nie
976 2017-07-21 20:53:50
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
977 2017-07-21 20:52:48
Odp: Niełatwa góra Salatin (1630 m) (54 odpowiedzi, napisanych Karpaty (czeskie, słowackie, ukraińskie ect.))
Żałuję, że takie rozwiązanie nie jest znane w Polsce. Na Słowacji mają nad tym piecze ich PTTK-i, które remontują te szałasy, uzupełniają drewno do piecyka, a nawet pewne zapasy żywnościowe. Z reguły są dostępne za friko, nie trzeba ze sobą nosić namiotu, a czasem też kuchenki.
piotrze znane to i może ono jest, tylko kultura niestety u nas nie taka jak powinna …
Takie szałasy czy schrony są również bardzo popularne w Skandynawii. Tylko tam turysta, który się w takim miejscu zatrzymał, dba o to, aby pozostawić go w takim stanie, jakim go zastał. I jest to zupełnie naturalne i oczywiste, że skoro wykorzystał wodę czy drewno to należy je uzupełnić. O pozostawieniu po sobie porządku już nie wspomnę.
U nas takie miejsca, jeśli ich nikt nie pilnuje, albo nie są pod kluczem, wyglądają zazwyczaj tragicznie … .
978 2017-07-21 20:34:58
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Pytanie trochę z innej beczki ![]()
Jak nazywa się ta ryba. Proszę podać jej nazwę. Żyje w górskich rzekach, m.in. w Wieprzówce.
979 2017-07-21 20:05:12
Odp: Jeden dzień w Tatrach - Dolina Kieżmarska (31 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
He, he - pięknie
i znajome obrazki ![]()
980 2017-07-21 19:50:05
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Potrójna ?
981 2017-07-19 22:03:06
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
A może to Skała Czarownic z któregoś "profilu" ...
982 2017-07-18 21:39:30
Odp: Niełatwa góra Salatin (1630 m) (54 odpowiedzi, napisanych Karpaty (czeskie, słowackie, ukraińskie ect.))
No tak, trochę mnie nie było i zostałam lekko w tyle ...
Uwielbiam letnie górskie łąki ![]()
983 2017-07-18 21:08:57
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
To może strzelę – jakiś wędrujący kamień w okolicach Smrekowicy.
984 2017-07-18 21:07:56
Odp: Niełatwa góra Salatin (1630 m) (54 odpowiedzi, napisanych Karpaty (czeskie, słowackie, ukraińskie ect.))
Czekam na kolejne części
. Bardzo ciekawie i bogato porośnięty ten Wąwóz Hučiaky
.
Jest pięknie – gdzie okiem sięgnąć góry! A bliżej mnóstwo różnokolorowych kwiatów.
I nie ma żadnego w czteropaku … ???
![]()
985 2017-07-18 21:06:51
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Jak zwykle, prześlicznie ![]()
986 2017-07-18 21:05:20
Odp: Skrzyczne, Gady po drodze przez Zapalenicę 17.07.17 r (7 odpowiedzi, napisanych Beskidy (polskie, czeskie i słowackie))
Szkoda tego padalca, biedak ![]()
987 2017-06-29 14:39:42
Odp: Góry Opawskie - z Jarnołtówka na Biskupią Kopę (7 odpowiedzi, napisanych Sudety (polskie i czeskie))
Te maszyny przerażają … ![]()
Za to poniższe fotki są super ![]()
Mysia słodka ![]()
Tam dopiero kwitnie czosnek niedźwiedzi , czy Twoja wycieczka była znacznie wcześniej ?
988 2017-06-29 08:54:26
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Bardzo dobrze !
Twoja kolej Eugeniuszu !
185 - sprocket73
140,5 - kisiel
62,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
56 Gustek
55,5 - nena
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
37,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
13 - Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
989 2017-06-28 21:39:41
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Czuję stale oddech neny za plecami .
... ![]()
Jak nazywa się szczyt oznaczony czerwoną strzałeczką ?
990 2017-06-28 21:18:46
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Czyżby chodziło o Jaskinię Lodową w Czarnych Działach w Paśmie Łysiny ?
991 2017-06-28 21:15:04
Odp: Paprotniki (319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Piękne stanowisko języcznika Darku
i super , że u nas. Jest szansa, że będzie ich więcej
.
992 2017-06-27 22:21:36
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
nena, często w moich pytaniach robisz wyjątkowo za Anetkę z II klasy, która całą lekcję trzyma rękę w górze. Pani pyta: Anetko, czy nie boli cię ręka? Nie psze pani, ja czekam na pytanie.
Gdyby punkt należał się łysemu z łysiny to by dostał. Powtarzam jeszcze raz: jest Groń Jana Pawła II, Sanktuarium współistotne Janowi Pawłowi II i posąg papieża Jana Pawła II. Dokładnie podpisany na granitowej tablicy. Nie ma tam żadnego wujka i być nie może. Zresztą kombatanctwo i pseudonimy, zwane dzisiaj ksywami, Karola Wojtyły, tutaj są nie na miejscu. Masz dobre serce to każdemu dałabyś punkt, ale nie swój. A jako bardzo dobra katoliczka wiesz, że do papieża nikt nie mógł powiedzieć " wujku ". Nawet Ci, którzy tak się do Niego kiedyś zwracali.
A jednak wziąłeś ... ![]()
Nie sądzę również, żeby, jak Ty to nazwałeś "ksywa" (wg mnie to tu przesadziłeś), była nie na miejscu , czy obraźliwa. Spokojnie mogę oddać swój punkt za Wujka łysemu, bo uważam, że odpowiedział poprawnie. Myślę, że św. JP ll by się nie obraził Eugeniuszu, a z pewnością się z nas ?teraz bardzo śmieje
Zrobisz ostatecznie, jak zechcesz ![]()
993 2017-06-27 19:39:58
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Jestem jednym z ostatnich, który musi takim znawcom jak łysy z łysiny dawać odpór.
To ja się wstawiam za łysym ![]()
Skoro padło tak proste i oczywiste pytanie to i uznanie odpowiedzi powinno być oczywiste
.
Św. Jan Paweł II był wśród młodzieży i przyjaciół studentów zwany "Wujkiem", każdy to przecież wie
. Uważam, że łysemu z łysiny należy się punkt. A Twoje nowe pytanie Eugeniuszu potraktuj jako kolejne pytanie
. Co za różnica, kto je zadaje
. Może po prostu warto przed zadaniem pytania zastanowić się , czy o takie właśnie nam chodziło ...
. Tylko zaś nie bierz tych słów zbyt poważnie do siebie
.
994 2017-06-15 13:37:40
Odp: Ciemniak, Krzesanica, 11.6.17 r wczoraj (23 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
[...]Klasyk, hrabia Aleksander Fredro preferował sublimat.
Gnidosz byłby myślę bezpieczniejszy i mniej szkodliwy od sublimatu
.
995 2017-06-14 19:49:36
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Uaktualniona ![]()
185 - sprocket73
140,5 - kisiel
62,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
54,5 - nena
54 – Gustek
43,5 - baca
37,5 – MF
37 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
996 2017-06-14 19:47:24
Odp: Ciemniak, Krzesanica, 11.6.17 r wczoraj (23 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
No teraz to co innego Eugeniuszu
.

Ta roślinka to gnidosz dwubarwny (Pedicularis oederi ). Należy do rodziny zarazowatych i jest półpasożytem. Jego polska nazwa pochodzi od tego, że niegdyś pozbywano się przy jego pomocy wszy/gnid zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jest pasożytem korzeni roślin. Jest pod ścisłą ochroną. Bardzo ładne stanowisko tej roślinki znalazłeś
.
Strasznie powolne jest... moim zdaniem problem ma serwer hostujący.
Kto wie, czy zaraz znowu coś nie padnie i nie poznikają posty...
Tak, od jakiegoś czasu coś się ze stroną dzieje, macie rację. Szkoda by było jakby padła… . Jakby nie było jest tu sporo wspaniałych naszych wspomnień i mnóstwo ciekawych informacji.
997 2017-06-13 21:39:38
Odp: Ciemniak, Krzesanica, 11.6.17 r wczoraj (23 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))
Ta roślina to powojnik alpejski ![]()

fot. Eugeniusz Kępiński
Natomiast szkoda, że nie zrobiłeś z bliska tej żółtej, którą opisujesz wyżej.
Wygląda jak pierwiosnek, ale niestety zdjęcie bardzo niewyraźne.
Fajna wycieczka. Teraz Tatry zaczynają zakwitać
.
998 2017-06-13 20:48:20
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
O rany
Alem narobiła
![]()
No to jeszcze raz - na zdjęciu jest Porębski Groń - Janusz zadaje zagadkę !
184 - sprocket73
140,5 - kisiel
62,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
54,5 - nena
54 – Gustek
43,5 - baca
37,5 – MF
37 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek
999 2017-06-13 20:43:30
Odp: Dzikie rośliny jadalne Beskidu Małego (32 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
Oj to chociaż ja Cię poganiać nie będę. Czekam cierpliwie
Znalazłam chwilkę to piszę, póki jeszcze bez kwitnie ![]()
Syropek z kwiatów bzu czarnego
W tym roku robiłam syrop wg takiego przepisu. Nieco zmodyfikowałam oryginalny, znaleziony w necie.
Składniki
1,5 l wody
0,5 kg cukru trzcinowego (w przepisie oryginalnym było 1 kg, ale ja zawsze daję mniej, nie lubię strasznie „ulipów”) , oczywiście , kto lubi może sobie dać 1 kg.
2 cytryny (u mnie ekologiczne) pokrojone na talarki lub ćwiartki, jak kto woli ( ze skórką )
2 limonki (tylko sok)
w przepisie oryginalnym są jeszcze 2 opakowania kwasku cytrynowego (50 g) - ja tego nigdy nie dodaję
Świeżo zerwane kwiaty trzeba na chwilę odstawić, żeby wyszły z nich ew. drobne insekty. Następnie odcinamy grube zielone łodyżki przy kwiatach, pozostawiając jeśli to możliwe, tylko same kwiaty. Te takie bardzo cieniutkie mogą zostać.
Wodę gotujemy w garnku, dodajemy do gorącej cukier. Mieszamy, żeby się dobrze rozpuści. Następnie dodajemy do tego kwiaty bzu, cytryny i sok z limonki. Ja poczekałam, aż woda nie będzie zbyt gorąca. Odstawiamy, aż się całkowicie schłodzi. Po wystygnięciu wstawiamy garnek do lodówki i zostawiamy pod przykryciem na min. 24 godziny. U mnie stało ponad dwie doby. Po tym czasie przelewamy sok przez sito, wlewamy do wygotowanych butelek/ słoiczków i zakręcamy. Można je pasteryzować, albo przechowywać w lodówce. Ja swój sok podgrzałam do temperatury 70 – 80 stopni i taki gorący wlałam do słoiczków. W ten sposób można go będzie długo przechowywać.
Na bazie tego syropku można zrobić smaczną nalewkę
. Wystarczy dodać odpowiednią ilość (odpowiednia proporcja, w zależności jak mocny trunek chcemy osiągnąć) spirytusu lub wódki. Powinna leżakować min. 3 miesiące.
Kuba z Beskidzkiej Chaty gratuluję ! ![]()
1,000 2017-06-13 12:52:23
Odp: Dzikie rośliny jadalne Beskidu Małego (32 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)
nena jestem ciekawa Twojego przepisu na syrop z bzu
Będzie, bezie Joluś tylko czasu troszkę więcej muszę wygospodarować
. Teraz wszystko i wszyscy mnie gonią. ![]()