5,251

(42 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

też jestem za wink

5,252

(81 odpowiedzi, napisanych Wasze galerie)

piękne Djinn smile

5,253

(46 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Włóczykijko piękne fotki smile . Na pierwszych dwóch masz naparstnicę purpurową (Digitalis purpurea L.) . Dzisiaj na wycieczce z dzieciakami też ją widziałam, ale jeszcze nie w pełni kwitnienia , a na dwóch kolejnych to goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea L.) . Obie roślinki sa trujące , a ta druga jest pod ochroną. Goryczki trojeściowej jest w BM -ie sporo. Bardzo dużo stanowisk dzisiaj też zauważyłam . Jest jeszcze przed kwitnieniem smile

5,254

(42 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

ja wcześniej zamawiałam jedną smile Jeśli można dwie to proszę o dwie , a jeśli się nie da to jedną będę się równie bardzo cieszyła big_smile

darkheush dla mnie to była super wycieczka, a krokusy przepiękne smile i wcale się nie dziwię, że wygrały, przecież włożyłeś w ich fotografowanie prawie całego siebie big_smile wink .

Gratuluję wygranej Tobie i bacy !!! wink

5,256

(26 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))

Djinn piękne fotki smile, zresztą tak piękne jak piękne Taterki ... smile

5,257

(26 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))

baca napisał/a:

no my tu wiosna pełną parą a tam dopiero wszystko budzi się do życia

Z punktu fenologicznego można powiedzieć, że mamy już początek lata smile o czym świadczy rozpoczynający swoje kwitnienie bez czarny (Sambucus nigra L.) , który jest zwiastunem lata w przyrodzie smile

5,258

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

no to już wiemy baca, którego podkolana fotografowałeś wink

5,259

(26 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))

ech ... w czerwcu czy nie w czerwcu - cudo ! smile

5,260

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

baca napisał/a:

wyczytałem, że oprócz podkolanu białego jest jeszcze podkolan zielony, ale nie wiem czy można go znaleźć w BM. Wiem, że obydwa gatunki podlegają ochronie gatunkowej. big_smile

Jest kilka gatunków podkolanów, na dodatek tworzą ze sobą mieszańce, tak jak zresztą inne gatunki storczyków hmm . W Polsce rosną tylko dwa gatunki podkolanów: podkolan biały i podkolan zielonawy . Zielonawy jest troszkę rzadszy od białego, ale bardzo do niego podobny. Ponadto, biały ma dosyć intensywny i ładny zapach, zielonawy ma zapach raczej nie wyczuwalny dla człowieka. To może jedynie taka mała cecha odróżniająca te właśnie dwa bardzo do siebie podobne gatunki . Ze zdjęcia bardzo trudno rozpoznaje się gatunki roślin, a storczyków to już w ogóle big_smile . Trzeba być już chyba zawodowo "storczykoczubem" lol . Nam chyba pozostaje je podziwiać i cieszyć się , że w ogóle można je u nas spotkać smile

5,261

(14 odpowiedzi, napisanych Jaskinie)

Włóczykijka napisał/a:

http://lh3.ggpht.com/_6Kl_mAt7IYk/TAzTYDvioqI/AAAAAAAACIc/JkbSmSXUt7U/s640/SDC10151.JPG

Mieszkaniec Jaskini

Ten piękny pająk uchwycony super przez Włóczykijkę to sieciarz jaskiniowy (Meta menardi). smile To przedstawiciel troglofili - organizmów lubiących środowisko jaskiniowe , ale mogących również żyć poza nim np. pod kamieniami, w szczelinach skał innych ciemnych miejscach np. piwnicach.
Meta menardi zaliczany jest obok topika czy tygrzyka paskowanego do najbardziej jadowitych pająków występujących w Polsce. Ich jad nie zagraża jednak bezpośrednio życiu człowieka . Ukąszenie może być jednak bardzo bolesne, a kto jest uczulony może je ciężko przechodzić. lepiej wiec pajączki obserwować i uważać , żeby nam gdzieś niechcąco nie wpadły lub na nas nie siadły big_smile

darkheush napisał/a:

Co prawda pogody nie mieliśmy rewelacyjnej, ale widoczki z Jasienia udało się uchwycić (w prawym dolnym rogu widać szałas)

no ba , na drugiej fotce widać nawet jak się wędzicie big_smile wink

Pierwsze dwa zdjęcia bardzo malownicze smile

5,263

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

no i piękne fotki podkolana smile

5,264

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

Witaj xaga smile  Miło , że do nas dołączyłaś ! wink

5,265

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

myślę baca, że masz rację , to będzie podkolan biały wink, ale więcej fotek mile widziane big_smile , storczyki są tak piękne , że oglądanie ich się nie nudzi smile

5,266

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

ferdynans ładne smile Ja w tym roku też znalazłam ładne storczyki smile Takie jak Twoje , pod Gancarzem smile

5,267

(147 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

ech ... z pewnością big_smile big_smile big_smile

5,268

(122 odpowiedzi, napisanych Skrzyneczki w Beskidzie Małym)

No proszę jakie dzielne te nasze forumowe Rodzynki smile Dziewczyny GRATULUJĘ znalezienia skrzyneczki !!! big_smile . Widać, że cała i powoli zaczynają się zapełniać stronki Księgi Bacy wink

5,269

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

piękne te Twoje storczyki baca smile No chyba jednak byliśmy w dwóch różnych miejscach big_smile, z czego się jednak należy cieszyć , bo jak widać storczykowych łączek ci u nas trochę jest big_smile .  Ja odkryłam swoją łąkę na zboczach Gancarza smile

I tak sobie spacerując po tej łące ze storczykami spotkałam polującego pająka kwietnika (Misumena vatia) . Kwietniki nie budują pajęczyny tylko polują na owady przemieszczając się zwinnie po wytworzonej nici. Poluje z zasadzki. Czyha na roślinie ( zazwyczaj na kolorowym kwiatku , albo na liściu ) nieruchomo upodabniając się ubarwieniem do otoczenia.  Mają odnóża rozstawione na boki i przypomina wyglądem małego kraba. Przednie są dłuższe od tylnych. Dzięki nim pająk może się poruszać również w bok i tył. Cechą charakterystyczną tego pająka  jest  umiejętność przybierania różnych barw, co daje mu możliwość doskonałego kamuflażu i chociaż pająki te są pospolite , nieraz bardzo trudno je zauważyć. Zdolność zmieniania barw posiadają jedynie samice. Barwę dostosowują  do miejsca, w którym żyją ale również do rodzaju owadów, na które polują. Może to być ubarwienie białe, żółte lub brązowawe, w różnych odcieniach. Młode kwietniki są przeważnie zielone. Pająk może być jednolicie ubarwiony, ale może też posiadać na odwłoku (po bokach) czerwone paski. Samce są prawie o połowę mniejsze od samic, mają z reguły ciemne przednie odnóża i brązowy głowotułów, a odwłok żółty z ciemnym wzorem.
Chociaż na zdjęciu żółty pająk na purpurowym storczyku wydaje się wielkim kontrastem big_smile to dodam, że nieopodal widziałam kwietniki na żółtych kaczeńcach i tam już było je znacznie trudniej wypatrzyć.

polująca na pszczołę żółta samica kwietnika - na zdjęciach (po kliku) fajnie widać nić

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S_wobOgYjII/AAAAAAAADw8/-f4sHNwva6k/s640/100_7238.JPG

Pająka kwietnika, jak sama nazwa wskazuje najłatwiej spotkać na kolorowych kwiatach. Ofiary atakuje błyskawicznie . Łapie je przednimi odnóżami i wstrzykuje im jad oraz soki trawienne . Wstrzyknięte toksyny rozpuszczają  wnętrzności ofiary , które na miejscu są wsysane przez pająka. Z ofiary zostaje tylko chitynowy oskórek. Nie gardzi owadami większymi od siebie, nawet drapieżnymi jak osa czy pszczoła.
Pająka najłatwiej spotkać na otwartych łąkach pełnych kwiatów , polach,  obrzeżach  lasów, w ogrodach,na bagnach.

5,270

(13 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

dla mnie ta Anula to jakiś egoztyk w tym miejscu ... w sumie rzeczywiście z niczym nie można tej nazwy połączyć . Pamiętam , jak w liceum szłam tym szlakiem i na szlakowskazach nigdzie takiego dziwactwa nie widziałam

5,271

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

to wcale nie jest żaden wstyd Jolu smile. Troszkę o rozmanażaniu salamander napisałam tutaj http://www.beskidmaly.pl/pun/topic128.html , ale jak trzeba to mogę coś jeszcze dodać big_smile

5,272

(20 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

w sumie to niewiele zostało do oglądania hmm a szkoda , bo śliczny zameczek i z historią  sad .  Na tym wzgórzu wygladał pięknie smile Nie ma w naszej najbliższej okolicy zbyt wielu takich . Może znajdzie się kiedyś ktoś , kto zechce go odbudować . Dokumenty, plany i fotografie się zachowały , więc tylko czekać na jakiegoś miłośnika zamków big_smile

5,273

(126 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Nie , nie ma z nimi żadnych problemów natury hodowlanej ( choroby czy coś ), oprócz jednego , szybko rosną i są wielkie i jeśli o tym przed posadzeniem nie pomyślisz i nie znajdziesz im odpowiedniego miejsca to mogą być potem małe kłopoty hmm

5,274

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

hmm ... czyje to mogły być dzieci ? big_smile ... <myśli> . Jolu mając na uwadze długość jaką podałaś bardzo prawdopodobne , że mogły to być już podrośnięte larwy salamandry plamistej (szaro brązowe z plamkami), jednak nie mając  zdjęcia możemy tylko przypuszczać smile, a ponieważ było to Twoje „salamandrowe miejsce”, więc kto wie wink.

Ja też się dzisiaj popołudniem wybrałam na spacer  w znajome już miejsce zobaczyć co wielka woda zrobiła z moim leśnym strumykiem . A narobiła trochę ... Zeszło mi prawie cztery godziny big_smile
Znalazłam w końcu piękne storczyki szerokolistne (kukułki plamiste), właśnie zaczynają kwitnąć smile,  całe łany dąbrówki rozłogowej, również różowej i wiele innych roślinek oraz pięknego młodziutkiego padalca turkusowego, ślimaki i żółtego pająka big_smile . Focie jeszcze w aparacie, ale jak je wydobędę to na pewno coś pokażę wink .

5,275

(126 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Zauważyłam, że baca i ferdynans pokazali nam tutaj http://www.beskidmaly.pl/pun/topic259.html jedno z ciekawszych drzew iglastych, żyjących w Beskidzie Małym i nie tylko. Nie jest to drzewo rodzimego pochodzenia. Mam dwa egzemplarze tego drzewa u siebie, w ogrodzie, których wiek sięga prawie 20 lat, więc mogę  cieszyć się jego obecnością i zapachem na co dzień , a zwłaszcza w okresie świątecznym smile.

fotki  po kliku

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S_kO77wqCsI/AAAAAAAADZo/0HhePwLkdjs/s640/100_7038.JPG

Jedlica zielona, jedlica Douglasa, daglezja zielona lub po prostu "daglezja" (Pseudotsuga menziesii). Niektórzy nazywają ją również pseudo jodłą . Jest to drzewo z rodziny sosnowatych. Jej naturalnym środowiskiem życia jest zachodnia części Ameryki Północnej. Drzewa te należą do najwyższych zimozielonych iglastych na świecie i osiągają wysokość w ich naturalnym środowisku ponad 100 m. (po sekwoi drugie co do osiąganych wysokości drzewo na świecie). Jedlica została wprowadzona w 1833 roku do uprawy w polskich lasach i jest uważana za jeden z najcenniejszych gatunków obcego pochodzenia. W Polsce nie osiąga aż tak imponujących rozmiarów i dorasta do 40 – 50 m wysokości.  To o którym pisze i pokazuje nam na fotkach baca z 4m średnicą pnia musi być rzeczywiście ładnym okazem w BM i miejmy nadzieję , że rosło będzie w zdrowiu dalej  smile .

Cechą charakterystyczną daglezji są wrzecionowate, ostro zakończone brązowe pąki, nie pokryte żywicą  i długie, trójzębne łuski okrywające szyszki ( Fot. 2) .

Ponadto w odróżnieniu od jodły pospolitej jej szyszki zwisają w dół (tak jak u świerka) oraz po dojrzeniu nie rozpadają się na drzewie , pozostawiając  oś , tylko spadają całe na ziemię i możemy je w całości zbierać . mają kolor brązowy. Szyszek jodły pospolitej nigdy nie znajdziemy całych pod drzewem.  Piękne są kwiaty , które pojawiają się w kwietniu lub maju na jednym osobniku ( jednopienność) . Męskie to małe pomarańczowo - żółte kotki, żeńskie są większe , zielono-różowe szyszeczki  ( Fot. 3 i 4).

szyszeczkowate różowe kwiaty żeńskie i mniejsze zwisające w dół, żółto pomarańczowe  kotki męskie

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S_kOx-8cXOI/AAAAAAAADZY/gkTYuQCfjWQ/j_resize.jpg
fot. nena

Najpierw kwiaty żeńskie  skierowane są ku górze , po zapłodnieniu , już jako młode szyszki  kierują się w dół i zwisają . Młoda kora jedlicy jest gładka, zielonkawo-szara z charakterystycznymi pęcherzykami , z których po przekłuciu wylewa się jasnożółta , przezroczysta , bardzo pachnąca (intensywny pomarańczowy zapach) żywica  (Fot. 5) . Przebywając blisko drzewa również wyczuwa się charakterystyczny zapach . Starsze drzewo ma korę grubą , brunatną i popękaną ( Fot.6) .
Igły jedlicy są miękkie , elastyczne i delikatne , pachnące . Miększe od jodły pospolitej . Nie kłują , tak jak igły świerka i mniej niż igły jodły . Podobnie jak igły jodły są płaskie, cienkie, żywozielone ,  na dolnej stronie są mają dwa jaśniejsze (sinawe) paski . Mogą wyrastać z różnych stron na gałązce. ( Fot. 7-9). Daglezje nie tworzą na starość typowego dla jodeł tzw. „bocianiego gniazda” (spłaszczonego  wierzchołka) . Jedlica ma ładny stożkowaty pokrój, podobny do świerka.
Daglezja zielona jest najważniejszym obcym gatunkiem drzewa w europejskim leśnictwie. Została wprowadzona do europejskich lasów m.in. ze względu  na cenne drewno, wykorzystywane głównie w budownictwie. Jest drzewem długowiecznym . Osiąga wiek 500-700 a nawet 1000 lat i rośnie stosunkowo szybko. Istnieje 5 gatunków daglezji. W Europie , w tym i w Polsce został wprowadzony tylko jeden daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii). W naszych lasach do uprawy bardziej nadaje się odmiana sina daglezji zielonej, ponieważ jest bardziej odporna  na niskie temperatury oraz na suszę, a także jest mniej wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza.