Jolu , Piotrze cudne fotki Dusicy i Groty smile Nie mogę się na nie napatrzyć big_smile i pomyśleć, że ja też tej Dusicy jeszcze nie widziałam ... ech wstyd sad

wujek angi ? yikes

5,128

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

haha , a niech to , z daleka ! big_smile , witaj Romku – Belmondo wśród Beskidolubów/czubów big_smile  i czuj się  w Beskidach jak u siebie ! wink

5,129

(14 odpowiedzi, napisanych Jaskinie)

baca napisał/a:

Ja jak jestem w miejscu podmokłym to skręcam w prawo i zaraz w lewo Wypatruję starą oponę i już jestem smile

heh , oryginalny szlakowskaz ... neutral baca

5,130

(46 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Darek T. ma rację , to okratek australijski , albo kwiatowiec australijski big_smile , bardzo oryginalny pod względem morfologii grzyb, przypominający z wyglądu rozgwiazdę albo kwiat , jak kto woli big_smile . Dlatego nie dziwię się Brombellii, że umieściła „toto” w temacie „ Inne rośliny BM-u”. Na pierwszy rzut oka wygląda bowiem ten grzyb rzeczywiście jak jakiś egzotyczny kwiat. big_smile
Okratek już z daleka daje o sobie znać dosyć charakterystycznym mało przyjemnym zapachem . Należy do sromotnikowców. Zawleczono go do Europy z Australii, z tropików. Jak na gatunek tropikalny szybko zadomowił się w zimnej strefie umiarkowanej . Jest odporny nawet na mrozy. Obecnie zasiedla coraz to nowe terytoria i zaczyna być traktowany jako osobnik inwazyjny big_smile, czyli jak to dobrze określił mi tu przed chwilą darkheush – jako Obcy big_smile .
Brombella niezwykle udane fotki smile Gratuluję. !!!

nie wyjdzie w tym , to wyjdziemy w przyszłym ! big_smile
Słyszałam właśnie , że powyżej 1700 m już zimowo bardzo ...  hmm

5,132

(48 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

wow ! niezłe podsumowanie darkheush wink Zazdroszczę lowellowi, że tak łatwo spełniają mu się marzenia big_smile Cieszę się bardzo, że z Wami jestem smile. Wpadam na forum niemal codziennie i zawsze coś ciekawego się tutaj dzieje. Każdy z Was dokłada tutaj swoją cegiełkę i dlatego to nasze forum się tak pięknie i szybko rozrasta smile .
Bardzo mi było miło poznać część Forumowiczów i mam nadzieję , że uda mi się jeszcze więcej, z Prezesem na czele.  wink. Tak trzymać ! big_smile

5,133

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

marekk500 napisał/a:
Gustek napisał/a:

Dzięki za zainteresowanie,zapraszam przyrodników na stronę http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7749

Byłem, widziałem, roślinki faktycznie prześliczne. smile

Nena, wejdź na stronkę opencache którą przywołuje gustek,  tam są fotki z 26 sierpnia owocujących obrazków,  które nie chwaląc się, sam popełniłem big_smile

marekk500, Gustek piękne te Wasze obrazki, które sfotografowaliście smile. Obejrzałam wszystkie wink. Nic, tylko się cieszyć , że taka rzadka i ściśle ochroniona roślina znalazła się w florze naszego pięknego BM ! smile


Do rzędu obrazkowców (Arales Dumort.) zalicza się ok. 2,5 tys. gatunków. obrazkowate (Araceae Juss.) to jedna z rodzin. Są to rośliny jednoliścienne, zielne, często w formie pnączy, porośli, niewielkich drzew, bądź rośliny wodne. Większość z nich rośnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Obrazkowate mogą również występować w strefie umiarkowanej, ale nie mają już takich okazałych rozmiarów, barw liści i kwiatów, jak gatunki tropikalne. Z pewnością znane są Wam takie kwiaty doniczkowe, czy uprawiane na kwiat cięty jak: anturium czy monstera , zwana również filodendronem , cantedeskia, zwana błędnie kallą ,dieffenbachia albo zamiokulkas. To również obrazkowate. Charakterystyczną cechą obrazkowatych jest ciekawy kwiatostan w kształcie kolby okryty nierzadko efektowną liściastą pochwą, nieraz w pięknych barwach jak np. u anturium czy cantedeskii. Kolba kwiatostanu składa się z drobnych kwiatów osadzonych na osi. Barwna pochwa liściowa oraz zapach, niekiedy niezbyt przyjemny, zwabia owady.

dojrzewające obrazki alpejskie
http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TIo7v3uv20I/AAAAAAAAGo0/b71t6aHZQ_w/s600/528A7BD6-3462-A3EF-4D6E-A778B9B50108.jpg
foto: marekk500

po zapyleniu pochwa liściowa zasycha i odpada
http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TIo7fHrMDrI/AAAAAAAAGow/O6_EEIxdF1U/9506171D-F805-9615-69E7-41DC906D315C.jpg
foto: marekk500

W Polsce w stanie dzikim występują trzy gatunki obrazkowatych: obrazki alpejskie (Arum alpinum), obrazki plamiste (Arum maculatum) i czermień błotna (Calla palustris L.). Kiedyś do rodziny obrazkowatych zaliczano jeszcze tatarak (Acorus). Obecnie należy on jednak do osobnej rodziny – tatarakowatych.

Owocem obrazkowatych są najczęściej jagody dojrzewające na kolbie, przybierające różne kolory np. u obrazków alpejskich, czy czermieni błotnej – czerwone. Niektóre owoce obrazkowców są jadalne i rośliny te uprawia się często w celu ich spożywania np. monsterę. Smak jej owoców przypomina ananas. Inne dostarczają jadalnych bulw. Bywają również obrazkowate o trujących owocach np. owoce gatunków występujących w Polsce. Ich bulwy mają właściwości lecznicze.

dojrzałe czerwone owoce obrazków alpejskich
http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TIo7eutzKqI/AAAAAAAAGos/rxyK_qia3g0/760E06A7-2170-53FD-5F16-102F7DAA7EC9.jpg
foto:Gustek

Pozwoliłam sobie na umieszczenie w tym poście dla uwidocznienia tych ciekawych roślinek trzech zdjęć zrobionych w tym roku w Beskidzie Małym przez naszych forumowiczów marekk-a 500 i Gustka. Mam nadzieję, że nie będą mi mieli tego za złe smile. Myślę , że lepiej jest o czymś pisać jednocześnie na to patrząc.

jolanta napisał/a:

Za takimi wypadem tęsknię, ale zupełnie nie mam doświadczenia w tego typu górach hmm
Musimy chyba z Neną zrobić noworoczne postanowienie wink

Jolu jestem całkowicie za ! big_smile . W końcu kiedyś trzeba zdobyć jako takie doświadczenie big_smile

5,135

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Gustek napisał/a:

Na początek chciałbym poinformować : Pięknie prezentują się Obrazki wschodnie typowe wśród łanu miesiącznicy trwałej w Kozińcu u żródeł prawej odnogi Bystrza poniżej zielonego szlaku od Suszyc w stronę Jaszczurowej  Góry.

widzę , że mamy nowego miłośnika flory beskidzkiej big_smile
Gustek obrazki to ciekawe rośliny . Prosimy o fotkę z tego miejsca , jeśli takową posiadasz smile i witamy na naszym forum smile

Piotr fajna relacja z czterech dni i piękne widoczki smile . Szczególnie ujęły mnie te z dnia 3 i 4 . A te kozice na skałach to bajka ! wink . Zazdroszczę takiego szczęścia wink.

5,137

(14 odpowiedzi, napisanych Jaskinie)

kudlacikus napisał/a:

Odcinek wejściowy stał się niebezpieczny z powodu odspojenia od stropu płyty o wymiarach około 1,2x3m i grubości 5-10cm, która zwisa podparta niestabilnie jedynie w dwóch punktach nad całym przekrojem korytarza wejściowego.

oto przykład, że jaskinie osuwiskowe są cały czas „w ruchu” i należy być szczególnie ostrożnym przy ich eksploracji, a mokry rok się do tego jak najbardziej przyczynił

5,138

(33 odpowiedzi, napisanych Wspomnienia ze zlotów)

racja lowell79, ale się luda nazbierało big_smile , a i stół się widzę uginał, oj uginał big_smile wink

Jolu cudne fotki z wczesnojesiennego BM -u smile Nie mogłam się "nadziwować" big_smile , a te wrzosy ... ech ... smile

5,139

(286 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

grzybieńczyk wodny w Rzykach ? na stawku ? gdzie ten stawek ? gdzie w Rzykach jest jakiś naturalny stawek ? , no chyba , że on rośnie na jakimś sztucznym zbiorniku u kogoś w ogródku  ... dlaczego ja nic o tym nie wiem  ? big_smile , ale przepięknie wyglada smile Świetne zdjęcia baca smile

5,140

(15 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

dziękuję dziewczyny big_smile , tak , słodki ten nietoperz big_smile czekam teraz na Wasze smile

też tak sądzę Piotrze, dlatego oddałam na niego głos na tym mniej znanym forum big_smile wink

5,142

(15 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

oooooo no proszę smile , więc gacka szarego już mamy , chociaż jaskinie wybiera sporadycznie, a teraz czekamy na nasze potwierdzenie pozostałych gatunków i ich fotki wink

5,143

(15 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

jak będziecie blisko to próbujcie zrobić focię . Może nie używajcie fleszy , żeby ich nie zbudzić , bądź wystraszyć , bo szkoda maleństw wink , ale tak po cichutku ... big_smile

no tak też myślałam , że to ktoś z nich ...

baca napisał/a:

no i znalazłem fotoreportaż o tym co rano pisałem

baca to, że jest tak a nie inaczej, wynika też myślę z tego faktu, że po ostatnim wezbraniu, no ba dwóch wezbraniach  okolicznych potoków zostawiono je samym sobie, tzn.  z tym co naniosły. Powstały wiec na potokach tamy i zatory. Powalone drzewa leżały i leżą do dzisiaj (o ile ich to kolejne wezbranie nie rozniosło). Wiem to, bo wystarczyło się przejść np. kawałek wzdłuż górnego biegu Rzyczanki. Nie wiem kto jest odpowiedzialny za czyszczenie koryta rzecznego ze skutków powodzi czy wezbrań, ale ktoś na pewno i w ogóle się z tego nie wywiązuje. I chociaż cały czas w takich dramatycznych, a nieraz tragicznych momentach  przytacza się to znane powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” widać, że trzeba by wymyślić jakieś nowe, bo to zupełnie przestało się sprawdzać, chociaż w sumie ..., chyba rzadko się sprawdzało ...  hmm

dwa lata temu po zejściu z Babiej jadłam tam obiad, ech ... masakra ... sad

5,147

(15 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

w sumie sama się bardzo zdziwiłam, bo nietoperze to aktywne są po zmierzchu, a ten ... ganiał za dnia big_smile . Mam nadzieję , że nie był chory , np. nie miał wścieklizny. big_smile Fotki zrobiłam jak przysiadł na drzewie i na murze domu, gdzie wisiał aż do zmroku. Po zmierzchu latał sobie wokół domu, pewnie polował . Chyba to był on, ale 100 % pewności nie mam smile. A nietoperze to ja też często u mnie widuję smile, ale tak jak piszesz Jolu ciężko im zrobić fotkę z bliska big_smile. Miałam chyba tego dnia wielkie szczęście, albo ten gacek był szczególnie przyjazny big_smile.

5,148

(15 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

Czy Wy też macie bądź mieliście bliskie spotkania trzeciego stopnia z nietoperzami big_smile Jakie gatunki nietoperzy żyją w Beskidzie Małym ? Może spróbujemy wspólnie sporządzić taką listę BM-owskich nietoperzy ? Ja pierwszego latającego obywatela BM już znalazłam i potwierdziłam nazwę gatunkową u znawców big_smile Liczę , że dołożycie swojego kandydata do tej listy smile. Niech to będą gatunki spotykane, bądź żyjące na terenie Beskidu Małego.

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TH1Ntu3OvSI/AAAAAAAAGnw/tJZz9cCqoDs/s640/DSCF6432.JPG
foto: nena

Nietoperze , zwane również rękoskrzydłymi występują niemal na całej kuli ziemskiej, jednak najliczniej w tropikach. W Polsce stwierdzono występowanie 25 gatunków. Nasze polskie nietoperze odżywiają się głownie owadami, bywa też , że owocami i małymi rybkami, jednak te żyjące w strefie tropikalnej często wzbogacają swoje menu np. o ryby, mięso a nawet krew ssaków czy ptaków, jak gatunki nietoperzy wampirów. Te latające ssaki są bardzo pożyteczne. Są niezastąpione w walce z plagą owadów np. komarów.

Nietoperze maja bardzo małe oczy. Z tego powodu często słyszymy błędne stwierdzenie, że są ślepe. Orientują się bowiem w ciemności nie za pomocą oczu tylko echolokacji. Wykorzystują więc do tego fale dźwiękowe i zmysł słuchu. Potrafią emitować ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, dla nas ludzi niesłyszalne, które rozchodzą się koliście wokół ich głowy. Napotykając na drodze przeszkodę odbijają się od niej i odbite wracają do ich uszu, informując nietoperza w ten sposób o wszystkich parametrach otoczenia (np. o odległości i kształcie przeszkody) lub przelatującego pokarmu  – takie „nietoperzowe echo” wink.

(kilka fotek zostawiam po kliknięciu w gacka)  winkhttp://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TH1N1jqPQbI/AAAAAAAAGnw/Wrcow8t3iUw/s640/DSCF6451.JPG
foto: nena

U mnie zamieszkał sympatyczny długouchy gacek szary (Plecotus austriacus) big_smile.  Jest to gatunek wybitnie synantropijny. Żyje w ścisłym sąsiedztwie człowieka. Latem lubi przebywać w budynkach np. na strychach wisząc na ścianie lub w zakamarkach budynku np. za okiennicami. Jest owadożerny. Na polowanie wyrusza o zmierzchu. Można wtedy zauważyć nisko latające gacki szare wokół domu. Najwięcej nietoperzy obserwuję każdego roku w sierpniu. Zimę gacek szary spędza w stanie hibernacji najczęściej w przydomowych piwnicach, rzadko w jaskiniach.

ta panoramka z przeł. Carchel to mnie naprawdę ujęła smile , czekam na cd big_smile

5,150

(422 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)

zapomniałam dodać Włóczykijko, że zrobiłaś piękne ujęcia tym motylkom smile