Radosnego świętowania wszystkim życzę
!
1,051 2017-04-14 15:09:36
Odp: Wielkanoc ;) (66 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)
1,052 2017-04-14 11:11:45
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Eugeniuszu potwierdzam jeszcze raz to co napisałam w moim ostatnim poście.
Jednak nie czytasz tekstu dokładnie, stąd przyjmujesz za słuszne to, co powinno według Ciebie być, a faktycznie nie jest.
Wg Twojego toku myślenia Eugeniuszu, to samo można by powiedzieć o Tobie.
[…]zrównanie rzezimieszka lokalnego Niemczyka z Rudolfem Hoessem, jednym z najbardziej znanych zbrodniarzy w historii ludzkości, całej ludzkości, który nadzorował bezpośrednio, osobiście, zagazowanie miliona ludzi, budzi moje przerażenie.
Nadinterpretujesz moją wypowiedz i podchodzisz do zagadek zbyt emocjonalnie
. Nikogo z nikim nie zrównałam, odpowiedziałam tylko na Twoje pytanie. Obie odpowiedzi wg mnie mogą być, abstrahując od życiorysów obu osób, a np. skupiając się tylko na znanych nazwiskach, rozwiązaniem Twojej zagadki. Obie te osoby są znane. W wadowickim więzieniu nie spędziły dużo czasu. Historia Niemczyka jest historycznie późniejsza i może być z tego powodu częściej przypominana. Rudolf Höss znany jest ludzkości z innych, dużo cięższych, grzechów. To są dwa bardzo różne życiorysy, których nie można porównywać. Można np. zestawić „popularność osób czy nazwisk” (słowo popularność ma tu pejoratywne zabarwienie) i w tym przypadku, tak jak wcześniej wspomniałam, pytanie należało doprecyzować, jeżeli chciałeś otrzymać konkretną, tylko Ciebie zadawalającą, odpowiedź, a nie oburzać się i denerwować niepotrzebnie.
Bez tego można wg mnie uznać obie wypowiedzi za poprawne. Ale jest to, podkreślam, moje zdanie, z którym można się nie zgodzić.
Jeśli uważasz, że mój tok myślenia był zły, to punkt powinna otrzymać Jolanta, a nie ja.
1,053 2017-04-13 21:40:19
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Proszę podać imię i nazwisko najbardziej znanego, osadzonego w tym więzieniu.
Zarówno Niemczyk jak i R. Höss mogą być wg mnie Eugeniuszu odpowiedzią na Twoje pytanie. Nigdzie bowiem nie wskazałeś np. o jakie lata Ci chodzi, czy jakie inne kryterium należy wziąć pod uwagę przy odpowiedzi.
1,054 2017-04-13 19:22:22
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Ryszard Niemczyk
1,055 2017-04-11 12:29:36
Odp: Zachód, biwak, wschód, krokusy - kumulacja... (10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Dario na ostatnim zdjęciu Neny, jak po liftingu
Zdjęcie miesiąca!
Prawda !?
![]()
1,056 2017-04-09 17:20:56
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Dokładnie tak
, stalle są/były przeznaczone dla wspólnej modlitwy duchownych, w tym również zakonników, która na początku odbywała się na stojąco. Dopiero w XVIII w wprowadzono do nich klęczniki, a w niektóre posiadały też misericordia.
179 - sprocket73
140,5 - kisiel
61,5 – jolanta
56 - Cyberniok
53,5 - nena
53 – Gustek
43,5 - baca,
37,5 – MF
34,5 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka,
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod
18,5 - łysy z łysiny
19 - tomkos
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
0,5 - Janusz
1,057 2017-04-08 22:12:34
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
MF popraw literkę ! ![]()
1,058 2017-04-08 20:31:00
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Moja zagadka będzie dotyczyć poniższego mebla.
Zazwyczaj stoją w dużych kościołach np. katedrach, klasztorach, bazylikach i kolegiatach w części prezbiterialnej. Są kamienne lub drewniane, bogato rzeźbione lub malowane. W niedużym kościele pw. św. Jakuba w Rzykach można zobaczyć 2 tego typu skromne, ale stylowe mebel sakralne.
Pytanie dwuczęściowe: Jaka jest nazwa tego typu ław kościelnych i jakie jest ich przeznaczenie. ?
1,059 2017-04-08 20:29:08
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Na budynku dawnego T.G. Sokół w Wadowicach też jest tablica pamiątkowa. Zdjęcie zrobiłem w 2002 roku, ul. Teatralna 1. Przejeżdżało się w góry przy tym budynku gdy nie było obwodnicy.
T.G.Sokół w Wadowicach reaktywowano. Budynek zupełnie przebudowany.
Przebudowano i praktycznie nic nie zostało z jego dawnego wyglądu. Te wieżyczki były piękne.

fot. Internet
1,060 2017-04-08 18:45:58
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Zdjęcie 1. : Budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - obecnie budynek jest siedzibą Wadowickiego Centrum Kultury. A tu ciekawie opisana historia tego stowarzyszenia -> Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"
Zdjęcie 2. : Budynek Męskiej Szkoły Powszechnej , do której w latach 1926-1930 uczęszczał Karol Wojtyła. Jest na nim wmurowana tablica, która ten fakt upamiętnia. Obecnie jest to budynek Urzędu Miejskiego na pl. Jana Pawła II (magistrat)
1,061 2017-04-07 18:54:12
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Tak jest ! ![]()
179 - sprocket73
140,5 - kisiel
61,5 – jolanta
56 - Cyberniok
53 - Gustek
52,5 nena
43,5 - baca,
36,5 - MF
34,5 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka,
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod
18,5 - łysy z łysiny
19 - tomkos
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
0,5 - Janusz
1,062 2017-04-05 21:49:12
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Co to za szczyt ?
1,063 2017-04-05 20:49:10
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Bielenie przeprowadza się w celu ochrony młodych sadzonek drzew przed niszczeniem ich przez zwierzęta roślinożerne , najczęściej przez zwierzynę płową, ale również zające czy gryzonie. Zwierzęta zgryzają najczęściej wierzchołki, młode pędy, a także gałązki. Metoda ta polega na stosowaniu różnego typu środków chemicznych zwanych repelentami. Nanosi się je na drzewa poprzez smarowanie lub opryski głównie jesienią, gdyż zwierzęta czynią największe szkody w porze zimowej. Repelenty stosuje się najczęściej na drzewa iglaste, ale również liściaste np. dęby, buki, jesiony, graby, lipy.
1,064 2017-04-05 18:54:19
Odp: Rocznicowy wieczór na Groniu JP II i Leskowcu (6 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
A tak, rzeczywiście, "Nakarmić wilki" miała jolanta
. Moja była druga część.
Z wiekiem pamięć już nie ta sama ...
![]()
1,065 2017-04-05 18:48:12
Odp: Martinské hole (4 odpowiedzi, napisanych Karpaty (czeskie, słowackie, ukraińskie ect.))
Piękne foty
, jak z jakiegoś deszczowego lasu. Narobiłeś mi "smaka" na te Martinské hole kisielu ! ![]()
1,066 2017-04-05 18:42:57
Odp: Zachód, biwak, wschód, krokusy - kumulacja... (10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Ja tam się nie wstydzę ![]()
1,067 2017-04-05 18:40:28
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Gaiki są chyba bardziej w lewo ...
179 - sprocket73
140,5 - kisiel
61,5 – jolanta
56 - Cyberniok
53 - Gustek
51,5 - nena
43,5 - baca,
36,5 - MF
32,5 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka,
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod
18,5 - łysy z łysiny
19 - tomkos
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
0,5 - Janusz
1,068 2017-04-05 15:08:31
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Co to za szczyt ?
1,069 2017-04-05 15:07:18
Odp: Rocznicowy wieczór na Groniu JP II i Leskowcu (6 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
P.S. Książkę Ci muszę w końcu oddać
Czy Ty masz może moją książkę o wilkach tj. "Nakarmić wilki" Marii Nurowskiej ? ![]()
1,070 2017-04-05 15:05:20
Odp: Zachód, biwak, wschód, krokusy - kumulacja... (10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Ta poza jest mi skądś znana …
Ciekawe skąd???
A stąd !
![]()
4 kwietnia 2010 - nasza pierwsza wspólna wycieczka
- 7 lat ![]()
1,071 2017-04-04 21:11:12
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Kocierz Moszczanicki
1,072 2017-04-04 19:52:41
Odp: Martinské hole (4 odpowiedzi, napisanych Karpaty (czeskie, słowackie, ukraińskie ect.))
Ech te urlopy
. Fajne, ciekawe miejsce. Zimą groźnie wygląda, latem lepiej
. Poniżej dorzucam jeszcze krótki opis trasy oraz kilka letnich zdjęć Dawida TheDeep’a, które znalazłam w sieci.
Ferrata na Martinské hole
1,073 2017-04-04 19:30:29
Temat: Rocznicowy wieczór na Groniu JP II i Leskowcu (6 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
W niedzielę 2 kwietnia wybraliśmy się na Groń JP II i Leskowiec po południu, kiedy już większość turystów schodziła lub zjeżdżała. Ja tłumów nie lubię więc jak się tylko da, omijam je szerokim łukiem. Sporo z nas odwiedziła w ostatnich dniach te miejsca.
2 kwietnia przypadała kolejna, 12 już rocznica śmierci JP II i raczej spodziewaliśmy się , że mimo wszystko nie do końca będzie na Groniu pusto, jednak wszystkie uroczystości zostały przesunięte na 1 kwietnia.
W planach było odwiedzenie krokusowych polanek, ale po tym co pisali sprocket73, Eugeniusz, kisiel i darkheush stwierdziłam, że nie ma już sensu wybierać się na krokusy.
Przy strumykach i źródliskach pięknie kwitną za to lepiężniki białe, żywce gruczołowate i zawilce gajowe.
Smutny widok z podejścia ![]()
Miłym za to faktem jest rozrastająca się ilość stanowisk przebiśniegów na Polanie Jaskula oraz w zagajnikach na stokach Gronia JP II. Między nimi kwitną żywce i pierwiosnki wyniosłe.
Kilka bardzo ciepłych dni sprawiło, że wszystko nagle ożyło. Nie wiem czy nie za szybko … . Oby jakiś pogodowy psikus tego nie zniszczył.
Tak więc spacerkiem delektując się popołudniowymi promykami słońca i bardzo ciepłym dniem doczłapaliśmy do schroniska. Z platformy górnej budki wyciągu na Groniu JP II podziwialiśmy ładną panoramę.
Przed sanktuarium jedna rodzina zrobiła zdjęcie i szybko zniknęła. Zrobiło się całkowicie pusto i cicho – tak jak najbardziej lubię
Tu udało mi się wypatrzyć białe krokusy !
Na koniec postanawiamy jeszcze odwiedzić szczyt Leskowca.
Znalazłam Eugeniuszową limbę z zagadki
. Niestety już z niej nic nie będzie.
W blasku zachodzącego między bukami słońca docieramy na polanę szczytową.
Zerkamy na nową tablicę widokową i wiatkę.
Stoją ! Za to wokół nich oraz w pobliskim lesie mnóstwo walających się puszek po piwie, butelek i innego świństwa. Przykry widok.
Udaje się nam dla odmiany trafić na piękny zachód. ![]()
Jak na tę porę dnia jest przyjemnie ciepło, niemal bezwietrznie. Na szczyt dochodzi jedna osoba. Pyta o krzyż. Schodzimy po zmroku czarnym szlakiem do Rzyk Jagódek. To było piękne popołudnie, warto się było wybrać tak na wieczór.
1,074 2017-04-04 19:21:54
Odp: Zima w Tatrach powoli odpuszcza (11 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Czasami warto zaryzykować i wybrać jednak Tatry
Pewnie, że tak !
Czteropak mówi sam za siebie
!
1,075 2017-04-04 17:22:21
Odp: Leskowiec (103 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)
Wielka szkoda, temat gdzieś umknął i nie został odnowiony ![]()