5,476

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

dobrze wiedzieć, gdzie szukać takich dużych stanowisk czosnku .

Dariusz Tlałka napisał/a:

Z fotografiami to muszę poczekać aż pojawi pierwsza roślina chroniona śnieżyczka przebiśnieg.

Śnieżyczka przebiśnieg i szafran spiski , pierwsze najpiękniejsze chronione zwiastuny wiosny smile

5,477

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Inną rośliną spotykaną w BM  jest objety częściową ochroną gatunkową oraz umieszczony na czerwonej liście roślin i grzybów Polski  Czosnek niedzwiedzi (Allium ursinum L.) . Podobnie jak  czosnek używany na co dzień w kuchni jest to roślinka cebulowa. Kwitnie wiosną . Po dotknięciu  roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach dlatego też podobnie jak czosnek jest wykorzystywana do celów leczniczych jako zioło m.in. o silnym działaniu bakteriobójczym.  W liściach jest dużo witaminy C.  Rośnie przeważnie w wilgotnych lasach buczynowych, a ja znalazłam  ta roślinę nad źródłem potoku na Praciakach . Niektórzy sadzą czosnek niedźwiedzi w ogródkach jako roślinę ozdobną. Nigdy w BM nie widziałam dużych łanów ani kęp czosnku niedźwiedziego, które są charakterystycznymi formami dla tej rośliny. Może ktoś z Was spotkał się z większą ilością ??? Jeśli tak  to napiszcie gdzie takie ładne formy można zobaczyć smile

http://lh6.ggpht.com/_rgP8vsmPw8A/S3V5nbB3trI/AAAAAAAAKV4/CLd7qz7rZc4/s800/c1_resize.JPG

5,478

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

jak najbardziej lowell79 big_smile

5,479

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

świetnie Darku smile Ja wstawiam na tym forum  fotki zdjęć zrobionych przez samą siebie smile więc mam tą pewność , że wiem , że ten gatunek naprawdę w BM występuje, bo go sfotografowałam smile Myślę, że o to chodzi właśnie. Wstawiajcie tu tylko własne fotki. Wtedy będziemy pewni, że tak naprawdę jest smile Oczywiście fajnie wpisać miejsce , gdzie sfotografowaliście roślinkę . To jest nawet przy sporządzaniu listy występowania chronionych gatunków bardzo ważne .

5,480

(78 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

ja też nie wierzyłam darkheush dopóki mnie nie zaprosił nasz gajowy do odwiedzenia tego miejsca . A że ja ciekawska tongue to się zgodziłam. No i zorganizowałam wycieczkę z dziećmi w te rejony , mowa oczywiście o Dolinie Kocierzanki , albo Kocierz - Basie, bo to blisko smile no i rzeczywiście , to co zobaczyliśmy to  naprawdę wskazywało na zadomowienie się tam bobra smile . Zresztą dowiedzialam się , ze ten bóbr tam został sztucznie wprowadzony i się mu spodobało wink . Bobrów nie widzieliśmy , bo to zwierzęta wyjątkowo płochliwe , a poza tym wychodzą na żer dopiero nocą , dzień spędzają pod wodą w swoich żeremiach .
Pod tekstem zamieszczam fotkę dowód na to , że one tam naprawdę  są big_smile i na to jak tam wiosną pięknie smile Swoją drogą zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca wczesną wiosną smile można nawet na rowerach bo to zaraz przy asfaltowej drodze smile cudo smile


http://lh3.ggpht.com/_rgP8vsmPw8A/SgryvPusRqI/AAAAAAAADwQ/7gLfG8z04qU/s800/100_3241.JPG

http://lh5.ggpht.com/_rgP8vsmPw8A/Sgr0FI163_I/AAAAAAAADxY/1lcHorhYLUQ/s800/100_3257.JPG

5,481

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

ze skrzypem olbrzymim w BM się nie spotkałam jeszcze . Najczęściej z polnym i widziałam też łodyżkę bagiennego ( dziecko przyniosło do szkoły hmm) zerwało niepotrzebnie , ale coż to tylko dziecko, trudno go winić , jest przecież ciekawe świata smile . Nie jest to gatunek chroniony , ale zawsze szkoda , jeśli jest czegoś szczególnie mało, a bagienny wygląda dosyć okazale  smile

5,482

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

no proszę , jak widać galaretka galaretce nierówna big_smile

5,483

(126 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Darku , jeśli robisz fotki roślinkom , byłoby miło gdybyś tu je wstawiał przy opisie . Dobrze widzieć to o czym się czyta . smile

5,484

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Otwierając ten temat mam nadzieję , że każdy coś tu ciekawego doda, coś ( mam na myśli roślinki big_smile) co sfotografował podczas wędrówek i że stworzymy tu razem internetowy album roślin chronionych w Beskidzie Małym smile


Przytulię wonną albo marzankę wonną  (Galium odoratum) znalazłam w wilgotnych , cienistych zaroślach , w przyleśnej kępie. To bardzo delikatna roślinka , kwitnie na biało, wiosną . Listeczki , jasnozielone ułożone są w kółeczko wokół łodygi. Pachnie kumaryną ( świeżo skoszoną trawą smile  Jest wskaźnikiem gleby bogatej w próchnicę.  Jest rośliną leczniczą , podlega w Polsce częściowej ochronie  gatunkowej. Jest uważana za roślinę trującą , ponieważ zawiera sporą ilość wcześniej wspomnianej kumaryny , związku, który w dużych ilościach jest szkodliwy. Ze względu na charakterystyczny zapach aromatyzuje się jej zielem  słodycze , ciasta, napoje np. niektóre gatunki wódek, nalewek leczniczych , win, herbatek ziołowych a także jest dodawana niekiedy do tytoniu oraz używana  jako środek do odstraszania moli.

http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S3Q3zN8Po3I/AAAAAAAAA4Y/pNoTxB9WW0M/s800/ma_resize.JPG

5,485

(314 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

W lasach bukowych Beskidu Andrychowskiego np. na stokach Gancarza można spotkać często  jadalnego muchomora twardawego (Amanita spissa).  Ma on charakterystyczne duże, mączyste, nieregularne, przeważnie szare (rzadziej białe) łatki na kapeluszu, brzeg kapelusza niebruzdowany, gładki. Pomimo, że jest grzybem jadalnym , nie polecam eksperymentować !!!  Nie odważyłam się nawet sprawdzić , czy rzeczywiście jest – twardawy big_smile . Często jest mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem plamistym, ponieważ jest do niego bardzo podobny !!!  Więc lepiej podziwiać z daleka i nie wrzucać do koszyka   wink W końcu mamy sporo innych , o wiele przyjaźniej wyglądających grzybków big_smile

Na zdjęciu są młode osobniki. Stare mają  rozpostarte kapelusze , prawie płaskie.

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S3Bov-piIHI/AAAAAAAAA20/02V5okOQ_bo/s800/mu.jpg

5,486

(126 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Tak to przetacznik smile , a dokładnie przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.)

5,487

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

W rejonie Leskowca, Gronia Jana Pawła II i Łamanej Skały są w planie kolejne rezerwaty „Rzyki Jagódki”, „Pod Klimaską”, „Na Czarnym Groniu”, „Beskid”, Pod Przykopem” i „Pod Łamaną Skałą”. Hmm... ale mając w perspektywie budowę centrum narciarsko - turystycznego na Leskowcu, znając życie, pewnie wygra to drugie hmm w sumie już widać , że zmierza to raczej w tą gorszą stronę ...

5,488

(314 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Beskid Mały to również bogactwo grzybów nie tylko tych kapeluszowych , jadalnych bądź nie. Rosną tu licznie grzyby z podgromady workowców . Z jednym z nich , bardzo charkterystycznym na pewno spotykacie się podczas wędrówek. Zachęcam do zwrócenia uwagi na ścięte stare pnie drzew smile Miejsca gdzie rośnie ten grzyb wyglądają jakby ktoś spalił pień drzewa i pozostało zgliszcze . Stąd pochodzi nazwa tego grzyba zgliszczak pospolity (Ustulina deusta) .

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S3Bot26dCPI/AAAAAAAAA2s/UItvxAjssCM/100_6968_resize.JPG

5,489

(126 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Kiedyś chyba darkheush nazwał tą roślinkę bądź którąś z jej gatunków niezapominajką big_smile Z tej rodziny rośnie w BM kilka gatunków. Ten myślę jest jednym z ładniejszych z powodu lazurowobłęitnych kwiatów smile  I nie jest to niezapominajka big_smile Zagadka : co to za roślinka ? Bardzo popularna w BM wink

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S3BouXjTYiI/AAAAAAAAA2w/h2_YBqJrfAE/poz1.JPG

5,490

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

uważam , że pod względem florystycznym co najmniej bardzo ciekawym i różnorodnym , dlatego jak najszybciej myślę powinno się na tych terenach utworzyć planowane rezerwaty w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego , żeby ratować co jeszcze jest , niestety nie wszyscy są świadomi tego  co my mamy w tym BM i wiele roślinek już ginie ze swoich stałych stanowisk bo niektórych one w ogóle nie interesują hmm Pewnie zbyt mało się  o nich mówi i zbyt mało wskazuje na problem .

5,491

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

no jak widać sporo wink

5,492

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

nie słyszałam o widłaku alpejskim na Leskowcu , za to jest podobno na jego stokach dosyć bogate stanowisko wrońca widlastego  i widłaka goździstego, równie pięknych sądzę smile no i jak pozostałe chronionych

5,493

(22 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

no ja mam właśnie tą mapę BM wydaną przez Compass z 2009 r. Ostatnio kupiłam  , ale rzeczywiście nie wszystkie obiekty są tam naniesione . Sama się zastanawiałam jaką wybrać ,ale akurat wpadłam na Compass .
Mam pytanie odnośnie map Copernicus-a  i Eko-Graf - u ? Znacie może ? Co sądzicie o ich mapach ?

no darkheush gratuluję fotek i zazdroszczę wrażeń smile

angi czy ja Ci gdzieś napisałam "dziękuję" bo jestem święcie przekonana ,ze komuś przed chwilą dziękowałam XD i nie ma tego nigdzie , zeżarło coś chyba big_smile, no wiec jeśli zeżarło to dziękuję za piękne krokusy wink

Boże , piekne te krokusy , naprawdę smile

angi to dla Ciebie < mam na myśli zielsko> big_smile

ehmmm, tak mnie zatkało, ze foci nie wrzuciłam big_smile big_smile

http://lh4.ggpht.com/_rgP8vsmPw8A/SJBrp5x4AFI/AAAAAAAAACg/X97Nc3hqrOM/s640/100_1072.JPG

spalone niebo , zielsko w środku kadru no załamać się można <placz>

widzisz angi  ja mam często zielsko w centrum kadru big_smile bo lubię tongue

to dam jeszcze jedną fotke z jak Ty to mówisz przepalonym niebem big_smile Może nawet bardziej ... big_smile

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S2w_rtoU1FI/AAAAAAAAA1U/exan9ocXHQo/s800/185.jpg