576

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

nena, ja Ci oczywiście wierzę smile

A to nie jest tak, że można używać zamiennie?
Tu piszą, że: "W rzeczywistości jastrun ma też inną nazwę – rumianek ogrodowy".

https://www.castorama.pl/jastrun-ins-1048786.html

big_smile może i piszą, ale powiem szczerze, że z taką nazwą się nigdy jeszcze nie spotkałam. Za to z margaretką - owszem smile.

577

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Piękne te twoje wiosenne wycieczki sprocket  smile ! Miło się czyta i ogląda . smile
Tobi jest niesamowity ! big_smile

A ta roślinka to nie rumianek tylko jastrun właściwy. Inna nazwa to złocień właściwy.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fe57aqwm9YnaJXKPvXaYfsenU3vwnvqPozEAadlcyHK-Tt7s0V7UCOJzpbTGMzTP1OUXFPbfnVKEyB32m69wrXYaYhk3WACPLW8GW-_c-n1FBSmn3PxuNnGBf6LYirc1-hHIPRnQRj3ymB-MsJvC1_NA=w1152-h768-no

578

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Dokładnie, w centrum, w parku.  smile

579

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Lipa w Ślemieniu nosi imię "Katarzyna". Szukając informacji o niej w sieci, natknęłam się na ciekawą historię z nią związaną.  smile

Lipa „Katarzyna”

W Ślemieniu w 1639 roku wybudowano staraniem właścicieli wsi – Katarzyny i Piotra Samuela Grudzińskich – zamek z wieżami. Ani on, ani kolejna rezydencja, postawiona w 1720 roku przez Franciszka Wielopolskiego, nie dotrwały do naszych czasów. W pozostałościach pięknego niegdyś parku można doszukać się jeszcze śladów fundamentów i piwnic, ale teren jest zaniedbany, pełen śmieci i chaszczy.

Niewątpliwą ozdobą tego miejsca jest piękna pomnikowa lipa, mająca w pierśnicy 625 cm.

W 2004 roku zaproponowałem dla niej imię Katarzyna, aby uczcić w ten sposób pamięć o zasłużonej dla Ślemienia dziedziczce. Była ona córką jednego z Komorowskich, Aleksandra – szalenie malowniczej postaci. Nie dość, że był krewki jak niejeden polski szlachcic, to jeszcze dał się poznać jako małżonek-zazdrośnik. Dość wspomnieć, że w 1622 roku jednego ze znajomych żony kazał oślepić, a innego… wykastrować. Uciekając przed sądem trafił aż do Włoch i tam zmarł. Po dojściu do pełnoletniości Katarzyna poślubiła starostę średzkiego Piotra Samuela Grudzińskiego i obydwoje zamieszkali w Ślemieniu, czyniąc z niego znaczący ośrodek Żywiecczyzny. Po śmierci Piotra osamotniona Katarzyna Grudzińska dzielnie i owocnie gospodarowała w majątku. Rozbudowała kościół, postawiła dzwonnicę i doprowadziła do powstania samodzielnej parafii. To ona ofiarowała kościołowi w Rychwałdzie obraz Matki Boskiej, rychło uznany za cudowny. Kult uznanej wkrótce za patronkę Żywiecczyzny Matki Boskiej Rychwałdzkiej szerzył się szybko, a pierwszą masową pielgrzymkę z udziałem ponad dwu tysięcy ludzi zorganizowała 11 czerwca 1658 roku właśnie Katarzyna Grudzińska. Dzięki niej powstał w Ślemieniu szpital (przytułek) dla kilkunastu ubogich. Był to jeden z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce (niestety, sam budynek nie doczekał naszych czasów, rozebrano go w latach 60-tych zeszłego wieku). Dopiero kilkanaście lat później Katarzyna wyszła ponownie za mąż, tym razem za marszałka litewskiego Teodora Lackiego. Przeżyła obu małżonków i syna Aleksandra, więc po jej bezpotomnej śmierci w 1675 roku majątek trafił ponownie w ręce Komorowskich.

Źródło: radeck.pl

580

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

kisiel zaliczam smile. A czy wiesz dokładnie gdzie ona stoi ?

239 - sprocket73
195 - kisiel
96 – Cyberniok
93,5 - nena
84 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
29,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad, cwiartka11
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

581

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Warto strzelać big_smile !

Pomnikowe drzewo – proszę podać:

-  gatunek drzewa
-  dokładną jego lokalizację (miejscowość i miejsce gdzie rośnie)

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3d4MMwDC-BA2D-gwIf38HE3nzkFZ2cbOXTelRjQvnjkmbt137eGI9sO4rSo9Nm57jDWzyg1o7R7T8US43-MHz2MX9HU7-dK_jf9wrSLkzM2QRgvga1sAc-lr8A-w2tMeTyeHKSY-9HJferyF_a3YxW3hg=w625-h873-no

582

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

sprocket73 nie chce , to ja strzelę big_smile

Przy źródle Zimna Woda ?

583

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jawornica ?

584

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak smile Zadajesz kisielu

237 - sprocket73
193 - kisiel
95 – Cyberniok
92,5 - nena
84 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
29,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad, cwiartka11
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

585

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Co to za góra ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fbGhMLNAalyo4K373cyq2WxVBn1JoGsy7DzY5OboI_gX5EguDkCJFrQ2u6-r80kJwnQqm6xGT0ok9odr0dxt_w-3GUqa6HxXy2FH8UlsH4VVdBlw510NDr9yk4vm03mYLzY8nxjxTt-Q_MCkGMRu-GZA=w1280-h848-no

586

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Przy drodze na Przełęcz Kocierską ? To są jeszcze Targanice chyba.

587

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest !  smile

237 - sprocket73
192 - kisiel
95 – Cyberniok
91,5 - nena
84 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
29,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad, cwiartka11
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

588

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Co jest na zdjęciu ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fSNaUScSGuOCTdQC2uQ5lF54bo9Mu_FFmO-Of-uhiTObiX_aTYkNeRebaZ5Y7H0eoYQRB1mruxgG67J1Psdhz3s0207rgCznLIrbCwBi9ZotljTwb50TAlDVnUjDXAH_ghvNaOhHTneuXEmc7hU-oofA=w1280-h496-no

589

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

na os. Potrójna, niedaleko Chatki Ani i Rafała

590

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Normalnie zero współczucia dla koleżanki ! Oj koledzy, jeszcze się zemszczę …  cool  big_smile

591

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

sprocket73 napisał/a:

p.s.
Ciągle zastanawiam się czego nena naucza zdalnie o 3:00 w nocy, że zadała zagadkę o pałowaniu... wink

O spałowaniu sprocket73, proszę się precyzyjnie wypowiadać !.

Hmm ... czy Ty może sprockecie73 nie dojadasz ? …  big_smile  tongue  wink

592

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Dokładnie Cyberniok, to jest bardziej spałowanie, niż osmykiwanie.

Różnica polega m.in. na tym, że te „wzorki” na drzewie zrobiły siekacze jeleniowatych i to dolne, bo górnych nie mają. Obdzierają korę zębami pocierając nimi  z dołu do góry i ja po prostu zjadają. W ten sposób uzupełniają sobie brakujące składniki pokarmowe w organizmie.

Natomiast osmykiwanie polega bardziej na niszczeniu kory drzew, a nawet łamaniu gałęzi przez uderzanie np. porożem, ocieranie ciałem lub wycierania scypuły, czyli pozbywania się skóry, która porasta poroże podczas jego wzrostu np. coś takiego

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3cpHa2rbxiIX0wCs1YpV5oyVf--RQwD-Ul8QcARBvJ9o3jkwVrtzJTRixPjEWLJ08ni4sW4UTWFvKoPjcRhMcvlNpeMYARwYUSuDaITTp-19O6g6vVEEtAMOWHxEzk0Ll4Efl_dDdz6dtWg8D6nDur3yQ=w1280-h720-no

234 - sprocket73
188 - kisiel
95 – Cyberniok
90,5 - nena
84 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
29,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad, cwiartka11
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
1 - Jiff

593

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

miałam dodać - pała ! , ale zdalne nauczanie wydarło ze mnie wszystkie siły big_smile

594

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie sad

595

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Przepraszam, że zaspałam, ale zdalne nauczanie trwa nieraz do 3 w nocy  sad

Moja zagadka: Co to jest, jak powstaje i jak się nazywa. ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3dyaU59NMohmtEp7GR_JmO4d3p27UvSHOIbJX8KXOIAigVFhqRKUBQ_NulWHjN0tuyj_5--GV88FQM7l8K534Hh_wV6nHfoq2HqZ91gObdRDD1gWZ6OgdUxUE34Tf12S1-6CYq71556XB1TSFTgqTOmYQ=w1280-h720-no

596

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Klon (jawor) ?

597

(95 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Dariusz Tlałka napisał/a:

Właśnie wróciłem z monitoringu podejźrzona marunowego pod Skornicą i w tym roku naliczyłem 18 osobników smile W tej okolicy znajduje się też kilka innych miejsc z dobrymi siedliskami dla podejźrzonów (skraje lasów grądowych, zarośla tarninowe z przytulinką wiosenną i murawy jastrzębcowe, wszystko to ekspozycji południowej), jednak moje szczegółowe poszukiwania nie wykazały je w innym miejscu. Masakryczne jest szukanie tej drobnicy z głową przy ziemi big_smile

Ale nadal Darku tam rośnie ! i z tego trzeba się cieszyć  smile

Super wycieczka ! big_smile Aż zazdroszczę Jolu, że udaje Ci się wygospodarować czas na dłuższą wędrówkę przy tym zdalnym nauczaniu.  mad Ja tylko nad chałupę wyskoczyć mogę big_smile Potrzeba wody roślinom, oj bardzo potrzeba. Ale ponoć majowy weekend deszczowy będzie. smile

599

(1 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

i kolejny zaśmiecający forum to labedroomfus

600

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

To może na żółtym na trasie do Gorzenia Górnego