No po prostu słów mi zabrakło, żeby to skomentować
, a szczęka opadła mi do kolan. ![]()
901 2017-10-19 21:09:42
Odp: Sulovski tryptyk jesienny (9 odpowiedzi, napisanych Karpaty (czeskie, słowackie, ukraińskie ect.))
902 2017-10-17 19:33:22
Odp: Jeden dzień w Tatrach – Koprowy Wierch (38 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Pięknie !
Trasa prześledzona i zapisana do zrobienia.
![]()
903 2017-10-12 21:11:20
Odp: Jeden dzień w Tatrach – Koprowy Wierch (38 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Miód dla oczu i balsam dla duszy ! ![]()
904 2017-10-11 18:28:40
Odp: Jeden dzień w Tatrach – Koprowy Wierch (38 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Turystów niewielu.
W naszej części Tatr niestety marzenie.
Zazdroszczę, oj zazdroszczę
.
Cudowne widoczki, obejrzałabym z chęcią w większym formacie
.
905 2017-10-11 18:23:17
Odp: Z Porąbki na Kiczerę - szlakiem którego nie ma (8 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Beskid Mały jest naprawdę urokliwy i kameralny, to i zdjęcia jest gdzie zrobić
![]()
Pozdrawiam
To prawda .
Tu zawsze wychodzą piękne foty ! ![]()
906 2017-10-11 18:21:51
Odp: Z Ostrej przez Trzonkę na Złotą Górę (6 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
od tego miejsca zaczynają się Złote
kaskady
Właśnie się zastanawiałam, które z tych mijanych po drodze wcięć to będzie to z najładniejszymi kaskadami .
Dzięki !
Czyli jeszcze raz trzeba się tam udać, ale tym razem schodzić ostro wcięciem w dół, wzdłuż potoku. ![]()
907 2017-10-10 19:30:40
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
To dobrze, dziękuję, ale zauważyłem, że Czerwonka wypływa ze Źródłą Maryjnego, z którego wypływa faktycznie Kozówka, na tej mapie nieobecna. Jest to kalka / fragment / mapy z głębokiej komuny, którą akurat posiadam.
Na mapie galileos (2016 r.) ze Źródła Maryjnego wyraźnie wypływa Kozówka. To samo na Mapie ExpressMapp (2014 r.) , a rzeczywiście Compass (2016 r.) ma w tym miejscu Czerwonkę.
A tak a propos Kozówka czy Kozłówka bo znalazłam obie nazwy
.
Ale zboczyliśmy z tematu zagadek
Pora skończyć off-top ![]()
908 2017-10-10 19:14:42
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
N tej mapie zauważyłem Beskidzką Drogę oznaczoną jako potok, kolorem niebieskim. Czy jest to błąd, czy nowa nazwa Rzyczanki?
To nie jest zaznaczona rzeka, tylko Beskidzka Droga św. Jakuba. Ona jest oznaczona dwoma kolorami niebieskim i żółtym i przerywaną linią Eugeniuszu.
909 2017-10-10 19:07:12
Odp: Jeden dzień w Tatrach – Koprowy Wierch (38 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
To oczywiście tegoroczny październik
Dzień drugi ...
Drugi to u mnie praca
i trzeci i czwarty ... A weekendy przeważnie były/są jak na złość , brzydkie. ![]()
910 2017-10-10 16:54:14
Odp: Z Porąbki na Kiczerę - szlakiem którego nie ma (8 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)
Piękne foty ![]()
911 2017-10-10 16:52:31
Odp: Jeden dzień w Tatrach – Koprowy Wierch (38 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Nade mną wszystkie gwiazdy październikowego nieba.
Zastanawiam się tylko, o którym październiku mowa …
, tj. czy to na pewno zdjęcia z tego roku ? Kiedy było tak pięknie w górach, że ja to przegapiłam, buuuuuuuuuu
Wcale się nie dziwię, że a w najlepszym wypadku byś się zgubił, a o mało co nie zabił przez te cudowne widoki
.
Czekam na ciąg dalszy. ![]()
912 2017-10-10 16:48:18
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Akurat na mapie na którą spojrzałem było Fryzie...
no i jak tu wierzyć mapom
Wiem Witku, na moich mapach też tak jest. I nie wiem do końca czy tak ma być. Rzeczywiście są to pomniejsze przysiółki, jak zauważyłeś, które są częściami większych osiedli. Operują nimi dzisiaj i wiedzą o co chodzi, chyba tylko starsi mieszkańcy wsi. Młodsze pokolenie nie bardzo orientuje się w tych nazwach i miejscach, gdzie można ich szukać.
Co do przysiółka Fryzie, to nie wiem czy nie powinno być „Frysie”, ponieważ wiele nazw przysiółków pochodzi od nazwisk. W tym miejscu było/jest popularne nazwisko Fryś. Być może nazwa została przekręcona i tak już zostało. Natomiast zupełnie nie wiem skąd się wzięła np. nazwa „Krzysie”
Ale tak to już jest z tym nazewnictwem …
.
913 2017-10-09 21:30:31
Odp: Jeden dzień w Tatrach – Koprowy Wierch (38 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Ślady jesieni w Niżnych Tatrach były na każdym kroku ...
A gdzie reszta tekstu i tych 9 paków ? ! Usiadłam, że zatopię się w kolejnej ciekawej relacji, a tu tylko 1 niedokończone zdanie
. MF proszę się poprawić
.
914 2017-10-09 21:26:40
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Nad przysiółkiem Frysie, chociaż takiego tak naprawdę nie ma. Ten przysiółek, a właściwie osiedle, nazywa się Sordyle.
Niemniej wszystko się zgadza
196 - sprocket73
141,5 - kisiel
68,5 - jolanta
65,5 - Cyberniok
63,5 - nena
58,5 - Gustek
47 - Eugeniusz Kępiński
43,5 - baca
41 - MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
17 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan, mały pikuś
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
915 2017-10-09 19:00:51
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Co to za góra i skąd zrobiłam zdjęcie. ?
916 2017-10-09 13:41:15
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
do dzwonnicy na Żarze, albo przy drodze na Żar , jak kto woli
917 2017-10-06 17:49:11
Temat: Aplikacja "Polskie Góry" (2 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)
918 2017-10-03 15:30:23
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Aż trudno uwierzyć, ze tak było wczoraj, po tym , co dzisiaj za oknem.
Wzruszająca ta mogiłka Strzępka. Ładnie, że pamiętacie o psinie
.
919 2017-10-02 21:10:48
Odp: Zbiorówka czyli 4 i 5 do KGP (2 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))
Wolny wtorek… Internety i inne pierdoły, czy do lasu? No pewnie, że do lasu.
No pewnie !
Też bym tak wybrała ![]()
Ja byłam w piątek. Było prześlicznie, a zamiast owieczek oglądałam daniele.
Ale szkoda tej zabłąkanej owieczki
Może ją nic nie zeżarło ... ?
920 2017-10-02 21:00:08
Odp: Leskowiec (103 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)
A ten maszt z flagą to w jakim celu ...? Tak po prostu ?
921 2017-10-02 20:58:34
Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym (286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Super Darku ! Świetna informacja ! ![]()
922 2017-10-02 20:57:32
Odp: Jesień u sąsiadów czyli Trójstyk (2 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))
Super, śliczne wczesnojesienne foty
Oby październik nas uraczył jeszcze dobrą pogodą i kolorami . ![]()
923 2017-09-27 20:55:05
Temat: Koncert w Andrychowie - Dom o Zielonych Progach (0 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)
Koło PTTK "Chałupa" przy ASM w Andrychowie zaprasza na koncert "Beskidy moje ukochane" promujący turystykę górską i Beskidy. W sobotę 30 września o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie wystąpi DOM O ZIELONYCH PROGACH - zespół grający szeroko pojętą poezję śpiewaną oraz piosenkę turystyczną. Ich utwory należą do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Inspiracji szukają między innymi w twórczości Jerzego Harasymowicza, Wojtka Belona, Wiesławy Kwinto-Koczan czy Kazimierza Węgrzyna. Mają na swoim koncie cztery autorskie płyty: "Dom o Zielonych Progach" (2004), "Jam" (2007), "Tatika" (2011), "Ł ódki marzeń" (2012), ponadto wiele kompozycji zespołu znajduje się na składankach "W górach jest wszystko co kocham".
Wstęp wolny!

924 2017-09-26 17:04:03
Temat: IX Konwent Survival & Outdoor w Siedlęcinie – „Ścieżki Artemidy" (0 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)
Troszkę o tegorocznym zlocie ludzi z survivalowym bakcylem i nie tylko
. Nie sposób bowiem być obecnym i nic nie napisać o tak fajnej imprezie !
A działo się to wszystko w miniony weekend.

W tym roku organizatorzy konwentu Darek Hajduk i Jacek Straszak docenili bardziej żeńską stronę survivalu, bushcraftu i outdooru zapraszając prelegentów i prowadzących warsztaty głównie płci pięknej.
Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało „Ścieżki Artemidy”, a grecka bogini została patronką wrześniowego spotkania w Siedlęcinie, niedużej miejscowości leżącej „rzut beretem” od Jeleniej Góry.
Miejsce imprezy było niecodzienne, ponieważ zgromadziliśmy się wokół w XIV - wiecznej gotyckiej wieży książęcej, częściowo otoczonej fosą, mocno nadszarpniętej przez ząb czasu, zwłaszcza części dworskiej.
Wokół wieży trwają intensywne prace remontowe. Jest szansa, że zdoła się tę perełkę architektoniczną i historyczną nieco podratować. A jest tego naprawdę warta.
Wieża w Siedlęcinie jest największą średniowieczną wieżą mieszkalną w Środkowej Europie.
Na jednej z kondygnacji znajdują się jedyne zachowane na świecie średniowieczne malowidła ścienne przedstawiające legendę o Sir Lancelocie z Jeziora – najsłynniejszym Rycerzu Okrągłego Stołu oraz najstarsze malowidła o tematyce świeckiej pochodzące z 1345-1346 roku.
Wielka Sala
W Wielkiej Sali słuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości.
Wieża posiada również najstarsze w Polsce kompletne stropy drewniane. Solidność ich wykonania i trwałość materiałów wzbudza podziw.
Poddasze
Nieco o samych warsztatach i prelekcjach. ![]()
W piątek można było wraz z przewodnikiem zrobić mały rekonesans okolicy. Siedlęcin leży między Jeziorem Modrym na południowym wschodzie, a Jeziorem Wrzeszczyńskim na zachodzie. Oba jeziora to zbiorniki zaporowe na rzece Bóbr, największym lewobrzeżnym dopływie Odry. Kto chciał mógł popływać po Bobrze kajakiem.
Tradycyjnie wieczorem na powitanie zapłonęło ognisko, przy którym niektórzy uczestnicy grzali się aż do białego rana
.
W sobotę można było wybierać spośród 6 stanowisk warsztatowych. Mnie zainteresowały m.in. warsztaty z naturalnego barwienia tkanin. Wykorzystuje się w tym procesie naturalne barwniki uzyskiwane z roślin barwierskich np. indygowca barwierskiego, nawłoci kanadyjskiej, marzanki barwierskiej, czerwca trwałego czy znanej większości aksamitki, popularnej rośliny ozdobnej w naszych ogrodach. Barwiliśmy oczywiście tkaniny naturalne, takie jak len, czy bawełnę.
Przy użyciu różnych „sztuczek” (korki, gumki, klipsy, czy klamerki do prania) można oryginalnie ozdobić swój wyrób np. u mnie była to torba, następnie poddać gotowaniu w barwnym roślinnym wywarze (odwarze), a na koniec płukaniu w wodzie.
Tkaniny barwione naturalnymi barwnikami uzyskanymi z roślin lub zwierząt (np. owadów)
Czerwiec polski – owad z rodziny pluskwiaków. Jego poczwarki barwią na piękny czerwony kolor. Od niego pochodzi m.in. nazwa miesiąca „czerwiec” oraz nazwa koloru „czerwony”. Kiedyś tego barwnika dodawano do różnych produktów spożywczych np. lizaków. Dziś wyparła go tańsza koszenila, także barwnik naturalny, pochodzący od innego gatunku czerwca – czerwca kaktusowego, który żyje na opuncji. Ciekawostką jest to, że jest jednym z nielicznych rozpuszczalnych w wodzie naturalnych barwników, które nie ulegają degradacji z upływem czasu. Jest najbardziej odporny na działanie światła, podwyższonej temperatury i utlenianie spośród wszystkich naturalnych barwników. Jest również bardziej trwały niż niektóre barwniki syntetyczne.
Warsztaty barwiarskie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Ponosiła ich fantazja przy tworzeniu toreb czy koszulek. ![]()
Niektórym tak się spodobało, że pozwolili sobie zafarbować nawet pukiel włosów ![]()


fot. Joanna Jaga Wojtko
Staszek obok tradycyjnych technik przyciągnął publiczność ciekawymi, rzadko stosowanymi, ale skutecznymi (w razie czego …
), metodami rozpalania ognia przy użyciu samochodu i jego wyposażenia.
Aleksandra Cebo – podróżniczka prowadziła warsztaty „Podróże 4x4”, podczas których zaprezentowała swojego honkera, auto, którym zwiedza świat, a także różne techniki przydatne podczas wypraw samochodami terenowymi.
Jeśli kogoś zainteresowało odsyłam tu Honker
Instruktorzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking zorganizowali dla rodzin marsz po okolicy z instruktarzem prawidłowego używania kijów do nordic walking’u.

fot. Paulina Ruta
Wieczorem wszyscy zgromadzili się na Wielkiej Sali w wieży posłuchać wystąpień zaproszonych gości:
Agnieszka Dziadek - znana podróżniczka, która głównie w pojedynkę pokonała wiele długodystansowych szlaków m.in. 2500 km szlak Te Araroa na Nowej Zelandii, czy 3500 km Appalachian Trail – najbardziej znany długodystansowy szlak świata, ciekawie opowiadała m.in. o odchudzaniu swojego ekwipunku na potrzeby długodystansowych wypraw.
Polecam blog Agnieszki Across the Wilderness
Z kolei Małgorzata Kalemba-Drożdż, na co dzień doktor biochemii, wykładowca akademicki, autorka m.in. takich książek: „Pyszne chwasty”, „Jadalne kwiaty”, „Smakowite drzewa”, „Różane przepisy” i „Słodki sposób na alergię”, promotorka włączania dzikich roślin do codziennej diety, opowiedziała o swoim hobby i zaprezentowała nam własnoręcznie przyrządzone smakołyki z ziół i chwastów rosnących wokół nas. Można było spróbować np. konfitur ze szczawiu, dżemu z zielonych pomidorów, szyszek sosny czy owoców rzodkiewki w occie. ![]()

Blog Małgosi pt.: „Trochę Inna Cukiernia” - prezentuje nim m.in. potrawy z kwiatów i dzikich roślin, a także wypieki i desery wykonane bez użycia jajek i nabiału.
Razem z Bartkiem Jemiołą – prowadzącym blog „Wkręcony w Zielone” prowadzili na konwencie również warsztaty w terenie z dzikich roślin jadalnych i leczniczych.
Jola Siedlecka, której pasją są podróże i fotografia opowiadała o swojej podróży na Spitsbergen.
Z wykładu dr Agnieszki Skorupy, która zawodowo pasjonuje się zachowaniem człowieka w sytuacjach skrajnych i ekstremalnych, poznaliśmy rodzaje charakterów, typy osobowości oraz dowiedzieliśmy się o ludzkich reakcjach w sytuacjach trudnych, które sprawiają, że ktoś potrafi sobie w nich poradzić… a inny nie.
Tak się złożyło, że sobota to w Siedlęcinie dzień targowy. Miejscem handlu jest plac przy wieży. Sprzedaje się na nim zdrowe produkty regionalne. Była więc okazja skosztowania oraz zakupu tradycyjnych, naturalnych i ekologicznych wyrobów z Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Chociaż pogoda i w tym roku nie do końca dopisała, w sobotę trochę popadało, nic nie zdołało zakłócić wspaniałej, już prawie rodzinnej atmosfery i bardzo dobrej zabawy
.
Impreza ta jest naprawdę fajną odskocznią od rutyny dnia codziennego. Co roku zaskakuje innością. Polecam wpisać ją do kalendarza na przyszły rok !
fot. Sebastian Janas
925 2017-09-20 19:38:17
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
A ja strzelę Hrobacza Łąka
