Odp: Stare-zabytkowe obiekty i rzeczy( kapliczki, chałupy, kościoły, itp. )
Niestety wygląda to jak nowo wybudowane osiedle Niewiele zostało z autentyczności
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum Beskidu Małego » Etnografia Beskidu Małego » Stare-zabytkowe obiekty i rzeczy( kapliczki, chałupy, kościoły, itp. )
Strony Poprzednia 1 … 4 5 6
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Niestety wygląda to jak nowo wybudowane osiedle Niewiele zostało z autentyczności
Warto dołożyć wszelkich starań aby odnowić tę kapliczkę. Styl w jakim powstała i kunszt jej solidnego wykonania zasługuje aby zachowała się przynajmniej na kolejne 100lat. Wydaje mi się że znajduje się ona na terenie prywatnym - właściciel mieszka w tym drewnianym domu powyżej (za życia kapliczką opiekowała się śp. jego matka). Ubolewać należy jedynie nad tym że powyżej buduje się okazały gmach za miliony złotych notabene przez księdza!!! Powstaje okazały budynek a poniżej niszczeje kapliczka przy której poniekąd śpiewno majówkę i odmawiano różaniec.
Dzisiaj wybrałem się oglądnąć kapliczkę na polanie Bąkowej (Bąkówka) w Ślemieniu. Zachęcony zostałem tymi słowami : "Proszę zobaczyć tę kapliczkę, jest piękna i również jak ta na Gibasach wymaga remontu, tutaj też trzeba nagłośnić sprawę". Zostałem zaprowadzony do obiektu, bo sam bym chyba jej nie znalazł. Droga prowadziła od szosy wojewódzkiej Żywiec - Sucha drogą polną kamienistą a później z płyt żelbetowych. Wyjście nie zabrało nam więcej niż 20 minut. Po drodze przez przecinkę widoczny był kościół na Jasnej Górce a nawet Babia. Gdy dotarliśmy do Bąkówki - widok był przecudny.
Kapliczka ukryta była w zieleni drzew.
Kaplica raczej a nie kapliczka.
Z tablicy fundacyjnej możemy się dowiedzieć, że za rok kapliczka będzie liczyć sobie wiek, a fundatorem był Józef Bąk.
We wnęce nad drzwiami wita nas figurka świętego Józefa - patrona fundatora.
Przy wejściu znajduje się kropielnica.
Wody święconej dla nas zabrakło.
Drzwi w kapliczce zamknięte na łańcuch. Tylko dzięki temu, że w drzwiach i oknach brakuje szyb - udało mi się zrobić zdjęcia wnętrza. W kapliczce znajduje się drewniany ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej (oleodruk z pocz. XX wieku).
Oleodruki na ścianach.
Z dwóch zachowało się tylko jedno okno. Malowane szybki zdają się przypominać witraże.
Dawno tutaj nikt nie zaglądał.
Omszone dachówki
Kaplica była ogrodzona, z czego pozostały kamienne słupki.
Uszkodzony dach
O historię kapliczki chcieliśmy zapytać mieszkańców Bąkówki, ale niestety nikogo nie zastaliśmy w chacie znajdującej się na polanie. Dom zapewne starszy od kaplicy - z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że należał do fundatora kaplicy.
kkasper trzeba przyznać, że kapliczka rzeczywiście bardzo ładna i wydaje mi się, że chyba powinna być zaliczona w poczet obiektów zabytkowych gminy Ślemień. Czy rzeczywiście gmina nie ma żadnych środków na jej renowację ? Czy ktoś już może pytał w UG o jej status i jakieś możliwości sfinansowania remontu ?
A propos :
Ubolewać należy jedynie nad tym że powyżej buduje się okazały gmach za miliony złotych notabene przez księdza!!! Powstaje okazały budynek a poniżej niszczeje kapliczka przy której poniekąd śpiewno majówkę i odmawiano różaniec.
Może warto też przypomnieć księdzu o kapliczce z tradycjami !
A tutaj inna kapliczka znajdująca się ok kilometra od tamtej, zadbana dzieki staraniom mieszkańców Brydziakówki
Witam!
Jestem tu nowu Prowadzę bloga o swoich podróżach. Właśnie opublikowałem wpis dotyczący starych szop i szałasów w Beskidzie Małym.
ZApraszam do zapoznania się z nim
https://lukasznycztravel.wordpress.com/ … m-galeria/
Dostałem także informacje, że kiedyś kilku zapaleńców miało rozpocząć prace nad projektem dotyczacym wytyczenia szlaku starych obiektów. Czy ktoś coś wie o tym?
Pozdrawiam serdecznie!
Witaj Łukaszu
przejrzałam udostępniony przez Ciebie materiał i już widzę, że są tam informacje, o których do tej pory nie miałam pojęcia - jutro siadam do szczegółowej lektury.
Jeżeli chodzi o wytyczenie szlaku, nie mam bliższych informacji. Ostatni głos w tej sprawie był w tym poście...
http://www.beskidmaly.pl/pun/search-posts-user827.html
Witaj Jolu,
dziękuję Ci, że poświęciłaś czas na przeczytanie mojego wpisu. Zachęcam Cię do jego współtworzenia. Jeśli tylko dysponujesz jakimś materiałem, poślij mi go proszę na lnycz82@gmail.com, wówczas autoryzując Twój tekst i zdjęcia umieszczę go we wpisie
Pozdrawiam
Łukasz
Łukaszu - nasze forumowe poszukiwania szałasów miały miejsce w 2012 roku, więc są już leciutko przestarzałe. Wybrane informacje znajdują się w tych wątkach:
http://www.beskidmaly.pl/pun/topic1484.html
http://www.beskidmaly.pl/pun/topic2048.html
Jeżeli ich nie znasz to zachęcam do lektury i obejrzenia zdjęć, powinny tam być też podlinkowane albumy z fotkami.
Jestem ciekawa skąd u Ciebie zainteresowanie tym tematem?
W opisanych dotychczas w tym dziale zabytkowych kapliczkach ,drewnianych domach i innych budowlach nie występowały drzwi opierzone.
Drzwi opierzane (zwane też klepkowe, zdwojone) wykonane są z dwóch warstw desek. Tylnią stronę stanowią zwykłe drzwi deskowe, na które z przedniej strony nabito deski lub klepki deskowe, układane w różne wzory i układy zdobnicze np. w jodełkę, w romby, kwadraty, ukośnie itp. Drzwi często nabijano z zewnątrz dodatkowo gwoździami kowalskimi, niekiedy z ozdobnymi główkami, a pośrodku umieszczano drewniany lub żelazny uchwyt, zwany gryfem, względnie rączkę .
Więcej wiadomości na temat drzwi zabytkowych można znaleźć w wydawnictwie:
Jan Tajchman. Drewniane drzwi zabytkowe na terenie Polski
lub
http://www.dziedzictwowsiopolskiej.pl/6 … jskie.html
Proponuję zwrócić uwagę w trakcie wędrówek przez Beskid Mały (ale nie tylko) na takie drzwi .
okucia drzwi opierzonych (Młyn w Żarkach)
Inwałd ul.Wiejska 113
Chocznia ul.Główna 280
Targoszów kapliczka
Wadowice Al.M.Bożej Fatimskiej 54
Drzwi opierzone spotkałem również w Dworku Zegadłowicza w Gorzeniu Dolnym,w Koconiu w kaplicy konfederatów barskich,
B-B Lipnik kapliczka,
Andrychów młyn koło boiska KS Halny .
Ostatnio edytowany przez Gustek (2016-07-14 23:18:48)
Cześć, czy ktoś może mi udzielić jakiś informacji na temat kapliczki zaznaczonej na poniższej mapie na stokach Janikowej Grapy? Czy rzeczywiście tak jak wskazuje mapa jest to drewniana zabytkowa kapliczka? Jeśli tak to jak tam najlepiej trafić i czy warto się tam wybrać ją zobaczyć?
Strony Poprzednia 1 … 4 5 6
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
[ Wygenerowano w 0.036 sekund, wykonano 11 zapytań ]