951

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest ! big_smile Ależ szybka odpowiedź big_smile

187 - sprocket73
140,5 - kisiel
65,5 - jolanta
61,5 -nena, Cyberniok
56 Gustek
43,5 - baca
42 - Eugeniusz Kępiński
39,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

952

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Gdzie są takie stacje Drogi Krzyżowej ?

https://lh3.googleusercontent.com/D9n1tR442yLlrjTRuIRIVBIQWr_npK4r6hnR_u164soPHdAa3kvTpvpnIWS2cFJRDjzzwHXKsIfrDUyoAEtX1qsC-LFc4pjiK-7uckqvNasQh2fh4UOt_7ZC0MGfkZx9v7JLibyiw_69A4j2LkRmbJtMX9Wd78EtUdScb5FcmKOOoJFDkSl-rR-O56VejnvyCon4Tzp0ybyrvGyBfoZcCqa8yU0Rl1KCcPqEFyoAy0R1hUK15hoBIBx7AXj2ulooaZN60eQAoItyxU_iro_aF_rv0PXPZtH1PjlfTESikH8U-dvWmPZYNyHHvopEiJnIzcnxgBIOXxcW3uyFPBRkjs4k8qxnYn7efK2qNl2v7rmDzmPPSy86ZG7f6BVrQI6S94Eqv7wIGXAK-DlxWT_QMPSSlZYKG7k7dKz8SpjnZIBRJnRxhf8QIrhfmmiHqwLqiehHnFtKogGvhPatVhD2qTwLCvHICpdBknBG1Lmq6Htin6GQFDA4-APvx0tTfPA0o0opVvngwiZh9AfxyHCKbeXhWj3IfM2V-H8XufNpt-PwXqn3TmYD2oWKmCtlj18jovX2D4l9P2mNzdxpkh6Z8ny-GA2Rjh3mAMse89fV_HNy3rmgJFCGAL2g=w1234-h925-no

953

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Międzybrodzie Żywieckie, dzwonnica przykościelna

954

(27 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

https://lh3.googleusercontent.com/8zz3-lZhaSdH6VTDw_vlGaJSCGBcxa2dMEA1ZeG2jbR_lTv69ipI8L3MSlpJLOjwofiqCMoUz2iAGnp1iQujzluOecBf5zME6spZ4dikGuPwcFNyRaZ75mkY7NaIz3liyg5f_ki3ZH5TlGzskzAFpaNxEXViE98A0G7GxwFhRxWzrR-e7qc9Zpxdq9UF-o-EUULcLWHbKnexcjEgQ4Lox89hjbPNZ0jVcv9mcX5_qYowOfv8JhgN5GzVuJkXr9rUTd9PeO80GJF7hD1hM6yuuULsfGKphqAQ-hOadE0Vo_l1Fr6Lvm3e4KTLn17yKJBx-ganA2LxDKSYGsyI_VLvJ2-u8zpoRuZbO6jDLymSrI1UK8LrMpkU761Eqvdlt4k8WCHQ24XCBdz5yviJR8R5qaio37ThU6kAaPjNs4wpqGjla7N2KGW2oYN3t3cOAdkRdYVE4Kn_pQSC1NXD44WI9vqjXVHpRmjsJfRlixexVtDAjzJ-rbPZrrvTA-WIRoXi94xCFl-txBqvIVWZAsUh7XJkp8rC8FinhWUuZbF84z_sUd_XlIwA1bXiJJ_LwmNYguCQDJyKhN_NyToVfHONjTA3j0oK_Pa1WVbS7KDDFzT7gktbgw6qcvKW=w1280-h848-no

DZIEŃ 1 - Oslo – Eidfjord (ok. 330 km)

   Podróżowaliśmy wygodnym busem, grupowo od 2 do 13 lipca. Trasa przebiegała w znacznej części przez centralną i południowo – zachodnią części Norwegii.

https://lh3.googleusercontent.com/ocEl2jyDJhA_PKhLjCPdAZ72mvxYHHtiqSYcusA_DM_1Mt-MoqkMb9TV3db5LBJmjxEHQ3l-59rK2xcbZjPbzov9MX25NyG8Qth3BRpxF19ZkMkEfL3OLAqmzQqHM5FUVcWgYVxCilA9fttB60a65Dq51c2f7BzQZTsbvtnwvgJM_HEWvd6P8OG7x52z5VozYU7bcflmER7IEfzylZdsX4AvNaLEm-BuW4oRffY-LJZvHuFjLAREa6wMOjFSu2Qr5A2UgPhJHNYPPtTaKjzvbByoSvSbkep3Mc_DembLrqAzrwF4NXF3_wli9iSVpgA2DtULt5V-Zd_LCUT2re7jYWrTWfArfrfMxfL9vU6KznWvRhqJ2ZV5iDiyOMvZBS4l1BZt1aixgQxOgilZx_r5tG35NEvUV8qvhTwvSNHvejGcKMw7SvgDFP_DLjxweDq-2qmiBOlo_dgXSPuibgpgpaDTNM6NHGxYyBxv4elopVpgYk_bhPLX7dRKa8eNmlfzmgFhotOSIiLXWn5Z5s5jT9cnxPZIZntgjXIKpywYpTF6LV2QYCMddf48_aDishxJbwCrPfJsuoznPc0SeEoLKqzkjcvzZap_KvE8NvBJ7ZbpRoE5CXb7tzlW=w1280-h893-no

     Ruszyliśmy z Oslo w poniedziałek rano, kierując się w stronę płaskowyżu Hardangervidda. Początkowo krajobraz nie odbiegał zbytnio od naszego, rodzimego. Łagodne wzniesienia, porośnięte soczysto zieloną trawą, w wielu miejscach pięknie wykoszoną, gęste lasy z przewagą brzozy i świerka, a wśród nich zatopione lazurowe jeziorka i wijące się nieskazitelnie czyste rzeki i strumyki. Elementem norweskiego krajobrazu, którego nie sposób nie zauważyć podróżując po tym kraju są wodospady. 10 spośród 30 najwyższych na świecie znajduje się właśnie w Norwegii. Wiele z nich łączy góry i fiordy, inne są częścią rzek i w niezwykły sposób uzupełniają różnorodność tamtejszej natury. Pierwszą atrakcją na naszej trasie, przy której się na moment zatrzymaliśmy był właśnie wodospad.

Wodospad Hønefoss w miejscowości o tej samej nazwie.

https://lh3.googleusercontent.com/h4XChHXd5h1p-9Ha_aRUYHoz1d6Nk8o1Ve5gg6dC_jXEhwbTkdaTQ5W6KsyrBjgtakUDiiUbOOeOXfrA8RQFiKt4GYtV274Aw8D1ZCf1eh9pnf81c-m2fWE822SOlh1bvkwVYiQox-nw7L16_YP8EW_fFZI_HM8fzkGmoP3gpi32KX8NRABB2fKEU8cOAftytCgfPR3ltzm8_wSKqUw-HqGj_eG0RpZJZ3-c5CFBOH5gI1M9d3dFmnpPJHYSfi5KmXrl8g4RNCUbK-t_oIcyERrjmSjsNe1sT-ouI2zVSwXkNDEPFxbT9NG_7P2ui87ZeELFXpwYiqaQHH9Dnj_iAg7_ZaVhtSlUXTqrML6mCMpDbwKkcB-7U-kYSlZJz0Z2Zd9qO6ardaZYoA78j5XhH9EvLC2BS2z0KHh1ML2K1nc7pWWb10CGbhaJ1BpSJxQbrMH9_NjEYec_trwEOFGzdkGP5wv7WPJ6STgzAlUU2VcxdX1NB096MzAKAJ0pCmXMNq-HnIjlccuIdevH0udlLUuJ4IQqIiskAdU7E-sKflOPo8QSR5TAWTE_SjEtqhXPwcGDyRAZJE2HFneZHwaWuMo9U3GHo7nBjMnMiFdO94XgqxS5QVH7c6d_=w1280-h848-no

Znalazłam w Internecie zdjęcie tego wodospadu podczas wiosennego wezbrania rzeki. Ciekawa jestem z czego zbudowany jest ten budynek po lewej … big_smile

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/55/Waterfall_in_H%C3%B8nefoss%2C_Norway.jpg/1280px-Waterfall_in_H%C3%B8nefoss%2C_Norway.jpg
Źródło: Internet

Wodospady najpiękniej prezentują się w miesiącach wiosennych i wczesnoletnich (maj, czerwiec), kiedy w górach i na płaskowyżach topnieje śnieg. Większość z nich Norwedzy wykorzystują jako źródło energii. Zaopatrują w nią m.in. lokalne zakłady przemysłowe.Nam udało się zobaczyć kilka najbardziej znanych, o których będę pisać w dalszych częściach relacji.
     Mając nos cały czas przyklejony do szyby, ponieważ jadąc obrazy zmieniają się w błyskawicznym tempie, jak w kalejdoskopie, a to jezioro, a to malownicza dolinka, a to ciekawa skała, albo fioletowo-różowe łany łubinu trwałego, rośliny, która o tej porze roku kwitnie w tej części Norwegii bardzo obficie. Tworzy przy szosach, parkingach, na łąkach i śródleśnych polankach prześliczne kolorowe kompozycje.
   
                                https://lh3.googleusercontent.com/7gRDS8rcjT26U5HrCKX7i8Gcq2ri5OaM66xjiEb68zq2AGW_LHc5_8rA33yIVJ0XYzs9N89DHzoIKz7YuoyanofUHTnPuUM2OzVBW7mgEt_mOQ4ezbJWn6uVnDzkWmusouVhgmze1Y8FIVBAxB5R2vQRQBuRqeUVI-jN7ifFPCjldkwufsC1UlWRFpa47BplPxOh6deTT52ggtJ2x96KZwhJlY3fCjHpr-z2vKzOuAPOENwY9bjKmFlTs_RfIoEELam9fXGkp0vVC6wCAz2xmSRMKNoBLVWAZ3kfJRmXNZzB3IJb8vikzIw7d2xgqpjTvMCHDz7xLD5Or_wwEI2du6hAE-r2aJTnminh5QNLTvdl2ZRJX6r6pUWpN61FO6wPpu1pKH9XAtNy8zEEiz_lwIPGh4On7g8fKQUup_KydgFK6Noy1D5pDk5tdv6_kvW9UiLtGGWFaNAx5yrlXj7lmv2PuviB01jsnWbn_ap_ThHUKumI_4JF-gCpnFU7auUDSSQUC11BM3IIJKtV0FqWKr4Ua3Oz0R5hsatlez331EQdEKKvMux2UCBOgylw7Tov349auAvewoExAdmI_V5t24uV0bCs1GRjg_BEYbEn_MWn07WDshDNQI8u=w600-h800-no

https://lh3.googleusercontent.com/ayE4xbsnEsrDfq9v0OhRix6dL6jOVY2rD0VZE7WwqrKNMRqSWWyZyNb8A324T9s5V7FZYFZ1cUyKPf1L6ya83ibUsw4lrTVzDB0jNWlBVBHpmsTnKJfPrvaOf3wMfH2nGb20LTe1f9sd2tmQIG2Q8qToNsfQ75wzsvh3QZRsm2ar3kQMZOJl1Xz9h6JYM4vdU431MVhRMW4jfRjIgmh-8q7LofE1afRtuTYtviW2lvGZWcKFWD0KaNTdBV7UrWWJkKh3IAmMnddvCsjYMY4E5D92UN2Dehuu4eqbkoyKR4aePChfjdqyxX0LVObSpDL6GSCmOdUt5qjzcww9zKSpfZENDTdZw79ux9dL8_EF_C93xu8wiF9QfJNBCrU1QOpRLDpDxhK97iBFZH1eIig3mSnIkBjiM11PFVhnxBSSYR5NIWO68UQG3WbQu8DjHBCDsXxq7MIhMC-veevBWaj4IWw2P2w0S9ysTFtco57rqiMz_DdsdqlcLQpg7FkkZNm3JIfd8x-FkIC2_5qbNip-5yljJ7PUQnvcn9KaW5EIuLh-daA3m7YCJVR-h6X8IE4mcDPXfTevYu4xK3LQ2h4srtdytjHedv9Wg_FeB7hv9YmzwZJSRxy9fSyg=w1280-h848-no

Mijamy po drodze zatopione w zieleni norweskie domy. Jedyne w swoim rodzaju, nieduże, proste, w przeważającej części drewniane i kolorowe.

https://lh3.googleusercontent.com/6ybsmfLxzBTib6abH2Zmdu7zDuM8BR9FA5M5bbGGlFay26X23Im-rskCj5g7iRP89c1dJmFtqIDssBz_6YGOoujO7lWub3s6nSXvxAK2VObpVD2oE-goZOpx4aKzCtTvjrnCWMQehxHQRrIOJeFwYl4BeX41iUXgUaBzLKsY3uD2moNwm8Iqcf9k9hrdNJXZv9F_dT3Zl059vlAubC7mjQDGYYkbbC-_ECyI5dpztfechHTTniGB1uuYTlq4UkMqWBnWdC_a1XzebbnJtniZBVgvjt0TWOwoqw84OxyAMWEG4BecgMbbVnm34yU_y2HraC1AydwiduR_ZZjxxVieiGTxfIp3DtLijXz_T603DDDFL-BHc9Rm2rcoZ2iUM5EHzI3jGe-FC3BNPp7K__013RmPmVa8xcONZ5cfPY6PJIIi2bYKoLOBxbpQ4viJ3dHqsAE2_26zQbhAAuI5zmzIZhVowilwO-HL8PlNXkO4df-o78R3w5JQVYwTfBF4wm15LwLxGsY8LpNoTJdv-Wame7zdsqm8wdL9TFZLwJghLnJncYSG0XfsrREX0yWGt1C67tbY1ceS6qFf-XSSuNCNTf2vpFuTIjFvztfHfld5LjLuUhYP_gAXkBRq=w1280-h623-no

Najczęściej używanymi barwami do malowania domów są biała, szara, żółta, czerwona (angielska czerwień) i czarna. Dawniej kolor domu wyznaczał status rodziny, która go zamieszkiwała. Białe domy należały często do bogatych chłopów, podczas gdy czerwone zamieszkiwali biedniejsi. Ci ostatni białą farbą malowali jedynie obramowania okien. Bardzo dużo dachów budynków wiejskich pokryte jest darnią. Jest to zwyczaj pochodzący z czasów wikingów.

https://lh3.googleusercontent.com/PCedESBdnmfjcURVuzYD5iKyS-UOGw2BEDb33HNF05HsU_JMmMO7sszB8l2XgLhdQy1jBBnnG8DE889id7BBxHDbi3dGzRmKIqajrOt0oKfYGXqngj5CpPIlmLmSJD05msC-zxKPmFMIQdVQtgpN8xJfx__DufkNd3ZuJvc_x3th2Z6uKQV8B77m7w1Sl3MkBAVobRRtZ8ay2gEhrv4uHDDKzsSms5lSp2Xkpg_mpEw1-nMqjl-YMlZtzv73bbCxjErPPfOqUJ9mHEmvUss_vkSgvVWt62RMJCRvKCcyUUm5HxBz_RT2knbLl6_sU8sXbXYh72pjqMgsiHOa7s77QTQLPb3EEIy7WmMXBfwGoEqmdX1nUlh6UAP-tB0bBUOtiCDlVgxv8tzRp1SX3mTeZjCcVwUp5CqB8Y1SQQxWw0hZX8AYfRUF4WPqO3rrmV-8sjDSyVqjJDVSgoH36zU5mIXIUk4OSVCgY_xvl0UPCQGwsZNG-hw3dYwbsHOVlcfsR913ilJo9F7MoJVUJ-pTcqSnxRPXQsg7iKITcROqkVVisQAKM_Dbd4V9xloybWQvCy9JzgtC0y3fW_6oNwZoN5FFmnMf2K6bfxem71_0cKJfH7bv0Bn8TyNy=w1280-h623-no

Darń była i jest nadal dobrym materiałem izolacyjnym. Oczywiście współczesna technika krycia dachów darnią różni się od tej którą stosowali wikingowie. Darniowe dachy to element typowo skandynawski, bardzo często spotykany w wiejskim krajobrazie, a bywa, że i w miastach. Niezwykle wyglądają takie dachy latem, gdy kwitną na nich polne kwiaty. Niejednokrotnie wykorzystują je gospodarze jako małe pastwiska. Wypasają na nich kozy lub owce big_smile.

https://lh3.googleusercontent.com/VKvXPwJEueaAcm0cbDlMRESKYCLMnds74H88LvL13ZjdAcDuFVoPyHS2Qa0y6XNIQjYO5i89mD1LCRWEONBi9hkf39S4VHC3s-xISanAGFdmv1iYeN1M9LkfaM9wiL70lTw8JAwFjnWukNWmFooX9r5Zcw9g8kJ_ywU9WjBMYrZw8kyPMX9C1rMrGptyQbyjiFEyFgWYlumqsoOPA0g_Pfq9jaKVUnx_dV7xB6ZXafrnLuyEOtPr-eGB--Ky4zw1wr1umY4T_iaaXQPlLSdUhO1qOJmO1O-stkdMBHyqZxks8cCg_ImJhx6dTT1Uk66mBzCYWIzTZLpfLEdCCaC85nUt39QSC1ijtT63gisbcIl209CXAtwRscGPXhpLnrIumsaVKN7ygn9LkZaxUuG_5U1-rpP5D5h5wj9GX36ahchmSVfDiRMAHUy52rYMKfDEg7sWMBQtgeS56GYVi-uRlg1j4RPdyETKsk2zw5QSu-2vO2UPgJ44QdyC398wYkgdczAV3kHnD69Oxc_zDJinMLAIPBu-_u5u96NEO5PtQKths8VeYTN4Myop8SLIM3l20tVwi09UySEGVuQghhwSXAAv6cRNe8EL8IPFC15EEdJmQ9_9EaSzvZ7-=w1249-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/3g9P60-WZ6kv9C7p2ZhCQC6ammQwvQ39hdHGYt_wzWA2dDsxYAVxvJL5dM3GryIa6fPGY72zGTpUXLlEUNmij7gPTTmH187pN5lxGT5nCVQTIQmXYhpDMYBM9FCUBqKGeaXmLqd-tT_I3q8DYnGlo47YGijdejJrJQvRci0aO7cWKOcdL3NxKFbvc14ONgk31RR_DSPrdSn7pR1LQozl2-Fa8Kp4ZQDLwAzKalOk4KWRrIb8583rqPWJvkwoF0x03fZi6GpWT-WvwO_ILB90Tafqz2W52NvSQvyWOW8ZsDUximb6tvIdkQgGyinBdQFSsQfZO8vYbUdPtvKOmtI8s_Ojn7mXvjkmMF4KeEQc-uiFXcl5S-FbQY55rw1y1FRxe5JHS8cgvvFv4u4NJw7UPxw2NHI01gnwfDfubnbzmAoX095orzUAXEpXHLFT5iJtUBS0uwLmLoOCrBy4OfsQPIuBwrKrtzr9DS0NCNXkG6VzdoinOvvVkiG8AscLQuHyDP6gKwrsWal02b4RJWr_SXHyEItZB3gV9rnVqvbmbB5Clnx-goO4a-GOuQSYbVuylGS7GFQuVPIp0YQqEMunat7fOZmYe3T1hdcKX_4Z5fApqnPJC9nJCS2P=w1280-h720-no

     Od zawsze głównym materiałem budowlanym w Norwegii było drewno . Tylko nieliczne budowle wznoszono z kamienia czy cegły. Oczywiście współczesne nowoczesne budynki, zwłaszcza te w dużych miastach, np. w Oslo posiadają już sporo elementów betonowych, jednak Norwegowie, aby zachować tradycję, a także wkomponować je ładnie w przyrodę, stosują w nich drewniane dodatki. Przykładem tradycyjnych drewnianych budowli są stavkyrke, zwane również kościołami słupowymi, masztowymi lub klepkowymi.
Nazwa ta odnosi się do szczególnego rodzaju drewnianych kościołów norweskich, wznoszonych w średniowieczu, od X do XIII w., w czasach gdy wiara chrześcijańska mieszała się z wierzeniami pogańskich wikingów. Przy ich budowie nie używano gwoździ. Kościoły te należą do najstarszych drewnianych zabytków Europy. Kilka z nich wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ich charakterystyczną cechą jest zastosowanie w konstrukcji słupów nośnych (stąd nazwa). Dach jest stromy, najczęściej pokryty gontem w kształcie przypominającym smoczą łuskę. Zarówno dach, jak i wnętrze posiadają bogate snycerskie rzeźbienia. Motywy dekoracyjne pochodzą z mitologii wikingów i przedstawiają najczęściej smoki, węże, bogów, rośliny. Jeden z takich średniowiecznych drewnianych kościołów udało nam się zobaczyć w miejscowości Torpo. Niestety, tylko na zewnątrz.

                          https://lh3.googleusercontent.com/8aXc8AACNj6Hy7_NEl5EoY9jTT3xFd1CRqunA-oF3t_8yOQ8_0U96WuCZwgm_Qtfv0Cag6cJWFcXwZzxGpCrNcFy65_QS9lZc9NdHgklBMD6z2T_Q0T4VKpl8qiMLQ6pKpHUrUSpjxauO9G_Ny-HUvLV1DvBIvjl-lxjfV6BnmZXoC6lld_dmqSnoBFnb1ddhB6Bt6xy-GwmJwh1pZ1zd5RDK4A07MF043Ztv5CiZNUGV4n1sabLtzECtysYGd7t1qzNcL2ic5n8o5qpn1SscY0kY_KgVMGGcJgzeSCXNi_J31UNYNvZPVSki5HwVqUmH9JfJY54hdeof2k6FSQMr4SMcLNrnVITKq2lNxuOjvUUgEplWmLTC5uxQEoWB5kSN3OzVtHZRH3z_BJtzVj0xtn6IDS0yxZq1QJRrlVoVUGR8Wa0dxk3moAqwtWbc__F8VwQ-SQ7ZghQ2KkRsexpxmHQnp7EjvhMJybUG15VPbFWrRyqmm6rwW13Xip4n6sC1DaUUU0yf9Yfw9i0XI1yvtKyiyNTMp3Oig_VGsx87hXkaw6iF_BoVH1B_3VBgjCxn28gouId-SWRTnq4LJiYnt8ZOM2Z3_uIGEOgMawNAPcithvJRkrOGAhF=w597-h901-no

                          https://lh3.googleusercontent.com/XNROV6Ul4dqSMOBYDP9xfjz53LA1ZRGqhqv7O9UJCXuulM3NCxJtUxjTQuk-Sc6ePtCT1RdJHFHfSul2cZoPwtH8f2IlcjC2p-Vq1vUXevj9GEoE-0aryFkqTxJbs52jeKR7rRXubdjNBwkjns_19tVdSBuvvuKZWFPIO5zGXl8V9V-dArmrHnoTbmOnbllXTT4as4JcyBbNBI8gEXcSsl-t5LZjNBn4T4wJuoSDwp1O4P5jVRkfZfTobwYMaPWlIztcCehibGLgY-b2BxEJ0ddHGdL9nS6STcRKMmNovNlvRN1XyBIRH-v5vdRi4JV9VNt02X1rQx5kD_o8ypScN2pOwpzc1kZH5XFWRYDd6seoTJU3A2zG7nlgzwUsZ9sX-gY7zrRS6RPXSuuElnqqBZJP8SJA_AAuIx8Jzv6Sj4sz_ag2oxIamMZgmINDqNj_iqbUkSGvZoJ6S_UX59ZMM4sV1YimeubTs9sOezWyCENP13ZhTi5RAygpu2Rr4SzcU-xyAK4z9SxQnCPpmdZlR0T5WCemd48g6SL_0w26imbLQAjmgby148IS5S4xWlnk2shUg3yvezhVtHn5iEeaOt8jFH3SNWEa28pwi1Quuho4xLPtSRpQySg8=w597-h901-no
 
                                      https://lh3.googleusercontent.com/Oyx7AsaiqjlDjstCKD0Gj8K3neO2V4KXu8byxCmi_uorUlaDdXw5CWiBkh9NZMuhCRDUmnimWc2OMjMU_6YJoMZWm1JM6qiz7SxAbjwuQTpYhTbmk_ebX89MWJEg2P2A6YEEQx_nqZiDdyjilFYCV0lR8UBRHIDu5Kg1Gi76ADav2FJFu_Er6ZY7YE-6OytFyUTQrL9y6u2iTOB5pLtDikQRfsozJEOwpB_G5n0X69To0O02UJVYOFuy0fRqrNco0ocBQJ9TSkPIpAGEBjPU797XEVELB0xLPNgVhuxfOk1izhjYF54adjyXpmbbqzVkP-cIEXByVG-siu6PJCugUsvAIz656BXkw-3VAsblTt785OvqdsIDVSTUXot_XlWllY52hTjO72TAWnWbk88r23jglFP18FdcMzIcNoGx7vqdd82J5g4bcM2OBxButcPMtlH7sMy_yoPOA08ughVuXrM1I50VAuXSMemcFhInRJjTlwfbqRPAElhZtRO5OeVIvFTbjylol_9_ux0qDXY3WbOnflzWgB6cGBib_6zdPEekpJWXw5jnL9G4S79DBgM4laS5UEvOc5887YmKsbv5xgnRUlD0y3pGJN2qOcMxRs7GgXj3RqG75yvd=w466-h901-no

Duże wrażenie zrobił na mnie dach z kamiennym gontem oraz mały przykościelny cmentarzyk. Tworzyły go tylko niewielkie płyty nagrobne przy których rosły polne kwiaty. Grób zajmował niewiele miejsca. Elementem dekoracyjnym tych bardzo skromnych nagrobków były kamienne figurki ptaków (symbolu spokoju duszy) lub aniołków.

https://lh3.googleusercontent.com/5faR7dgQjipWE1nO0bJ5uCZ2cpNqItlC7KkWJlvNNs8fwQ4dLXRYOSpJ-J8pqHGOK9p0JgBo1hDMssALPtNdHXrE9WdvY_g7DvwljjDivP0MN8CdsSQVjQudYFEospt2oBxeGBqS45zZE5WxU3Ixn_TWpj-GI8FqJnyOmJJynh0YSHQdCqx6XHLS2ouQZttFB5BTAIGxzsPHEvnZsLOTYv8OY_c7APpp7jntZK1R7xPIiKcHx5QldbcrlMh5ylvDpR7IpP0E1yVjJjF450Dt_RbTVTo_xOWswO4h7BQzBKFgyLbRih1Nk6AbrcNJH_v8upPcLDojgFvnK7jUQRwGiomCivTZHuL2Gl2CvBhvJ3UARDK8IoN0GhncX6wQbd0i_3ZcUmwlukAHM-2SUNI0PAb9TkxZcGhmnikCaRqGmGIGqhogmP3MCg8ItI-lk4Wr89lqqu1HLx6p0DsxCb9eft9tBf04F-e6kisdvsCfCL4vG3W7aYhRkl9_QsC_p28BsqWciR_vekP10ILEayLihoAiEu2HI05mCY6RQiorCgFPxHobo9FLNPvFngNW2LIvhB-wIvuPu7CEsegGlxwN6_s4m1nGBGMv0kXi7HIZp_r9k1gv_mcFp4ra=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/ECMMIQGmPlkhb4_gCtqlCTal2AcACOi9MEIMjX35v08NM4Y67g-2fk266WenaTcIzBtQO8lD2-2n_1K7soIYgmGYIdmpwALFr7a4AQw4Ncvyaa560x3RKJVu902XNMAe53VSRxIG9DiHoXaYo9bbj4fkTQ25OoFDZALb_SkQ5HT7xsXUOmqXcvT1Sa8HAWcn9_pOj41AXdF1oXzDBw8oWrsBfDvta62ReNSyTw-Q7T9BDY1wVyPnyp3Zds76SBjdxVhJ_cnZoJDQfBiOZ9Ex8PrWu9RYx0lHyHXJWPZBVjgYqQvpdY4mdcLNH3aAeTeuTuoDgnZPUURO6NxCORvNutmGY4xUT_AEA5KaxVlicgTl5z0X5LMS4mvlLPlHKHd4rRWvmio3Phucuc3aw1mypXFSspXTA6qfhgvIKrZ50c0vPaGbEIGKvI_hOATQREd9_dsnW51Bz4-inaVWRMOjrfD_2ZMEcMBQPEKnVzIlcwpQVPKxj4ngFv97mBHPPxwFgO1LZGS5cYbCDwPbJRkOLbFka7sZxKo8942lvQUu9NAMQRHHlh-X0j64HI9DIlkIHz9_L_Z_imc5dAaEgxmDsQcbKfgBNGfsQDnsIkfR10N4pwmKvgy4URX5=w1280-h704-no

Jeden ze stavkyrke – kościół Wang, będącym na liście UNESCO znajduje się w Polsce, a dokładnie w Karpaczu i zapewne niektórzy mieli okazję go zwiedzić. O tym jak norweska świątynia stanęła na ziemiach polskich można przeczytać na stronie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang.

Opuszczamy Torpo. Słońce grzeje mocno i jest wręcz gorąco, a przestrzegali, że będzie bardzo zimno, żeby się ciepło ubrać big_smile, więc wielu z nas ma na sobie, albo też przy sobie ciepłe polary, nawet puchowe kurtki big_smile.
Po jakiś 10 km jazdy wjeżdżamy do Haugastøl, niewielkiej miejscowości na przedpolach płaskowyżu Hardangervidda. Wychodzimy z busa. Z widokowego miejsca leżącego na wysokości 1150 m n.p.m. podziwiamy okoliczne wzgórza i jeziora. Czujemy rześkie powietrze, wieje chłodny wiatr. Polar się przydał. smile. Chociaż w dolinie zielono na szczytach wzniesień leży jeszcze sporo śniegu. Widoki przepiękne. cool .

https://lh3.googleusercontent.com/LRZgH8FuWl-L2HZipq0hkpHg6sPRGjITcO-g6WquI1v7_q4KHdNtleL7WDsfju1rpUM6yjVlCU0cFOhLSiyDcRF88OosH9uWuPz5s4uzXYMQEn0P53o1iFQDdlFglcOxYyCNFCrmNmD60guPTR31DMEwDUa_so4mzcgaFC15JvJi2xMAaWvY-jCz39AjC4pJzCy01j8PgMbM4znYmm9Xo6bfxjC62btbtJTpHMJznfOdpqwgfF-bYHwBRIKjqpB7VUXnblRxIpEOmGONqJW5Mor8-pMZh20ObatVhEXbci1AjUHTvN5HS8L7V-NgpDKQIJBuzwgH5KMlHnEBfB-wMDy2SLRHKtUxWNEk4UKv8Cz_C8iLHo36jW1oKoVXOaw5B4rV90zSKq2YpoD735om-tIrAg4OwtkCe41PHirNwfAPDWH1LVFga2i_ShZrW71ptmNPP6i7JprUsPHB51k5Mw8BzkXM-V5BYe7KrUkAyH8-Lh_KQNeRqJuXIhjTjQ61Kiw_eJ5N0f5YQfv5CD6JapNuwbsOw9CfL3ZhNBEifNjvv68as1WCu7JUrFLiAyCKyWUjrqlGL64vyGOn80K1RIKwt8yziZGCnk2PrBdmMAVNcZfZ3T2Br41X=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/NaGkrmR2kl2Msz3z-tQHdO6Td2eAVw4rBe3aj7UGs4I0hoJ2wvjNpLv8ce1aMVGKnRvMs85Er19gVEjvd-sRonn__Xu4-9NcmjX7Ick4Y5PZgUaCphQdX47vHHcsgKOMizKovMx8Wj5BPg-B0tRiz3XhXKga9BKm0hh0OvQW-6SKMFKYl0Xnmlq0k_E2rF2SAs9aDqSQSDVf7nqUdAVwRemhbmHSliWeD7z06dF72aNos7cSsP6pTFK-3L8cBxDh1jkrabFZvogtTfc8kQUjuTfnjzkN7u0WoXV3lYC3sztQBfmwSZBrLDyPsYkx6EE4OH-eK9rSVWANqAaQsvf0Q1dAkkRARdgeniZBvpO69XvsGW-Z5AtXVvYOtK60nvmgoo35GTraaPVEc-OrCOL2ifSNWkOpRTAk7n5wT7CpJpzhIXbyjtIOICGP_zW0QMmEwVJCj2tbxOUR526706NwOdAvS0-eUXPWyK9fdlZUvT15fP9z-C4lqIYezQR6PF-Eu-RE2xj_VENyhFeg1HRgkccASNW22s_8zckN4JOppzxSh9tDgrZyxz2cdvLYJozBD07aSN3M5l9Wa84VMe971OZbtVAEyhmzBSIMGxh7vCoJUkRh8uly9Uys=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/PtGT1H0iIKNOnsyJo98h9hlB4zVB-l4kcEaEwvzbbNOse8aIeC5jAmUec3F6qQQEbphtyF-m_BhM1tzGSFKJv5niE6Dn_LpCnYgyZVoUe7bHwKC6NvEMWmmAmBm-jcVqLT445vMsYPQlewfKh3o_x7fuOQmwjML8sYvJA7ChqivG5Ml0SduYNG0R4UR-Klh10Xcgik0QyU4vuvqBhrMmff5zeiRVC303KAstpUKAPPok7aG3ABsPTBrfY2DJe6BvygFUQuRE0Tm-MQYxqRAk5eLeHyYMREq9adujwwyc1aZCcN5Nh6IcK4S1y7nFLCY1mGBhsyzw8uYuLvlbnKKfN8vCELVcpQLrWy98GHHcTXKjzEKhyPVGu85kW3FX9lBS-3i6EJE02l2IkZb-l6arEqKpji-P53O5a9VqY6ODhwfFRO-FxwpprNmfdF_l4-JCPafQD8lsKzDg4XqSSshos7a9Dpqjut4El9cKaDy7vQKiTwln9dk-JJ7FCm8jv_P9973RRZGVNaZE9IOR3RpIfK0eJUVLMgDUuXvmtLI469431t5-0RTDB3j0PDnKM284-X3yQSktPNEx6a1dOORP1YmG5g_KGjB5wEB54qH6XIA2BJdc0dc4rYI9=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/7OOSLGbuOjIvuatnCeZsAQNq30GVx1klYZxJD0c0R829OmRjyzTEXcf65ZRJxf0wY7Zd3AL4Iiqyd_DvhctwyqOwpzy3_-ecAFFrnCJPun0tb4aR8sAR4hOBrl0FtUi8_6BfyBEQqxbXb47-t3zIFh0nJVXIyofEtOjPPVBrVdzY3oKTTJwUHADMJxMgqRc2_T6im2edGZiEoMq8jITcZcMScIrCfmC-WvYILVkBQkAWvarIB1-0vRLYnpi7Xm0s0-rjMriHkw0XfCil9Qda3AHrIvZ2opwu9DQDsCbjziBGjWNVno80-cRihPTiwy10rbe2CHoJ1ZoHMmtUi6m3KVfKg81w7CzLyeb1NVIvaTbWGWI4qyqnOPbFaxbc8VKC-zBflDOd04fODDdHzYLW0R3htYe5OwteIsiVYrBiVI9se3EbzV5FxdERS0-eIKB09VOjguq7QUjPmhTXmXMVMKy6_EmQmvH6XbpPR525DhVl0n6Co4PEV_3Mb8iv8DeNFILv9GjgOxAR1KnXic80oG6ULLZ3ASpv69PWb8IOI01kSXcFH3o6MD23R3B80wZGJXSxBdGwIdBfrXjXrrnD1g48gfZWFttkVME23oCucvKN-kMTyjbt15kS=w1280-h848-no

Ale najpiękniejsze i najdziksze dopiero było przed nami. Niestety żadne zdjęcie, ani opis nie odda tego co zobaczyłam. Płaskowyż Hardangervidda jest największym płaskowyżem w Europie. Jego powierzchnia wynosi 10 tys. km ², z czego na 3400 km ² utworzono największy w kraju park narodowy.
Dla Norwegii charakterystyczne są rozległe płaskowyże zwane fieldami. Tworzyły się one przez wiele milionów lat w wyniku procesów denudacyjnych (zrównujących powierzchnię Ziemi). Na powierzchni zrównania w czasie zlodowaceń rozwinął się lodowiec typu norweskiego (fieldowego). Najprościej mówiąc czasza lodowca utworzyła się na płaskim szczycie góry lub płaskowyżu. Topniejąc, lodowiec tworzył jęzory, które spływały w dół w różnych kierunkach. Spływając rzeźbił głębokie górskie doliny, które następnie zostały zalane wodą. W ten sposób utworzyły się fiordy. Tak więc fiordy są elementem peryglacjalnego krajobrazu.

                            Lodowiec fieldowy
                            https://glacjoblogia.files.wordpress.com/2014/01/glacier592242.png
                            Źródło: Internet - www.glacjoblogia.wordpress.com

Na płaskowyżu Hardangervidda, pomimo, że wcale nie leży na samej północy kraju, panuje arktyczny klimat. Nie ma tu drzew. Tutejszy krajobraz przypomina jednak daleką północ.

https://lh3.googleusercontent.com/wPeZWoUCNxKW2sv3rA9zNAxR7qjQkLuRJNiPgsuhaLLtS0Pxd4enzIk2ZlvM50kYgJIl6m8bf1D8br7uaCISmuJk6HDYpkuNlt1zoIEPUpMUuiAXYjzetEI_GHHNv-oP6ZyOJ2YLRg38p6TR5d1W7qqfHue1cVymIRbyE2hx02vCNuMe2BxsYiLNV0gVJEkn2J_iOzX5r6ZRkuv370oa9uOsJYu-PTc6mYBGzU2xplk4dBUvnEwMZ3BfSotHsNav5iz9mhzEBaCtwM9GItvShZVb-5lD0V-0xHPT3jR1hOJDoTN50BMIvRPghSHxrDAgC5_gbNzVG-up_wOyKQunXJZ6b7DWANEGFZGCy4-bWlA21Xa5nUAj0fdiKnkh9AzooW31uxavVX-m2VK-SKirv0TX1zbv6hOU7AIJAOG4Q_s5DTy28r1ICQXWl3ooBgOQj0xzMT-1tHwatGuby0b_zK80g6NSMXuQgvf7lTSccHhitGVXOm88eYWkf3o4OTbAQw2XKVeqgospewbAfnNF-ADJ2QEdFfN8gSAD0vVJ7nkKbKLmMQ4VR9Bcdst5WFC8tu8tX8v0Q-HHViqhXMLzjAoXLxtyjqfqunQ4s99c6MRik2kfFn97P36X=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/6R58T3DXafwmRijLBZzEVxLRjvAE_o35cfbBWPYhekDrZLi9sfLLgVXhuRWdeBeRN0wpUgy5ZEsAliOhaJGyz9P8VefVvhyivguUodQQM8X-GrYG5ZLIIrHgnI2Co8XcrOvbH58HMjn6vrneLrBtffXEJLKIr67QNMz5wnpe78Ta364OYri4L40QQO-Vt7XuAEIcGXPurUHcq9q-AR62qdehtduQdfyjktZbU6lWlHjQrM40IHPHe_8YnDRms7HugOcQacPHVnbg-xrg4Ht1Me7kmyY-hD0rZgYdq_2l5pyPPtmx-TTqSas0rUpg0X-U3p5Bwuly1C3U_PuIPVqqmSU8pyp2BDjN_Bv3WvTBW9fF0hGfqIBcJNfQ0hXeb3Rdb1i8-KgvMe6MDyWZNlyDNjfoi56K8XuY37DUMbJZJV1rGTIqn07zbZCnlatGupU_PEWanNf24qlnAru-E4TrK1xiOSlYXjMYcIOlLLCDGyyDw-eq1I__KFeKpYoUeCE9od2c-gYVdK9sK8um-bKkQo3nTyq9tTumDNG383Bk29OUYlmPV7fja5E4jaYn1rDZRV56wQQLegR551auXSyiSaCrTYM4uFAmeSfu0xijSspnRva9UOVexrIJ=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/sPp4zG7p_b1ho9oFAUkdy-V4O6ph_i6VMT9fJvBtF6l-LwaA5qBBXcJg-GAvMwg6x2RPYAlinwBVyU_Bfhlk426omiwI7NXSXEy-2Wy9oUWElUUdZB1t8VSvhj4n9q1XhrBZknyHQyYDUj1R0khDTH_RDN0vr1bgSzOn3Ek4k5fDbIFaefrs-QKS75vt8E8ZgKg9_DiUk6w3bXEqfgmrOXhmCwHzstd3Y0NSJEt6JyInpFZsD2hhSun-HkeTV6HG1pePvqSWW_YBRDL4kgLSL_jpzgxQUFefslZzFWt2V5zYUSIACebn6cSQcywH-z2EbePWnALU5E4tOLldrKhpCWWuLg0PqyY7qir8xgj1pdamIekZZtZ-PL_7UWT7cEFfH2CMLs5EOlrfCvbCWilb4ksxgirFZmEEDQZiMoeBoX5R3ZJnzoqsh45wlC__dudbk3WCH5i0-2Dn-hA-Ua3Y_si0ZVucYoC7a8kYd7N6b2wWtsb5gpF2oRYTAIbnTunw-XVURv90ICA7rDrHuF0MHJV-myqVrK2Nc8dhgbcuSV8Rssb0xdd9_4Yo1zSvyeDBEQEmwRpdjMzl05yMO949daovjUfbJlk-EPx3aSQ59M5DZs7S_Um4FxV9=w1280-h512-no

https://lh3.googleusercontent.com/vyAFs4rhfXDLieyMWwzZfhKvcJe4VcjUmHw9LtTiJf0a-prqXyZucMFw7OdI1l4SJt9dHmrhbI03ISlyFV1QkBgWRriPctzuk3MSf4JSMkNPSMZLHnCj9MpLrq9NmSLCJMeOTOTXqRycS2MUfGZidqqjdTBRJr4NCiIJ0v-fiyTc191d1yGzil1OFRYlFTwt3-ZyI0zd6PZqywcrdlmwobtsCkiBUQ87JwSthaCYQi_7ipBMkigTzl50SiWMKgIv4ii0FzlwIjXLA11KVCLU3PTTchvREtYIzvXKZzhsakK1XccyeYM3FtG7dSL18VdylIBGzCD0I5EfR6ABEd0aJs86GI8tSLlAtcf4VYM29jcW9WKk5FHaKSTx7V3BKWct1TXgUss9p9VnZ7g5BKsjDD7dz2rs7lEiXu1rdqNZ2Rwe5tQ7QbiAqG1aNw-jwGkbFM98bMwQMqkYfI2T9WJUQgp0ruhxMFlIeWR_ZrEJqjhKFjkJg0mcZhfKuy2gOjbEjMA83sa7DUju9z-pAVRc4fX8ioRYSjUUHbG5IGEK5KKKXz4fXAoEx2YhUhT9R4yxd3UoiFyzsgWpomCyqS8ePwyBqA8v0tYpqtlQkaEXa8NhlAONByY06R0I=w1280-h848-no

Jest to najbardziej na południe wysunięty obszar, który zamieszkują zwierzęta i porasta roślinność charakterystyczna dla tundry górskiej. W najwyższych partiach przeważają mchy, porosty i krzewinki. Niżej jest przewaga krzewinek oraz karłowatych krzewów wśród których rośnie brzoza omszona (Betula tortuosa)

Występuje tu wieloletnia zmarzlina (permafrost). Jest to zjawisko polegające na trwałym utrzymywania się części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej 0 stopni, niezależnie od pory roku. Permafrost powstaje w warunkach suchego i jednocześnie zimnego klimatu. Wieloletnia zmarzlina to relikt polodowcowy. Jest pozostałością zlodowacenia, które w plejstocenie obejmowało znaczną część obszarów lądowych półkuli północnej.

https://lh3.googleusercontent.com/Xa-PSO2twnHgSLT6jz4jpmft-OVkDXgiNybepXsuFtqfiyGGQaKTVFrHlR_ZZMV8_7yQ11QDBb5kI79tZ5AvUE7zOefnSdA4nakpBN1GnpdgM-WeOl5phTU8X4y6nhCWRN9Yoh_WUrdxe-RZbGFyY5A8UKYm1yXwQNBojxii5Eb978oj2yt0DzjHD7qjN1DB2PIMrx2kpm9J7hU5Ec2cTQqy72B94j7FCiVIr97Psw-eW2BfxhgTmYU67D5O58xw4NX05oL-_qsHfsLmaTB3RITuDJx5Whv-NN_s2qNi5k6c6ber10x7SNqjhXEErq5T65Z00YRrw25jhjWDiWFkaPGta1K8basCZGkAUhhfnefWB8fJDjMK9sr4jIcPlhgaOPkNmGdIKVxONXW_suADZor2Kt9D4vOipyPv_jQd1mdLkP_xZM8RV1z9rbTV19au1N7RdwNBCvlGzM97ioOMOj9hzplQokd1m85bR_-8_JvaatiSKKo2SQx-CT4sh_sTwG1d8GtsT11niCodMOArPy6LfMOk07w6I_yGLtcvWZAglkL30R_L6RviYzmZBi93OPTw8uBtwvVAuXiP0Fj1mD_qRG1eWnZmfO1jtTQqXtNX7QHtfWFIgDRY=w1280-h848-no

W niektórych miejscach, część zmarzliny w cieplejszych miesiącach letnich ulega na krótko i na niedużej głębokości, roztopieniu. W takich miejscach tworzą się wtedy młaki, grzęzawiska, bagna, a nawet małe jeziora. Przeuroczo wyglądają takie jeziorka, gdy przegląda się w nich lazurowe niebo. cool.

https://lh3.googleusercontent.com/iACOU7LCU5PeGX_ovexHaslmndy-CQsMX-LRDBTlurJDIzMdtmNvWjmfgkClRrglRYrToN5gm9mgd-YM38D5wjV_FhxGZeG-EBfYf49hPYz-ugKjHKbpFEX_lyc5pmnIUrxjLBqh0hBd3HVQ3MaIzZjKkfBFc3XHuqReqRykwgKvEhZqDTipnXCYUgLaGr9xZ6FNUd3rgeKvPp1KhAPCzEmQW9vGrrGml4uymE6TifMlwCaD3Y4ruxfUbBcLtJCyxiNdM6u0gNVrgaGIkPE7ZgO5XFi7Qt64bGpanKePMGKWCYq8p9KMaOYKKwDOTVBGvCKAeFMr9LgnWMYwWu2t2RwPwZP_gwvIf3wiT5UH-6deo0JiCe31qED4ESS-0hUL5ORpqiVXTZmTFAE_UpWgUw8umzfWUwMYU70hx1ynsmaPyZLzLmm7YZbA7mPVe7saOGo8WD5KUo-yMN7qqY_5tx8Nsm-wWM3YNzZM03nonsOdOusGcA-pWu6CT9wnK7gwl4IcmySUkqt372vJQ6rjmAA0iEMZ-CVVVCdoHRiVMDHKHlPilIBNjSXKq_3CNYSFpJMWyiqReSz4atVLZnq6w_HA_YjcElaJ1_IStSFy9w1QYZj1phQ6gKJx=w1280-h848-no

Jeziora i rzeki na płaskowyżu obfitują w ryby, szczególnie pstrąga potokowego (Salmo trutta). Ryby można łowić, trzeba tylko wykupić sobie kartę wędkarską.

https://lh3.googleusercontent.com/dCR1TRCE3vIN8jY1Zk17Pt_VRfO9XPT9-z94u_hreNNywrLDMxTumiwFCGWY8ajxGlIUUt4usMPge0wkjcdVeYdfhM2JqLzmm_EV56BldCbjNJ-f4vAO1JfnGryr-Jkk1TrUXQPSIgfOhXh0pkNzdbz6gdw8ON0C6XMcivbWOVABiw3p1tB9-t9ynDA0g1kFN7_Vl988v0T-uCZEMp150g6MoxNQRT5Fa1BkxvLSIuy-y5u3IBrp2xwU2p-KyrCmTtD5b0icP9OIWHHjC4m43fXZhBVJR_vxLb8VRbYjgnOjNY3wzNCv4OeaAXIKpymJx9jssUUMhn-9tdH1-XiQJSvht_tvV3KiCABrUeHItwGZMF_VDE1uGJgTBvbkY3pb4sDUbFZbMbTi5h_CHlr2jl005yt5i_lf9VF7h8HWY6HNOFvJQOe1HsOpDfNP3UuM_T3uiHd8BJazG8i3qmZ7w09-TncM2YEb_OlDLF3-jBgeVzhao8-1OJ8nmxzNIJan-Y5TmhIZOGPMKdStGM3mnvj1rHnPG87y8kP3CzPf0M7AtwE9je_CcIl5PT30iq80kHhQ98hiBqaDFHn51whhX4jdnJEU96aVPHljiEs3ZzUxEim3yxcLqetp=w1280-h848-no

W krajobrazie płaskowyżu Hardangervidda widać także małe i większych rozmiarów głazy narzutowe zwane eratykami oraz nunataki. To również pozostałość po lądolodzie. Są to albo ostre, albo bardziej obłe (ogładzone przez lodowiec) fragmenty skał przywleczone przez lodowiec, lub powstałe w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego.

                       https://lh3.googleusercontent.com/Qw_V3SpvRUL-SQUSU1Qd-Y2S4F_lOoiCq-12ZxsB9ZbrX1nDJJ1TZPtpjQhcNNCBRAigWYvl8-r5bmxQhY_GeYsSGE1lgSZuWsKJ_tjhWCD-n7rTp0JOAmQNp8H5palfC7cgM7KIbjwkGJQYi3WTUVsOh-lzR9f98cVorlyb6QxSsYMadt0tx_fVEPXUcEL5pqLHR-BTgxV8mRCz8LjvyM3NYKGrgnJGN5_p-uhN-gk4H9lJJgUwAcbmDoY2Ztv3YNxTu_9YgWo5QMSZfL7lcPQD5Ll1EhlQORzkLrbgk0d2YcxSBXp8TgUe3a9M4PuMMKUz7REIz4BSmZOegAl1Mpw335d6YPHTz7b2zcUAf6PqtTS8sjX6ZsC70aQi348O0sGZ2tnO-pu3N0HuEJ4WOKvkv02g8NU8kjD51f-XCTrCwNpOomIACUdJayJb8YAseszbU-IhdC8uY4up8VtaciaAtrKKYMA3_2AIbE9G6cJOzBpEzeyccY35dfuE3h0KDUgI6BP1-yK-ssbT541P8edrdGXT0W096--vP8gROud3kwKRaZnnd9pxntyDm0w33qBn7ejIWUGunlY2jgKeeegivjw020x-ucpJhWZpr3FsuwclBkXkv6hv=w1133-h901-no

We wschodniej części tej niezwykłej krainy wznosi się na wysokość 1690 m n.p.m. samotna góra, ogromny granitowy monolit, przypominający kształtem stół. Jego strome ściany sięgają 300 m. Szczyt Hårteigen, bo o nim mowa, jest jak drogowskaz, ponieważ wyraźnie góruje nad pozostałą płaską powierzchnią. Zwany jest „Królem Hardangerviddy” i stał się symbolem samego parku i okolicy. Nie jest to jednak najwyższe wzniesienie na płaskowyżu. Najwyższym jest leżący bardziej na południowy – zachód , w pobliżu Oddy łańcuch górski Sandfloegga 1721 m n.p.m. Niestety, my przez tę część nie przejeżdżaliśmy.

https://lh3.googleusercontent.com/Y6FPmGG-FgW_aU5B8eK5XfP7b7aa0qL51AM0d5eIerEP60w9OJ1yjS3ZvHKTk_NFLmOs1IIRPK7eEYKwXA7ZkZCdMR16M8rvPhLKIN66MjwYBJyciZWt_yIVqZVxxWiKmV1uTXbLF8tSCFvD6XE5AQsHGho0EScWOzSDIXA3PzIjNclhBxqDuE1c3kxy_B3S4F79pkbRoZJm7K3ASVMuX6gtQKqhZAFk3_zvLLodKNMQe9i0tJ3sDAeckuaGTnoQY49ZuVKAQaUBW-zhWcmIF48IVPONbX5LGNuGCJBzee6KmIOeI7U7O7nKyFcGFNPAcSuTERTYxXPh2xDSnUReu8gowigTxzEfG6W8n1DJlEjwTcnWCNm1ZU-SLfno8vUFovl9K_sp-Xw2oT3-UO8vMsPMOs5D3i8QinolzHATSm2yPTYHyd8TicOd58Vaip6f9xzdsfFESmTkon34SVXZO3JLoyJXm8HP6KI0_6pUdiuk5UMSx3BDvvBcReihquURay7SThPZLn1STq4GptwRp1_9MxygZX3UwfxJt4JIaN4fIwwAM5OPREq45-0nzp-GGJ8qrWpBz8WsbB2MCD9BwkLrKTjsRlUzhuprs2ajENTVNsbwV1wcpFl5=w1280-h542-no
Źródło: Internet- westcoastpeaks.com

Ciekawa jest również historia tej krainy.

Od wieków Hardangervidda był miejscem polowań i połowów. Polowano i nadal poluje się tu na renifery. Przebiegały tędy szlaki handlowe, łączące wschód z zachodem. Ze względu na swój arktyczny klimat wykorzystywali go wielcy polarnicy w czasie przygotowań do swoich wypraw np. Roald Amundsen, Fridtjof Nansen, także nasz rodak – Marek Kamiński. Podczas II wojny światowej ciągnące się kilometrami wzgórza były świetną kryjówką dla partyzantów i uciekinierów.

https://lh3.googleusercontent.com/K1MRxBbVHMeBMjyKy9_myB8IIExpkzL4Ue_x64T071i8ym6HzlLpDcVmwkjg4L1QHG5xlsvcTKH8zX3eZgkyWhF-SDgyx3v6wEarrYZ6cQdYH1hw6nBmfXVh-ostH9-k2qGCgvlvCRCCiIRsxylTclBZcDwT_MsPwlFKjwa5sTWpp1Cd2qYUIrFrR-Hv5YdCTjZgtzdbpYCFVc8Cljx4gwA3dkJC1G1JpfFPzxXZQP-fAf3TMDof_bBCpxY6ZJbg65QSWhBHWofmaYanNwlflGSHuukTWdFDR3i8dy62yxDkX71MmIQKOYr-vPAaWDttWBhcmPEIqaCvfT_S73oo-ji3n1PL2bfLJ_274rrnYCU9xufHB3WoGQa5cd0p0X-W8CKpGLpPnIxUq6tawCvHulyb72TcGeNBGOZ3T1BjuwPnjvM0D5YSxLcb3oLQbdCBUbX0mbGVMF_bj4s7RSS8M0dT4P3qBMnH7yg-Vdi-U5nmBvOHuwzoTIgztG1q294HU8Zvgl4YwbcmRcPfVGTToQAfYUQC3x04edwziUm_eSm3yXuJx-P6UALfZ0MTcD-2Z6OB9Rle6acMPiV6jkVEgvpoiLSEEUYeKdAQLtbhrtXMGADTS5OfdxL6=w1280-h618-no

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w takim miejscu nie da się żyć. Z dala od cywilizacji, od dużych miast, nawet wsi. A jednak pośród tego księżycowego krajobrazu stoją całoroczne domki letniskowe Norwegów, zwane hytte do których bardzo chętnie przyjeżdżają, szczególnie podczas letnich urlopów.

https://lh3.googleusercontent.com/RN7ECRaednFcKZ-EuDLQsqMtk389YN9W0mWmO6ft6urRvU5l1oMIRcGfBNARMzO8hQ_F9X46NXKln35Xs8Du_EM9VjMBE51Gqp3IqekpzCEERfcLMzN79csBIyHPjVYinfSD38G0lkgKuDHW6Wk1QQawqa3Z0769NUGnWXxtdMfOhvsaLsoWj-sFXZTsBz21HkGDw9PzIExHaVpB8U2VBYOzG337bk-C0WOmKgnj5Zvb_op2U-K74uvraeZaJ6BjocdyUKNPj5DdEDAXwu7VwOic4KBq__FqqLRdC7q0aoakDXSwLqvgaPo76nbflxomO1dQ8IlktBQJNqNvyeet7JmCVQ5lusbq85WacA19z8rrNuJCv3xoYicNOufr2FLNOPyP143ch7RWOMz5_qlqHEoZXFljlOY65WZvyadMD0F1WHVfVqhE4i5OS9qTSZWAJtcOnaN-JtXCtofOEbWkmqRI3NacBGuMtQIHd0LAlIxEqmCsb5t55BTom2QO3rc--2IFvBRxwF91FqFOIFIRIAdT1u0sz82morQVCOf9M4UwS-DZjNQzCC1-LOc-sQSkcCn4vk6U_7_WvbV4_Dj3qp1GgXP29teFnisISntOaOO9rUafxtHaSoTW=w1280-h848-no

Niektóre zamieszkują na stałe, inne tylko w sezonie, a są też i takie, które dostępne są przez cały rok dla każdego. Należą m.in. do DNT (Norweskie Towarzystwo Turystyczne), coś w rodzaju naszego PTTK.

https://lh3.googleusercontent.com/20NYnRIJHPl4UejTXjnBIEGh1xaB56ZnYGhWp6-3SMnZRlfFEjysKJ2qzP6z07n-CRjoRwc3-ZXksPYMJO29U6_wjQYPmPf6xPkqgSzetdXlK-8uPdSenyxTmjPcr-Bqj0N2Sr_njuEYVncMYnhiZgdbIv9myBr3rCSbDMC10Gb_xUKOuSSQhrESHqQAlmb3DlhtFeP-grsKwKiICQyjXNFc9ZimOp7e8KiaHlZa-MHupD44_QbrTq9T4iw0O-yFHmZLbrHwt45hrRzhIOxW_cTRcds4oBZdMkktGWOwwL--SDksU49u5fvN4LVRMQloDL4sBcBBuxeosqfz2KJ0Pj5lIZOx4qfpw1j5oQJjiTj3cU9LUh7Y2WJFSn37W-lSlH5ukc2mra0WgOdV4Vuj0yuWQXx7Z52Hi_d33fztemK_W14k28LMixyGgAGth7w_luozeMHom2NfR_FkK5DMh8PglK8cKVcH8GReZJuduZ9OWFkJSKTUYDFz6gcrZLIac9jlpUE7xg1JmXx3C1czwOsbZ0_keCGBJW_-Vh5j9hejPwChDVBqeStHKIbzJLa2S66FhWq-u9BpR2VhC-fzDAT48lwiNbVQqhG_sIgmdYjU6rIeFZkSf8if=w1280-h848-no

Ogromny obszar płaskowyżu to raj dla wędrowców z plecakiem i namiotem. Sezon na wędrówki rozpoczyna się tu dopiero w lipcu, ponieważ bardzo długo może zalegać tu na drogach śnieg. Na terenie płaskowyżu jest bardzo dużo dobrze oznaczonych szlaków pieszych. Ech, aż się serce rwało i nogi, żeby wyjść z busa i pognać tak przed siebie, w nieznane. smile Tę nieziemską krainę można odkrywać również na rowerze. Jedną z najpopularniejszych tras rowerowych jest Rallarvegen zwana Drogą Kolejową. Kolejowa, ponieważ w 1909 r korzystali z niej robotnicy, którzy budowali najwyżej położoną linię kolejową w Europie łącząco Oslo z Bergen (najwyższa stacja Finse leży na 1222 m n.p.m.). Z tego właśnie miejsca najczęściej wyruszają wycieczki rowerowe po płaskowyżu. Widoki na trasie są nieziemskie. smile

Dodam jeszcze, że zima potrafi tu być bardzo surowa, bywa, że zaspy śnieżne sięgają nawet 7. metrów. Śnieg zasypuje drogi i nie ma możliwości przejazdu. Nie oznacza to wcale, że zimą tu nikt nie przyjeżdża. Zimą uprawia się tu głównie narciarstwo biegowe.

Na płaskowyżu żyje największe w Europie stado dzikich reniferów. Niestety na odcinku, który przejechaliśmy, nie udało się ich zobaczyć. Renifera (szkoda, że tylko wypchanego big_smile)  mogliśmy oglądać w Hardangervidda Natursenter (Centrum Parku Narodowego Hardangervidda).

https://lh3.googleusercontent.com/tUSdHudm47LWyxktmhJwbTKcg6Q2ixvhj_dCPxUa2SXN6_6dyhK0O2qXyPuUi0jOxht0cLERZRrOn8CBUTGaR9rJ8B0fCt0z6bfc8qanG6VhjgE4mx3otpx-qOQIKeSX1RrHEWBXmfik_sFr4k8vcUarvotHEWRvrcdquddDwBGkzKSIMrwnfAM-oMjTdZiajH-hGZJzBBXp5ASxVhrsxVg-ufG2iEN0GJhbCLIMbTPwioEAWDmdP3kvImsje1Gu9n8WPWG7M-pF4g4ZJCZzB1w5Tz7IGdPGPiVeHXzbXIhnD6B9i-UosPQedUp5IZ2Y8XF4eXyqHP5Ws2v1zu4kiuPhVm4PgovfWeQsJEBLO1A2kpzflqs7Yxtt0epu6KsGaVfuIrVrrIMr0l-OycMINAIhSl8seFNRQ8IZBvvJK-EamYJy4Ihz0Z7ayHd_496MSakYAzd5SeKfUkzseZUD_uwgVf76Ns1NlE9YyzVhrujuNuHtjhiJ0JXz2xB5r0KJOPgobpoJB6-7vkugPpgVwO18q0FwaJ_1rbtq8DgPsqyaC2nXaDXjWFsE5zKyDoo4FhDpVWgp3nXm04-tZqPLU0AUIYStDHF4oGY7pDojVbkYeccKKgPIvHxi=w1280-h848-no

W budynku oprócz wypchanych zwierząt, żyjących na płaskowyżu, ciekawie zaprezentowanych na makietach w ich naturalnym środowisku, znajdują się jeszcze interaktywne tablice i stanowiska, oraz akwaria z żywymi pstrągami.

Na płaskowyżu rośnie ponad 500 gatunków roślin, 100 gatunków ptaków np. sowa śnieżna, pardwa i 21 gatunków ssaków w tym lis polarny, rosomak, gronostaj, lemingi.

https://lh3.googleusercontent.com/008ct0YfSW05AS97xqVIV56XIr1NMeK9zIJ1rJXrNb1632qw-6IYhse58_BJpoDf30eULqi96n8eWmx4mA9GqeLa6jqd7x75ZpQQEk4doIyuHpWVp0vJFloC3pZrn8B_puV0wvwPyRN4jBx7afDJPH-3347_efltscGVgcqkbzAO_MZCecJjRzxuSQcKd5FCatK6eFBuFg3_3uV55Nx1AStyeZyExtEv9lcm2V2rjM85KIQd-GdUJAQOdOGBleiKormPq63fKB-bLIfqoXRWTWoBkscg9MXQzr5UOdaXE1xqkmIyniA6gHvzETEWoZl50CWngSpSuIncOY8PRhMvIyuX36uJCgh_XXcuTQzaT-t3_s19tcx_81wlH8dasQmSPJeQC-9FMdykAm3IQI-XxPkJYp1lq4MxIU17yrWu6nMTZAww-I2ENffpqhFQ3tsm2dtr42S2oDNSb7tCEA3ZSgEgLWzJCnbI_NkyyBc-v1uftulMn5Bnr05b9Vp4RXs8RCHU6cmVdRk2Pke9K7yIFqdc76dwh1zxmSu2ZOaABg99s7sbg1fIiM4_3w4rfm5XG8ql2k-X1ZvZ15M887AsXYNmvFLq0OXP62L8hIwH0jCe8rCAO_Q-OVdC=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/zCV_H_PxIJWL_ZgmcRleFXnxn72qhE6aXIAqUNf1MZLbuk-6OzkLZWX_i7tSZhn0_qcuizskKBGBi6S7yUeIj_y9dFyWeaTeSKO4f1wFm7bZ8r3kNUYPpsCgTwf2WhiC3ltaBPHVoJI0kDX_HyqnhRGJoecMyM7Q-cmWW0W1TwuqSg7MnPrhLIlPtG40TxtxoERtdWNJIHqToupZJlhNJvv4-FY2nL2K4iSughmGCyx8Qk7jcfWj2DKI3FpatmGJUGxraBMqUbsgDv2fKytnLDRzc3i1o1RANoCsGx_BmogUjNJzL-OPNLQ95tD8zdmSSdzKRwz18rjit6vsBXbypJl6Cjgzq3rcaDqUiyzaSy5B8ioKKUGzxJbFDWrvt7K4VEuIobS43Qoi-Ba3pLk09H98cM1tfr4pC3PS_LeLCrnLIVfBwwv8iuApYmCmb5xKJt9I8D853b8QDQ1UWKGjsGi031Q-bVUrRTk9NfyidZ1gdREZfWt4aTB-TNbQCfFBwpeC9vkK-fqiEXjKX85ZLBE3bYTWsb8_APvWxmA7yZdtEXbUeWqgyDI_H4N4DLxMlR-y3iHZ-jeOLafb6Q0X1ynOJFuR3InyMQQ3Zv7iauQ9sujN99qSMy1U=w1280-h848-no

Świetnym dodatkiem do zwiedzania wystawy była półgodzinna kinowa projekcja filmu panoramicznego 225° o przyrodzie parku. Technika, w jakiej został nagrany film sprawia, że oglądając czuje się jakby się leciało nad parkiem helikopterem big_smile. Super wrażenia big_smile !

Ostatnim punktem programu dnia pierwszego był najsłynniejszy norweski wodospad Vøringsfossen. Woda spływa tu z 182 metrowej skały, tworząc w dole malowniczy wąwóz Måbødalen, który można przejść. Żałuję, że nie było tego w planie big_smile. Przy pięknej pogodzie, a taką mieliśmy, można zobaczyć nad kaskadą tęczę. smile

https://lh3.googleusercontent.com/1dYIyUkffcmgEFtk0xG6-IcE11cAKPMqzsmzaM4iW379TzdXYr_Oz1unt_7rNkBhHVwtV_J8XS4_n0CcOH6fPNzN0N-3meXRPE9pbTdZed2-1qxv5bkrKkaTxDe-k5vKyQhrv-381Q6XnqwKj0QoQtMW5iIDHzxi9kHmIdhjITWeB-Ri9SFXkj4TpVg1cxDijeT6FVq9y_2bSqRrwUnMIUEZqzBV4yNV2CWrdRHeL0LF9XfnbtWfyD4e17SVukuuXLQJF8qRSm04XRUWJsfPugyuTxjx4ijOxW1ua8nKhA5zN6UeTZSoYxjeqsltqxhO-6o_BkgWfXW7KmK_1ajnqC_I6OCHy4CgySH9E9pZ0E5YE3kx62WkEbBsB07-xXTTnBrY8_SSNYeqL1plI9ms4oufNGy4MW1mX4P7pR4AdLRr6QCpagQbKec08x358Ku0hhYCw-2rpDyEElA6qQNhBc4dSgz6u-CC55Hjy7ivvbAPNS-bB9aS6OTWwt3l6qf4IB5tBuK2Ww8Z-IgHxghi2AsJ4PheGwYfmpwJ08H7keRQcHdOR_SJcNjmIPd4UrOCIfEnXXvIc6JwNjn9qVd2wtpTtUbk8SZlDdhfYOIM0YnD_e7oyLSg9U0x=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/ZF_98phHgjBJiZPtRz78rB-D6bffgB5AbD2-hU2G4IEbES3fz44y6OXQgYFlbO2EG6VaSmYav3zD9gRLNhwTrLQRBPWz4X_FO62SLBev47sNa6_l6K8p6DeqSV2Vt0BdHKdv-xyVrFpgDL_XVC_Wz0hp-VDDY_-FxNPo8fEtqFqewno6Az33HC-2zx1jz8Av9Is3Mao6KCuezpeGUeYh9d0uOhe_x-DdHJ8-IkLMS_fPXl6THhULZ9ia5iBqCFgIp2b94gqFM0wuw85hpC30mobRksBy09kjEixHg6hGi5s0JIQ1xFWEZyehvxKdGvO19AwWCTOMtY_B08u2skwYQKsikVUY5XASqIVFw7DMvqKk8wytjF6qrfSCCQFxBbBDkMiV7qIBncyWW-wTA4VHnEXtuA05dPsq5lW5m7k3RS8J4t7bli2U_X1IcCHcGRquU1FOquGwgSO5eF2B55Iay7szsa-96VHjotC3-rrMddualulU3nUjTTQtHq8qUdth3ZylhOzbLIOQ8W913Bp-OhoLuKVykXzAQ2XxlbmXSWoM7FkZniYMTHfKD3s4Bt35FqwjCd1Lx9lvSgB1b6aE1jV46pMXV3IOGuuVBAY3NhQKDs40aZU_oed_=w1280-h865-no

https://lh3.googleusercontent.com/9iQwVTBJpziAxpRuP-A0o0r5zipyc_kI7S_nJ7G1dXK9V4O6RCHBkpIg5GBOmgCg1XJHaYNb3nKVTLCOa2Us8iRTzOwjswNEiDqJ7OApogGBcX89z2fCIOsYlw7WD6e13F8EzDgpTCma0d-E1liTNw-29pQMSUj4jvrWCB_e4WWgZUmoYTF1L-Tje1CuUqrdWdAqNl0Ir6fBaslZ718jsgo4OfOSnP7goJsPgU1ZbzH85d359Lc6nN1LVqu5AnoDDq3H-xSBNQhr_8Tkq1Dloj4vD1HlryNP5_cvfjqscHdGLjWP3HHGj2a2qNDk7ypjF2SYgjf2aDz_3bhV3XwXEcethK5ivptcX7aIfC3XTI7oXhJxutIybl3RO_CdZaJINyT44ojRx695Akh6FqbdXE_jKeIptZ5tilxFQfADXC4EDwda_ilQKgVDVV55QGZD5XftThxMntfV95XJr_7oqYnzKP-2UkC4uLS8hsOeAaqAqwoGXRHIADZAn2wM27ns61RqwFOpCKaFqgKSF34tde16cj_iigBh9i2FP38W0qY99YctCYy22ppxfnQ3HvaoJULTdMsZDDoRfhLv4DtHM3kQpk_zSWwuOhMQ_U86cHjPkZv74K9u9lrJ=w1280-h848-no

     Po tylu mocnych i pięknych doznaniach wzrokowych docieramy późnym popołudniem do naszego miejsca noclegowego - miejscowości Eidfjord. Miasteczko leży na końcu Hardangerfjordu, drugiego pod względem długości fiordu Norwegii i trzeciego najdłuższego na świecie (179 km). Fiord ten nazywany jest „sadem Norwegii”. Na jego stokach uprawia się głównie jabłonie, z których produkuje się cydr.
     Zaraz po kolacji udaliśmy się na wycieczkę po okolicy. Po tak długim dniu spędzonym w busie byliśmy spragnieni pieszej wędrówki. big_smile Przeszliśmy prawie 10 km. Zachwyciła mnie przede wszystkim nieskazitelnie czysta przyroda, maleńkie, ale jakże śliczne domki i obejścia oraz na koniec malowniczo „zachodzące” słonce nad fiordem. Nie do końca jednak słońce zaszło, bowiem na tej szerokości geograficznej o tej porze roku mamy do czynienia z tzw. „białymi nocami”. Jasno jest praktycznie do 12 w nocy big_smile, potem lekki zmierzch, a wschód zaczyna się już o 3 nad ranem.

https://lh3.googleusercontent.com/LK-km3KVoXb-GCwab70pr7LG_Su4n28q2buHcbMy3S8lNe72eEJnTAkSArLt0W6vn2xqXThgJmCqkbG1KZqprcovFtsNQjVKjb-GW6AkavEZOf5ZJToQ_k4Fgd19NyXJWmqDoLB24tvs5c2MXuU0V33OXb7G-KaeA1r6XcG78dvdZxHbWcPu0A9JrNDJigLTaapbMpSwnHHuCLKrJSgqB106XMd56zci4Jp3pm6QJi5_InX38L24yBMj4crJoJPD3pTSODjWQGZXuxu89Q9B23dQdNeVDsDpeUveoYKirYSlb_XWZ_SXJmtj7gSWd4WMA_Uz6gndcvJnAvS07r4pohC13f-2FG9bxtm7PENp_2Btq9KMkDR1zCuq3WGXoQdFsc7F-tDekQjPYbd-mRCx9T7RFJUT1gaeSSkqdIMWEEoq_gHnP0B5TNmpn_0ZPKaI81016enzXkSUW3KNzc_1SeyZHor-eeOI1ZlYnrGfCfB6jQo7dpeQAyEF8DI6f_C1U6Y0inL39l5oLIGxxi1no6bV2DCOOxZspTsiaiWSFWFfbhC1PcylA-tZ9GDBF3En-zqsVrCeq7RReGBu5pMs1jqjgrsjowoZMzay8PjB7fp073z16Wn1cYef=w1280-h848-no

https://lh3.googleusercontent.com/7iSfAppNS6a1UzHfqmLdLva1QILWdoo5MKmjBNXUFUFPGyREynq4330w-ZJPxi4uDyvaJEJkMUN8wRJfZ4sGFiCOsdSiONFjJb80FSP9j3hZcTud_9x-VEtJOQ6-s3GX20rK9XBLxKuCjwtlT6X7wWypokwlaWO7FXXvAjPnVcYHljxMr0GIJJVarRA9Hd6F8NXuuJsRT6XN2PWcxo6rMRhymR3BY2d852PZMH9hYK48XBX6vgJKZKQOA8-C6GDQ_fy7VKtY7hwlqs2__YjGQ_2Jv731M1XCtOPJ082gwQi1fqsKFYSxuH38urJWTlJ1Iip8vtYnFqiA_4p_jk8hfizpqc-zuKsRi3tbtHY8RWfNTtmcbGR-jvKJy0n-uZeEv7oCPeRqn7u2H32rXp-MqrPbdlPPfefD-1I6qeS0rJ-CkZ-kXGaETrkt7ZWOZkgwdvuL4W_hG2HkmR60f-66_b_CHYZTDs-XV_8bLOquIR1Fb3xtgrUoXpJeSDYa2U6r5xpO98qpMUv-WVpeH7EfMI2RvvJ0eZXcLiI25RReF2pWIcINDcjFrX-G2jRCcBPCwx-AcRxSGR-6j0RQv8pQtaWFlekPnywB6W-tD3qH4QwSoWC6wP-DWv2b=w1202-h901-no

Nad tym jeziorkiem zatrzymaliśmy się dłużej smile

https://lh3.googleusercontent.com/tTtCkrCY6ZRjsHzIZDHUQgY8yA2rTumE4qacWoUw9ZjUDBP_FGC9Y4O0k2cNj_F5r5bQG0PJP95VmoTL68EBOxeARS5EXrj2MZXKJ_7D_b1F3m5fI7O0Os-RMjUJGRxZWRPTS5EoFZa8Z9L8JyMVT55TP9n6Bu7jnEoekdGBSRln5EMSExOWmrn_RoikC-eQOROKVPS5B1g1ZAyH_s1ZE9gOoSj6r1ar6sAKn_pe5SqJ-MAH297vjG-rXYTTWhnbn2HhOZIxHHHAIJxbbLZDdlRKKTiV61PY-cSQYGlde4zOnb4xNOUwOiA7iZlkdHeemLe_f3LZbM-mf3a3qcJtEZSaCgL1dLY_wIkTocTqHWNKF8LWm2ZXdiO5ADpTGdqt96bHCH01ukVMGOce4ZF1NkuhhJp63Qn7Udgk10F-UrqW8DnH0gHDHOIBp4kVZQQgfOZNerVlJtowax6dhhadlQPp7h1AVbU3zAQYiZZCyCIgNbbd_0zXeflC-FwNWjS3CLNnHRFsiJPt5AhnBWDBV31daxT_-H5Q6YUDd9L2Iq5cTWuINeMX38ipzboVo_ZMbHJnmg5iFJjZcxSLzrpa6k1jeT_eR_7cZmsVrXaI9uIh04-DM7fJbtEd=w1202-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/2CBxDpSppujXcnxlfGvba_goXJH-6QHDkdZUq8Ii7tXGI8mTxZmsYdL3tf70_8xCctqBmIEDVZTYz42nB1jxmKvZaYjFcf5PuLP9CpIXRQxKqhvzn6l4yH3ejPTrGezoujkeWObK2fpK2Z5pnk73zLF6P9y_3ItWEozOpiO7GBjD3eBQQyvvNKE4kYA39pZ17Uz6m3bYXkPXoLdfKptQCZSrM2qkjvR1wnftGT1df5MOzRQEFWaNsOcoppimA66mI2NVN9fdexfpX5RV8qjFFX6a9DdBi_1js4K5eL-ir6MIzaf-yZP71apc19ridFpzGHhWEz9zbhhWkh5UNvQaLIgXGL5y3uYWH-atc8wROtQETEqEcr2PcvtZdFgadu3_qFogDycOG0FGus0Rg306qIPU8KAKcZt2BM9bmDyD-1535Cv6P1VzKniSSemNlHZkL1--CGf20jNfAQYglYfk1znm6tWxh_6AVTnII21QkyBV_hhKMT_5nTlF88TUOP7TGGshKcPF1DIl2pl-8NRd46LBazJ5j2AsWnCreI2x0vRCjoUXMLaOKURa1jt2_r4Y_7UZZUq5Lo9lNkjsfYoYfU-IBHLS6-DkDZ5ratv_O7vMtVx4LkYR4bQN=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/imIz4j057xAkvi-OryxlmkPSceW1k886n79EivAsIw_6SpiOEOcliyGOvmWyuJ9eGpiGpZaYOlDMxcLmJ0ybIm24fF-9M3fkLHn8oQAo3W9dgZ6jRuIqzGAnpGl38085cKBRUbV3yNbi5tfBusUah5TxoRtezs-_x9tYyYxOB-LphgbTF1JZ9bhjYvq0SiV6gzxTcWVhgnYi6G1zdVW9MgNV1NYoa7uSbRaOWQIgJHTjQsHSoGfoIKN0W2Gn7OKSiBBeSQ7TrdS9lRBuHIQFPAUTQzTBiBO480zEuegyqig-kpHRS8esxDkk6FuOnCe9eXrAombWhF5ajDKLVQ5jL2ANTpQvcU-Di0z7AQPabYE_QmJzy4XFduXuDCpJHRqyxoMhUtsELih2cnp1VWALQ_8tAsTcPpA1ovk5jlW_zaFnYr1abHhgTFY6eGRyYk4Po5Ibqn8LTBe-O933Aa2uNVg3jCU-A3tZnPRrnRMnq1tAJQQdlncU_EurxgPbnJXmC3GjUNuwL27zUjMjgL8eM8ngvyRHmery7C_1w5RuEWF6mbNrX0ZpZQY7_wvQ9p6M7RVeSNkn-zHpFTeSlEI-6JCzuYUglXQKzYs6x0Q4-HNQpVJEoAtJAfh8=w1202-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/EMpyQlFppqAZdUYR34NEBqP4voSqrhPLGihLkDd2yKwBbzSwLoxE24rqVVc75PCy4wn9J6wWglWIhAKaURPBH71N_iedLsn-56Z9WldZA9HqEPHhP3_iXHkuJyH56ekCohGxMPuyqOZY4Jud1pb4PJwLhoNVG0HTvel8Wsg9h5CB_WBRt0qqaqWkSLe4lylyKT_hJf3DmjDETbwz22eb7f_7hazAIWuNbfV_xAyJA1B0galzATg3Kb8jtm1n_7ZMP5rTLDNbFmYgHLXRI6w7LNPQXp7tQ06gIM9Wb0xFifGWGeD8BEuouOQtUTS_D9n6DtkStoYwZ2tjEWWEbywGLvSe38ppr_Be_PYaViEo_XO6D4tJp903_iopa_HSZV8RZ6mkDxlK0BnfJyEoSAzV7ITHj5xkZtNGr9Pg3wq9KLR4voO1O3qu4OTH5XC9MOemt49c12uadisMRN0oMi_TD_AZiA_cyBN406bS-SxL-wLQyOPtkxxQ9rw1zzOY-yADG9oCvs0O4V7j0Lb8lZGIEkjePN0i9R6xfSHkESSjU_IzhqZ-uuS4ihRY70pwGxw2WXvoJYpDGvEl90u5VPYf81pbW5KbUUOgnaDp3_Eruv6ZS8zlGdbJr1_S=w1202-h901-no

Takie ubikacje czy kosze na śmieci przy ścieżkach rowerowych, szlakach, leśnych drogach to normalność. Dlatego wszędzie jest czysto. Można usiąść w dowolnym miejscu bez obawy, że natkniemy się na jakieś nieczystości.

https://lh3.googleusercontent.com/j5QRv9dHX7mEHOcONCI32Tq8ISEF61e5q2ww3HK8ZbYI1VgtG7cTP2igVgDIMqavfgGLb8FSTXBPG5WINycMSO6BJvgojPgYTuZww0v8y6WlR4lmbZouIBzCSRysFaHmkAHjyN7jVRacWHt0DDn6pJjoBYCXLaFphRs-C2X1bfk72esA4zX_B_I9-ioeTaCl2ugMrta7YVge4jlUbzPMWa6K0gf76K0hRLtmNZwuDXrSBthhIEU_J0JG4SZqt03--6iSxjeCAGYiFnVg6mtGjSo39mMesIkWuFHt9_xlwFe-vv7jPc7uQx7-FabesiK3HgTW9iKKyVznITm_kRc89Z-DCIw9jR5NSx35sPVJ-AGd2yzREKG140OrikriE1Ul_bi5koBHhxlKDJLFZ0473ySZayxxlpHiemfbUGf8HKSyEH39VIAQB8YUTdqHBPxx3gZmW9JerKOhUVd6QE0x6WlmqBpg_M8EZyL6G4Dq-Wl0DCgfS0D1HTWyLUlG_XhMIUw_ktYNEP815-x4TpX46Lqx1zqi9TKozmtn1foCVD6cbi_8FjiKx_TS7BkqkLc1rX0DZAI4AKcecn_FKk4nCVIf3Daj0Tlk_kL2bBWfN8tWe-6jbtkEbAjt=w1202-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/ktQALMMR6sjQEPYqxk9jygBKIyUYbo_09SLnbAkxzpZf6AGEtPt0T4Uz1NK4Wd2CYoulTf40s9tACBxDfQF-CtakvxfmGwShubpNtbkXeGYF_w3Sn8mBnfiE1JN0ax1KqlN_hb38WccyhLl3TwOWgGODgjrCZBUyT7lgxFOr6ReJXcY15Z3VjXtwyU8NGi0cHc6HZY3m69HGLChXqvAVHHTymxMNehvOJOXTUGf66mD9PCWaiMufIW8zDhGdrGm4j5N5oi7CekcclwBR9xxrjM2vsjEGQUenycycRyZFZEsnP5sjZ5iyB0GiBIdQ7MT1ToJ0LYtwVahMrnUZ7J_5wkbxqkyY3wAzR9vQqNxNKwKaYTxB99hWF67EgHe9HBRI-4QprSaAnlyR9AGMw8E0BrWIjNg-Q0hlODYPljfcB4mn7BZ61hFHl0ToyBvR9UOzsGX6jhS27NGLHJ_vJgfmCKB-iXnE9dibe2jTlq3dJqKSlkNN4NPtDFvh1Fnafs4vI3hEJXmCJgqlUUY9ygCOp9Iu6195hwgGsE8Vzs5kVkctOyq-sOHufcajm4vSCWo-MNPaVN20RNv5ofKZU6QiR8s01ht994OqzOmKYZg3lGUyI1DXkPKVBzVV=w1202-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/cfxbrL5uKq2zXoiVr5dJx7XOTEnY_uZvE0GzoCU6eXw2WiAPNLLXR6PvMbm7EVgrmTCao0mdavuLuLviSN7DEZDHRSS6mTU08hW_4elwrh4lTaDcY6JlvyfOjHpFdPav-N94bSIf5UHErYvVfdvJj57oWaohoXKO1lJUKqSXcXG5J1sTgUj7S2HONh1QJEc47UQ8WqOes9d7rbEN5uZRVoYv5S4WxG6QRoEZ_V3arwXjrFNQx34psf07A-Ik6akHlKzV5swj0AYuKf3UQ36AydIsberBY7UQAADkcYGP-CxB8uAes4Bc0Z-E9XdbJ8Z_IvBibdzHlynI1gs6TLNojUB2YeRZUSNhAvZ_VQpZt5L75diPxGTTVYuvD5zKYhgAn-hJ5Qv8okbZt0ACaxDqLyXlY_WqRZcp_x2C8-jDUZC8kOJuyA4zIGjf7WxdGvFyC15uL4gTGA-1VXQqL2J--xqSQWuUJ_BR5zwnV-VPheKh1LccB-pR6m7xoS7nCp_sPAma6TZljk8h0UC0zAl-LFXJGybuAcr7VBIFObQ9L8bdq77qGGRlE6ZzX5ECheAFez07Ww6ivb7ldPSgN7i3N-9G9jvTLBq_mlZRqxc2vb31nh5ZS7LKi-Zk=w1202-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/dYYcuu92mSahk5RrvzmjxR7u0ESOs5u6cX2pF0o-2WF2fN-R91Mj4A5YLnDfzziwN_oiHVy-cgKijiRIEb9I8rF05UTyhQTaUom3zeN-hKVO6RvColk5Bn3AKa7kT77KoHworkOaU0BTLV7y-tjMWH4__j2dtUPvyBttakTssxFgGRd8Ho-ppLTOuKFSHgz0ZjC-WjdOCtky6DM4jjBre3U_2A0KytQGBE7X1I23mO2UZhXbmvRcZMTRYrvG_wquq64Gl-AqdrkX_J_YlSnQh0_uVX6jQzTHildRhGJC3ka67ACCEJ6tLyOH7wHbNLzpC3GBocxQb2E5rFawHAIskpyrnCW_JklaSGwOvTkfvPIO6WL92dcaKk5G7FhXx5usvQQcm1kxewV_mDcgs2TOtww3fh3MI0itG-6JOETm1BYqnPiyd0DO7rpXIa6c95kiuMV9lbgSTRVOpME-xElFcK8y5hM4TScrcCclI5r-AeijJWn-noFJ9JcP6Vi-H4tle6qqrqr300uOgbmJ9j-C0KpU8WfYyqjryWF6-RT6tFi34PF535bOkPL-LiZbnsUXggwc3nun1lejsR3y8dlu9JlThfaFr167ATQ3FtCCUX7IQ5wDZuap4WsU=w1202-h901-no

https://lh3.googleusercontent.com/lbr3pQeVFewC13zcS5a2lTUn7ND-faiypljp-4tVHtuq6yR1cQ1nt2ydrXrzIaf1MdWneh57UVwJlVEZ2g6j7QXyyvuWRbYspfPX39fyiz94DZve9l6B9hNQ-xKz2Ak6InEJgUncZlukqVwZVHryV2kl6OBPnvEqgefgpircwfI5Ic9zQxyfXEQddhWZkHU_jj8uqUQq-ocZQ5haLaH0mpiPzIui0hO1Z0sioE82payQmEXiZJ29r82L0vucbzaU2-YFuSlvFk67sQXPJIzbZZ59u-02aDX_jhqxzxW6Z6wam91F9FNyb_Z4PNir4qo4vRGHeGzNClSuvnx4KwYTp2QDNUUemSwlfu-_VPPSSiYLPxDtFvVmjGwMKMx8zC8ollXdmYlSe60PYQoXUCRDHrgS0z1qFjCV73gfPp7idjCnh9fgnnYquGWQ4k4SFutEVZXpMh3TLHMQGZ-vEi3AXftWZLaxgYup_gXc6qnxOrLvJcX6-220zvx2AEEFM9C-WMrpkzbaloiPlCGK_XdUoq6J1PPh17B2UbDECyCfnvsPwUJsEMPaK9dHv-0_SrKnTHNp56kNoXRiBo40pkYVs8VdwkeZj1ObUqMLAAi0I4cCjMBzHoj5WmJW=w1202-h901-no


Nie miałam jednak z tego powodu żadnych problemów z zasypianiem. Bogate w wrażenia dni sprawiały, że sen przychodził nadzwyczaj szybko. Fajne są takie dłuższe dni. Ileż to człowiek ma wtedy czasu … big_smile wink.

                                                                                                                                                  c.d.n.

955

(27 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Jak czytałam relacje jardo i oglądałam jego zdjęcia z Norwegii w 2013 roku to wiedziałam, że chcę tam pojechać, ale też byłam świadoma tego, że to raczej będzie niemożliwe, bo sprzyjające wiatry jakoś nie wiały w moją stronę z tamtej części świata …

Ale jak to mówią … nieznane są wyroki boskie, albo inaczej … marzenia się spełniają big_smile I mnie się w tym roku Norwegia spełniła. lol

     Niektóre rzeczy w mojej relacji pewnie się powtórzą, gdyż spora część mojej trasy przebiegała przez te miejsca, które odwiedził jardo. Miał szczęście do jednego, że w wielu z tych miejsc, które opisywał mógł się na dłużej zatrzymać i pobyć sam na sam z naturą. Moja trasa była w większości objazdowa, jednak udało się również w paru miejscach zatrzymać, a nawet odbyć małe wycieczki, czy może bardziej, krótkie wędrówki. W sumie gościłam w Norwegii 12 dni, przejechałam prawie 2300 km. W ciągu 12 dni pobytu tylko jeden dzień był deszczowy, co o tej porze, w tym miejscu świata zdarza się bardzo rzadko, tak że muszę zaliczyć się do ogromnych szczęściarzy big_smile. Praktycznie wszystkie dni mieliśmy, jak na tą szerokość geograficzną i bliskość oceanu – bardzo ciepłe i słoneczne. Nawet Bergen, miasto portowe, które wszystkim kojarzy się tylko z deszczem (pada tu statystycznie przez 250 dni w roku, nawet w środku lata) przywitało i żegnało nas piękną słoneczną pogodą big_smile.
Ze wszystkich krajów, jakie do tej pory w swoim życiu odwiedziłam, Norwegia zachwyciła mnie najbardziej. Dlaczego ?
Jest parę cech samej narodowości, samego państwa, być może również położenia, które zapewne na taki, a nie inny obraz kogoś „bardziej z południa” wpłynęło. Wymienię tylko kilka:

•  CZYSTOŚĆ i jeszcze raz CZYSTOŚĆ – nigdzie i nigdy nie spotkałam się z taką czystością, dosłownie wszędzie. Zdecydowanie można powiedzieć, że Norwegowie mają to we krwi, rodzą się z tym, albo po prostu wpajają to dzieciom od kołyski.
Gdzie można zauważyć jakiś nieczystości ? Tylko tam, gdzie mamy do czynienia z obcokrajowcami tj. w dużych miastach typu: Oslo, Bergen, Ålesund, ale też tylko w newralgicznych punktach tj. gdzie się najwięcej obcokrajowców przewija. Na prowincji, na szlakach, na leśnych ścieżkach, w małych wiejskich miejscowościach, w małych miasteczkach, na plażach, na wsiach, dosłownie … nie uświadczysz śmiecia. Wiem, bo, można powiedzieć, sama to sprawdziłam. Inaczej, tam gdzie mieszkają tylko Norwegowie, śmieci po prostu nie ma. smile

•  BRAK SZYLDÓW REKLAMOWYCH – na początku wydawało mi się, że „czegoś mi tu brakuje” … Coś jakoś pusto, „mniej kolorowo” … Czego mi brakowało ? Tego, co na co dzień muszę oglądać, choć nie chcę. Tych wrednych, szpecących, ogałacających z piękna samej natury tablic i szyldów, przedstawiających ogłupiające reklamy.
Ileż złego dla wizerunku pięknego polskiego krajobrazu, odbioru ludzkiego oka, po prostu zwykłej estetyki, robią te wredne szyldy, które jak grzyby po deszczu wyrastają wzdłuż naszych krajowych szos, a nawet zwykłych wiejskich dróg. Ileż naturalnego piękna one nam zabierają. ! sad W Norwegii na coś takiego nie ma nigdzie miejsca, ani też przyzwolenia !. 

•  DYSTANS a jednocześnie niezmiernie MIŁE NASTAWIENIE do obcokrajowców
Norweg musi najpierw przekonać się do Ciebie, żeby Cię dosłownie polubić czy zaakceptować. Uważam, że to bardzo dobre i zdrowe podejście. A jak Cię już polubi to naprawdę do rany, a nawet w naszym przypadku, do serca przyłóż. smile
Opiekowało się nami podczas pobytu małżeństwo, przemili ludzie, dosłownie zadbali o nas, jak o własne dzieci.

•  TUNELE, ha, ha, pewne nie wszędzie są, ale w tej część Norwegii (dodam, że to była bardziej południowa i środkowa część), przez którą dane mi było podróżować, tunele to rzecz można powiedzieć - normalna. Najeździłam się tymi tunelami, że hej big_smile. Większość tych tuneli przechodzi przez jakiś górotwór. Norwegowie nie próbują w takim tunelu jakoś, nie wiem, np. wygładzić, pomalować ścian, czy coś w tym stylu, tylko jedziesz po prostu jakby przez środek wyżłobionego, skalistego tunelu w górze. Widać naocznie te wykucia, wyżłobienia w skale. To jest super ! Super naturalne i robi mega wrażenie ! smile Były miejsca na naszej trasie, że tych tuneli było niezliczenie dużo. Tunel w skale (górze) jest super sposobem na zachowanie naturalnego piękna krajobrazu, nie niszcząc jego największych walorów. Norwegowie się w tym bardzo lubują. Niektóre tunele liczą nawet 24 km i mają specjalne strefy do postoju dla ludzi cierpiących na klaustrofobię. Niektóre mają nawet ronda. Rondo w tunelu ? big_smile Coś nie do pomyślenia. big_smile U Norwegów – normalna rzecz. big_smile

•  „PERFEKCJONIŚCI”, a może bardziej „DETALIŚCI”. Ciężko powiedzieć. Niemniej trzeba przyznać, że Norwegowie tacy są. Ich domy, obejścia, ogródki przydomowe są dosłownie „wycacane”, „wygłaskane”. Mało tego, czasem miałam wrażenie, że one są jakieś „za małe”, jakby dla „krasnoludków”.  Miałam okazję wiele takich zobaczyć i porównać. Ja nie uważam tego za jakąś, nie wiem dewiację, czy coś w tym stylu, to było, wierzcie mi, niesamowite wrażenie, jak wędrując leśną ścieżką mogłam przysiąść na progu domku, który był „niewiele większy ode mnie” wink … Wiele tych małych domków to letnie „rezydencje” Norwegów. smile

•  CISZA I POSZANOWANIE PRZESTRZENI INNYCH – momentami było mi wstyd, że MY tego nie potrafimy. Podczas 12-dniowego pobytu w różnych częściach Norwegii (bo przecież cały czas się przemieszczaliśmy i mieliśmy do czynienia z różnymi ludźmi) nigdy nie usłyszałam zbyt głośno mówiącego Norwega, nawet jak spędzał czas wolny z całą rodziną. Prawdę mówiąc, ja ich w ogóle nie słyszałam. Potrafią się ze sobą porozumiewać w niezwykle dyskretny, niezakłócający innym konwersację, sposób.

•  SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU NA ŁONIE NATURY – z tego co opowiadali nam Norwegowie, oraz z tego co zobaczyłam na własne oczy, obywatele tego kraju bardzo cenią sobie spędzanie wolnego czasu na łonie natury. A trzeba przyznać, że cudownej, czystej natury, we własnym kraju im nie brakuje. Wielu Norwegów ma domki letniskowe w miejscach odległych od dużych norweskich miast, do których podczas wakacji przyjeżdżają. A są to takie miejsca, o których MY Polacy, możemy sobie tylko pomarzyć. Bo w Norwegii każde „niby miejsce” to już jest COŚ. Najczęściej w takim „fajnym miejscu”, które zazwyczaj jest nad wodą, stoi mała chatka. Tuż przy brzegu jest przycumowana mała łódka. Miejsce wokół chatki jest „wygłaskane” tzn. wykoszone. smile Wstajesz, wokoło masz idealną ciszę, wypływasz łódką na jeziorko, łowisz sobie rybki, pieczesz je na ognisku albo przygotowujesz w inszy sposób … Nikt Ci nie przeszkadza, żadnego Disco Polo lub innego wrzasku sąsiada … RAJ NA ZIEMI smile

•  POZORNY „BRAK ZAINTERESOWANIA INNYMI” –  z jednej strony to dobrze, że Norwegowie tacy są, pozwala im to utrzymać dyscyplinę. Niemniej nie sądzę, żeby znacznie większe przewinienia przeszły płazem. I bardzo dobrze. I tak np. po godz. 18.00 nie ma możliwości kupienia butelki piwa w sklepie, nie mówiąc już o wyżej %-owym alkoholu. Tak mają i koniec. Kupisz wszystko, tylko nie alkohol. Po prostu Ci go odstawią i nie sprzedadzą.

Pewnie, nie do końca Norwegowie są jednak mega SUPER ... Jak każda nacja mają zapewne swoje wady i przywary. Byłam za krótko, żeby je zauważyć big_smile. Np. nie ze wszystkich ustaw w swoim państwie są zadowoleni itd ... Nie jest to jednak nam obce, więc kto jak to, ale MY, potrafimy ich zrozumieć wink.

                                     https://lh3.googleusercontent.com/vbDKTtPDs6UxJH3GB2-1lmUs3zCebR7qBpoLfAoBgsMycsRlgQvyPVvDZjdq44uUmaBmjXZjlkIo_LepF0g6MtgLRUZ_uFxqG2Y5BdDxoJu9paVTOaqXYwgItozUyM6sDvIT4KZJpzstbg2WFINrmBAE3OTpsi_2FkvKDXL_Ti3jWgc_iSQazDDgxmqzmn8VnwGL4swAh_ATtEqUYN0yNO7wbutcQEatToxG74zNwBx70ug2zoKLyNTGeaxdN02ZeEz3FWmMHT9fOmxt3LFM6QULIAGr_P3_15X4M9ugDl3ofPOqqffsrIE7g3biZzFjShXjPLQITtI-K7TYrepZpPMpWgmtIqmP7J9Tora8ggJpAY8wC3jVtjyhYgCfpcpLCezp0F6ScdMhjkELf7b-oPtCAIkwJj_j-p_WLhwtR6lFemk9TY5ZbH-PVGQvxnOvVWxGLUsBchllpY1o44ibnr6Y0O3gJc9IEx0ogDGEqg8bCOIHFtQ3aUxw_aMG4kti7qnaieFF5Ug609ywD6h4sKAMqtwn1iMJJSn6DRlXmCHDDlg7r9Dw10K6W_VqhP6Z5C_5w-hnwPWocMzu6Tm7w3rOXNVrF4YmJTPgo6Wi9hQ1HRvwIxan7Dak=w500-h700-no

                                                                                                                                                        c.d.n.

956

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Z Kiczery smile MF zadajesz smile

187 - sprocket73
140,5 - kisiel
64,5 - jolanta
61,5 - Cyberniok
60,5 - nena
56 Gustek
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
39,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

957

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

sprocket73 napisał/a:

Rozszyfrowałaś bezbłędnie smile

Na trop naprowadziła mnie róża big_smile

Skąd taki widoczek ?

https://lh3.googleusercontent.com/EwKhX4hnmW1Scn_CF__kG7tfak-EYPpnI_3MjQgSeQprIci-Uh3KMdX3C-VbqrTMgzIvX1q0-SYZ9vABXaA0KcHt-3x4PQbmT_6bsXUWt-Nvnb4W4Gsj6n3RnzIUGi-InhRPmy_zxr6JTGeCjbGwfqaxhdNt0OHdhB5L9-2C8Phn3FmBoe0nsS9pGJENyVWfctTSlulEiaPCWEMKbimEFz9QJVeIxCEAXvjbmkIaa4KbPQVeugQvF4-o5sIkspSexf0J4593sM0VxHeLUcYWKpfJwr5d3KfeJT_t1BWGY2KhAXsEA7moaMZs7-daf1lIo43SS3eBbGCDgQbS6m3nEDCP9LyvWyep8-TPzUUGks0Hb_nNLweu4gFnaHeImPa-BP-dyT9OIOQy9aXG0XLwlg76mtTqapdrmMMmJMn6SIc1Q47dJygLd620-Zny0nFedi1w6sdbJMo52FWSVq693SXmf4wmw-va3abXpnhiq7v-6oN3fRmYHKXtdZbFzKe-i88WtpMoT64TBOydh5r50Fgnht4w9Ru-h_fz3yIaVyWVaj8i4xXhxkgfV2JK6MlKQTKexw1Gyg2ho023qGRZV1F5WNR8nXb3CWeVh1yR_yRJn8kW6OC1qnDI=w960-h643-no

958

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Leskowiec , a to może jest podstawa pod nowy krzyż ... . Dawno nie byłam na szczycie, ale może tam coś powstaje.

959

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest big_smile ! Zdjęcie gdzieś z roku 1935. Tu więcej o historii basenu. 

187 - sprocket73
140,5 - kisiel
64,5 - jolanta
61,5 - Cyberniok
59,5 - nena
56 Gustek
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
38,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

960

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Pytanie: Co przedstawia archiwalne zdjęcie ?

https://lh3.googleusercontent.com/KB0IWfbwZSXDslnbqfcc2EOgHWEh5FJXvMocxVou68PJRJopKcbokaPN4NGsFcZSDJ9QlI1I5b29Xxw-fN9QXsXS8moPrENkLQcUtL7WMg30oORN8csbY3fu8-89VDYwj65EleuaKrbK81xkCQif2atW_3lNcPtPj0mN9rO8wR-iiTcKtJYWIwmW71RHoS4L2O2WezRJTrtHfJuvRXv8BAiuyOv_fBLHceUb5F3gWMLJvQsCYi0xOTYdMEiGDPkueUZ98wwXgP0MQZCeXExZ2fym85AitrAI6hdGj6yu9OWTzpDiDBAvxasPpPU7Jj7ph3YeWzBsVMiczsONfcLDALxJE1wFPeWZ9c_X23PVAZkZ9T-Ukpo_H6c4pIPnLLzxTQv6ZI6jE4rBFLqcbzEZBBBtlrtq009mgXmltnUtPqUg-JZIkfr-ufZn0_FiU03ZROJGveO_agpyoAmy5b6BkN8pr4Ol0eydcnOsjLu8couBw-GoniClelvscE9MaeMNyIDwjmWv_SowWWcs__U3qP2LJmFuiGjx76n4eEnFs-NFVxMLUu8W0QSpdej0toj36Sf8UyIKtMC_A3FszEg52LMH63c-Vl6VGYiveJYm3hzl69v1Xjo58LJH=w800-h600-no

961

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Brzezinka,chociaż to tak na granicy nieco jest ...

962

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Na północnych stokach Złotej Góry, Roczyny.

Właśnie przeczytałam całą Twoją relację sprocket73. Piękne i ciekawe miejsca odwiedziliście, no ba , nawet przewędrowaliście przez spory kawałek czarnogórskiej ziemi  big_smile Miejsce bajkowe i te Wasze wycieczki pełne niespodzianek  big_smile , rewelacja ! Szacun, szczególnie dla Ukochanej, za wytrwałość w tym okropnym upale. big_smile Zdjęcia prześliczne  cool

Grzyb niezły, pyszną zupę można było z niego zrobić.  big_smile  Ten osobnik z długimi czułkami to najprawdopodobniej tycz cieśla, ciekawy chrząszcz z rodziny kózkowatych. smile

965

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest ! big_smile Cyberniok Twoja kolej. smile

185 - sprocket73
140,5 - kisiel
64,5 - jolanta
61,5 - Cyberniok
58,5 - nena
56 Gustek
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
38,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
15 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

966

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

W odpowiedzi pomogła mi mała wieżyczka kościoła i charakterystyczny wzór na dachu. Poszłam tym śladem  big_smile

Z jakiego miejsca taki zachodzik ?

https://lh3.googleusercontent.com/zHC_eZijifv3IogLEI4qEa8JB2ZxeA4ZEwZvADBloPO1XEZLu9Y1E3iiXXsGfRYXIvCmHwEzOu2FvW0xQX0o20aOAAEuvvU7LvdVnmmCu9KXza4j3whWAoMQLvHfKl2AUuoC0aH5XfZkeYhtWYcINuQWiY0mqvNwC0vLmIsgWaYg_3TJ1qtz4UIXn7Uk3ITO0nwWltYKhTQOuCAUTR4avVhoKYDlxDcGbdkNVm4dFi8c_fg42ZbcSB6RqjG5WNb-gZKWAzk_lClCbxJFd1T3rjZmrtdEnili7nsAOYPNJEw_L_KJ6e8GFeBBjCDHdoFWa1p8kBf3KLvoA0aZbLrch_QOPUmZ7cpd0KDMdvf12TeRR9Tpf5yCD6AtgjGdBMETQlDhQDmJ9uV7OU3GEeOtNqjn8p9nhjdSjPomM9MN6ZfzU9dmGGJsNc5AdOMhzaCna0cpfg1zQF-LtzEtXy5PsTN0ye1XsGjN9pm3EbrUohhBlzQLFAh9FiOk9uQyk6myyQUDW1v_vaxw57AeRjWOv_RC1HDnUc0ViBMXacefXBiCIHKtHudjcIMpMipJeCKckFYixxUgsYgqeHghAMAcY6tfXYhxNSnkMgP3ye7lie6BVq6GZ2PQ7IJ8=w1202-h901-no

967

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Porąbka

968

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Zgadza się smile. Przez miejscowych zwana Kapliczką na Czarnym Groniu, ponieważ stoi niedaleko szczytu Czarny Groń (793m n.p.m). W każdą pierwszą niedzielę czerwca odprawiana jest tu uroczysta Msza św. odpustowa. Coś podobnego jak na Trzonce, ale w znacznie mniejszej skali. MF zadajesz. smile

185 - sprocket73
140,5 - kisiel
64,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
57,5 - nena
56 Gustek
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
38,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
15 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

MF napisał/a:

nena - dziękuję. Znów się czegoś nauczyłem smile

Jolanta napisał/a:

Bardzo sobie cenię naszych forumowych "nazywaczy - podpowiadaczy" wink bo i mnie udaje się dzięki nim cosik czasem rozpoznać wink

Cała przyjemność po mojej stronie ! big_smile

970

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Co to jest i gdzie się znajduje ?

https://lh3.googleusercontent.com/4D7A8s1X9NfGnM6WSnBSqWbPnz6wt2a5xt_RgKYCOh1uocirJSFyYYqKl5yamdVoJdeDYAMaCOuJvlsCiwf3Urz2s3yBNwgtM3DvgnRAVqIo0rkwOwYdUIPeF68-8nypBtiOVQfdKRJarP9t0iGjm0nlSs7NuOZuxGUKXy5U_jfslM65Djlcyt3NRad8r47N2cG4xMgSr_mPK-nQ2kIF4pm16G88hI6hyMqWbWwq8CIOOylI9pw6yWau3kfcFmhzh8vkZDZjRRNvG8vlL-NG44xJv2gJp0G57mU6Da2y8QQLzFC2Ns-eyEpugvIyEea0WBWO22iuPL4A7anueK8382aVAc0VaAf2jqssKGLPLBVFZo1HV53Ac3mzX1rD_DYGrvfJnDN6FiWFMM0I76aRrE4uxN23et8w7Y6Zc7cOuMuXZp-RsTqFtqf3hhshr_L6w3K2HtkwiwrXiiISs2rKImLXQUPyFBuQ3C8wsZ1A1_jTXzhd5DbL8ehDiBHcnK1Vn2qmK4Nv2tyy5hUMoMxy7rgUKU_UoqV8XoVcQd9niAjJ8Oc7YYVbYOhFRBX8Qha1YI8qiyPbsBa8J4IAqNydbJy64L5Cfrz-cTLbJXGzmNSvC6-kamwH09y3=w1024-h768-no

971

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

budynek przy schronisku na Hrobaczej Łące

MF napisał/a:

Dla tych, którzy lubią również spoglądać pod nogi wink

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/40000/8500/48748/thumb/p1bllrvf3548t1t4krcm20c191u1.jpg

Może ktoś to rozpozna?

To w sam raz dla mnie. big_smile wink Piękne letnie kwiaty smile

Z lewej u góry: Starzec Fuchsa z jastrunem, albo jak kto woli złocieniem właściwym smile
Z prawej u góry : rdest wężownik 
z lewej u dołu: dzwonek – najprawdopodobniej wąskolistny
z prawej u dołu : bielinek kapustnik na starcu Fuchsa smile

973

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Dodam, że takim znanym "włóczęgą beskidzkim" był niejaki Jędrzej Wowro, który pochodził z Gorzenia Dolnego. Był  rzeźbiarzem ludowym, świątkarzem i snycerzem.

974

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak, to śliz pospolity (Barbatula barbatula) smile. Twoja kolej karo.

185 - sprocket73
140,5 - kisiel
63,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
56,5 - nena
56 Gustek
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
37,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
14 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

975

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie , to nie jest pstrąg smile