651

(44 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)

1 maja 2012 - godz. 8:00 zbiórka przy GOK w Porąbce
Trasa: Porąbka GOK - Zapora Porąbka - Żar - Kiczera - Kocierz - Beskid - Przełęcz Kocierska - Przełęcz Targanicka - Bukowski Groń - Porąbka

3 maja 2012 - godz. 10:00 zbiórka przy kościele w Kocierzu Rychwałdzkim
Trasa: Kocierz (Kościół) - Łysina - Gibasówka - Łamana Skała - Potrójna - Kiczora - Przełęcz Kocierska - Kocierz
(Ewentualny nocleg u Ani i Rafała)

5-6 maja 2012 – godz. 9:00 zbiórka na andrychowskim dworcu PKP
Trasa: Andrychów Dworzec PKP - Gancarz - Groń JPII - Leskowiec-  Łamana Skała - Potrójna (nocleg u Ani i Rafała) - Czarny Groń - Jawornica - Kiczora - Złota Górka - Trzonka - Bukowski Groń - Porąbka

652

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak.

30 pkt - sprocket73
16,5 pkt - baca
14,5 pkt - Dariusz Tlałka
9,5 pkt - jolanta
8,5 pkt - darkheush
6 pkt - kisiel
5,5 pkt - MK, harnaś wołoski
4,5 pkt - nena
2,5 pkt - MF, jardo
1 pkt - teksanski, Inga, kruwad, bajka, Gustek
0,5 pkt - kris_61, stary

653

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Co to za miejsce???

https://lh6.googleusercontent.com/-cmaX_Q7gHsQ/SJW4C8jp2LI/AAAAAAAAFJc/8yXZltkvpeo/s576/S7302202.JPG

654

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Ponikiew

655

(44 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)

Garść szczegółów dotyczących dnia 29 kwietnia:

Start o godzinie 11 z przystanku PKS przy kamieniołomie w Kozach. Worki i rękawiczki dostępne na miejscu zbiórki.
Trasa: Kamieniołom-Hrobacza Łąka-Groniczki-Kopce-Przegibek (powrót tą samą trasą).

656

(44 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)

Zostałem poproszony przez przyjaciela z górskich szlaków o umieszczenie tej informacji tutaj.

Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej organizuje akcję sprzątania szlaków w Beskidzie Małym. Akcja odbędzie się w pięciu terminach (4 z nich to długi weekend majowy). Szczegółowe informacje można uzyskać u Tomasza Węgrzyna - mail: twegrzyn@ptt.org.pl lub telefonicznie - 505-605-833.

Ja osobiście prawdopodobnie wyskoczę w rejon Potrójnej.

https://lh4.googleusercontent.com/-yB7fr-14l-Y/T5O15P8Iz-I/AAAAAAAAOjQ/F5HXovBHf5M/s800/plakat_sprzatamy_beskid_maly.jpg

657

(73 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

baca napisał/a:

A do jakich jeszcze szczytów masz Darku zastrzeżenia Oczywiście tyczy się tylko szczytów na terenie Polski

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jeszcze mam jedną kontrowersje to umieszczenie Gór Bialskich w Koronie Polskich Gór które są tylko częścią Gór Złotych, a najwyższym szczytem całych Gór Złotych jest Brusek według źródeł 1116 lub 1124 m, lub Postawna według źródeł 1117 lub 1124 m

piotr napisał/a:

Swoją drogą spór toczy się nie tylko o Koronę Gór Polski. Jak zapewne wiecie są też awantury o Koronę Ziemi.

No właśnie... Dla mnie największą kontrowersją związaną z KGP jest zaliczenie Lubomira jako najwyższego wzniesienia Beskidu Makowskiego. Wszak wg podziału regionów Polski Kondrackiego powinien być nim Jałowiec (1111m) wyższy o ponad 200 metrów (odsyłam do Wikipedi). Sam Lubomir i Łysina są zaliczane przez Kondrackiego już do B.Wyspowego - znów Wikipedia.

658

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak.

29 pkt - sprocket73
16,5 pkt - baca
13,5 pkt - Dariusz Tlałka
9,5 pkt - jolanta
7,5 pkt - darkheush
5,5 pkt - MK, harnaś wołoski
5,0 pkt - kisiel
4,5 pkt - nena
2,5 pkt - MF, jardo
1 pkt - teksanski, Inga, kruwad, bajka, Gustek
0,5 pkt - kris_61, stary

659

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

sprocket73 napisał/a:

prawidłowe skojarzenie smile
to ostatni dom na żółtym szlaku przed wejściem do lasu

Wydawał mi się większy, więc stąd ten brak pewności big_smile

A teraz zagadka ode mnie. W której ze wsi u podnóża Beskidu Małego znajduje się ta dzwonnica. Żeby było trudniej nie prowadzi tamtędy żaden szlak tongue

https://lh6.googleusercontent.com/-RCpKIrp4Zo0/SMKLfkYd03I/AAAAAAAAOi8/VRCkAA58dzM/s576/S7302446.JPG

660

(17 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

harnaś wołoski napisał/a:

Super historia nena! Nigdy o tym nie słyszałem.

Ale... No właśnie, zawsze zawsze musi być jakieś "ale". Nazwa pojawiła się oficjalnie dość niedawno (początek XXI wieku???). Ja kojarzę to miejsce z dzieciństwa jako "Rozstaj/Przełęcz pod Mladą Horą", niedawno zacząłem sam używać tej nazwy z uwagi na jej "krótkość". Sam osobiście słyszałem również wersję o Annie - córce anonimowego znakarza z Wadowic. Tę przedstawioną przez nenę także znam, choć w troszkę innej wersji. Ile w tym prawdy, ile ludzkiej fantazji... Chyba nigdy się nie dowiemy.

661

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Kojarzy mi się z żółtym szlakiem na Jawornicę od Targanic. Tuż przed wejściem do lasu. Ale pewności nie mam.

662

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nena Twoja kolej. A tak przy okazji szybko poszło - 2 minuty 26 sekund yikes

25,5 pkt - sprocket73
15,5 pkt - baca
11,5 pkt - Dariusz Tlałka
9,5 pkt - jolanta
6,5 pkt - darkheush
5,5 pkt - MK, harnaś wołoski
3,5 pkt - kisiel, nena
2,5 pkt - MF, jardo
1 pkt - teksanski, Inga, kruwad, bajka
0,5 pkt - kris_61, stary

663

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Spotkałem się również z nazwą Równica. Z tym, że domy mają chyba numerację os. Hatale.

No to ode mnie coś łatwego. Jak zwie się ta góra:

https://lh4.googleusercontent.com/-HMCH30VFs1w/TdEqlbWlWEI/AAAAAAAAJRg/e2ZWXhEgp5M/s800/DSCN7855.JPG

664

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

os. Hatale pod Potrójną. Ostatnie domy przed podejściem na szczyt, tuż ponad dawną szkołą.

665

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie inaczej smile

25,5 pkt - sprocket73
14,5 pkt - baca
11,5 pkt - Dariusz Tlałka
9,5 pkt - jolanta
5,5 pkt - MK, harnaś wołoski, darkheush
3,5 kisiel
2,5 pkt - MF, jardo, nena
1 pkt - teksanski, Inga, kruwad, bajka
0,5 pkt - kris_61, stary

666

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jak nazywa się przysiółek widoczny na zdjęciu???

https://lh3.googleusercontent.com/-JL5QLxl4cMo/TJO7Xn7Z4EI/AAAAAAAAU2M/IfTGK9bxMgk/s800/DSCN4642.JPG

667

(243 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

baca napisał/a:

Darku 3 i 4 to jest większy zoom 2 tylko, że z ruin wink

No to sam sobie dałeś odpowiedź co na nich widać wink Pomiędzy Magurką, a ruinami nie ma tak wielkiej odległości aby w znaczący sposób zmienił się układ widocznych górek. Trzecia to Chleb, Vel'ký i Maly Kriváň, a czwarta po prostu Vel'ký i Maly Kriváň. Faktycznie dopiero teraz zauważyłem, że pierwszy plan jest bardzo podobny na tych zdjęciach (2,3,4). Początkowo myślałem, próbując dopasować do symulacji, że to trochę inny kierunek i mi się nie zgadzało.

668

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

W centrum kadru Elektrociepłownia Jaworzno, z prawej Rafineria Trzebinia???

669

(243 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Foto 5 i 6 to w zasadzie ten sam widok (szóstka robiona na większym zoomie - tak przypuszczam):

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/20000/500/20783/thumb/p16qmt584n12hu1c7i1dk0h1413gv1.jpg
Raczkowa Czuba - 78,9 km, Ostrý Roháč - 76,4km, Plačlivé - 76,3 km, Baranec - 78,3 km, Sivý Vrch - 70,9 km, Ostrá - 71,7 km.

Z fotkami nr 3 i 4 mam kłopot. Mogę zlokalizować miejsce, z którego były robione. Ale za cholerę nie mogę namierzyć kierunku. Tak że wybacz, ale ja zakończę na tym wink

670

(243 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

baca napisał/a:

Ja rozumiem, że koledzy zrobią piękną symulację

Koledzy są rozleniwieni, więc tylko dwie pierwsze fotki się im chciało analizować wink

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/20000/500/20780/thumb/p16qmp3ul9plcimaaft1h891l8a1.jpg
Osnica - 61,8 km, Vel'ký Rozsutec - 60,7 km, Stoch - 62,9 km.

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/20000/500/20780/thumb/p16qmp5f58c971rfr1dsq99d17kd2.jpg
Chleb - 65,6 km, Vel'ký Kriváň - 65,8 km.

671

(10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

nena napisał/a:

gadzina … ! tongue

Jak ktoś skomentował moją relację na forum G-S: "Wiosna idzie, więc gadziny wyłażą spod ziemi" tongue

672

(10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

nena napisał/a:

o ile dobrze pamiętam, to była to Niedziela Wielkanocna

Dokładnie 4 kwietnia 2010 roku wink

nena napisał/a:

Kłamie big_smile , do niczego nie został przymuszony, sam ćwiczył intensywnie

I tu bym polemizował beżowy kubraczku lub jak wolisz popielaty płaszczyku!!! lol tongue

673

(10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

sprocket73 napisał/a:

Widać masz więcej znajomych w górach, niż ja pod własnym blokiem

Podobną tendencję zauważam u siebie. Jak chcę kogoś spotkać, to idę w Beskid Mały big_smile

nena napisał/a:

a nawet, jak widać, krokusy na życzenie spod ziemi wykopie

Widać zastosowałem metodę poleconą kilkadziesiąt minut później przez Olafa: "Wbij oczy w śnieg" lol

nena napisał/a:

Miałam przyjemność tą trasą i mniej więcej o tej samej porze z nim kiedyś wędrować.

Tylko, że my mieliśmy o wiele ładniejsze krokusy, ale za to widokowo ten dzień nie mógł się równać tegorocznemu Lanemu Poniedziałkowi wink

nena napisał/a:

A jak pięknie roślinki nazywa !  :>  Brawo !

A wyobraź sobie, że jest taka jedna, co mi te nazwy wbijała na siłę do mojej pustej łepetyny. I jeszcze jakieś egzaminy mi urządzała na łączkach pod Gancarzem tongue

674

(10 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

Dogadywaliśmy sprawę ze 100krotką chyba z tydzień. Wpierw wybierała się na Leskowiec w Wielką Sobotę. Potem miało być, że w Wielkanoc. Stanęło na Lanym Poniedziałku. I chyba dobrze, bo pogoda nas rozpieściła, choć jak widziałem ten prószący w Andrychowie śnieg w niedzielę to miałem czarne myśli. Ale prognozy były optymistyczne.

Miałem być sam, tzn. na spotkanie ze 100krotką i Łukaszem miałem przyjść sam. Potem miałem po prostu schodzić z Leskowca ścieżką Zielińskiego. Miałem. Ale ja sobie zawsze obiecuję, a potem wychodzi jak wychodzi. Do schroniska pod Leskowcem dochodzę w towarzystwie Kisiela, którego spotkałem w autobusie. Tu mam oczekiwać na 100krotkę. Wysyłam sms-a o treści "Gdzie jesteście" i widzę jak sprzed schodów schroniska podchodzi do mnie jakaś młoda uśmiechnięta osóbka  wink

- 100krotka???
- Darek???
  big_smile

Krótki rest w schronisku i już wspólnie ruszamy w stronę szczytu. Bajka, widoki, na horyzoncie bieleją Tatry  wink

Zastanawiam się co musiała sobie o mnie pomyśleć 100krotka po dojściu na szczyt Leskowca. Ledwo tam wleźliśmy, a ktoś się drze:

Darecki!!! Właśnie miałem do Ciebie dzwonić czy się nie wybierasz na Leskowiec!!!

No tak - Kris, Jola i Luna opalają się w słoneczku  big_smile  Odwracam się w drugą stronę i widzę kolejnego znajomego z Chatki pod Potrójną big_smile No nie - jaki ten świat mały  big_smile  A może to Beskid Mały jest już dla nas za mały???

Chwila tradycyjnych w takich chwilach pogaduch i ruszamy w stronę Potrójnej - bo jak tak dalej pójdzie, to nas ćmok zastanie. Dwie godzinki spacerku z pięknymi widokami. W znajomym miejscu wygrzebuję spod śniegu krokusy  big_smile 

Postanawiam odwiedzić Olafa, a przy okazji pokazać 100krotce i Łukaszowi Zbójeckie Okno. Chwilę siedzimy u Olafa, a przy Zbójeckim Oknie już sam nie wierzę w to co widzę.

Czarownica!!! Nie widzieliśmy się dość długo, więc i powitanie jest trochę bardziej żywiołowe  wink 

Niestety ten dzień, powoli się kończy. 100krotka i Łukasz schodzą na )( Kocierską zahaczając o punkt widokowy na Potrójnej, ja odbijam w stronę chatki na Potrójnej. Chwilę odpoczywam, wypijam piffko i sam idę podziwiać widoczki. A jest co. Królowa, Pilsko, Tatry, Śląski, Gorce...

Już, już mam schodzić, gdy na południowym horyzoncie dostrzegam jakieś niewyraźne pasemko górskie. Okazuje się, że to ledwie widoczne Niżne Tatry od Pol'any po Durkovą. Jakieś 95 km wink

Schodzę znanym już sobie czarnym szlakiem do Praciaków. Na dole jeszcze namierzam zawilce. Więc wiosna pełną gębą big_smile

100krotko, Łukaszu - dziękuję, za tę uroczą wędrówkę. Miło było poznać i do następnego wink Dziękuję również wszystkim, z którymi pokrzyżowały się niespodziewanie moje ścieżki tego dnia wink

Kilka zdjęć po kliku w obrazek:

https://lh4.googleusercontent.com/-m4I52NpcAPw/T4MTYPJAFEI/AAAAAAAAAjQ/48qa10lXyYE/s720/DSCN6016.JPG

675

(3 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

Płaszczyk tongue Popielaty na dodatek i jeszcze uśmiechy rozsyła big_smile



Noż cholera, że mi się nie dostało. Prawie jak Czerwony Kapturek lol