376

(341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Kwiecień plecień … no właśnie … Tegoroczny kwiecień zaskoczył nas już na samym początku obfitymi opadami śniegu i dosyć dużym spadkiem temperatury, zwłaszcza nocą. Po suchej i ciepłej końcówce marca, z wybuchem fioletowych krokusów, bardzo ciężko jest się nam pogodzić z nagłym powrotem zimy w przyrodzie. Cóż…, przysłowie kwiecień plecień poprzeplata …. w tym roku sprawdza się, przynajmniej na razie w 100 %.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUWsx3p_m-NSy7UtPv3sZsYT3x6mwCK0BUvKQFsjCeR89nZ9wI1pFmhGIITlirWkQNJ-Kf0JPSKvGW8qofTcXig4DLW9zQxbRziiihkEbt_iXwGjQ3HjKSD_fxFImYifemgmoxdVVk3p3J4iSURxQ-TeQ=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLU2FSyGavGZqnhlXerwbDLFI10qb1_pk60Gj0g5MOQ_hp94JYjH7WDePh7w9FKUq96sWyx94R8T3xzING1cIpkQX7SUndxzcxHeU_chQEC1FPfTCKaD9x8RR7duAVaYob0PCHKewFGLItoR5zXnZoc1ew=w1586-h1057-no

Mnie osobiście szkoda najbardziej ptaków, które już zaczęły lęgi. Piękne, głośne ptasie trele słychać już od najwcześniejszych godzin rannych. To znak, że wkroczyła wiosna ! smile No właśnie, wiosna wkroczyła, ale zima stanęła jej na drodze i nie chce odpuścić.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVCXoVZE204cfVn9ysi5iNAqKyPP7vfaQRuKeByepQLkYYokNdrxFLdJ_8MHcHQ12cNV_K0LJmht22L-vO2887D-ty3miqyG4aw4-_kDLqlJzRxXme6ZrKe6AcIBhunNzEPZwpIjN07U_JlL1qgAUeG4Q=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWuk1KKXoLqKWVM-SV_20dYW4UQnwWXrHsYazRRXvRifECzimJX0R-QDc1TplSIHaKTeST2gCd-NEYhAr-VqoCE4FiV3_5mCnnfptE-q_vDqoyh36c0J6h6cqzoUwGoBXsDrjY_Xhvq4rgd3dTyroR1Sw=w1519-h1057-no

Właśnie teraz nasi skrzydlaci przyjaciele potrzebują od nas nieco większego zainteresowania. Kto z Was jeszcze nie schował na dobre karmnika, to właśnie czas na to, aby do niego coś dorzucić. Ptaki same wiedzą, kiedy potrzebują naszej pomocy. Mając dom bardzo blisko lasu obserwuję, że jeśli nie ma potrzeby to ptaków przy karmniku jest mało, albo w ogóle ich nie ma. One doskonale wyczuwają nagłe zmiany pogody, oczywiście na te „gorsze”, gorsze dla nich. Wtedy już kilka dni wcześniej potrafią zaglądać do karmnika, dając nam jednocześnie znak, że nas potrzebują, albo będą potrzebować.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUkzM3j6ylXtfUjgvV7cQBIkE0JSPPExmo6UB7CqEIOFORHf54plnvq7TUX6ZeCuExr9gbEhUikD65UYN9agHb7wWyoQZcAoHc-qsAYW6MZ-RAacvNga_8opOmGWibKtpkhPRljD9oKW0GmEoZvhMPgoA=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWgjK1zO8YnTsB7CTXv-TUXQy4I_G6ZcBfptKXKmb49m0cpx0Y3-rlr_CkQjoXPubYUGzFJe9nHAHAifvYgDzUMqo5354pVjNMu6BsUltHcJbJl2wfZM5KDJepmN9bmPazxIEAaTuNPfJWWOqrhJc2J0Q=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWmm1MhumlnjPXHfAmxTfatKKo5l6WlZYn25F1DE2RsKAV1-LTB_m4oY5_5UmCU48mDGw_002Q8434KQPCXnjiJHb35Epih3Z3eja0K-O3fmMlpszPxFPS9jOakxiirEH58f5CAvl9bIUT_uSOSc8RVOA=w1586-h1057-no

Tej zimy nie zaobserwowałam bardzo dużej aktywności przy karmniku. Nie była ona ani zbyt śnieżna, ani zbyt surowa pod względem temperatury. Większość ptaków poradziła sobie bez naszej pomocy. Nie wiem, jak to wyglądało u Was (chętnie się dowiem). Mam tylko nadzieję, że mniejsza aktywność, nie była związana np. ze zmniejszaniem się populacji danego gatunku.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWFRo0mi_1SeVZve725R3YGKGfd__CZsERhcRaee7nU3saAbG9IhjnZr42CG1f5r-88pVHITcw_1PEBvca1D8u7SnMCzpoDTEnt3RiC4iHRLRVv3O7rCW1Rao5WwUlMK0gLDqlAFMasONgXxial4zax9g=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLU0Mj0PHMQGZGFF4dK7-w6NyvvdFPfJLzvBPhNwtZY4IaQiKk_IEHjN3KmVNmcoIJ3uCHS0u5C425YXdd8s6CzxWd1P-HxqGH71GitQstLNrtfPhWxmRiCamK2G19JdEu2AnL6L9lNDOQKAOIgnfAnHrg=w1586-h1057-no

Pocieszający jest fakt, że właśnie teraz zaobserwowałam wzmożoną aktywność różnych ptaków w pobliżu karmnika. To znaczy, że są i żyją dla nas ! smile, znak, że potrzebują właśnie teraz naszej pomocy !. Mam wrażenie, że pokrywa śnieżna w Beskidzie Małym z opadów z ostatnich dwóch dni jest większa od największej pokrywy śnieżnej całej minionej zimy. I nie ma się co dziwić, że ptaki też to wyczuły. Mało tego, one teraz mają okres lęgów, budują gniazda, a wiele z nich wysiaduje już jaja.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUWhbJuNfArRRxM_Sn1dHPnB4k3UnzGTbEJCclqV0zVQ26Uooxad7lIJjimTHuD3XihhtwOqX4rQED3Kdq7BO7hVV_4utbKdbJYPzFzq-zT1XDCGlbGaCfTJpSSFrHeVMGUqcvkzPJXCjRCpzN8Nj3CHg=w1586-h1057-no

Najnormalniej w świecie boją się o swoje potomstwo. Nie zapominajmy o nich teraz. Wrzućmy im właśnie teraz coś smacznego do karmnika. Odwdzięczą nam się 100 krotnie walcząc latem ze szkodnikami, a nade wszystko pięknym, uspakajającym ptasim śpiewem, którego nic nie jest w stanie przecież zastąpić . smile

377

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jiff nam zaspał sad … więc wrzucam zagadkę, żeby zabawa trwała i coś się działo big_smile. Swoją drogą prośba … (chociaż mnie się też zdarzyło przyspać wink). Jeśli ktoś jest pewien, że odgadł zagadkę, to niech nie zwleka, tylko wchodzi i zadaje kolejną! big_smile 

Zagadka łatwa. Proszę podać nazwę szczytu oznaczonego strzałką.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVXDqhb49q1XLlwOSrBnnzeme0uC5Rz7gllwF-pgxavmD6GY4twKvUjAWZodQOElhyUDhs7okNAPtH-YWOqcrISLtM7SnHmt59urE0toBTj5aavtRbm83kqNjvjrmaSv-8RHgdDieVP6Od79WUB9EFsMg=w1047-h1057-no

Ponad 80 gmin, powiatów i innych instytucji samorządowych, 200 szkół, 50 stowarzyszeń, 35 000 wolontariuszy:  zapraszamy na wiosenne sprzątanie małopolskich szlaków!

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVjFFEc_hLD2ijtPM7dFzE-vSNMZoUYRkws5stTQl14z0lY3y_6Lqje3lgFNp4C_DYf3PwLndAwlueOzwJ-9yc08eLRVY84Dn-n6thTH8S1w8ra_tXJejR4QPS3cNn4n3Hu7yqli4THtlgP7AL9e64kNg=w735-h1024-no

    Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zaprasza do udziału w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, która ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.
    Jeszcze nigdy środowisko nie potrzebowało naszej pomocy tak bardzo jak teraz.  A ponieważ wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków i od lokalnej społeczności, dlatego naszymi działaniami chcemy zainspirować mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Podobne wydarzenia cieszyły się dotychczas dużym powodzeniem, jesteśmy pewni, że będzie tak i tym razem.
    Coraz więcej mieszańców naszego regionu zyskuje wiedzę, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych, w tym szlaków turystycznych. Każda pozostawiona na poboczu czy w zaroślach  butelka czy resztki kanapki to nie tylko negatywne wrażenie estetyczne, ale również realne zagrożenie dla żyjących dziko zwierząt. Dlatego tak ważne jest uświadamianie Małopolanom, że nie żyjemy w próżni i każde nasze zachowanie ma wymierne skutki dla środowiska. Potrzebna jest również zachęta i motywacja do działania i tego ostatniego, mam nadzieję, nie zabraknie podczas tegorocznej akcji sprzątania.

                                                                           Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron

Do akcji włączyło się ponad 80 gmin, powiatów i innych instytucji samorządowych, 200 szkół oraz 50 stowarzyszeń, a deklarowana ilość uczestników to ponad 35 000 wolontariuszy: uczniów, przedszkolaków, mieszkańców, pracowników gmin, członków Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, harcerzy oraz aktywistów.
Wiosna to czas odnawiania się przyrody i początek nowego życia. Dołączmy więc do zmian na lepsze, dbając o lokalną przyrodę i otoczenie wokół nas.

Patroni medialni wydarzenia: TVP Kraków/ Radio Kraków/ Dziennik Polski/Gazeta Krakowska/ Zielona Interia
Partner akcji: DIS-PACK

Zachęcamy do zamieszczania materiałów na stronach informacyjnych, profilach w portalach społecznościowych itd., oznaczając w postach @Małopolska i @EkoMalopolska oraz @Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Nasze oficjalne hasztagi :

#posprzątajznamimałopolskę
#sprzątaMYmałopolskę

Przygotowaliśmy zestawy gadżetów, które trafią na koniec maja do najbardziej zaangażowanych podmiotów – gmin, stowarzyszeń, OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, harcerzy itd. Dlatego chwalcie się Państwo swoimi akcjami (również w mediach społecznościowych), przesyłajcie do nas na adres sprzatamy@zpkwm.pl  dokumentację fotograficzną i krótkie relacje, a także informacje, ile udało się Państwu zebrać śmieci.


                                                                           *****

Szkoła w Rzykach rusza po raz kolejny na sprzątanie 22 kwietnia, w Dzień Ziemi. Jeśli pogoda pozwoli chcielibyśmy przejść wzdłuż drogi głównej z os. Rzyki Mydlarze do os. Rzyki os. Młocki Dolne (przystanek). Chcemy skupić się głównie na zaśmieconych terenach nadrzecznych, przydrożnych rowach i zagajnikach. Wiosna każdego roku odsłania bezlitośnie nasze niechlujstwo sad. Pomimo corocznie organizowanych wielu tego typu akcji problem niestety nie znika. Przykre, ale niestety, prawdziwe ... . Każdy z nas może dołączyć do akcji i posprzątać chociażby mały kawałek zaśmieconego terenu.

Dariusz Tlałka napisał/a:

[...]Na pamiątkę za to są umieszczone moje zdjęcia w pdf-ie za sprawą mojej znajomości z Panem Adamem Rostańskim.

Widziałam Darku i między innymi też z tego powodu, że są w materiale z konferencji zdjęcia naszego Forumowicza smile, chciałam, żeby się na Forum znalazł. smile

Poniżej zamieszczam materiał z Konferencji „Park Krajobrazowy Beskidu Małego”, która odbyła się 3 lata temu w dniach 7-8 października 2019 r. w Bielsku - Białej. Organizowały ją Zespoły  Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i  Małopolskiego. Materiał znalazłam przypadkowo szperając po Internecie. Myślę, że warto, żeby tu na naszym forum był. Może się przydać przy różnych okazjach. 


„Honorowego  patronatu konferencji udzielili  Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka. Konferencja była okazją do przedstawienia lokalnym samorządom oraz wszystkim zainteresowanym problemu przebiegu granic Parku Krajobrazowego Beskidu Małego (części położonej w województwie śląskim), celów ochrony i zakazów obowiązujących na terenie Parku. Trwają prace nad aktualizacją Rozporządzenia Wojewody Bielskiego z 1998 roku w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego Beskidu Małego .
Aktualizacja ma związek z koniecznością dostosowania aktu prawnego tworzącego Park do wymogów obecnie obowiązującej Ustawy o ochronie przyrody (określenia katalogu zakazów obowiązujących na terenie parku krajobrazowego) oraz uszczegółowieniem przebiegu granic Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i jego otuliny na terenie 10 gmin.  Podkreślić należy, iż Park jest położony na terenie 2 województw – śląskiego i małopolskiego. Zostaną przyjęte jednobrzmiące uchwały Sejmików obydwu województw. Konferencja składała się z 3 części: referatowej, warsztatowej oraz terenowej. W części referatowej omówiono m.in. zagadnienia obszarów prawnie chronionych, ujętych w Ustawie o ochronie przyrody, walorów przyrodniczych i krajobrazowych Parku Krajobrazowego Beskidu Małego oraz uregulowań obowiązujących w części parku położonej w województwie małopolskim i zadań przewidzianych do wykonania w tym zakresie w części parku położonej w województwie śląskim. Część warsztatowa poświęcona była konsultacjom i negocjacjom zagadnień omawianych w części referatowej. Warsztaty prowadzone były przez specjalistów reprezentujących dziedziny związane z poruszanymi tematami. W drugim dniu konferencji odbyła się sesja terenowa, podczas której uczestnicy dokonali oględzin wybranych miejsc, będących przedmiotem różnic w przebiegu granic ze strony gmin i ZPKWŚ. Dodatkowo uczestnicy podziwiali ciekawe pod względem  przyrodniczym, krajobrazowym i geologicznym miejsca  Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Podczas konferencji ustalono, iż ze względu na szczegółowe  pytania i wnioski, konieczne są kolejne robocze spotkania z przedstawicielami gmin, celem osiągnięcia kompromisu, zwłaszcza przy uszczegółowieniu przebiegu granic. Ostateczna wersja projektu Uchwały zostanie ponownie przesłana do gmin celem uzgodnienia, zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody. Po uzyskaniu pozytywnych uchwał 10 Rad Gmin i uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w  Katowicach, projekt Uchwały zostanie poddany dalszej procedurze, celem uchwalenia przez Sejmik Województwa Śląskiego. Ta konferencja, zgodnie z zamierzeniem, umożliwiła wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w ochronie cennych miejsc i walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Spowodowała również dyskusję nad problemami współczesnej intensywności ingerencji człowieka w otaczającą przyrodę.”

                                                                                                                   Źródło:https://www.zpk.com.pl/
Materiał z konferencji pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1aYZcu5 … FRTlv/view

sprocket73 napisał/a:

Chociaż to słowo "ruiny" może rozczarować, jak ktoś jest pierwszy raz wink

Masz rację spropcket73 ruiny kojarzą się z czymś większym i bardziej przypominającym pierwotną budowlę. Tu mamy do czynienia raczej z niewielkimi pozostałościami po murach.

382

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Super pomysł z zebraniem wszystkich rodzimych taksonów paproci w jednym miejscu ! smile

Krokusy wyskakują z ziemi
jak wiolinowe nuty,
a panny się chylą nad niemi 
i z nut układają bukiet.

/Maria Pawlikowska-Jasnorzewska/


Na dzisiaj zapowiedzieli zmianę pogody, niestety na gorsze, dlatego musiałam znaleźć wczoraj czas, żeby odwiedzić łączkę przy drodze do Zielińskiego i zobaczyć czy w końcu zakwitła pełnią fioletu. smile Udało mi się to zrobić prawie w samo południe. smile

I co …. ?

Powiem tak …. bywało lepiej. Na zdjęciach wszystko można ładnie ująć i pokazać, ale to co zobaczyłam w rzeczywistości nie napawało zbytnim optymizmem.
Zdecydowanie krokusów w tym roku na polanie przy drodze do Zielińskiego jest mniej, są bardziej rozproszone, kwitną nierównomiernie.

Rozmawiałam z Jankiem Zielińskim, co mogłoby być powodem takiej sytuacji. Stwierdziliśmy, że przyczynił się do takiego stanu rzeczy najprawdopodobniej zbyt suchy marzec, a drugi powód jest taki, że niestety, zaczynają nam zarastać krokusowe łąki jeżyną. Regularne koszenie jest niezbędne, żeby krokusy mogły się w tym miejscu utrzymać.
Krokusów, które fotografowałam tydzień temu nad potokiem już niestety nie ma, przekwitły.
Natomiast łączka przy drodze, na której tydzień temu nie było nic, dzisiaj tj. 28 marca 2022 prezentowała się w bardziej „obfitych” miejscach tak ... smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUwSyM4EeQyduWHy4-g_LEcm4owNBrX74cs4GIx4i2Syzpr1bo4vF2dmRnNdYnuHq6KwVbYLvGiLsrVuZebCNZDdtJj_3mUT2aN4XsxW7K7ceig9xgW2-JJqCTF2rwHGL0ynpuncXA5OJBa4WSEsaFmjQ=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWH3xDJynhUQRLed8NougyP4sYViQC4Kz0vs9vvlE21asz7mbcbrIILUfW6AVZwt4woWspyvPsfZU-UnivPdtIukLRki4Xk2LjaALdl1KzdlA3BKf6mTkNb_Z6yi_56EJGJik_dZ9Z7VlijPuvGDqEYUQ=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWTGfNYp7rdCVNNKdFXthQBYvlHG8BnyGr3jOFeKJk5luW6QpVnQhZTiWewCrTOs-7gAoNbiUslerzgcgfedcYdZ1Ff0iHz6NRWprHVTf6OJGUPJNk89bk-0jrF8El9c6Xxr891gTtoIVxZXRBiMimXJw=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXkGcq2zYGzHlQJZGBu2fwBEXzBFTJVE1An6I89cuNh44EDxhEXEjGdbNMQDz9IArhSdwen1a5wlRW5ZDiQg1_vQ48Bvthr9YnboemDK2ndY8kcJc1JjUQgjBKS7Gy3FRcbzpkZjoPyJkb4fMIdtTSJJw=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWqOvcVF_NjSAhZVvOlQQtvNH4bvDC4mwdNOjfe31Xn5QCOhp7klWd1wBaU3XnXnkpJVQeUyNm63dgl4Qxjvhxvi6cVtWMrOPWxVu1UOSwgZ3F3rxaZJnLtWKVTU4PVIKVBsVaWHV7NmQsdIwmAtBhsgg=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXlcIe5hKYl9i-YUD0BQqO_f204Q0p2xniAMeiPEyCAQtCPoXAZzpMJg11mYU_ji3CJIl29KDXa6Y8RvH3dAVcjLLrF2WJTOBQmw_0Wp80B6ptiHA_NNcEfO6Mc77XqArY7kl3E0joONBwcOZYT_MVSow=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXu_miP0tQxL1Gt-iZ0P0BrMZWZ0Cbv253mInydY0M-6sNXpYpL5Ms_vPtN9dx7DWGA2LCmZKXuVpEqoKzzy8p4CGh47cQEEu-sBRbunQzV6UAvDd5cpLjC1iyocR2lUwrllgJg_jM4DKXtanx1ojUfkA=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXWpft86w9nYta55HD-B-Hq9Kygjmb4UaK0RHtLqxDrWjmJkndq7hsb_IlVaaBJ75c6l8VScRiHllLejVp5YiOgB9UHq3JDxE_rMMUe67J76oJSpx8PJA84XfvwzBcQ8mZClaClqgXFJvwfKVkh5ZVEnw=w1586-h1057-no

Nie da się ukryć, że urok tych fioletowych kwiatuszków jest tak niesamowity, że powoduje u większości "wiosenny zawrót głowy" …:D Oby tylko z roku na rok tego fioletu nam przybywało …  smile

https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/277299017_2578946988914661_7522623633619725480_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=IlmY8vSr9AgAX9GQzwR&tn=ZF_MSGi8B-3o36RT&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=00_AT_Td7zpsHSpMjq6brGdf48zJ2VIFEg9KbR1d_jb6FtBCQ&oe=624755FC

W niedzielę  po południu odwiedziłam w końcu miejsce, o którym wiele słyszałam, a jakoś nigdy nie było okazji, żeby go zobaczyć. Pewnie dlatego, że jest tak blisko … . Żałuję, że zrobiłam to tak późno ...  neutral 

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXpfw3njQm-GwXc26p7sJld-p8Uuvoq6BNjL9-nJCRrLvkizfIUT7kHJWUsjf0dJdqqPHCWAACHMM2p4V2qpQx0Ti7fRVM1zw8Gm31XoSPBzGqtJ3W02CO5z1keOpwWoSkfeb6XGxAzPe3jEH0EjGP46g=w1586-h1057-no

Ruiny Zamku Wołek położone są na wzniesieniu zwanym Kopiec. Żeby dojechać do tego miejsca, trzeba z ul. Żywieckiej zjechać na ul. Osadową, następnie ul. Mokrą, Leśną, Górską, Grabową i w końcu ul. Wołek. Zatrzymaliśmy się na małym osiedlu, z rozległą polaną, z której rozpościerała się piękna panorama na Porąbkę i zbiornik górny Elektrowni Porąbka - Żar.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX9hjWKLf_Ce6PpMuF_XmDPPG60Y4VWGglMug7BBrcdIA8SuRiP3HC3WlB7zcYGzlWb8DUMuNezCRzzwdlA8MkZSVXfzGuROyr9YkM4gXsF7axQz0wsyoczNPvqlUX7cagLFB1qHZwEHAx0AW8tZaEQqA=w1920-h664-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXoDwQePpUIOPIRZZar_kGJQ10a8Qyswy6Uw3nC8OCoNbvknl6CFW7YkS3_DGlZ-NpAgJXnDdtj7nefS6B-QqhVv9XwkiwdGedZ6f8P5Kvf5WtAg0Nh3Kkvrmd4TeR7MRJITW5ND2vrqY0Db5dywoo_rw=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXxUc4zxqn3m5GNjN1AN23EKkFjREat4EdMjnVCSDhiIkhxULcPWoz5JyDvGbI5it-82-hGastAU5UmEDVSUFoAEPKZVt8CIPhWiyyc-lYtIWLsaWEqnCVObWvsuqwy8_IyJ_C_WWxngHI5SekeFYLgpw=w1586-h1057-no

Kierując się z os. Wołek, za tablicami ścieżki ekologicznej, doszliśmy na sam szczyt Kopca, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego Zamku Wołek.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVreSxCCAHbhr5oa2xX4TzPCe0PDhbhv52_9MpIXGIIdALUpSYapRoKJhr8ZA5mBkgx7lDVn45pwqFZkarF6X3gSaoClBAmJJdtBoxlbA9dT6yMoUiDnmgpLn4_d5GjEtVpXBHTILKdD8sINSopdYh4Hg=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXBKDrmE7nYqmCG0Z1wVnO6sGojgOoqJZXX-orT5s-fZdJa9a0dc8gcx6a2sa4jeZNhVrdNWE9wUKrvY34K2LOz262qo09Cj52mJJviCuMWOkOXm6Vb3Sd4ay8M730BizlEkrZ2j7iSFlu2rJwVofz-pA=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWWtF8j7Ep2kZV0Rit__yyragEQ4VIFPfd7NZL0F4oQx9cHPnIKyB51gKpTsThePn-tuxDSVmdg8sfo3oro7oKupK3kmCCrABCjJA0kAlHdAmZqDPq6mmqjxWgoR0NwZBqAh0RxQMiSgR5ngCVNYDCIRw=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVOT4aWSjrq4er26ZLGfNZRS9-l0y5OOdd2AYYWa0SadbTqr2YAHkDlGgSP0OS3fqbMj3rM9pBmdYsJCVljWE-7WfK0aFH16MBjKqXykkTXZ-k_HAkcVIROkEAYLppGCrpqxiSN7nB5lIwEz64AzwrAGw=w1586-h1057-no

Same ruiny nie robią zbytniego wrażenia. Po prostu nie zostało z zamku praktycznie nic. smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVJxne1M18qJZvmgpHa53yphd5b5sEFQJ13LN3RmDZb732lethbADLDEVKG74Gj8wDsNRlH9X16ygdxwcycCkxR322-50-Vh4qJKFo7_PKPJuWh5328rOlRqMHgLq4c8df98ZRmS5DHtbL00WtCp_fTvQ=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWR3wbOgyXCK1u2FDBH-YCdZ34SIwoErT-VJUSV_PZ-ZRVz3fxwL1h6XQURwfve01biDxLsT5JowiVwPlG61C_xpyFU3wNCYXpv-bHWZJud7wMZbFlJ71RnDwvvUUjlnmvNCRr2H27rAOlSh4FxAr6Cew=w1565-h1043-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUL5ALkN0AdpQCgDu6q_9WUJrronWgNiFp8Ya8FOOSr3SjZLYUq8mlz_BH-65mXssHCyaO7-mYX9h6kbYC1NPcZWxiEhzpVEUCq6IHtFS7MxquzQ8b_NBHFGRWR6fVcAuXDNL88PitF77_NmSBb-B0B6w=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVUt7uG1Rg3egUYAntH0fqPJqsSDonk_IdYQpDaDY3cCC7kE-mLj-NKtpIXJbD8GFZRRzGxUVzRKLyJCjr1rOe-fIhKnNj9IYFpsmFMUml_cwocFkFHDbNntupVlKH5K9i4NfdThxTyzY8ghW6m8Xia8w=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLV25znn2pkyjycg7MrsHgGIHZSG51DC0VIzL99Q9HXPQlqRkuU2PDryCEU4kWQkRTngZxyOTAtRYVqPFTH3CMnatZYjc3ihNxQMQ-zbxJCHJ9Bqhz0yBwuw2KAMQKKYzJEgWDcF4LloiyzhHHL5I_p2zA=w1586-h1057-no

Znacznie ciekawsza jest historia tego miejsca i samego zamku. Warto posłuchać i obejrzeć.

Z Kopca są ładne widoki na Porąbkę, zaporę wodną w Czańcu oraz na stromy stok Hrobaczej Łąki.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUWMRiSu2nH3fxbAvS0ZV96UhY5wILEoK1wRI-tF_-Pb45bIIMd3BEgItKkFuRv72udz1uWu2_IHVknEB90PGNOX3ULxKkWiWzXRJzCwg5Rk1wI7_WODwiaXt7Ye8KrSrDA4E4jRqV6AjU8K1tpL-uUcQ=w1586-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUL5dmAamNeJv8GRuld82sDAAw4oraMaW8CPrRegATiehQoO37pWOzcgYyoz4t6-uMFyU8mkQXMcnDcY5H2d6s0C9ypvHr8lFzve6AJYIPpeh3_bpIRLdVuY5qLeScbspEHdlajYga7faYmRUDuGcAsQw=w1586-h1057-no

Nieopodal tablicy informacyjnej jest też fajne miejsce na ognisko.

To była ciekawa popołudniowa wycieczka smile. Polecam ! smile

385

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Pięknie !!! big_smile

No właśnie, peryskop ... ? big_smile

386

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Śliczne te nasze małobeskidzkie krokusiki big_smile

387

(81 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Super mapa stanowisk Gustek! big_smile

A ja w tę niedzielę sprawdziłam krokusową Polankę u Zielińskiego. W górnej części krokusów nie ma. Miejscami leżą tu jeszcze płaty śniegu, a gleba nawet w dzień jest zamarznięta. Natomiast pojedyncze osobniki pojawiły się niżej, tuż nad potokiem. Tam słoneczko ślizga się po stoku i dłużej grzeje podczas dnia. Myślę, że przy dodatnich temperaturach w nocy w przyszłym tygodniu w górnej części powinno już też być fioletowo. smile Tak czy owak zaczynamy fioletowe szaleństwo ! big_smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLU7J9royivL3p_F_erQVibqMsyJBUR4eQtRF_KdmhPcn9xz1AaChIG7X0zVvGMzRX99Qmqz-yPil1GBWa0dTldEZPMERde05rgdxIMaF53--lMS-jdmk5bei4c35r9rYVpPJWCBh6437FvadGwOKZFxaw=w1280-h800-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUp-dVh9YMD4KVW_Yely5rmR0AVvg66QtmAqi7AC-Z2FqDJB5o94sVw0hR3fRMDXbu87RcWSs5aAw5xzSUWmw3ev11a4ijuJTkJfUXnOLTRaTd0yJLTmKLNOczVIGWBXSLI2c8BO4imfXn_3fAecWS1fw=w1280-h800-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXI8dNrTg1ne9dqlNaJ3W4ZOnBWP6rLEJtHe94KC9UHrfqn-ijiLWNrglM09MiwPwCdNXS-ksdiRP31i4WTwQz1AQLPU7q8eZ309qLIqct4MVnguuLxrfLpJMIrFnPQxSiY8B2Hl2fuzxIzAD1PsVyanQ=w1280-h800-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLVAjXgFpobqJ9nXWvWbqzsaoOcnlEU53FOSZDx4NfI01b5s_6LdoDCfY2GyRzmQwvZnsbIaz3U3bElQ7VAxA92HERW3uZ05ua2VaaVeDbpibjLXp-mzHbXtFzbvp5kRR3OSC-frQvxZaakOnhM75wVO4g=w1280-h800-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLWpcbNGfh9rzbkmVPslzv9GgMBQInBZUmz424Bg4dLzDRjMCeEBPzrxb7vC1bsumMBCnKyrCY6x3zaQLwaNLyPnux6b0zhFCYLeaDT8S1GQVrmN1X2VmNeXnKMr0r47nDH3HXBteB2i5QQiw7FZbUG9NA=w1280-h800-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLX36YoI1kPqPVMBSqkCB4Z8yO8MMR28QQBsgP_GYb376mqS864gOtNsCl5Y6meIiaf_oKT624sN9HoV-Fn-bxh6if_EmF3MELOY5I5S7r45J_pwHRA9ehqVB7Fuw8sHZ-Ezd0mip5CTiaB5G5ygSnLcRw=w1280-h800-no

388

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Świetna fota ! smile

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLUwEL5Zr9L6ZZcTw7qmK91eYaRjsK3eXz5FcpebuChC8phUXno12fM98bHd2iPVQaTVoB4A1m-Ky3vLAeXfIlI-Qc9eHGl9NbCTWce3Fqhb43Xe5lnCL4ZyOz7r6YMMfRP7wDWQIs-LnEu8dHOzGI2aww=w1152-h768-no

389

(81 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Super, nawet mapka z dokładną ilością jest. big_smile Gustek jesteś niesamowity ! big_smile Dziękujemy za "cynk" ... big_smile wink
Myślę, że na Polanie u Zielińskiego też lada moment będą. Muszę na nią zajrzeć.

390

(62 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Czekamy więc ! wink

391

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Tez czekam bardzo na krokusiki smile . Babia wygląda jak stratowulkan. big_smile Fajną wycieczkę sobie zrobiłeś sprocket73smile

392

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Piękne wczesnowiosenne wycieczki smile. Ta na "Jurze" wg mnie mało kiczowata, dlatego jak dla mnie, ciekawsza. smile Kalwaria Tokarska - kwestia gustu ..., ale trzeba przyznać, że pomysł na oryginalność poszczególnych stacji rzeczywiście zaskakuje. ! smile Trzeba jednak brać pod uwagę to, że ich wygląd jest wyrazem pobożności tych, którzy je projektowali, a następnie urzeczywistniali swoje pomysły. Czy nam się to podoba, czy nie, powinniśmy to uszanować. smile

393

(62 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Dariusz Tlałka napisał/a:

Oto dzisiejsze nagranie oznak wiosny w Kętach Podlesiu z moim komentowaniem.

Darku debiut z komentowaniem super ! big_smile Chcemy więcej takich relacji na żywo ! smile To nazywanie przez Ciebie mijanych roślin to jest TO !

394

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

No dobra, teraz już niech będzie wiosna!

No właśnie coś nam się strasznie ta wiosna ociąga.  neutral
Widoczki piękne ! smile.

395

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

Słońce świeci, kwiatki kwitną, wiosna idzie, jest nadzieja ... ! smile

396

(319 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Super Darku  big_smile ! Trzymam kciuki mocno za powodzenie całej akcji i wyprawy ! smile

397

(7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest ! Jiff zadajesz. smile

252 - sprocket73
204 - kisiel
107,5 - nena
97,5 – Cyberniok
91,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad,
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - Jiff, kanton

Dariusz Tlałka napisał/a:

Wycieczka jak za starych forumowych dobrych czasów big_smile

Zgadza się Darku i przydałoby się te fajne wycieczki odkurzyć big_smile !

Jolu bardzo miłe wspomnienia smile. Zmartwiły mnie troszkę te tłumy i kilka ognisk przy grocie. Kiedyś mało kto wiedział jak ją znaleźć, dziś miejsce to stało się bardzo popularne i jak widać, niestety mu to nie służy ...

400

(1,026 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)

sprocket73 napisał/a:

nena - moim szefem jest Grzegorz Nowak - bardzo fajny szef, polecam smile

Hmm ... Widać Nowaki to fajne chłopaki ! big_smile Zazdraszczam ! big_smile

---------------------------------------------------------------------------------------------

Ależ wiosennie się nam zrobiło ! smile Napisz, jak smakowała zupa z sarny .... big_smile ?