż w zeszłym roku, ale nie mniej pięknie ! big_smile

                                                                 Walentynki 2022 big_smile wink

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVIuQBS6p8Qhk4vGd05F01WQ8qsvmsCDq39leNtcmCkXCNESTGwrde4hlt-YEgl9DcclqtULQmDtzYUS4J7EO4s_LJev5DPeP7JiyTiOvF8DYJRMOpdt9nZwVy1FgBpnUs-b90av76Lk274vIMxK2BRKQ=w1557-h1038-no

405

(62 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Obudziły się latolistki cytrynki, ale i ptaszki w tle słychać ! smile Wiosna tuż-tuż ! big_smile

406

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

[...]napisałem do szefa o urlop. Ustaliłem trasę, zjadłem śniadanie, ubrałem się. Szef śpi, nie odpisuje. To uznałem, że nie będę go przecież budził. Zebrałem się i pojechałem smile

Kurczę sprocket73, napisz, kto jest tym szefem ? ...  big_smile

407

(6 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Dopełnieniem mojej relacji byłoby przeczytanie książki „Łosie w kaczeńcach” autorstwa Łukasza Łukasika i Magdaleny Sarat.

https://bigimg.taniaksiazka.pl/images/popups/608/9788366570535.jpg

Właściwie to przed udaniem się na Bagna Biebrzańskie powinno się tę książkę przeczytać. Ja niestety trafiłam na nią dopiero po mojej wycieczce. Szkoda, bo będąc po lekturze wiedziałabym na co zwrócić uwagę będąc w tych rejonach.
Tak czy owak, zanim udacie się na Bagna Biebrzańskie polecam wcześniej przeczytać „Łosie w kaczeńcach” smile Uważam, że obok wspaniałych książek Simony Kossak to jedna z najlepszych przyrodniczych książek, jakie dotychczas czytałam. Piękne, barwne, dynamiczne opisy i zdjęcia naszej rodzimej fauny z perspektywy jej autorów Łukasza Łukasika i Magdaleny Sarat - pasjonatów fotografii przyrodniczej. Emocjonujące, pełne przygód historie, napisane lekkim językiem, z humorem, zawierają dużą wiedzę na temat życia i zwyczajów płazów, ptaków i ssaków, a także ogrom cennych wskazówek dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w fotografii przyrodniczej. Czytając mamy wrażenie, że cały czas towarzyszymy autorom i razem z nimi przeżywamy ich fotograficzne sukcesy i porażki. Gorąco polecam ! To bardzo dobre przygotowanie do wycieczki do Biebrzańskiego PN. smile

Podobnie jak w roku ubiegłym na pierwszą tegoroczną wycieczkę wybraliśmy Leskowiec i Groń JP II. Przyjemne ciepło styczniowego słońca zachęcało do spacerów, dlatego turystów, którzy wybrali się w tym samym co my kierunku, było w niedzielę aż do późnych godzin popołudniowych, bardzo dużo.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXPnmHqqr_F9IouJ4wq2NS3dlmW50NYhcRh7TzP000A_4QEB2AeW8X22S7oWcDuyV7UrYvgd3oE7lIaR0YbgpVe-wnqaf6lqMZZ6aWW0wMC_vDSLmMNV3ZVm8xbp5TqSFHi4k9HYBQOT3mtnNOzAx19Rg=w1557-h1038-no

Jedynym utrudnieniem na serduszkowym szlaku były w tym dniu oblodzenia, które miejscami rozciągały się na całej jego szerokości i chcąc uniknąć upadku, trzeba było zabrać ze sobą raczki, czego nie zrobiliśmy, ponieważ nikt nie przypuszczał, że będzie aż taki lód na trasie. W związku z czym musieliśmy w niektórych miejscach szukać ścieżki przez las. Szczególnie przy zejściu trzeba było ostrożnie stawiać kroki.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWJ7gFaTQqw3qCZisFoMAjELfA14VR1XvIYIr7Npll0VtPJzSgnsB44NYZ1cOyZm136YsfWERMA73yfm3ehVUcpZ7YPnLmaT6yJKFqBQsPddyTfKQ3D5c-zHD0xe27RxRO_Ds28_s4RlSf_rHtPkhdJww=w1557-h1038-no

Już na dole było widać, że widoczność tego dnia jest super. Była więc nadzieja, że ze szczytu będzie można coś więcej zobaczyć smile.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUKGuDknU2OOArQ35s8ylMT6IFsucmb2Uc28ycl6rRbM8uE0BjbM0wJ1-bdiL1JdyP1vUQXWZmOMwMrecACZnGo53pdzl7e0gT56JuGAxpqj1uh4iPfiTCBp_NseUzQ5Z97qIx-CPgHBoVdp-_2g22elg=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWa6_Z7vkckInXFtVuaG06pc4SJwkpEBNz4bwiFBHFlt5gou4RXl_3LD8k9ozhNkCchMul1wNg-v8DT2wtHniYI_Fdbr2sVd_mNUIQSLoKEfXN_Q9wiSMK8AOP-eQR_QANIY2XcKZE4go95-LTMDcnJWg=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUJMvTLPidoRE15wAH4Tu_Bo4RIZMbzcW53mf83cJ6hq_AyYfPO8V7PZ7GU7Ky6IyFOw9qYSxBapGwFw97-u4LoX4VTEJ_Tx6ITdNJ_oDS8rPRNAsyNsVqWOQ0u1eW23j_2ogz6u6HX9LgUVGhTKtJ9uQ=w1557-h1038-no

Nie wiem, jak można w taki sposób ogołocić praktycznie pół stoku. Bardzo smutny obrazek … sad Niestety coraz więcej w Beskidzie Małym jest tego typu wycinek. Mam wrażenie, że piękne, zdrowe drzewa nikną w oczach w zastraszającym tempie.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVGVYk9i4gnEcRa8E5d79hRdpyahm1TX0dxz4CAdxzfZPIh4cye8Kk4rqoX-XTusMCxV14XJCsOCAcMIx4tUxtX7f0qBC7fYbQGYX5V9JZ7T0UKSgpCPdHqadHQIWU1rNoM_F93VJOID2a1IrQb_urz_Q=w1557-h1038-no

Krótki postój przy schronisku, ponieważ na horyzoncie pokazały się Taterki smile.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWxn7c5R-tm30zmeyKNf8nLAWYCZtUtd5B1bRlxg3U8XuKqh-h3SmXnWzcVxkg75iKQJQdqLXdqzFdg2O86BkuBeEyETWlcrZKEhdn-dY5u06KSwnK8aGJQPUyR9btuLHrGx1-9jSE0xqIyDlxY4CJLww=w1557-h1038-no

Słodka rozgrzewka i szybko na szczyt, żeby trafić jeszcze na ostatnie promienie słońca, które raz po raz chowało się za warstwami chmur.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVGO1FrcJhY0XW50ivWqDuT2IJxd4m-pZbeH6T2jSt30kWjBmZOHwr0_Z281jypNhyvWo1Jdabj8cRHn8maUCZSPlyXJZAd4DfCCj6PuvRWFui_awbm3NuwBqrHeixmMRLR4VFq1WNTNC-S1Rh7eURiyw=w1557-h1038-no

Na szczycie do tego wzmagał się wiatr, zapowiadający rychłą zmianę pogody. Piękne widoki na Tatry, Królową Beskidów i zachodzące powoli słońce na trochę nas tu jednak zatrzymały.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX20k2NvRhwl2GHNTCNGeJiH4D1nCRnkbPNmwXDkM5RWZOog3gZcgLam-jQqvx2pyqvIF5RAiIgWmOu6WbvW36Uxq8j6aCLVeQ11URjBYfh2iKUKliOLxNCWvatJ0Fbxs5gW_CQvfMika0x-mDUQLgenQ=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWH3hm_PfnNwEcafXGqYvqAn4YLKrtbk0V83_tNUAtNcCoj52854xFYscNmVwJ-QFybVQxmZSdGRNeRb7_16ehQktZ7-KvHX9seTut3VlLi12JvkGrGOnkLoRMuFQQJf3hYcNOeXhTqF-ANTSv4J3FKhg=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVGhjeS-TdcEpCKynjCzprhyMrhCCj1nBTID7jisctwBTHzVE1V-wL9nXW55rDM7Jssi9MXrMPjiMXIYyuqljijJUe1_lNJVt51J7zegb-MvcpP1V0LK4cyZ1eRJf58HUaQHJe7ZML6VFk9lmt3McsSGQ=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLW_lT3YGmw1a3LVNJxwQnA4ylNmglEcA8A4ZtH6wLZt7umd5VZ3I-rvkZvc5qE7jsZSldM9X-7oF4iH4N6Da0QQ7pTk_XeqGdTAlWz55ICh50L14zH_nARQKG0wWgdRmSHOCIBxgXNwYW4Af2MUte-pBw=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUEloIyyHqhBIbfeHx1ECwPGHV3ti7nwkMRXgqedLJNPQbJe7R7ok0QsCZoSaw-_g_tVSW_EAGrN-eX7GTkqDY3jY5OszSBwAcd2yo_meA42OlNEeFsQhgE7EbkcuvMOJWQPkOaKoeiPp8HgzbnY3uJaw=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLV8bLnmulPkkM9_7Z5SvFws9tgHuLoXtcCkOV7Ss3HlLYU1-kpl1QcMJCsdNeqTU0sKjvq_j2WLEMbxAgJ9YDlR5YrPtKqRJSMLzX-eh1m3QNH2mcpSxFmfFCOy1MqRWiN88uY0ruVTomL8-3HhcEc_fQ=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXX9rUv2eV7VDlxS-tJ5oR7RlOcjn_BM9niMsTs-UGpxUqkznGhN5q-j9Rag4WeMGFqU1Fbf9p5GGYdOPoLh5SL9v9NomqnVP9fqTTz-g_jS74JLq3ZeI_hbLMrqSha5WDWCjXKcpEndFBzK-oopO8a2g=w1557-h1038-no

Zziębnięte od pstrykania fotek dłonie big_smile i dotkliwe podmuchy wiatru łagodziło ciepło tlącego się jeszcze ogniska, które ktoś tu wcześniej rozpalił. smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLW0HRVoJGBe7Z6mDp0xxeevBpJPTxyPnjXzyH-zEgG4MuAP19jC7Q53bZl3PDMoyTlRbAHKAQYwLFqI2bl_ABvNeFXysQyRJcZbsU8tHxaznAxWemEbaEyP1PG6yQCWEL6S30kv_skDZ8oWwc4XSycQMA=w1557-h1038-no

Staszek, jak to Staszek ognisku za nic nie dał wygasnąć, a nuż komuś może się jeszcze przydać … smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUsfZNo48BsTijE5xiWhe_LkyGflxfjrLq9lYZDxOBzlpknOLNXfjQTYqfpkMkVn2pnmRA8eWDGUAdkfGO8E1YRFuG9qH39d--YwnRTUdbprefbkOTzzEOsNh-mD1cb6yxEooqIs9v-kNDLHWpV9J0CXw=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUhEHyaiy6HLoAHJyrzZ-BBL41cQiA1Qnip29e39NdQpf3OWQJv5qK9MGzTVW7wMlMgxPVk-m6teXoWsvcydaZdna6xVI74UHz6Qi5IqjkSctf1uup0m63Y3oKhsHWRCPsDyd1qkZ9vsLqbQoZbRW17-A=w1557-h1038-no

Raz po raz dochodziły na szczyt kolejne grupy żądne nieziemskich widoków. Bo tak naprawdę to właśnie tylko w kierunku południowym i południowo - zachodnim można było w tym dniu całkiem wyraźnie coś zobaczyć. Nad resztą świata unosiły się już szare chmury albo chyba bardziej ... smog sad.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX_QAgnSZ6oIKqIw_8cG_aMnUj9yK250f1-Y8GQuThKryLtYvaE7mHHtWUob_HshyL-07foz-nB0NNghxU5DsIIjv7mvFCWDTu26aAfhHFD8KrTMOyMSg0fbZ89idMWsoctdQkd4GTJ_V_Hfm7xu6aSUQ=w1557-h1038-no

Schodząc do domu zahaczyliśmy jeszcze o Groń JP II.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLW1iJCxAkZopdXGoTDob54pF1dSrwFYuSdkrqBQx5x_dmSdswdiNhYCKCKBPJgb_j5WPr7QrFBw3OTyg_YzHwwcI2FpSRLJe8nBon0wKALD85Wg6bTwHoC8ahs-MfDMrzuQxNegkQHJSemFQ5l7DWRaRw=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXQBASi2DN5Nltc1LP2CJZ9mCIMF_EI95eb2-1WWNHXqjKOWlNOGKq0-NoUE0A-K7szFYY_DjTIi8inZgUyeLIs_9lo_RV7vUED50TpFrpkT_y1v7GxFIDQFUqDxxgwOPOi0fTfTBgoPK8VHZYIVKCs6A=w1557-h1038-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWVZu6Qnpe_488sj8REtAr54wDb1ZxteBz2r7rUDYlhdlnZJ576FFAVHOGKycOXWBftpBTp-G7b1bZtCNTUKevuhvtHEOR-vlNatdsUml08gCEtDfo3MY9_BepFwefm5f9GxmsiB26Uo9J8lI52K0GVfg=w1557-h1038-no

Widok na Polanę Jaskula.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUIOcYKO8wy4CtZd-B8maq-euHvSRWMFq03aycy-nhBoXgWQSaCUS7kEYLS0kQvpnfoNNaOF23YvoMWd0jIrmiGpZYpOn92Eyzng2UdOU3g6Kjzt1fUL1qU2suYg_B3L7jqkTyz73Cq9gSarQRXpwUERA=w1557-h1038-no

Pokryte szadzią borówczyska smile.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX2__uAzBjaJ3DYmGID59RMBIaxwgOt5B7OdalA8b7J3Df39V_bUw0wwjYl2lZiPs-rqk452WybTsdK04j5lbOzAL87-T3drl2sYt4uSj_REUdVMeKN_pKHGxthFYgVuRx62nE9GIPl0JH-9KNJeIv_hg=w1557-h1038-no

Schodziliśmy czarnym szlakiem, gdzie łapałam ostatnie promienie zachodzącego słońca. smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWmXFQMaI6TfllUPsP31ADE7Pnqb0N8IAXkpNyWBywJFxIyPpg40ArmiE3z_LE3AJRrZH_eqiveDrkT7IwwP8d6MqBaDYeiTk1ZLoag7QhKH97uayvhqZpVo2H-Glfsti7ST-oBVY-6qOO4V09H70d4Tg=w1557-h1038-no

To była fajna wycieczka. Oby było więcej w tym roku okazji i przede wszystkim czasu na górskie wypady, czego sobie i Wam wszystkim z całego serca życzę ! smile

409

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Zupełnie jakby to nie była zimowa wycieczka smile Ciekawe miejsce smile

410

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Bajkowe widoczki na Taterki, ! cool Świetne rozpoczęcie Nowego Roku ! smile

411

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jest jeden punkt więcej big_smile ! cwiartka11 zadajesz kolejna zagadkę smile Gustek dzięki big_smile !

251 - sprocket73
204 - kisiel
106,5 - nena
97,5 – Cyberniok
91,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

412

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

W takim razie wrzucam zagadkę, żeby ruszyć z miejsca. smile

Idąc tą ścieżką na jaki szczyt wyjdziemy ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXddhRVCUdMIRb8U_-2NW8ifgiHtyXOueSbVHgXGCcoJvKwB9UjZzWHpu6GSxzteizhBCK4o8QAGYpmxD-cPw8Z6vleM-_9BgFIx6xAv-3GMFv4DZY8R9HcpmhyQtPQT_FpqwEYwxUVU-KRY0EDNbSYXA=w1846-h1038-no

413

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Pięknie ! Zdjęcia takie jakby to pełnia zimy była. big_smile

414

(7 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

jolanta napisał/a:
nena napisał/a:

PS. Jolu wspomniałaś o Armenii ? A gdzie jest relacja ? Nie mogę się doczekać. ! smile

Alu Kochana, nie będzie relacji. Z powodu pracy zdalnej mam straszną cofkę od komputera, kręgosłup się ostro buntuje.

Doskonale Cię rozumiem. Niestety zdalna znowu nam się szykuje ...  sad

jolanta napisał/a:

Natomiast ostatnio miałam okazję odpowiadać o tej 3 tygodniowej podróży w dwu miejscach. Taka forma zdecydowanie bardziej teraz mi odpowiada.
Jeśli będzie się coś szykowało "w okolicy" - dam znać  smile

Koniecznie daj znać !  smile

415

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Kto przyspał z zagadką ... ?  big_smile

416

(7 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

jolanta napisał/a:

Takie właśnie organy widziałam po raz pierwszy w życiu w sierpniu tego roku w Armenii, wrażenie niezapomniane i oczywiście sądziłam, że to ewenement na skalę światową tongue , drugi raz widziała je w październiku w Czechach - Panská skála - już wiedziałam, że nie ewenement tongue a teraz wiem, że i w Polsce można je oglądać big_smile

Tak, dokładnie są i w Polsce smile np. Małe Organy Myśliborskie, czy Organy Wielisławskie Może nie tak imponujące jak te na Islandii, w Armenii, czy nawet te w Czechach, ale mamy i polskie organy bazaltowe big_smile.

PS. Jolu wspomniałaś o Armenii ? A gdzie jest relacja ? Nie mogę się doczekać. ! smile

https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/258759398_4717523678303574_4032576358704022294_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-5&_nc_sid=340051&_nc_ohc=VYZa03i2NbYAX94sCMw&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=7e4b1cf52677e360e9ccc09ade8e9152&oe=61A50FB3

Agatka ma 7 lat, miała we wrześniu zacząć swoją przygodę ze szkołą. Miała, zdiagnozowano u niej guza mózgu. Operacyjnie został on usunięty ale niestety czeka dziewczynkę chemia i naświetlanie.
Leczenie jednak powoduje wielkie spustoszenie w organizmie więc rodzice postanowili walczyć o dziecko i postarali się o inną metodę leczenia. Protonoterapia w Czechach to szansa na normalne życie dla tej sympatycznej dziewczynki. Niestety koszt to aż 350tys nie wspominając o kosztach rehabilitacji.
Chcemy pomóc i dlatego organizujemy koncert Mariusza Goli, niesamowitego gitarzysty i kompozytora. Wierzymy w to że klimat górskiej chaty zima i dzwieki gitary sprawia że spędzając miło czas wśród ludzi gór uda się zebrać trochę pieniędzy na ratunek Agatki.

Koncert odbędzie się w SOBOTĘ, 18 GRUDNIA 2021 O 17:30 w Chatce na Potrójnej.
https://www.facebook.com/events/1963931 … f=newsfeed

Organizatorem koncertu jest Piotr Trojak - Ufok

Mariusz Goli

418

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Brawo za wytrwałość w chaszczowaniu ! big_smile

419

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

teksanski napisał/a:

Nie chcę się  czepiać ale wink Krzyż nie stoi na Łysej Górze  lecz na Przełęczy pod Łysą Górą  smile No chyba że czegoś nie wiem big_smile

Zgadza się teksanski ale do Łysej Góry jest rzut beretem big_smile Zaliczamy big_smile. Duży krzyż stoi jeszcze na Bukowskim Groniu  (Palenicy).

420

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Bardzo dobrze ! cwiartka11 zadajesz smile

251 - sprocket73
204 - kisiel
106,5 - nena
97,5 – Cyberniok
91,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
6 - cwiartka11
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

421

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Zmieniam zagadkę. smile

Proszę wymienić minimum 5 szczytów w Beskidzie Małym, na których stoi duży (kilkumetrowy) krzyż.

422

(1 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Szlak "serduszkowy" na Groń Jana Pawła II i Leskowiec z powodu zrywki drzew zamknięty do 21.12. Na wędrówki pozostają weekendy smile. Więcej po kliku na zdjęcie.
Ciekawa jestem w jakim stopniu ogołocą kolejne stoki Leskowca ...

https://www.mamnewsa.pl/!data/newsy/b_news_35716.jpg?v=1636789809

423

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie, to nie to miejsce. Podpowiem, że zdjęcie zrobione kilka lat temu, jak te ławeczki były dopiero co zrobione. I mam nadzieję, ze jeszcze są ... big_smile Jeśli nikt nie odgadnie, to zmienię zagadkę.  smile

424

(2 odpowiedzi, napisanych Jaskinie)

Jerzy Ganszer napisał/a:

Witam Wszystkich. Jestem "nowy".
W Drugiej Wielkiej Sali w Jaskini Czarne Działy III nieznany osobnik namalował na ścianie wielkimi literami datę z roku 2020, czym przyczynił się do dewastacji tego ciekawego miejsca.
Nie należy tak robić!
Pozdrawiam Wszystkich. Złoczyńcę należy "napiętnować".
Oczywiście sprawa będzie "zapomniana" jak winowajca pójdzie do jaskini i wymaże napis.

Witaj Jurku smile Dziękujemy za literaturę i informację. smile Gdybyś umieścił ją jeszcze na naszym fanpage na FB byłaby może większa szansa, że ktoś widział lub zna ów wandala. Zgadzam się z Tobą, że takie zachowania trzeba napiętnować.

425

(6 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

jolanta napisał/a:

Bardzo ciekawie opisane i obfotografowane. Te kilka dni to zdecydowanie za mało na tak rozległy temat. Jestem jednak zanęcona... wink

Dokładnie Jolu za mało smile. Zanęcaj się znajdź czas i jedź big_smile !