976

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

nie

piotr napisał/a:

Żałuję, że takie rozwiązanie nie jest znane w Polsce. Na Słowacji mają nad tym piecze ich PTTK-i, które remontują te szałasy, uzupełniają drewno do piecyka, a nawet pewne zapasy żywnościowe. Z reguły są dostępne za friko, nie trzeba ze sobą nosić namiotu, a czasem też kuchenki.

piotrze znane to i może ono jest, tylko kultura niestety u nas nie taka jak powinna …  mad Takie szałasy czy schrony są również bardzo popularne w Skandynawii. Tylko tam turysta, który się w takim miejscu zatrzymał, dba o to, aby pozostawić go w takim stanie, jakim go zastał. I jest to zupełnie naturalne i oczywiste, że skoro wykorzystał wodę czy drewno to należy je uzupełnić. O pozostawieniu po sobie porządku już nie wspomnę.
U nas takie miejsca, jeśli ich nikt nie pilnuje, albo nie są pod kluczem, wyglądają zazwyczaj tragicznie … .

978

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Pytanie trochę z innej beczki smile

Jak nazywa się ta ryba. Proszę podać jej nazwę. Żyje w górskich rzekach, m.in. w Wieprzówce.

https://lh3.googleusercontent.com/Gz-Sa82SjGOJlLndJo-h5Pa8DPpy8NfiUDmobCW0HF5FkHXgPGsg069GKb1Y3ohhnC43a3lixtCmisxj8lkGmOrHeTd1e1b13g56bszhtWkf1jAJm9H1-W-HaEyv5kDYYZWDDhfiJQnTA-As16wWcRu5IxAyBNo6TMZfiA3-4GqJQnBrHsjT_6ABuf8pg3_ZdxmcHLi8_NYx76vTQrWkNw0Ji3VVfSW3FAHBRLQ4ORHjeH5obND_ilXDTGXsuj01rsA4M9tnXAoj3SogGGdBmloM-Bw6HCUMf5ZGiWdlNA-EZMZcJfZFCmbL10IK_O1EE6pkJa-dJbes9qNPsYxMVVDIlq7kExuAOLDYLHjGcsnh34wZotD_tZohF9KdlMf4631vsbFt30EbaLpaTvjpGQIeunLa7ye8fq2cTrG3mAAzPzfLtIIEguVMeZtm-KWIG7Zflj5jEWIk4Iw8b_W5x6mSOk85ScfrbeMIATig6knYHcAKKq2rxRrJQU8F01MIfZ_vpiRnOj5Xqcbnmnp7ChirgbN9kEhAaty1GsPAe42flKmA3wjo6bxnaoREts2hL2RWMHXRzr5Lbvlnhy0Jdwg04AfNS__wiurNUON-k-9eQz-5_ImpQhOo=w1202-h901-no

He, he - pięknie cool i znajome obrazki wink

980

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Potrójna ?

981

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

A może to Skała Czarownic z któregoś "profilu" ...

No tak, trochę mnie nie było i zostałam lekko w tyle ... big_smile Uwielbiam letnie górskie łąki  cool

983

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

To może strzelę – jakiś wędrujący kamień w okolicach Smrekowicy.

Czekam na kolejne części smile. Bardzo ciekawie i bogato porośnięty ten Wąwóz Hučiaky smile.

MF napisał/a:

Jest pięknie – gdzie okiem sięgnąć góry! A bliżej mnóstwo różnokolorowych kwiatów.

I nie ma żadnego w czteropaku … ??? big_smile wink

985

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Jak zwykle, prześlicznie smile

Szkoda tego padalca, biedak sad

Te maszyny przerażają … sad

Za to poniższe fotki są super smile

Mysia słodka smile
https://3.bp.blogspot.com/-BTFjiGshk1Q/WVFT1vqqZWI/AAAAAAACJkQ/I2WeI6DIoEcvySN6wkpSmqqUwmhOtavOwCLcBGAs/s1600/P1260326.JPG

https://3.bp.blogspot.com/-4cUGpDcv5tA/WVIJjQm6JrI/AAAAAAACJrY/y7LfIEx-yYgpLCPIGzEbuuqF607YrqtagCLcBGAs/s1600/P1260462.JPG

Tam dopiero kwitnie czosnek niedźwiedzi , czy Twoja wycieczka była znacznie wcześniej ?

988

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Bardzo dobrze ! big_smile  Twoja kolej Eugeniuszu !

185 - sprocket73
140,5 - kisiel
62,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
56 Gustek
55,5 - nena
43,5 - baca
40 - Eugeniusz Kępiński
37,5 – MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
13 - Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

989

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Gustek napisał/a:

Czuję stale oddech neny za plecami .

lol ... wink

Jak nazywa się szczyt oznaczony czerwoną strzałeczką ?

https://lh3.googleusercontent.com/JJCtnm0AkzXSuj7EdreO2q3P6cTs8Vui3xe0STjBsiyZQAvKk48VJ42GyLjs2DLKyx-W6fnB8qls-IT8K6eKzlI4_uvXePNGwBJr6dLJJ4Ul7e9UyRz4QSPL-mRLXbaYUr5rdss_E5w_tOYDbgSM14NUsq0o6UrPtYZls-tKGdTHkINv9v2ciOBn7u4EO9sflsIlZmJMF50-4QCefEeCaBYt1U4pH1mXjRihBF7-xT58-cSzuIxdXXveSQUe-3Yv6IejSJlwjFrO4kIYpwSMIxDJ_z3PcmFzwzgLht77tl5GqX8WcQCXWK4Yju8Q2fqCx6ZSyEbvmCA21bFH9_2AqTNyAeCydGn_VwgcsG1Q5muMPfaUhqrsIvfwYjEshSbBxzDIWuguvPRk5sf4yRMnf04pD9uB76NmgK594yWxtZxeiMhFPeCDpmU31BatptKwdDA3ogD0tYKFsrMA3yFn2tP6niPr0j9lB_CM_Hbx3fllAF91MbsuWcSUkJc5vdGBGBWsW5-v1rSuR4KuUNnCL0Ip7RwdaM9Mp1pTvZaPwyfAfhj_MCfb2h2MKBRnzU87Uy43-lQAHO8xb9IWc7XZjAcWxLjeKpAEDQh6Tx1SvE-KOOpUlQCx=w1202-h901-no

990

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Czyżby chodziło o Jaskinię Lodową w Czarnych Działach w Paśmie Łysiny ?

991

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Piękne stanowisko języcznika Darku big_smile i super , że u nas. Jest szansa, że będzie ich więcej smile.

992

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

nena, często w moich pytaniach robisz wyjątkowo za Anetkę z II klasy, która całą lekcję trzyma rękę w górze. Pani pyta: Anetko, czy nie boli cię ręka? Nie psze pani, ja czekam na pytanie.
Gdyby punkt należał się łysemu z łysiny to by dostał. Powtarzam jeszcze raz: jest Groń Jana Pawła II, Sanktuarium współistotne Janowi Pawłowi II i posąg papieża Jana Pawła II. Dokładnie podpisany na granitowej tablicy. Nie ma tam żadnego wujka i być nie może. Zresztą kombatanctwo i pseudonimy, zwane dzisiaj ksywami, Karola Wojtyły, tutaj są nie na miejscu. Masz dobre serce to każdemu dałabyś punkt, ale nie swój. A jako bardzo dobra katoliczka wiesz, że do papieża nikt nie mógł powiedzieć " wujku ". Nawet Ci, którzy tak się do Niego kiedyś zwracali.

A jednak wziąłeś ... big_smile

Nie sądzę również, żeby, jak Ty to nazwałeś "ksywa" (wg mnie to tu przesadziłeś), była nie na miejscu , czy obraźliwa.  Spokojnie mogę oddać swój punkt za Wujka łysemu, bo uważam, że odpowiedział poprawnie. Myślę, że św. JP ll by się nie obraził  Eugeniuszu, a z pewnością się z nas ?teraz bardzo śmieje big_smile wink
Zrobisz ostatecznie, jak zechcesz  big_smile

993

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Jestem jednym z ostatnich, który musi takim znawcom jak łysy z łysiny dawać odpór.

To ja się wstawiam za łysym big_smile

Skoro padło tak proste i oczywiste pytanie to i uznanie odpowiedzi powinno być oczywiste smile.
Św. Jan Paweł II był wśród młodzieży i przyjaciół studentów zwany "Wujkiem", każdy to przecież wie smile. Uważam, że łysemu z łysiny należy się punkt. A Twoje nowe pytanie Eugeniuszu potraktuj jako kolejne pytanie smile. Co za różnica, kto je zadaje smile. Może po prostu warto przed zadaniem pytania zastanowić się , czy o takie właśnie nam chodziło ... wink. Tylko zaś nie bierz tych słów zbyt poważnie do siebie smile.

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

[...]Klasyk, hrabia Aleksander Fredro preferował sublimat.

Gnidosz byłby myślę bezpieczniejszy i mniej szkodliwy od sublimatu big_smile wink.

995

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Uaktualniona smile

185 - sprocket73
140,5 - kisiel
62,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
54,5 - nena
54 – Gustek
43,5 - baca
37,5 – MF
37 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

No teraz to co innego Eugeniuszu smile.

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/40000/8500/48530/p1biil5ko0jrl991ufhmke134e1.jpg

Ta roślinka to gnidosz dwubarwny (Pedicularis oederi ). Należy do rodziny zarazowatych i jest półpasożytem. Jego polska nazwa pochodzi od tego, że niegdyś pozbywano się przy jego pomocy wszy/gnid  zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jest pasożytem korzeni roślin. Jest pod ścisłą ochroną. Bardzo ładne stanowisko tej roślinki znalazłeś smile.

sprocket73 napisał/a:

Strasznie powolne jest... moim zdaniem problem ma serwer hostujący.
Kto wie, czy zaraz znowu coś nie padnie i nie poznikają posty...

Tak, od jakiegoś czasu coś się ze stroną dzieje, macie rację. Szkoda by było jakby padła… . Jakby nie było jest tu sporo wspaniałych naszych wspomnień i mnóstwo ciekawych informacji.

Ta roślina to powojnik alpejski smile

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/40000/8000/48495/p1bif32i6a1lnpa5n1ehs1ttvcolb.jpg
fot. Eugeniusz Kępiński

Natomiast szkoda, że nie zrobiłeś z bliska tej żółtej, którą opisujesz wyżej.
Wygląda jak pierwiosnek, ale niestety zdjęcie bardzo niewyraźne.

Fajna wycieczka. Teraz Tatry zaczynają zakwitać smile.

998

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

O rany big_smile Alem narobiła big_smile wink

No to jeszcze raz - na zdjęciu jest Porębski Groń - Janusz zadaje zagadkę ! big_smile

184 - sprocket73
140,5 - kisiel
62,5 - jolanta
60,5 - Cyberniok
54,5 - nena
54 – Gustek
43,5 - baca
37,5 – MF
37 - Eugeniusz Kępiński
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
12,5 - harnaś wołoski
12 - Karo
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

999

(32 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

jolanta napisał/a:

Oj to chociaż ja Cię poganiać nie będę. Czekam cierpliwie wink

Znalazłam chwilkę to piszę, póki jeszcze bez kwitnie big_smile

Syropek z kwiatów bzu czarnego

W tym roku robiłam syrop wg takiego przepisu. Nieco zmodyfikowałam oryginalny, znaleziony w necie.

Składniki
1,5 l wody
0,5 kg cukru trzcinowego (w przepisie oryginalnym było 1 kg, ale ja zawsze daję mniej, nie lubię strasznie „ulipów”) , oczywiście , kto lubi może sobie dać 1 kg.
2 cytryny (u mnie ekologiczne) pokrojone na talarki lub ćwiartki, jak kto woli ( ze skórką )
2 limonki (tylko sok)
w przepisie oryginalnym są jeszcze 2 opakowania kwasku cytrynowego (50 g)  - ja tego nigdy nie dodaję

Świeżo zerwane kwiaty trzeba na chwilę odstawić, żeby wyszły z nich ew. drobne insekty. Następnie odcinamy grube zielone łodyżki przy kwiatach, pozostawiając jeśli to możliwe, tylko same kwiaty. Te takie bardzo cieniutkie mogą zostać.
Wodę gotujemy w garnku, dodajemy do gorącej cukier. Mieszamy, żeby się dobrze rozpuści. Następnie dodajemy do tego kwiaty bzu, cytryny i sok z limonki. Ja poczekałam, aż woda nie będzie zbyt gorąca. Odstawiamy, aż się całkowicie schłodzi. Po wystygnięciu wstawiamy garnek do lodówki i zostawiamy pod przykryciem na min. 24 godziny. U mnie stało ponad dwie doby. Po tym czasie przelewamy sok przez sito, wlewamy do wygotowanych butelek/ słoiczków i zakręcamy. Można je pasteryzować, albo przechowywać w lodówce. Ja swój sok podgrzałam do temperatury 70 – 80 stopni i taki gorący wlałam do słoiczków. W ten sposób można go będzie długo przechowywać.
Na bazie tego syropku można zrobić smaczną nalewkę wink. Wystarczy dodać odpowiednią ilość (odpowiednia proporcja, w zależności jak mocny trunek chcemy osiągnąć) spirytusu lub wódki. Powinna leżakować min. 3 miesiące.


Kuba z Beskidzkiej Chaty gratuluję ! smile

1,000

(32 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

jolanta napisał/a:

nena jestem ciekawa Twojego przepisu na syrop z bzu  big_smile

Będzie, bezie Joluś tylko czasu troszkę więcej muszę wygospodarować big_smile. Teraz wszystko i wszyscy mnie gonią. big_smile