5,201

(21 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

jak miło czuć się współodkrywcą ! big_smile cieszę się bardzo , że znalezione stanowisko nerecznicy walijskiej (Dryopteris cambrensis) na stokach Lubonia Wielkiego zostało potwierdzone przez Darka T. i okazało się nowym botanicznym odkryciem na tym terenie smile

5,202

(21 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

No i było nas kolejny raz czterech big_smile i udało się w ten upalny dzień zdobyć nie tylko „górkę z antenką” ale nawet zaliczyć solidną lekcję pteridologii wink

Jolu, Piotrze i Darku T. dziękuję Wam za pełne wrażeń wspólne wędrowanie smile Bardzo miło było spędzić z Wami tą upalną sobotę wink i równie miło było poznać kolejnych dwóch naszych Forumowiczów smile

5,203

(106 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

pięknie Jolu  pięknie , czekam na odcinek 3 smile

PS. a biała naparstnica purpurowa jest spotykana , rzadziej , ale jest. Istnieje taka jej odmiana smile.

5,204

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

dokładnie Piotrze, Wyżyna Tybetańska to klimat wybitnie kontynentalny z nieco innymi piętrami roślinności i nieco innymi krajobrazami smile

5,205

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Zgadzam się co do tej anielskiej cierpliwości big_smile. Piotrze co do wysokich gór to masz rację. Pazie występują zarówno na nizinach jak i w górach , choć tutaj znacznie rzadziej do wysokości ok. 2000 m n.p.m., ale mogą i wyżej. Czytałam, że w Tybecie nawet do wysokości 4500 m n.p.m.  Pojawiają się tam najczęściej latem i chętnie odpoczywają na szczytach. Nieraz jakiś sfrunie również do naszych ogrodów smile Jolu wiem jak to jest jak nie chcą pokazać skrzydełek w całej okazałości big_smile Niektóre są szczególnie uparte big_smile. Ja w swoim życiu pazia spotkałam tylko może ze trzy razy.

5,206

(106 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

Jola pisz dalej pisz , bo nie mogę się doczekać kolejnych części i fotek ! smile
Zdjęcie kołyski kumaka rewelacyjne! big_smile

5,207

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Na rabatce na kwiatach aksamitki (Tagetes L.) upolowałam ostatnio pięknego pazia królowej (Papilio machaon) zaliczanego do najpiękniejszych motyli dziennych. Przysiadł tylko na chwilkę i zdążyłam mu zrobić tyko dwa zdjęcia big_smile  Widać nie były to jego ulubione kwiaty. Spodziewalibyśmy się , że tak piękne motyle powinny odwiedzać równie piękne rośliny kwitnące, a tu jest inaczej. Otóż paziowate upodobały sobie najbardziej selerowate (dawniej baldaszkowe) , czyli niezbyt efektowne pod względem kwiatów rośliny.

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TD1-U8dcOlI/AAAAAAAAFfM/LRi6rDHOisw/s640/100_8510.JPG
foto: nena

Pazia królowej najczęściej można spotkać fruwającego w ogrodzie nad marchwią , pietruszką, koprem, kminkiem, lubczykiem czy na łące nad biedrzeńcem, podgarycznikiem, dzięgielem czy dziką marchwią itp. Stosowane dzisiaj na szeroką skalę środki chwastobójcze i ochrony roślin sprawiły ,że coraz rzadziej możemy cieszyć się tym pięknym owadem. Samica pazia jest nieco większa od samca, a biorąc pod uwagę inne cechy zewnętrzne, obie płcie są raczej do siebie bardzo podobne. Dorosły motyl żyje krótko, zaledwie kilka tygodni. Szkoda ... , bo to co piękne powinno trwać wiecznie wink

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TD1-WShKV4I/AAAAAAAAFdY/gZ8cU18phts/s640/100_8511.JPG
foto: nena

5,208

(341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Nela napisał/a:

Jestem pod wrażeniem. Zdjęcia suuuper!!! Mam kopciuszka w ogrodzie i lubię jak mi towarzyszy w pracach przydomowych. Jest bardzo towarzyski i śmiały. Wielkie dzięki sąsiadce zza ściany (jolanta) za pomoc w zidentyfikowaniu ptaszyny :-)

Nelu miło mi, Joli pewnie też wink, że mogłyśmy rozwiać Twoje wątpliwości co do tego sympatycznego ptaszka smile i witamy u nas, bo mamy nadzieję ,że z nami już zostaniesz big_smile

5,209

(25 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

haha , oby tak chociaż było jak piszesz Akall wink

5,210

(25 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

to tak zazwyczaj Akall bywa, żeby jakąś mniej znaną ruinę odbudować potrzeba pieniędzy, a na takie  przedsięwzięcia  instytucje państwowe tradycyjnie mówią „nie” hmm . Fajnie, że to ktoś odbuduje, szkoda , że będzie można tylko podziwiać  zza ogrodzenia  ... sad

5,211

(21 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

17 lipca , w sobotę wybieram się z Jolantą Percią Borkowskiego na Luboń Wielki. Do Rabki – Zaryte jedziemy samochodem Joli . Mamy jeszcze 2 miejsca wolne w autku. Jeśli są chętni na wspólne wspinanie to zapraszamy  smile.  Ja czekam na Jolę o 7.30 w Andrychowie na stacji BP.

5,212

(25 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

jak go w pełni odrestaurują i urządzą ten wielki ogród to będzie piękne miejsce smile

5,213

(341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

haha , dziękuję Jolu big_smile wink Powiem Ci , że miałam niezłą zabawę wczoraj przy tych kopciuszkach big_smile Nie spędziłam przy nich całego dnia , ale ze dwie godziny na pewno lol

5,214

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Chcąc pójść za namową Jolanty tj. kontynuacji dokumentowania „storczykowej łąki” w różnych porach roku wybrałam się w zeszłą niedzielę na kolejny spacer. Właściwie to nastawiłam się głównie na motyle, ponieważ tych w lipcu jest najwięcej. I na nastawieniu się właściwie skończyło big_smile,  aczkolwiek nie do końca ... wink . Już wchodząc do lasu natknęłam się na pierwszego borowika big_smile no i się zaczęło ... spacer na łąkę zamienił się w połowie w grzybobranie. Grzyby były dla mnie zupełnym zaskoczeniem zważywszy na upał i suszę w lesie no i na porę dnia, o której je zbierałam big_smile I tak powoli zbierając grzybki i robiąc fotki roślinkom, idąc wzdłuż znanego już strumyka doszłam do łąki , a właściwie to części łąki , ponieważ większa jej część została niestety skoszona hmm. Została tylko część , bardziej podmokła. Niemniej jednak zajrzałam we wszystkie znane mi już z wcześniejszych wycieczek miejsca big_smile. Przekwitł już niestety piękny ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare) i kończy kwitnienie parzydło leśne (Aruncus sylvestris) . Za to w zamian zaczynają kwitnąć, również na różowo, chabry łąkowe (Centaurea jacea L.), które będą  zdobić łąki już do jesieni smile, czyściec leśny (Stachys sylvatica L.) i krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.). Nie przestaje kwitnąć jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) i wyka ptasia (Vicia cracca L.) . Nisko nad ziemią kwitnie na fioletowo głowienka pospolita(Prunella vulgaris L.). W pełni kwitnienia są teraz rośliny z rodziny selerowatych, dawniej zwanych baldaszkowymi. Ten rodzaj roślin upodobały sobie szczególnie chrząszcze z rodziny kózkowatych np.strangalia plamista (Leptura mac ulata), ale także najpiękniejsze motyle np. paź królowej (Papilio machaon) (o którym napiszę w innym wątku).

Na obrzeżach lasu , przy ścieżkach zakwita w lipcu dosyć efektowna roślina – lnica pospolita (Linaria vulgaris) a w trawie wznosi się ziele tojeści pospolitej (Lysimachia vulgaris L.) i dziurawca (Hypericum L.). Ziele lnicy jest trujące dla zwierząt hodowlanych . Lipiec to także pełnia kwitnienia traw smile. Ja najbardziej lubię delikatną drżączkę. Pojawiły się już pierwsze owoce dzikiego bzu koralowego (Sambucus racemosa L.) i leszczyny (Corylus avellana L.).

A w lesie ? Oprócz grzybów tych jadalnych i tych mniej lub w ogóle wink  znana nam już paproć – podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant) wytworzyła właśnie drugi rodzaj liści , liście zarodnionośne . Gdy zajrzymy pod spód tych liści zobaczymy zielone kupki zarodni.

Były i motylki i inne zwierzątka smile Nie można tez zapomnieć o unoszących się , szczególnie w upalne dni zapachach ziół. Do domu wróciłam z największym chyba, odkąd pamiętam, zbiorem prawdziwków big_smile Ale to już zostawię dla ciekawych w albumiku , który dołączyłam do mojej pisaniny ... smile.

album po kliku na zdjęcie

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TDt20ciQ3xI/AAAAAAAAFlo/jbxOV2UmOss/s640/100_8396.JPG

Latem na łące jest pięknie, ale nic nie potrafi mi zastąpić mimo wszystko wiosny smile.

5,215

(46 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

nie, wierzbówki do sałatki jeszcze nie wrzucałam big_smile

Czy Ty Jolu podczas swojej długiej wędrówki widziałaś już gdzieś kwitnącą wierzbówkę ? Ona wprawdzie dopiero zaczyna kwitnienie , ale może w wyższych partiach z racji pięknej słonecznej pogody już jest  ... smile

5,216

(341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Jolu to na 99 % sprawka kopciuszków big_smile

Wczoraj przez dwie godziny przyglądałam się całej kopciuszkowej rodzince u mnie w ogrodzie . Bardzo pracowite ptaszki. Zrobiłam fajne fotki. Wrzucam tu mały albumik big_smile

album po kliku na zdjęcie

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TD1-BlRh2rI/AAAAAAAAFcg/3yFMpdcGySc/s640/100_8491.JPG

5,217

(23 odpowiedzi, napisanych Porady i ciekawostki)

ciekawy artykuł i piękne nocne zdjęcia Djinn smile Robienie takich zdjęć wymaga na pewno trochę wyższych umiejętności smile  Niestety mój sprzęt nie pozwala na robienie takich  pięknych fotek hmm , niemniej lubię coś poczytać , żeby coś więcej wiedzieć smile, a Twoje wykłady , no ba, wykłady z ćwiczeniami big_smile są tak dobre jak pisanie przez Ciebie przepisów kulinarnych smile Temat myślę bardzo ciekawy i znajdzie na pewno spore zainteresowanie wśród naszych forumowiczów smile

5,218

(341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Zupełnie zapomnieliśmy o ptakach , a przecież bez ich śpiewu nie sposób wyobrazić sobie lasu, łąki, ogrodu czy sadu smile. Wokół mojego domu szaleją właśnie kopciuszki, małe, ale bardzo głośne ptaszki . Mam okazję je codziennie podglądać i słuchać ich treli  smile. Ubarwieniem nie rzucają się zbytnio w oczy , ponieważ barwy ich piórek raczej nie należą do wyzywających. Kopciuszek zwyczajny (Phoenicurus ochruros) bo o nim tu mowa, należy do rodziny drozdowatych. Wielkością przypomina wróbla, jest jednak od niego troszkę smuklejszy. Piórka ma koloru czarnego bądź łupkowoszarego z charakterystycznym rdzawym kuprem i ogonem, którym lubi pomachiwać. Wygląda przy tym jakby się kłaniał . Samiec ma dodatkowo białe lusterko na skrzydełkach.  Najczęściej można spotkać kopciuszka w pobliżu domów, na kalenicy dachu, na rynnach i innych wystających częściach domów.

ooo ... nawet dla nas specjalnie zaśpiewał wink big_smile

http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TDtUhtKO5YI/AAAAAAAAFW0/1SOKEyuw6og/s640/100_8345.JPG
foto: nena

Swoje gniazdo buduje w szczelinach murów, skał, a także w półotwartych budkach lęgowych. Gniazdo jest zawsze osłonięte od góry. W ciągu roku ma dwa lęgi. Młode spędzają w gnieździe ok. 2 tygodni po czym pod czujnym okiem obojgu rodziców uczą się latać . Robią przy tym sporo hałasu  big_smile. Kopciuszki zdobywają pokarm biegając i skacząc po powierzchni ziemi, chwytają owady w locie, jak również zbierają pokarm z gałęzi, liści i ścian, zawisając nad nimi w powietrzu. Gatunek ten uległ synatropizacji tj. lubi przebywać w pobliżu ludzkich osiedli, czerpiąc z tego korzyści. Kopciuszki nie są zbyt płochliwym ptakami, dlatego bardzo chętnie pozują do zdjęć big_smile .

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TDtUk1QEPNI/AAAAAAAAFW8/UqRwkLJFzUs/s640/100_8487.JPG
foto: nena

Kopciuszki to ptaki wędrowne , częściowo wędrowne lub osiadłe.  Na stałe żyją głównie w południowej i zachodniej Europie , północno – zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Do nas przylatują w marcu /kwietniu a odlatują już w sierpniu/wrześniu. Są objęte ochroną.

Powinniśmy się cieszyć obecnością i wesołym śpiewem kopciuszków w górach , w tym w BM bo na północy Polski nie są aż tak częstymi bywalcami smile. Tak ,że jak usłyszycie jakieś wesołe harce i krzyki wokół Waszego domu to prawdopodobnie to sprawka kopciuszków big_smile

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TDtUgmaYTvI/AAAAAAAAFWw/kKgTa5qEYXI/s640/100_8344.JPG
foto: nena

5,219

(19 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))

CzarownicaZpogodnej napisał/a:
nena napisał/a:

Dziwne, ale nawet faceci w omiegu wyglądają „jakoś inaczej niż zwykle” big_smile tongue

prawda?? to zapewne te złote słoneczka dodają im "szczególnego uroku" wink tongue

zapewne  lol

to musi być świetna książka, daj znac baca jak będzie gdzieś dostępna oprócz sponsora big_smile

5,221

(106 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

o tak,  jest jest ! smile

5,222

(81 odpowiedzi, napisanych Wasze galerie)

piękne  Djinn smile

5,223

(95 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

przyłączam sie do słów bacy , komu jak nie Tobie Darku się to uda wink

5,224

(19 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))

darkheush napisał/a:

Ja profilaktycznie nie skomentuję zaglądania pod każdy krzok, czy też niewiele interesującą na pierwszy rzut oka kupę kamoli tongue

darkheush chyba Ci nie wierzę ...  tongue  big_smile

5,225

(19 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))

CzarownicaZpogodnej napisał/a:

Daje słowo, że dewastacji nie było ani omiega ani wcześniej wspomnianego płota (tego ze zdjęcia)

haha , no dobrze , skoro CzarownicoZpogodnej mówisz, że chłopaki tylko się tym omiegiem zachwycali, a nie dewastowali go to ja Ci wierzę , w końcu jak to mówi nasza dzielna Jolanta, kobiety zawsze trzymają się razem wink Ja widziałam te wszystkie „omiegowe fotki” big_smile Są piękne !. Ta roślina ma szczególny urok, a na fotkach prezentuje się nadzwyczaj pięknie, pewnie ze względu na te złote słoneczka smile. Dziwne, ale nawet faceci w omiegu wyglądają „jakoś inaczej niż zwykle” big_smile tongue

CzarownicaZpogodnej napisał/a:

hihihihi co poniektórzy to mnie za te makro nieźle przeklinali - znacznie zwolniłam tempo naszej wędrówki...

co do opóźniania wędrówki ... to się nie wypowiadam zbyt wiele , bo chyba mam to samo na sumieniu XD big_smile