476

(6 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Cudowne ! cool  Profesjonaliści to wiedzą kiedy się obudzić i wyjść na łowy smile. Zdjęcia – bajka ! cool  Ja byłam chyba ok. godz. 14.00. Słońce jeszcze mocno świeciło więc były w pełni otwarte, ale wiadomo, światło nie to samo no i aparat big_smile. Tak czy owak bardzo się cieszę , że udało mi się wyrwać i nacieszyć nimi oko. Teraz po tym śniegu już chyba po nich. Może jeszcze na Semikowej, jak pisał sprocket73 coś się zachowa.

Chociaż dzisiaj przez pół dnia mieliśmy słońce, to temperaturę skutecznie obniżał bardzo silny wiatr. W drugi dzień świąt postanowiliśmy przespacerować się doliną potoku Mała Puszcza w Kozubniku, zobaczyć jak posunęły się prace rewitalizacyjne dawnego Ośrodka HPR.

Kapliczka przy wjeździe do dolinki.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3ce_A6SkBRerRdb-4GtnB1GVr4p9l6igTFJhCZzrk4YgUJ-TG5NJQeYMQZXhzJ_mhAtXjTFsnGdWQmmNIlc0grcLsZE0yiHpxt-ewjQlQc_xNAxEq1lrvh9WFpriXY27OYoHpxkVEdvxcQleured9WuvA=w1280-h720-no

Para krzyżówek na potoku Mała Puszcza. smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3d-1tJ6lPvGqbhGTT0WMTKw4S5-umPxIMQKyi-E2rPkYf6pn3Qe4L5Sw0I9UKHxUb3v3G3ANya5eTCyBc-XZHr7BmoZbc2kxg8Z9kJCcfWidVRrwwguMSPwxTPFSyQIHzKDdMSFxujE3v6XZ5-8U-BdaQ=w1280-h720-no

Osobiście nigdy w Kozubniku nie byłam, czytałam tylko i oglądałam zdjęcia tego miejsca m.in. Wasze, wrzucone tu na Forum. Opowiadał mi również o ośrodku Staszek, który odwiedzał go jako nastolatek w czasach jego świetności. Dziś zobaczyłam to co po nim pozostało. Z ruin, które niedawno pokazywaliście pozostało niewiele. Nowy inwestor z Warszawy próbuje powoli zmieniać to miejsce. Powstały na nowo dawne Domy Wczasowe "Kiczora", "Daglezja" i "Kamieniołom".

                                      https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3e_n_Rv8NBohoroGAjKwCju00w2ayKxnnWHl_33Ws75N2BAvowO4qXgKu1gDtte4MPvINzSyCp5FdbxlBCTGjdRncf7nXLoZ69Xq5eaJqY2RbCUDp5m520gOKNwV9EuHSbgPqdlFicGzV0NVe4Rn1m4Rw=w492-h873-no

Całkowicie wyburzono m.in. Dom Wczasowy „Limba” (Stołówka) wraz z pływalnią, klub „Piekiełko”, muszlę koncertową, kręgielnię.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dMaHQ4ILA_JlryuuJcrYssv8hpvm8fnh4NBlNiQ5uBXRR_TNLkWx5bWS4uIWYPSQ1rkfqJOZMD62BiLrkOvcyGFjfmZlR08x2I5vvx-W1iEZHpZI7D2NEjGb1lYvV7qYyZyYbRZqrGvtFLUH_u8w-tzg=w1280-h720-no

Jednak w  kilku miejscach w lesie straszą jeszcze ruiny dawnych budynków ośrodka.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3eLsK4gXQiiCgibEXHyzaFK9d2XXSexVX48MCfXpG3e0-PYORsCVK0j97vObgBqMoqJYNeRkznLE58lkceDGLPx-C7iusf5qorjLKoXm-tEK35aGC3ALNYGi9Bk1wbi80A9ZnsBnrKhVGtoqssYh1v1Gg=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3e2lq1-JBDcsmHBkC13RTgLqAWvEgLc53ES7IsefCR6bdiUPG1ZvqwERVjbk5WssZY7mKoyVbR1Jt2eZH-y5cJ8XThHyMNxwRK11OCZ_3CmJcKjy6q4tuR7Z34TgrqD3iuJFLdt_wCnvDmWm1xohM56bA=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fehoxo46KXm0h-h3-75x02wnwnH6_aFms_Oaa0Uu9oKoZgkmSa8VyPlTIPQIwRCeVn4HFlcmgkAyIUhFRCuNbixCHbR5U7xOQIbk75BkIu13f7omZ2DI3eLxb7BmckSiyG9KnsFZTFOKg6g3zCnhYBrA=w1280-h720-no

Pustostany, las i ścieżki spacerowe zawalone są ogromną ilością betonowych płyt, drutu, rur, a przede wszystkim śmieci. Bardzo smutny i przygnębiający widok.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3cjCd_ro1fRl9h5iyVvCLVxjmT5bqShLnwrZKJparz2Tx_lq3DF1xJt9nLK91gObi7xUdN8thiuWTW0dhoS2XJtB2WHuGL_JytvpmcLPlwT6jXBJvsSf0U3lYwqQcdJCCvh2Ec38dplTC9_AXWOaMOuZg=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3f1GbepPzILGuQGSzT9hxKwZ0QfweaqredOsVxmRs3cuoDZvJetsj_i9NbIm24i-eAT7Q2JCJrRNlCVC9OVABHYpbq3L8Hle_1YONmb23PzcEwwF3b0Lkv5Rv_gA8j7Dx3FmmHAWIzASja2TsQAbDF1yg=w1280-h720-no

Ulica Klimatyczna ? Chyba tylko z nazwy … sad

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dsrQGeANX4Frkebe1M7Z6W6IN0xTm4sOVhzt9qK-RnlD3qWIl-9Hc_3syuIyiap3BYEj1rnVxV0Filw0jBkbRYl9bj4eyAPEnr4K2gOoAYRZdT7Eia2NzxRPoS-uuSnOIkETq0A-as3LoC4lpcrsTu5w=w1280-h720-no

Ciekawe czy uda się w tym miejscu utworzyć Kurort Górski Kozubnik, bo taki widać jest zamiar inwestujących tu biznesmenów.

Na szczęście przyroda budzi się do życia i lada chwila zieleń przykryje, ciągle jeszcze, brzydotę tego miejsca.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3eKXUl6Nd1tskXbbgfNQz8DLccFIP_eMN9mQTLskdKXAKFdgdzxrQJ_olMTMDb4GBxmiUa8OVUDvefgGYAh9Lo9R9judQOygVzck1cKEmTo3e26C22Fmfc5ZsT609qzdaRNZvzyp-e2IVy8ZNWN3MDD7A=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3diNf-ub-iv75fOSSOoQD-HH807SeDq3JVLYKyEIaROIxhHeFvPUJB6QR1YT6PXVU5FKqU6ZSmQtHNguDshv5TEMKnmBRNO95JqbN71sMhV_CQCb-rLxRy4QxI71eOfDoBiD4LZ4GxF6n65XpeC7BkawA=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3ds1Pm-nP4jwoX-Bh8XzyCkCmCmHX3r7liF2M-Hi7RSza5cNkuQsRzZeSRl-K2dTNcg3QaJczKEjatZmacciHjh57AkKb46CRyJW1RN-GoeZn8J-4FrGaUN6ttGhEKBxHG0xM_Yux3fA-uo_xzDYyVChA=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fVZ-qDlPKVQ3cinTvPUlnMMUCb_sOIn_3lYKVVYTDaSNe7Ka4xmpfZetkEYGXdQIkSrBfwd2VjPhY1m0rvfq06gvrqSPIAqrU77R9vlK-45M12hkDRZGQjsRVMFrVbMIwW4zXH2q5uniO2nHuLitToOQ=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3eVcZalpskx5sVYAZ4_JqkceHtbiYkB0nOuvzo625lc68v5ZZ_MQuk8W70bSzYk59hyCVjglh7CT4ZtHxVZxPNLIqgZ8K4j2gmTXzYnWS7itdwKDTMUCulWi8x60AI4Hgv-NeOSqJjbY6fScnVsmt5B7A=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3cotTdqPjnO2HhwkpEQpnqsQ7VpsZBWmtTgdYD8-2dh_nRf_yK7rH5cujbS1MOtblxs8rhGcgSuXQqnsZ0Zu_Xe28J6WbmqBUrqDNNGs9YzJjWUVKPmGZBfjfbKNKcZXouRN0yU4SKL75joFWD2UT4VLg=w1280-h720-no

Poniżej ( pod łapką ) artykuł ze zdjęciami z Internetu oraz krótki dokument z Youtube.

https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/b9/43/60269221c3c12_o.jpg?1617376695

478

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

Czy będą krokusy na polanie Semikowej?
Tak smile

Czy na Semikowej Polanie się kończą czy dopiero pełnia kwitnienia przed nami ?
Niestety pogorszenie pogody, deszcz, śnieg nie sprzyja kwitnieniu. Szybko je niszczy. sad

479

(6 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Z Semikowej były, z Targoszowa na FB też smile i nieco zamknięte z Polany Zielińskiego. Tak naprawdę w pełni otworzyły się z 31 marca na 1 kwietnia, gdy temperatura podniosła się do prawie 20 stopni i świeciło pięknie słońce. I chociaż czasu miałam niewiele, znalazłam chwilkę, żeby w prima aprilis wyskoczyć na Polankę przy drodze do Zielińskiego. Skusił mnie kisiel ze swoją żona Anią, którzy wrzucili na FB piękne fioletowe łany oraz Jasiek Zieliński, który poinformował mnie, że już się pojawiły. To on dba o odpowiednie zabiegi, żeby zakwitały co roku na polanie te urocze kwiatuszki. Mam tu na myśli koszenie.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3eLK2YmuqmcIjM1CYxBmgYR_0uFkJhYalX_eIaItx6GoJJAUEcWGbQHwKgP8142lf88AjfuvwA6rwWNhR-hcsl7X6UPLEpEdrHvW3panFNl34cYK3cUYaXxWLjqQDRfCMT2KICpodLrbSKgtgffrN5Gaw=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3caAk29lhXf6A8xnGvr-QKxhBiZtcARmzv0wgGVsYMbFbazyUmJSd_2wPg34HhK-vofwkC-hq4FR0y8ohLHIXHHxUbwKJj1UD7VepjzMsm9wdIKv3NoXl6V1vgoQU2CJAaTEntraW98cOx0i1QIkZf1mA=w1280-h720-no

Mam wrażenie, że w tym roku kwitło ich nieco więcej. Pojawiły się również w miejscach, w których ich do tej pory nie było. Moją uwagę zwróciły również całkiem nowe stanowiska nad potokiem i przy wjeździe do dolinki. Tylko się cieszyć ! smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dBmhht0C8sbKqUm0qDrZ4075KxoxuVMtg7bh1Octx45q47g-hIxCW8PJ0CBGC-ljb_GwLSijRF7cX0A5AOy4VXRTov4FeeLrDIPvDs0PZJOg5veD3ASe6ez_YAuvrFXjuceX68ftuI3ZglKrd9tXtCTQ=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dq9MkI_4SxhTdzLTRmXtsNKIB1XboM6FUU79ydOmUkGRi56OWw8nN36YZ29403aQRZaiJBKWvo2--g1N1Rzy9Wnc1gPv0i9geMjEwV34BgIc2EEpdlYaHrxo18VCxQkv_9tsxx1brgJM5xtPSCQdsmlg=w1280-h720-no

W słoneczne południe nad kwiatkami latały latolistki cytrynki, trzmiele ziemne i sporo pszczół. Mocno fioletowo było smile  !

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3frmI5n8RnnNJYYi0-1zhrPaUvmPeZopM6m_toQcoA7qlGtN4mUvuHYNegeAJ9UAKdSqNfB5_mI4Vl7wvcNXuOYcZjGik2Z0FHLfCppn4dzoBmvRx4KCeZEbdidbP1eNaTcC_cyGMxMHGDvVrWePj6ktA=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fY1fxXuYDEj_h_-2ccYcON2xq1u4rHo5S8Lm9ZxIGRjKfi1zDPZGxuLqF7ht3Kfm2vgggqTNbowW47zxac7oPl9GqW674Cy1-xGLVvaIx8FKGHwaj0M1LOe5rqArvjzdxiyxoepwpg2-Du89zjIb_okQ=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3f2FJ_bPp1QMl5wiB5Ukx1r18vE1SwhcLV7FjMISjQ0euQGUcwvhQPu4X7Nrw9nx-LZklIviPGXXptAltfyxuqrnTwjHo4CIKYgk8ljMRKEkFOO9JCJAE09TVwTZpcsjZ1ApDn1-lJljWp6Lc4MWINqvw=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dnX57qwnGbtEY5XJffCV6bE918-zw_-O2HL1FM9-1BdkDFX3Gf55jHDIwAvZzf7BcotwXYiu0mCZP-dF6C2q7uzpze_Dvvk6jJF7Wv4lzf4H8Ppe1cteLxK_mE8rTzWXA9LiO4SlJqBYblZFIQdBfY7A=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fi9TUTQtPuTt4jxcUrrn5nUgSP_AuJskuJWOIo_1SXQKnJKkDrhhVZjQavnGDAeUcH_wznq0qmyr6RYqBibeFSs33OHSHFDxkgMVZxC20XIB_BdF3-UZ7pGRlCLzpXv3UCEdNxrkqJ9XMwUjAkwAvD_Q=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fRKsiW-GVmbbCTdeIlRjRZEy5J7npcsnKNySsDw80xsp39KO_qHICruymTZbJCU4G8G6c40uid4e-bjop2cz-RJ4t3TnculqgCaBTeHrkaLtchsSfux7m7uyNBozWSLQVp2gW4PEIp4P_HB0IBLW7sEw=w1280-h720-no

PS. ksielu pokaż swoje piękne fotki z tegorocznego krokusowania. smile

480

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Zgadza się ! big_smile

246 - sprocket73

202 - kisiel
99,5 - nena
97,5 – Cyberniok
89,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks,cwiartka11
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

481

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Gustek napisał/a:

Nie spodziewałem się takiej wyczerpującej odpowiedzi nena ,
dziekuję i życzę  zdobycia  100 pkt już w następnej zagadce .

A ja myślałam, że to zwykłe zapytanie było, a nie zagadka big_smile.

No to teraz moja zagadka. Gdzie jest taka ciekawa kapliczka  ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dDhWCaSN2wpU9NSbiQAgGVoSX9HVfX2QEglOaQAWkahdeHaBmgMLJh1UR8qlVGAetedrTtx6NEylKdCg-I3h8LoGpd7t9DnngTLVE_tbY8utX26mBbh4K8p7z9GS1PpXlv6sdvgUz3TuXF8Q5tHjedSQ=w1219-h873-no

482

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Gustek napisał/a:

Jak wyglądała w tym roku procesja w niedzielę palmową na Groniu Jana Pawła II?

Relacja z Niedzieli Palmowej 2021 na Groniu JP II

https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci … DN7br7hAsw

483

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Skornica ?

484

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

strzelam, może Hrobacza Łąka ?

485

(7 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

W numerze 11 "Dzikiego Życia" z listopada 2020 ukazał się artykuł Moniki Stasiak na temat Rezerwatu Madohora i postępów w  sprawie jego powiększenia.

   https://dzikiezycie.pl/archiwum/2020/li … Axdib1GBlw

                                                               https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dz3tOeC1T-Bylc3Q8731XlYOKUPO_YoHUp7Bq1plvM8Ld61G0n6-YFyBDztUV4ddk-q4KR4H3r3tYjfUK8EXauKdJEKxiT-4Aa4O8sq2t9xSTkrZP_36X8Sj0xnPFjUxhGSilDLv9saQhk1TZDq78=w655-h873-no

Pomimo braku słoneczka, kolejna fajna wycieczka ! big_smile

Dzięki za link Jolu ! Świetnie wykorzystane warunki do edukowania o nietoperzach. No cóż, teraz tylko czekać na powrót do normalności i możliwość organizowania wycieczek. Trzeba będzie się kiedyś wybrać raz jeszcze do Górek Wielkich, tym razem dla nietoperzy ! big_smile.

jolanta napisał/a:

Kapitalnym miejscem w tamtych okolicach jest Obserwatorium Nietoperzy w Brennej - oglądanie tych zwierząt w podczerwonym świetle daje niezapomniane wrażenia.

O obserwatorium nie słyszałam, czy ono niedawno powstało ? Natomiast słyszałam, że w tym kościele w Górkach Dużych gdzieś na strychu czy w dzwonnicy zadomowiły się nietoperze.

I pięknie było Jolu big_smile !

Dwór Kossaków i kościółek w Górkach Wielkich zwiedziłam z dzieciakami przy okazji wizyty w Chlebowej Chacie w Górkach Małych. Naprzeciwko tego kościoła jest cmentarz, gdzie spoczywa Zofia Kossak – Szczucka, jej mąż, rodzice i syn.

Piękne te ostatnie widoczki big_smile !

491

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

kisiel napisał/a:

dokładnie to chyba z Porębskiego Gronia

Tak, z Porębskiego smile

jolanta napisał/a:

Kiedy niespodziewanie rozpadał się deszcz niemały kawałek czasu spędziłam na wystawie karpackiej ikony.

A potem wróciłam do domu i teraz tylko czekam na sposobność by ruszyć znowu wink


Ech ... ! wcale się nie dziwię  ! smile Pięknie uwieczniłaś na swoich fotkach skansen, Jolu. Malwy mnie zauroczyły ! smile cool

493

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

dokładnie kisielu wink

244 - sprocket73
202 - kisiel
98,5 - nena
97,5 – Cyberniok
88,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks,cwiartka11
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

Fajnie, że jest możliwość pozwiedzać sobie wirtualnie skansen. Bardzo ładnie to zostało przygotowane, ale kurczę nic i nikt nie zastąpi nam, mimo wszystko, zwiedzania na żywo sad. Co za czasy ... sad

495

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

ehhmmm.... nie Bujakowski tylko ... ?

496

(5 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

Niestety, problem z logowaniem, o którym powyżej pisałam, nadal trwa. sad  Nie wiem, ale może być tak, że nie uda mi się w ogóle zalogować. Obecnie muszę kilkakrotnie klikać, żeby jak to się potocznie mówi, "zaskoczyło "  neutral

497

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie, nie jest to też Jaworzyna.

498

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie, to nie jest Jawornica.

499

(8 odpowiedzi, napisanych Dojazd)

mirek napisał/a:

No i tak, po rozpatrzeniu ZA I PRZECIW wybrałem dwie opcje .Wejście na Leskowiec od Rzyki  Jagódki serduszkiem białym , zejście będzie do Inwałdu zielonym lub do Rzyki Praciaki czerwono-zielono-żółtym.Decyzja zapadnie w schronisku uwzględniając warunki atmosferyczno-czasowe.

Zejście do Rzyk Praciaków z Leskowca czerwonym przez Anulę, Łamaną Skałę do górnej stacji wyciagu na Czarnym Groniu, a następnie zejście bezszlakowe w dół do drogi wzdłuż wyciągu do przystanku Rzyki Praciaki Pętla, albo zejście wcześniej za Smrekowicą żółtym też do tej samej drogi o przystanku Rzyki Praciaki Pętla. Pierwsza opcja bardziej łagodna, nie licząc zejścia wzdłuż wyciągu (tu bardziej stromo, ale krótki odcinek).
Zielonym do Inwałdu nigdy nie szłam.

Może Ci się przydadzą odjazdy z przystanku Rzyki Praciaki Pętla do Dworca Autobusowego w Andrychowie dla dni tygodnia.

Linia 7 - Odjazdy dla Rzyki Praciaki Pętla - KIERUNEK: Andrychów Dworzec Autobusowy

04:55
06:05
07:04
08:05
09:12
10:17
11:22
13:17
14:34
15:37
16:37
17:53
19:01
20:53
22:53

Życzę udanej wycieczki i czekam na jakąś relację smile !

500

(8 odpowiedzi, napisanych Dojazd)

mirek napisał/a:

Dzięki, poradzono mi też rozpatrzyć opcję zejścia zielonym do Inwałdu.

No można też do Inwałdu, tylko nie wiem czy są jakieś autobusy, ale na pewno są  jakieś BUS-y z Karakowa do B-B.