nena piękna wycieczka w ładną pogodę. Nawet babuszka się mocno odśnieżyła
Tak Darku - w niektórych miejscach w tym dniu byłam po raz pierwszy i naprawdę nie sądziłam, że tak blisko, mamy tak piękne miejsca i widoczki. ![]()
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum Beskidu Małego » Posty przez nena
nena piękna wycieczka w ładną pogodę. Nawet babuszka się mocno odśnieżyła
Tak Darku - w niektórych miejscach w tym dniu byłam po raz pierwszy i naprawdę nie sądziłam, że tak blisko, mamy tak piękne miejsca i widoczki. ![]()
Kiedy z Jolantą kilka lat temu jechałyśmy przez Jurę, Zamek Smoleń był ruiną, nawet wtedy, pamiętam, go ominęłyśmy. Teraz, po odbudowie wyglądają te ruiny rewelacyjnie na tle zieleni i białych skałek
. Pięknie ! ![]()
Cudowne jest też to Twoje lazurowe makro przetacznika ożankowego (Veronica chamaedrys) sprockecie73.
Tobi przechodzi sam siebie, niesamowicie kochane psisko
. Ileż on Wam radości przynosi
Ech! … te nasze pieski !
Odnośnie ostatniej wycieczki …
Soczysta zieleń buków na lazurowym tle poraża
. Cudowne zestawienie
. Szkoda, że moment ten trwa krótko. Trzeba się spieszyć, żeby pochłonąć tej wiosennej świeżej zieleni jak najwięcej
. Podsumowując – piękna ZIELONA wycieczka !
Jak ja Ci zazdroszczę, że możesz się wyrwać w plener, kiedy tylko chcesz
!
Ubiegła niedziela była piękna, chociaż poranek wcale nie zapowiadał się obiecująco.
. W ciągu dnia pogoda jednak szybko uległa zmianie na lepsze i można było cudownie delektować się słońcem i soczystą wiosenną zielenią, czego mi już, przyznam, strasznie brakowało
.
Ponieważ w sobotę do końca nie wiadomo było na co w niedzielę będzie można liczyć, wybrałam skromniejszy wariant tzn. bliższy. Padło na Złotą Górkę przez Ostrą (kiedyś już tę trasę robiliśmy). Trochę z powodu „niepewnej pogody”, trochę ze względu na to, że w maju zazwyczaj zbieram roślinki, które potem wykorzystuję do sporządzania zimowych herbatek. Te majowe zawierają bowiem najwięcej cennych substancji. Jak się później okazało, ów wybrany przeze mnie wariant, został nieco rozszerzony
.
Sama Złota Górka i tereny wokół niej przyznam, były mi do pewnego czasu zupełnie nieznane. Złotą Górę fociłam tylko z podejścia na Leskowiec. To się nieznacznie zmieniło, kiedy Staszek przy okazji naszego spotkania 4 stycznia 2014 r. (dla przypomnienia podsyłam sympatyczny pokaz slajdów z tego dnia- ależ miło było sobie go ponownie obejrzeć
), pokazał mi te tereny. Brakuje mi bardzo takich spotkań w szerszym forumowym gronie
.
Wracając jednak do naszej niedzielnej wycieczki ...
Zaczynamy w Roczynach „Pod Górami” pod sklepem z lodami
. Po dużej porcji lodów kierujemy się w stronę kamieniołomu. Zanim jednak tam dotrzemy trzeba przejechać przez zamieszkałe osiedle. Na taki sielski obrazek natrafiamy na początku naszej wycieczki
.
Parkujemy samochód na os. Pod Górą. Odbijamy nieco w lewo i jak sama nazwa wskazuje, „ostro” pod górę wspinamy się na Ostrą.
.
Po dojściu do leśnej drogi zwózkowej spotykamy pierwszych tego dnia turystów. ![]()
Następnie, bardzo przyjemnym, momentami widokowym trawersem, spacerowym krokiem, powoli uzupełniając zapasy ziółek na zimową herbatkę, wspinamy się coraz wyżej.
W pięknym widokowym miejscu robimy krótki rest, wyciągamy lornetki i podziwiamy widoczki. A widać tego dnia daleeeeko
.
Następnie wolnym krokiem dochodzimy do żółtego szlaku i decydujemy się pójść w kierunku kapliczki Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce (ja tu nigdy nie byłam). Jest okazja, żeby ów obiekt zobaczyć, ponieważ znajduje się od miejsca, w który się znajdujemy, bardzo blisko.
Do znanej kapliczki dochodzimy mijając osiedle domów na Trzonce. Wokół domostw pięknie kwitną o tej porze drzewa owocowe: jabłonie, wiśnie i grusze, a w lesie cudownie zielenią się buki
.
Przy kapliczce spędzamy troszkę czasu. Chcę ją dokładnie obejrzeć
. Co mi się w niej podoba ?. Na pewno obraz Matki Bożej Śnieżnej – ciekawy, nie wiem czyjego autorstwa, oraz sama leśna sceneria kapliczki. Reszta znacznie mniej, ale to nie ma znaczenia.
Od kapliczki postanawiamy udać się na szczyt Złotej Górki. Idziemy najpierw zielonym szlakiem w kierunku Porębskiego Gronia. Nogi zawiodły nas na osiedle z pojedynczymi domami z pięknymi widokami na Kiczerę, masyw Magurki Wilkowickiej i Hrobaczej Łąki.
Na polanach wokół domostw znalazłam „uciekinierów” z dawnych przydomowych ogródków. W naturze może nieco zdziczały ale niczego nie utraciły ze swojej urody.
Dzikie narcyzy tzn. białe (Narcissus poeticus).
"poeticus" ? ... , no tak - czysta poezja. ![]()
Następnie udajemy się malowniczą ścieżką wśród kwitnących dzikich drzew owocowych, brzóz i jałowców w stronę Porębskiego Gronia.
Raz po raz w oddali majaczy jakiś znany szczyt
.
W końcu, tuż przed zachodem słońca, zdobywamy Złotą Górę ![]()
Ok. godz. 20.00 docieramy do miejsca startu, czyli Roczyn „Pod Górami”, gdzie zostawiliśmy samochód. Wsiadamy do autka i mkniemy w kierunku Rzyk Jagódek
. Brakowało mi już bardzo takiego ciepłego wiosennego wieczoru !
.
To jest dla mnie jako trening przed sporym wyzwaniem jakim jest odkrycie wymarłego gatunku w Polsce podejźrzona pojedynczego uważanego przez botaników za najtrudniejszą do odnalezienia roślinę naczyniową w Polsce, gdzie wybieram się wraz ze znajomym już za kilka dni na poszukiwania w rejonie polskich pojezierzy
Trzymam kciuki Darku ! ![]()
Piękny ten Wasz długi weekend był darkheushu !
Pogoda Wam się bardzo udała. Na północy było dużo lepiej, niż u nas. Dobrą decyzję podjęliście, wybierając się nad morze
. Piękne foty, parę pozwoliłam sobie jeszcze wyciągnąć na światło dzienne.
![]()
Przebrnęłam z przyjemnością przez te 300 zdjęć. !
Miny i pozy kangurów i surykatek rozbawiły mnie do łez
, ale żal mi tych więzionych w ZOO zwierzątek bardzo.
fot:darkheush
fot:darkheush
fot:darkheush
świetne !
fot:darkheush
fot:darkheush
i to !
fot:darkheush
Piękne to nasze morze
.
fot:darkheush
Pamiętam jak spędziłam kiedyś chyba z tydzień w Mikoszewie. Zbierałam bursztyny na tamtejszej plaży, do dzisiaj je mam. W okolicach Jantaru (stąd nazwa) morze wyrzuca jeszcze ładne kawałki. Kurczę, strasznie dawno to było …
Jola ma rację. Nad nasze morze fajnie się wybrać poza sezonem. ![]()
Czekam na co było dalej … ![]()
Ja bym już chciał poleżeć w trawie...
Ja też
! , a tu ponoć "zimnych" będzie i to wcześniej, spadek temperatury do 0 stopni, przymrozki i opady śniegu też możliwe ...
. Mam nadzieję, że BM ominą, chociaż prognozy na poniedziałek na ICM pokazują coś zupełnie innego ![]()
Śliczne zdjęcie Ryszardzie ![]()
Rozumiem, a może nawet wyślą jak ktoś będzie chciał.
Teraz jest
Fajny spacerek, czekam na więcej !
darkheush pojechał nad morze
Nie śmiać się proszę
...
, zapowiada się ciekawie, czekam na ciąg dalszy !
Fajnie mieliście, bo pusto
!
Ta mapka się niestety nie wyświetla, a chcę zobaczyć ! ![]()
Może Czaniec ?
Super, tylko tam jest jeszcze książeczka do pobrania ( patrz: regulamin akcji) ? Pytałeś może jak z nią ?
Mnie to na stadion nie wygląda , tylko na jakieś zarośnięte boisko... Może Roczyny ... ?
Nieciekawie pod względem pogodowym zapowiadał się długi majowy weekend i niestety prognozy te się sprawdziły
. Jednak kto je bardzo dokładnie śledził to udało mu się wstrzelić w jakieś pogodowe okno
. Ostatniego kwietnia i 1 maja można było gdzieś wyruszyć. My wybraliśmy łączki na Gancarzu, ponieważ zawsze o tej porze kwitną tam moje ulubione dzikie czereśnie, jabłonie i grusze
Mogę siedzieć i podziwiać je godzinami. ![]()
*******
„Jeśli się zejdą w biały, biały sad prorocy,
Jakiż to sad?
- Święty... […]
/J. Tuwim/
*******
W tym roku zbiegło się z nimi jeszcze kwitnienie dzikiej śliwy – tarniny, zwanej popularnie tarką, która zazwyczaj kwitnie nieco wcześniej od pozostałych drzew.
Niestety tegoroczne kwiecie nie jest tak obfite, jak w poprzednich latach. Dużo złego zrobił kwietniowy mróz, który zniszczył lub uszkodził znaczną ilość nie tylko kwiatów, ale również młodych liści np. buka.
Uszkodzone przez mróz młode liście buka nie przeszkadzają, jak widać, odorkowi zieleniakowi (Palomena prasina) ![]()
Mimo niesprzyjającej aury biel kwitnących dzikich leśnych drzew i krzewów owocowych, jak co roku, pięknie wyróżniała się wśród świeżej zieleni.
Jarzębina dopiero zawiązała pąki kwiatowe.
Z drzew iglastych najlepiej rozwinął się modrzew.
Ładnie kwitnie wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias).
Przygrzewające mocno słońce nagrzewa glebę. Uwielbiają wygrzewać się na niej gady np. żmije, ale też motyle np. rusałki pawiki czy latolistki cytrynki.
Bardzo powoli rozwija się tej wiosny runo leśne i podszyt. O tej porze w poprzednich latach paprocie już miały rozwinięte zielone liście. Ja znalazłam niewiele, zaledwie wychodzących z gleby pastorałów.
Powoli zaczyna robić pączki konwalijka majowa.
Jeżeli tak ubogi jest stok południowy, jak będzie wyglądał stok północny … ? Tego roku wiosna do nas naprawdę późno zawitała i ciągle jej coś przeszkadza, żeby zagościć na dobre. Dobrze, że chociaż temperatury były znośne i można było wieczorem siedząc przy ognisku słuchać wiosennego śpiewu ptaków, zajadać pieczoną kiełbaskę i popijać pyszną herbatkę
.
Pięknie sprocket73, ale tak jak piszesz, wiosna w tym roku bardzo opóźniona ... ![]()
Akacja godna uwagi. Wrzuciłam posta również na FB naszego Forum ![]()
Ciężkie warunki pogodowe tej wiosny znacznie się odbiły na roślinach w Beskidzie Małym. Szczególnie odczuły to paprocie które są mocno podniszczone
Nie tylko mocno podniszczone, jak również bardzo powoli się rozwijają.
Kiczera ?
Czy możesz Eugeniuszu] podać kolor tego szlaku, niebieskie to czy czarne, a może zielone, bo ze zdjęcia odczytać ciężko, a błoto może być wszędzie i niekoniecznie musi to być jesień ![]()
W życiu nie widziałam tak pięknych przyrodniczych ujęć, a do tego wspaniale dobrana muzyka
! Dla mnie mistrzostwo !
My byliśmy dziś w wadowickim Kinie Centrum.
Suchy Wierch
Może Gibasówka ?
Aktualny harmonogram mszy na Groniu w roku 2017:
Msze święte są odprawiane bez względu na pogodę.
1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
1 kwietnia sobota godz.17.00
9 kwietnia - Niedziela Palmowa – godz.12.00
23 kwietnia godz.11.00
3 maja - Uroczystość Królowej Polski- 12.00
21 maja- Ogólnopolski Rajd Gwiaździsty godz.12.00
28 maja - XIII Pielgrzymka Przewodników- 12.00
4 czerwca – Związek Dużych Rodzin Wadowice godz.12.00
11 czerwca – XXXVI Rajd Górski Szlakami Jana Pawła II- 12.00
18 czerwca - Msza abstynentów- 12.00
początek lipca (data do ustalenia)
23 lipca- 12.00
13 sierpnia-godz.12.00
15 sierpnia Pielgrzymka Dekanatu Andrychowskiego Wadowickiego- 12.00
27 sierpnia Pielgrzymka Dekanatu Wadowickiego - 12.00
10 września Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego - 12.00
24 września- Solidarność Ziemi Wadowickiej- 12.00
8 października - XVII Dzień Papieski- 12.00
Źródło: www.it.wadowice.pl
Przy okazji sprawdzę, czy nie ma w nim błędów i jak coś, naniosę poprawki.
Forum Beskidu Małego » Posty przez nena
[ Wygenerowano w 0.125 sekund, wykonano 6 zapytań ]