pogoda rzeczywiście dzisiaj straszna
. Jeszcze będzie nie jedna okazja chłopaki , żeby trasę powtórzyć
! Jolanta ma rację
To co razem przeżyliście nic Wam nie zabierze i to jest najpiękniejsze
, bo Alzheimerowi się przecież nie dacie ... ![]()
5,151 2010-08-28 13:10:43
Odp: O trzech takich, co poszli w las w wersji LIVE (129 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
5,152 2010-08-27 22:46:38
Odp: Pozostałe zwierzęta (422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
Ten drugi to Dostojka Malinowiec - też z rusałkowatych
dokładnie, marekk500 ma rację
. Ten drugi motylek Włóczykijko to dostojka malinowiec lub perłowiec malinowiec (Argynnis paphia). Motyl ten lubi oblatywać kwiaty ostu lub ostrożenia. Spotykany jest najczęściej w pobliżu lasów. Ciekawostką jest, że dostojka malinowiec składa jaja na pniach drzew , głównie iglastych, w szczelinach kory, również na szpilkach. Z jaj jesienią ( wtedy zimują ) lub na wiosnę, wylęgają się gąsienice , które żerują na fiołkach (czasami także na malinie) rosnących często pod drzewami na których zostały złożone jaja. U samców występują na skrzydełkach łuski zapachowe, samiczki ich nie posiadają.
5,153 2010-08-26 22:37:27
Odp: O trzech takich, co poszli w las w wersji LIVE (129 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
dzielne chłopaki !
jak widać Onufry dodał im sił i dotarli do Myślenic ![]()
5,154 2010-08-26 22:30:06
Odp: Grzyby (314 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Pytanie do Naszych Wspaniałych Botaników.
Czy jest możliwość zasadzenia grzybów leśnych?
Zrobiłem z pola ornego "las eksperymentalny" z nasionek wychodowałem około 1500 drzew.
Od kilku lat przenoszę grzyby z ziemią , a efekty są marnerosną mi tylko zajączki, rydze, koźlaki i gołabki zielone.
sadzić grzyby leśne ??? MK wątpię , że się uda. Aż dziw bierze , że rosną Ci jak piszesz zajączki, rydze, koźlaki i gołąbki zielone. Chodzi o to, że wiele jadalnych grzybów kapeluszowych dojrzewa tylko wtedy, gdy grzybnia ma dostęp do korzeni drzew i to często określonego gatunku drzew . Zjawisko to zwie się mikoryzą . W niektórych przypadkach rozwój określonych gatunków roślin uzależniony jest całkowicie od obecności grzyba. Przykładem mogą być storczyki. Myślę, że niezwykle trudno stworzyć takie warunki sztucznie , bo wiadomo, że nigdy nie stworzymy w ogródku czy na polu ornym specyficznego leśnego mikroklimatu i warunków glebowych. Tu musi działać sama natura ![]()
5,155 2010-08-25 20:56:11
Odp: O trzech takich, co poszli w las w wersji LIVE (129 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
no ma ... też zauważyłam ![]()
5,156 2010-08-25 20:51:26
Odp: O trzech takich, co poszli w las w wersji LIVE (129 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Historia lubi się powtarzać? A może żarty sobie ze mnie robią ?
Ja tam myślę Jolu, że chłopaki wybrali dobrze sprawdzony ośrodek rekolekcyjny
. Wiedzieli przecież jak podejść tą panią z ośrodka
![]()
5,157 2010-08-25 20:44:27
Odp: Sensacja botaniczna w Beskidzie Małym (53 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Zdjęcia są zrobione w dużej rozdzielczości i można nawet zobaczyć zarodniki Coś dla Neny
właśnie je dostrzegłam, dlatego mi się tak podobają baca
. Moje fotki skrzypu z torów nie były takie dobre ![]()
5,158 2010-08-25 20:02:10
Odp: O trzech takich, co poszli w las w wersji LIVE (129 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
nie no ... całkiem całkiem
tak trzymać i do przodu ! ![]()
5,159 2010-08-25 19:09:03
Odp: Sensacja botaniczna w Beskidzie Małym (53 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
zdjęcia świetne ! ![]()
5,160 2010-08-22 13:40:32
Odp: Wróciłem do żywych ;) (18 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
No popatrz, z ciekawości zaglądnąłem do starych, jeszcze z czasów kiedy na Ziemi panowały diplodoki, a węgiel dopiero się tworzył, albumów ze zdjęciami. I co się okazało. Podpis pod kilkoma - 15 sierpnia 1995 - zwiało nas z Mięguszowieckiej pod Chłopkiem. Naprawdę nas z kumplem zwiało, bo zejście w burzy z Chłopka odbyło się w czasie ok 1,20 min, czyli prawie biegiem. Ale była to jedna z moich najefektowniejszych burz w górach
No popatrz. To chyba jest już reguła. Z mojego zejścia przypomina mi się złażenie po klamrach koło Kazalnicy, czyli w najtrudniejszym miejscu szlaku, z wlewającymi się potokami wody za kołnierz
a widzicie , coś chyba w tej dacie jest ! ![]()
5,161 2010-08-16 23:01:16
Odp: Wróciłem do żywych ;) (18 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
no nareszcie darkheush wróciłeś do żywych !
Od razu to widać po uśmiechniętej buzi
!. Nowe buty już ochrzciłeś – biedne , ale niech wiedzą co je czeka
. Widzę również, że jesteście prekursorami nowego rodzaju turystyki – potokingu
. Nie powiem, dosyć ciekawy !
Z tymi „wystraszonymi dziewczętami” to nie tak do końca
. Chociaż prawdę mówiąc , jak obejrzałam filmik GOPR- owców przesłany przez Piotra i nasłuchałam się tam trochę o wypadkach w górach podczas burz i jeszcze tego, że podawane tam przykłady wypadków jakoś dziwnie wydarzyły się 15 sierpnia , to sami rozumiecie ...
. Nie wiem, czy Piotr nas wystraszył specjalnie
?
A tak poważnie , to mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja zrealizować ten Koprowy i pogoda nam dopisze ![]()
Dołączam się z życzeniami urodzinowymi do spóźnialskich – Kaper - wszystkiego NAJ
!
5,162 2010-08-16 22:50:07
Odp: Pozostałe zwierzęta (422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
Włóczykijko może to zawisak borowiec ???, ale głowy za niego nie oddam
Ważne jest na przykład, żeby widzieć niektóre szczegóły np. rysunek na skrzydełkach czy deseń na odwłoku .
A ważki, to ja się nie odważę nawet spróbować nazwać ! ![]()
5,163 2010-08-16 22:48:31
Odp: Kaszubskie jeziora lobeliowe (17 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
super
! więc został Ci ten kolczasty , którego , jak Cię znam , nie odpuścisz sobie
. Zdjęcia jeziorek lobeliowych - ładne ![]()
5,164 2010-08-15 16:51:55
Odp: Kaszubskie jeziora lobeliowe (17 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Nena ja wybieram się na Poryblin kolczasty. Jest to już ostatni gatunek paprotnika jaki mi pozostał z występujących współcześnie w Polsce
Darku, a poryblin jeziorny masz już na swojej liście znalezisk ?
5,165 2010-08-15 16:43:12
Odp: Pozostałe zwierzęta (422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
ciężko mi Włóczykijko rozpoznać co to za gatunki owadów . Może gdyby zdjęcia były robione z innej perspektywy i przy innym świetle, żeby kolory było widać . A może masz inne ujęcia ?
5,166 2010-08-12 20:30:03
Odp: Ptaki (341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
biedny ptak ... ciekawe co też było przyczyną owego padnięcia ...
5,167 2010-08-10 12:03:18
Odp: Niebezpieczeństwa w górach - Burze (6 odpowiedzi, napisanych O czym w górach wiedzieć trzeba dla własnego bezpieczeństwa)
Nigdy za dużo wiedzy.
Bardzo pouczający materiał przekazany przez fachowców. Warto poświecić czas na jego obejrzenie ! Widzę, że to był pierwszy odcinek serii . Chętnie obejrzałabym kolejne .
5,168 2010-08-06 18:37:15
Odp: Kaszubskie jeziora lobeliowe (17 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Darku widzę , że chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i świetnie !
Poryblin jeziorny to tylko pretekst do spędzenia na pewno ekscytujących dni nad morzem
Co do nurkowania to nie zapuszczaj się znowu tak głęboko ...
Liczymy oczywiście na kolejną relację i zdjęcie tego podwodnego paprotnika
.
5,169 2010-08-06 18:27:24
Odp: Expedition botanical in the Gorce mountain (11 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))
No Darek to dopiero mieliście ekspedycję pełną przygód
Nawet nie wiem czy niektórych Ci zazdrościć ...
Świetna relacja naszpikowana humorem, chociaż momentami wiało grozą
! W Koninkach i Porębie Wielkiej byłam i na szczęście wtedy jeszcze autobusy do Krakowa stamtąd jeździły ![]()
5,170 2010-08-02 18:34:12
Odp: Samotnie po Beskidzie Małym (12 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
fot.26 i 27 rzeczywiście klimatyczne
, ładnie się ta mgła wkomponowała w las i skałki
.
5,171 2010-08-02 17:52:32
Odp: Samotnie po Beskidzie Małym (12 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
no a gdzie fotki Kaper ? ![]()
5,172 2010-08-02 16:46:57
Odp: Kaszubskie jeziora lobeliowe (17 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
wspominałeś coś Darku o tej wyprawie już na Luboniu, a co z kursem nurkowania ? ![]()
5,173 2010-08-02 16:42:46
Odp: Pilsko (7 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))
Dlaczego ten ślimak jest niebieski?
chłopaki świetnie oznaczyli ślimaka
, a ten ten piękny niebieski, a nieraz nawet intensywnie fioletowy kolor jego ciała to efekt rozszczepiania promieni świetlnych
5,174 2010-07-26 12:52:14
Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach (30 odpowiedzi, napisanych Historia Beskidu Małego)
Wiem Piotr , co nie oznacza , że przerażający jest fakt , że jak to określasz ów „gawiedź” miała nie lada radochę z tego rodzaju „krwawych” widowisk
.
5,175 2010-07-26 12:47:56
Odp: Expedition botanical in the Gorce mountain (11 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))
Darku , od piątku już chyba lepsza pogoda
, więc nie ma się co na zapas martwić ![]()
