276

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

[...]
Ciekawe mchy.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AIL4fc_5II3nUQKqMk7SZp3lI4gzi1v3g_FNJQo5-Q5-f37mX0R0p8NjNyBVIDDIi22DZfzexDjjvwZiT3EBj5zrjmZcf7hDDWkWwwc74jBEwuIYo9r3VuKPzekTrUHqUXvTQrEKRWhE4d-lSgrQe79Ypn1MIA=w1154-h768-s-no

To nie mchy tylko porosty - dokładnie któreś z chrobotków. smile Piękne wycieczki smile

277

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

[...] Z braku laku pojechaliśmy na grzyby.

Gdzie !?, gdzie tyle prawdziwków znaleźliście ! big_smile  Masakra ! big_smile
Ciekawy sposób na ich przerabianie. smile

Wnętrze Hotelu Chocz jak w jakiejś tatarskiej jurcie ... big_smile

Sporo się działo w tym Beskidzie Śląsko - Morawskim big_smile Super wycieczka ! smile

278

(4 odpowiedzi, napisanych Zadaj pytanie)

Baska455 napisał/a:

Może ktoś pomoże co to za owad ?

Nie ma zdjęcia Baska455.

279

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Fajne rozległe łączki  smile

Rewelacja ! Ty to masz oko big_smile !

Pięknie smile ! Mnie też został  do pokonania właśnie ten odcinek big_smile. Kiedyś trzeba będzie się zdecydować big_smile. Pogodę mieliście wyśmienitą ! smile

282

(5 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

Gustek napisał/a:

Czy to już koniec forum ?
Nic nie da się  zrobić z bezpieczeństwem tej strony ?

A co się dzieje Gustku ? Ja jak coś nie działa próbuję kontaktować się z Adminem przez Messenger i zazwyczaj Marcin szybko reaguje.

283

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Jak widać , blisko też ciekawie smile. Taki rudy kolor wody  nadają związki żelaza. Ogołocony z drzew teren pod budowę fabryki wygląda bardzo przygnębiająco sad.

W najbliższy wtorek 16 maja zapraszamy na spotkanie z Witkiem Offenbornem, który pokochał górskie wędrówki. Zabiera na nie – nawet na najtrudniejsze szlaki – Tobiego. Zapraszamy nie tylko miłośników gór i czworonożnych przyjaciół !  smile

https://scontent.fktw4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/346648716_1426414628162969_8466467905208569315_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=XYvfCQEZHKQAX-eJ3ik&_nc_ht=scontent.fktw4-1.fna&oh=00_AfDJ2YUXJOrYhqEN_j5s3YcGkACa2Ch6C_m4Z5xwVmEcnQ&oe=64C2D30B

Miejsce spotkania: Pałac Czeczów w Kozach
Wstęp wolny.

Tobi też będzie  smile

285

(0 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Zdrowych, radosnych i słonecznych Świąt !  smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AMWts8DqD-4M_pzjDDFHl8C1UJLSoEIdINuNUkWmMEuUEPEIG4MHrbhjgKcznKMAr_Hr5Ern0WMwGNgHzu8zeIPjfr8fkDhM9pIyUCBNnwMv53Wte9ejNr4_q1VQ_mxcMfDxeI6hK1PQhQArqjrKtcvSr7Oi=w1279-h907-s-no

286

(74 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Dariusz Tlałka napisał/a:

Oto moje dzisiejsze nagranie żmii zygzakowatej z południowych stoków Bujakowskiego Gronia w Beskidzie Małym.

Niesamowite, nie za wcześnie się obudziły ? big_smile Piękny okaz, pięknie ujęty ! cool

287

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Kurczę, myślałam, że krokusy się dopiero budzą, a są już praktycznie na wszystkich małobeskidzkich stanowiskach i jest ich całkiem sporo. smile

Fotka z Leskowca mnie przeraziła. sad Tylko hołota może zostawić po sobie taki syf. Szkoda słów.

288

(49 odpowiedzi, napisanych Planowane zloty)

Myślę Darku, nie zapomniałam ! big_smile Ten tydzień wraz z weekendem ma być wprawdzie ciepły, ale też deszczowy. Zobaczymy jak się zapowie Prima Aprilis !  smile

289

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Fajna wycieczka, wiosnę czuć w powietrzu ! smile

sprpcket73 napisał/a:

Pustelnia św. Urbana. Obok źródło dające supermoce, niestety niedostępne, przejęte przez wodociągi.

Wodociągi skradły moc św. Urbana !  lol

290

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Dariusz Tlałka napisał/a:

Mimo wszelkich przeciwności zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe to wciąż odkrywam nowe paprotniki dla Polski które znajduje niedaleko od Beskidu Małego. Począwszy od zeszłego roku są to odkrycia skrzypu południowego Equisetum x meridionale którego jedno z dwóch stanowisk znajduje się w Pewli Małej.
http://brc.amu.edu.pl/pdf-157153-85768? … ionale.pdf
Kolejne odkrycia nowych taksonów dla Polski mam dosłownie u mnie w gminie Kęty których publikacje ukażą się za jakiś czas.
Ale najbardziej dumny jestem jednak z odkrycia jakiego dokonałem w tym roku w Beskidzie Małym po 12 latach poszukiwań tego gatunku w Polsce big_smile


Brawo Darku ! smile I my też jesteśmy z Ciebie i Twoich odkryć dumni ! cool Tak trzymaj ! big_smile

291

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest ! sprocket73 zadajesz ! smile

255 - sprocket73
204 - kisiel
109,5 - nena
97,5 – Cyberniok
92,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61,Janusz
2 - Jiff, kanton

292

(4 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

To będziemy uzupełniać te mapy. big_smile

293

(4 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Na portalu górydlaciebie.pl znalazłam fajne zestawienie miejsc w Beskidach, gdzie można znaleźć wiosną kwitnące krokusy. Zapewne by się jeszcze jakieś znalazły, chociażby nasza „polanka u Zielińskiego” smile.

Mapa beskidzkich krokusów

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AMWts8AnnBnolJHBeFpar6bxycqLgEyssrgNpIaHTnvDKpW4pCuPXNZsUCqkhOymyqRhLya_CfQtFeH6WHGunEZMTkhy8MEHtAK77FdS7ZgkX7jlH1IS9XS744qqEyrSpSUaiCn6rgoGpJlUfvNrP8OM1Cpq=w1340-h893-no

294

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

I moja zagadka. smile Gdzie to jest ?

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AMWts8D0j-7xGYGzYhjBUg2R-2_URZSOt2GAD__2bswqHGUr2CBwN3jP8Mt4LYJzb7z-1rM-1PYYRwAfh9Q-EC1AU3sJx-r0en20z6AsYhvug8U0AxgSS_RV06QC_JJ5iKF0qPGn5q_ZSyi2s3Q7f5pVk3c2=w1340-h893-no

295

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Janusz napisał/a:

Brawo Nena,punkt dla Ciebie.Prosilbym jeszcze w moim imieniu o uzupelnienie punktacji

254 - sprocket73
204 - kisiel
109,5 - nena
97,5 – Cyberniok
92,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61,Janusz
2 - Jiff, kanton

296

(0 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Znalazłam dzisiaj na portalu wadowiceonline.pl świetny materiał filmowy na temat 48 letniego wozu strażackiego OSP Targanice Górne, który w dalszym ciagu służy strażakom. Z powodu niezawodności jest zabierany głównie do trudnych akcji np. w górzystym terenie. Więcej po kliku na artykuł i w filmie. smile

Artykuł "Pszczółka" daje radę mimo wieku! Powstał film o najstarszym strażackim wozie w gminie Andrychów

Źródło: wadowiceonline.pl

297

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Znalazłam odpowiedź smile .

Zapora została zaprojektowana w roku 1910 przez inż. Tadeusza Baeckera i inż. Kazimierza Maćkowskiego a skorygowana przez byłego Prezydenta II Rzeczpospolitej Gabryjela Narutowicza. Projekt został wykonany wg. projektu Narutowicza zapory na rzece Aar w Muhleberg w Szwajcarii.

298

(56 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

I niestety .... Tak się maja sprawy na dzień dzisiejszy odnośnie lasów Beskidu Małego. Kto z Was może prosimy niech podpisze poniższą petycję. Musimy walczyć o to co mamy najcenniejszego w BM-ie.

Czy Lasy Państwowe zabiorą wodę mieszkańcom Andrychowa i wytną las w miejscu planowanego rezerwatu Madohora? Apel o powstrzymanie wycinki.

https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/329593425_1237138583846974_7490940427887933161_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=9IEA7-SEymAAX-2klaO&tn=zt__rqlQwAUz7CN4&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=00_AfDEbYnNHsvuQOUe1ytVB8h3qMV0PJb8SGOvfbYufhHFzA&oe=63F6C63F
Zdjęcie:Marcin Treski


Za Panem Marcinem Treskim - źródło: Facebook

cyt: "wczoraj ważyły się losy niemal 140-letniego, wodochronnego lasu jodłowo-bukowego, rosnącego na zboczach beskidu małego. 

w spotkaniu zorganizowanym przez Pracownia na rzecz Wszystkich Istot ludzie tacy, jak; profesor specjalista w dziedzinie hydrogeochemii, zarządcy wodociągów miejskich gminy andrychów, zarządcy małopolskich parków krajobrazowych, urząd miasta, biolodzy i mieszkańcy andrychowa chcieli przekonać Nadleśnictwo Andrychów Lasy Państwowe do zaprzestania wycinania tych konkretnych lasów wodochronnych, dla ochronienia źródeł wody pitnej w tym rejonie. 
decyzja zależy tylko od podpisu jednej osoby - nadleśniczego mateusza brannego, który także był zaproszony kilka tygodni temu. ale on nie pojawił się na spotkaniu. przypadek?
kontekst:
 chodzi o górski las (adres leśny: 02-01-1-05-156-b -00, 155 i okoliczne) wodochronny i siedliskowy (natura 2000 oraz np.miejsce bytowania rysi, wilków, niedźwiedzia), który tworzy bazę retencyjną w górach nad całą gminą andrychów, a właśnie teraz zaczyna być wycinany. zamiast być chronionym, jest traktowany jak zwykły las gospodarczy. wycinka starodrzewu na zboczach gór pogłębia suszę i powoduje jednocześnie większe zagrożenie powodziowe. 
tymczasem w naszej gminie co roku brakuje wody w rzece, której źródła wypływają właśnie z tego lasu.
 wg. specjalistów hydrologii, cały obszar karpat cierpi na deficyt wody, a polska jest uznawana za kraj zagrożony niedoborem wody..
w tym rejonie na zboczach beskidu małego, LP już wydarły ciężkim sprzętem drogi zrywkowe, którymi woda spływa jak w rynnie.
od 2019 roku władze gminy, przyrodnicy i specjaliści starają się ochronić te lasy, przez chęć poszerzenia obszaru rezerwatu #madohora, położonego nieco wyżej, a jedynymi faktycznie blokującymi tą decyzję są LasyPaństwowe.
Nadleśnictwo Andrychów Lasy Państwowe - od co najmniej kilku lat przynosicie straty (=pozyskujecie dopłaty do swoich działań z funduszu leśnego), wasze działanie w karpatach jest niegospodarne i bezpośrednio szkodliwe przyrodniczo i społecznie. może zechcielibyście zatrzymać się ze swoim dewastacyjnym działaniem?
najłagodniejsze, co mogę dopisać, to:

#LPdoReformy
#LPprzestańcieNamKarpatyPrześladować
"

Podpisz poniższą petycję

PETYCJA

299

(49 odpowiedzi, napisanych Planowane zloty)

angi napisał/a:

To może spróbujemy pójść do Groty Komanieckiego w najbliższą niedzielę?

   sad i do tego jeszcze wiatr

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AMWts8DrBNud7rLVhQ1bMd4LF6B0-06P8Id7Ly3H_rOorPmcJ4DONx40kBFOo3w0sAvfCe9TZ-Pq72uewJto-J6haGKxqfHHP2nPlp04R5dnVnvNhbfYuS0ZwtG-VIRoRi4eroeXZ7neYu2yW3BK6pUfkjGD=w931-h701-no

Może jednak poczekajmy do wiosny ... big_smile

Mega widoki  cool i super wycieczka ! smile