Na pewno, bo u mnie raz widać , a raz nie ...
. Może teraz, jak dalej nie będzie to proszę napisać.
801 2018-04-13 20:22:50
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
802 2018-04-12 22:26:06
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Krzyż znajduje się niedaleko Leskowca, na Przełęczy Beskidek, dokładnie w miejscu krzyżówki czerwonego szlaku MSB z lokalnymi szlakami zielonym (skałek) i czerwonym (buków) idącymi z Targoszowa. [...]
Dokładnie ![]()
Łatwa zagadka
Co to za góra ?
803 2018-04-12 19:59:34
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Nena, ale żeś to nieprecyzyjnie napisała jak na nauczycielkę...
Czy chodzi Ci o Przełęcz Beskidek ?
Nom
, pisałam z głowy, tak jak pamiętam, nie zaglądałam do mapy
.
804 2018-04-12 18:50:10
Temat: Akcja "Czyste Beskidy” (2 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)
Beskidy czekają na wiosenne sprzątanie!
Misją akcji Wspieramy! ,,Czyste Beskidy” jest budowanie i rozwijanie dobrych praktyk współpracy społeczności lokalnej, poprzez aktywny udział w kształtowaniu, zagospodarowaniu i utrzymaniu w czystości popularnych szlaków turystycznych oraz wpływ na naturalne piękno i charakter gór Beskidu Małego. Zgodnie ze swoją misją, Koło PTTK ,,Chałupa" przy ASM w Andrychowie popularyzuje turystykę górską i zachęca do systematycznego jej uprawiania bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Jako wspólnota górska wspiera wszelkie inicjatywy wolontariatu w regionie, promujące następujące wartości: troska o dobro wspólne, tolerancja oraz zdrowy i aktywny styl życia.
/z regulaminu akcji „Czyste Beskidy”/

21 kwietnia 2018 r. (sobota) ruszamy na szlaki Beskidu Małego w obrębie Gminy Andrychów.
Zaczynamy sprzątanie od Pańskiej Góry, dalej zielonym szlakiem przez Panienki, Przełęcz Kaczyńską, Gancarz, masyw Leskowca, czerwonym w kierunku Łamanej Skały, zahaczymy o Grotę Komonieckiego i masyw Czarnego Gronia, pójdziemy przez Potrójną i nie ominiemy Jawornicy, która czeka także na wolontariuszy, dojdziemy do Przełęczy Kocierskiej i Zajazdu Kocierz dalej zielonym szlakiem na Przełęcz Targanicką, gdzie dojdziemy do Trzonki i Złotej Górki.
Każdy wolontariusz otrzyma pakiet startowy (worek na śmieci, rękawiczkę, wodę mineralną, jabłko) i identyfikator, gdzie umieszczony jest plan dnia akcji Czyste Beskidy Wspieramy! Zapraszamy szkoły i miłośników wędrówek górskich !
TU MOŻNA SIĘ ZAPISAĆ ZAPISY

Szkoła w Rzykach dołączy do akcji. Będziemy na trasie nr 2 (Rzyki Mydlarze (kuźnia) - Groń JP II (szlakiem serc) – Leskowiec- Rzyki Mydlarze kuźnia (czarny szlak) już w piątek 20 kwietnia. ![]()
805 2018-04-12 18:31:49
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
strzelę : przy zejściu z Leskowca czerwonym szlakiem w prawo, w stronę Rzyk Jagódek
806 2018-04-10 10:07:04
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Miniony weekend był idealny do "fioletowych spacerów". ![]()
807 2018-04-09 21:54:23
Odp: Przewodnikiem fajnie być (8 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Piękny i długi odcinek, ale z takim rezolutnym przewodnikiem i w takim wesołym towarzystwie to żadna trasa niestraszna, nawet ta z wiatrołomami !
A ileż się na niej działo !
Pięknie to Jolu zorganizowałaś i przeprowadziłaś
. Pokazałaś co najpiękniejsze
BRAWO ! Miło się oglądało i czytało ![]()
808 2018-04-09 21:52:45
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Makro kwiatuszków, „pupci” łabędzia i ampleksus ropuszek
pierwsza klasa ! ![]()
809 2018-04-09 21:50:09
Odp: niedziela w Chochołowskiej (8 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Ja się wcale nie dziwię tej oglądalności, bo foty miażdżą mózg
CUDOWNE !
Zachłysnęłam się tym fioletem
. I tyle mi musi wystarczyć, bo mnie niestety w tym roku praca pochłonęła. ![]()
810 2018-04-09 21:48:49
Odp: Co z tymi krokusami?;) (121 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Nasze dużo delikatniejsze od tatrzańskich, ale równie śliczne te polanki i trzeba się cieszyć, że mamy je tak blisko
!
811 2018-03-31 17:15:51
Odp: wiosna :-) w Beskidzie Małym (7 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
PIĘKNE !
A potok jak ładnie uchwyciłeś
![]()
812 2018-03-30 17:27:24
Odp: Co z tymi krokusami?;) (121 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Piękne, piękne
, szkoda, że święta zapowiadają się zimowe, mokre i zimne. Znowu śnieg je zniszczy, jak w zeszłym roku. ![]()
Czekam jeszcze na fotki kisiela
.
813 2018-03-29 21:39:11
Temat: Wielkanoc 2018 (2 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)
Wszystkim pełnych wiosennej radości i nadziei Świąt i wszelkiego dobra od Zmartwychwstałego ! ![]()
nena
814 2018-03-28 15:23:45
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
)( Bukowska ?
815 2018-03-27 10:29:16
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Pięknie
MF Twoja kolej ![]()
Tadeusz Szantroch – Buki na Leskowcu:
Cześć wam bracia! Wytrwaliście tu na pozycji,
jak czworobok Cambronne’a w bitwie Waterloo…
w bliznach wszyscy, koślaki, starej gwardii czoło,
co tę walkę podjęła na śmierć bez kondycji.
Iluż wichur nawały o pierś waszą biły
w rozhukanym ataku chmur pędzące stada,
a gdy przemoc ich czezła, wilczym głodem wyły,
w salwach gromów ból dławiąc, co bezsilnie pada.
Cześć wam bracia, rycerze na beskidzkiej górze,
tym pniom waszym, sękatym piersiom bez zalęku,
co w największe jednako się wspierały burze,
a blizn chwałę zaszczytną w każdym noszą sęku.
Bezramienne kaleki! Potyrane czoła!
Nie wam spocząć! Już czarny zmierzch w okolicach knuje
Nowej burzy szturm walny. Nikt was nie odwoła
z raz oddanej pozycji i nikt nie współczuje.
Lecz jedyne wam słowo – parol swój wyznaję
bracia buki beskidzkie: w jednym my już szeregu,
który ziemi zdobytej raz – już nie oddaje,
choćby ziemią tą było pogranicze śniegu!
201 - sprocket73
150,5 - kisiel
75,5 - Cyberniok
72,5 - jolanta
70,5 - nena
68 - Gustek
62 - Eugeniusz Kępiński
50 - MF
43,5 - baca
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
18 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
3 - cwiartka11
2,5 - wizjoner, kris_61
1,5 - Janusz
816 2018-03-26 21:30:06
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
W takim razie będąc przy znanych postaciach związanych z Wadowicami i Beskidem Małym proszę o podanie imienia i nazwiska profesora wadowickiego Gimnazjum w latach 20. stych, także poety i dziennikarza, członka grupy „Czartak” . Tematem jego twórczości były w dużej mierze góry, w tym Beskid Mały. Pisał także recenzje i artykuły sztuk teatralnych i sztuk plastycznych. Zginął w 1942 r. w KL Auschwitz.
817 2018-03-26 15:54:12
Odp: Co z tymi krokusami?;) (121 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Poczytałem trochę forum i przeszedłem się dzisiaj z Rzyk-Jagódek, zahaczyłem o Klimaskę, Leskowiec i Mydlarze - niestety nigdzie nie było nawet jednego najmarniejszego kwiatka
Tylko śnieg i błoto. Zeszłotygodniowe mrozy dały się we znaki. Szukał ktoś w Targoszowie?
EDIT: Właśnie przeczytałem że sprocket73 był i znalazł
Gratuluję
Tak Skorpionie na pełnię kwitnienia w Jagódkach trzeba będzie odrobinę poczekać. Myślę, że kilka słonecznych dni. Krokusy na łące u Zielińskiego ponoć już wychodzą spod śniegu. Rzeczywiście ostatnie mrozy trochę przystopowały ich kwitnienie.
818 2018-03-26 15:48:33
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Czas ruszyć na fioletowe kwiatuszki
Piękne ! ![]()
819 2018-03-26 15:47:05
Odp: niedziela palmowa na groniu (9 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Piękne foty kisielu
. kisiela z Małżonką spotkaliśmy na Groniu
. Piękna i bardzo kolorowa była tegoroczna Niedziela Palmowa
. Tłumy ludzi przewinęły się tego dnia przez Groń i Leskowiec.
Rozglądałam się za przebiśniegami na Groniu, ale powiem szczerze takich śliczniuchnych nie zauważyłam
. Niezłe masz oko kisielu
. Pięknie ująłeś te przebijające się przez śnieg roślinki.
Dołożę kilka swoich fotek do tej wiosenno - przedświątecznej fotorelacji kisiela ![]()
820 2018-03-26 15:21:15
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Zdzisław Krawczyński - ps. „Orzeł Skalny”
821 2018-03-24 21:38:00
Odp: „Młodzi Tropiciele” odkrywają Beskid Mały … (12 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Jak przystało na „Tropicieli” w ubiegły czwartek udaliśmy się tropić zwierzynę.
Okazuje się, że wcale nie trzeba udawać się daleko, ani w głąb gęstego lasu, żeby je znaleźć.
Tuż nad szkołą swoją obecność potwierdziły zające. Tropy zajęcy, małych gryzoni oraz liczne kretowiska można było spotkać na okolicznych łąkach i polach uprawnych.
Z kolei w okolicach lasu można już było trafić na liczne tropy i ślady roślinożerców: jeleni i saren, a także dzików. Najczęściej rozpoznawaliśmy je po odchodach, a także po tropach pozostawionych w topniejącym śniegu oraz błocie.
Najciekawszym odkryciem tego dnia były najprawdopodobniej ślady (odchody) pozostawione przez wilka. Widać było w nich fragmenty ofiary. W tym wypadku była to spora ilość sierści. Być może sobie tędy przechodził
.
Jolanta, nasza forumowa Detektyw – Tropiciel, potwierdziła ów znalezisko.
.
W zagajniku trafiliśmy na tropy bażanta oraz kota domowego.
W drodze powrotnej odkryliśmy liczne legowiska zwierząt i piękne buchtowisko.
A na koniec było wiosennie i prawie świątecznie
tzn. oprócz bazi podziwialiśmy w cieszy pasące się na łące zające
.
822 2018-03-24 20:35:25
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Tak jest ! ![]()
201 - sprocket73
150,5 - kisiel
75,5 - Cyberniok
72,5 - jolanta
69,5 - nena
68 - Gustek
62 - Eugeniusz Kępiński
49 - MF
43,5 - baca
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
18 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
3 - cwiartka11
2,5 - wizjoner, kris_61
1,5 - Janusz
823 2018-03-23 20:14:00
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Co przedstawia zdjęcie ?
824 2018-03-23 13:33:44
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Źródełko Księdza Józefa , zielony szlak na )( Isepnicką ?
825 2018-03-20 20:50:51
Odp: Norwegia w moich oczach … (27 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
DZIEŃ 8 - Trollstigen ( REAPLEY
) - Røros (ok. 400 km)
I co … ? W naszych głowach zaczął się rodzić istnie szalony pomysł … . Kolejny dzień zapowiadał się pod względem pogody równie piękny jak dzisiejszy – a co jakby tak wrócić na Drogę Trolli … ???
A co ? Podejmujemy przy kominku próbę pertraktacji z naszym nowym kierowcą.
Kierowca (Norwegowie to ludzie konkretni) stwierdził stanowczo: jeśli na górnej stacji na Trollstigen powiedzą, że pogoda będzie to jedziemy, jeśli nie, to nie ma po co jechać i koniec … I pomyśleć, że Polak, jak by mu tak strasznie zależało to i tak by pojechał, czy by przepowiedzieli tę pogodę, czy też nie
, bo musiałby się sam przekonać na własne oczy, uszy i inne części ciała …
. A co tam, jakby nie wyszło …
![]()
My jednak mieliśmy ogromne szczęście. Z samego rana powiedzieli, że pogodę sobie zamówiliśmy i mamy ją na bank.
Tak więc - jedziemy !
A właściwie to – WRACAMY !
Bardzo jesteśmy z tego powodu szczęśliwi, ponieważ brakowałoby nam bardzo tej części trasy w naszej podróży
.
Wracamy w okolice Valldal i Romsdal i teraz widzimy dopiero jak wiele byśmy stracili, a jednocześnie cieszymy się bardzo, że udało nam się to wszystko odzyskać
.
Tak wygląda Droga Trolli w pełnej okazałości i przy pięknej pogodzie
. Naprawdę jest co oglądać i to nie tylko u samego kresu, ale również na początku i w trakcie jazdy pod górę
. Wjazd taaaakimi serpentynami to ogromne przeżycie.
Piękna dolina U – kształtna – efekt rzeźbienia lodowców górskich.
Widok z platformy widokowej na samej górze.
Obowiązkowym punktem na trasie jest zrobienie zdjęcia przy jedynym tego rodzaju znakiem drogowym w Europie – „Uwaga Trolle”
zaraz przy wjeździe na górę.
Pozostała nam w tej okolicy jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie słynna Trollveggen. Skoro jest na naszej trasie przejazdu, nie możemy jej pominąć
.
Nad Romsdalen wznoszą się potężne i majestatyczne szczyty Trolltindene, w których znajduje się najwyższa w Europie pionowa ściana skalna o nazwie Trollveggen. Ma wysokość 1000 m. Jej widok robi wrażenie
.
W książce "Fiva" Gordona Stainforth'a opisane są zmagania młodych wspinaczy, Gordona i Johna Stainfortha, którzy postanowili się z nią zmierzyć.

Trollveggen
Jest i bardzo ciekawy polski episod związany z pokonywaniem tej ściany.
To była pełna wrażeń i estetycznych doznań pierwsza połowa dnia. O drugiej w tej chwili nikt jeszcze nie myślał
.
W końcu nadszedł czas, żeby powoli żegnać się z fiordami i zapierającymi dech górskimi widokami. Czekała nas dosyć długa droga do górniczego miasteczka Røros. Powoli górski krajobraz zaczynały zastępować lasy, łąki, pastwiska i pola uprawne.
Do Røros dotarliśmy późnym popołudniem, właściwie to trafiliśmy na prześliczny zachód słońca.
Trzeba przyznać, że „miedziane miasteczko” przywitało nas w pięknych „miedzianych” barwach
. Zaraz po przyjeździe ruszyliśmy na wieczorny spacer po mieście. Mimo potwornego zmęczenia długą jazdą, nie dało się odpuścić tak niesamowitej atrakcji
.
Røros to pełne westernowego klimatu "drewniane miasteczko", przypominające na pierwszy rzut oka miasto z Dzikiego Zachodu. Leży wśród wzgórz i jest otoczone dziką przyrodą. W 1981 r. zostało. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstało w 1644 jako Bergstad („miasto w górach”). W jego okolicy odkryto wówczas bogate złoża miedzi. Z tego powodu do 1972 r. było centrum wydobycia miedzi w tej okolicy. Do dzisiaj nic nie straciło ze swojej XVII wiecznej atmosfery. Spacerując po cichych, prawie bezludnych uliczkach, czuć jego niezwykły klimat. Z dawnych czasów zachowało się ok. 100 domów zbudowanych ze starych drewnianych bali, w których mieszkańcy nadal normalnie żyją i pracują. Spora ich część pokryta jest tradycyjnie darnią.
Obok huty miedzi stoją stare, pokryte darnią domki górników i innych pracowników zatrudnionych przez Røros Koperver.
Huta miedzi
Drewniane domki górników.
W zachodzącym słońcu pięknie mieniły się tego dnia Sleghaugene – hałdy usypane z materiału powstałego po wytopie miedzi. One także objęto ochroną. Mieliśmy okazję się na nie wspiąć i podziwiać stąd w zachodzącym słońcu panoramę miasta.
fot. E. Demczuk
Uliczki Røros posłużyły do nagrywania wielu filmowych scen m.in. do filmu „Pippi Langstrump”.
W drewnianych budynkach dawnej huty, w których dzisiaj mieści się muzeum, przedstawione są technologie stosowane przy wydobyciu i wytopie miedzi. Liczne modele uzmysławiają wysoki poziom konstrukcji maszyn i urządzeń stosowanych w XVII wiecznej kopalni przy wydobyciu i przerobie miedzi.
fot. E. Demczuk
To był mega wyczerpujący dzień i chyba najdłuższy odcinek trasy jaki dotychczas zrobiliśmy. Pomimo ogromnego zmęczenia nie sposób było się tego dnia nudzić, ale już z zasypianiem chyba nikt z nas nie miał najmniejszego problemu
. W miedzianym Røros zasypiało się cudownie
.
c.d.n.