1

Temat: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

Nie znalazłam tu na Forum łańcucha górskiego – Góry Świętokrzyskie big_smile, dlatego wstawiłam tę moją krótką relację w pasmach pozakarpackich. wink big_smile

W minioną niedzielę zdobyłam najwyższy szczyt Łysogór – Łysicę big_smile, aż 612 m n.p.m.  Łysica zwana jest również Górą św. Katarzyny.

https://lh3.googleusercontent.com/-NXtjDhDrCSg/V2AhxILBeRI/AAAAAAAAem8/ICRQktbtdpoUHTbHr-M6p8APcFLcttl2gCCo/s912/100_6700.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-lQeOhBtMA1M/V2Aiw4WQazI/AAAAAAAAerM/O2x8xl-4Gkcn6K45U15cOrFi-quw-eDiQCCo/s912/100_6744.JPG

Samochód zostawiamy na parkingu pod "Domem Wycieczkowym PTTK JODEŁKA" – bardzo pięknie usytuowane i zadbane schronisko. Toczyła się w nim akcja jednego z rozdziałów powieści pt. "Klub włóczykijów" Edmunda Niziurskiego. smile

https://lh3.googleusercontent.com/-LElCYFzUobE/V2A8qXYVItI/AAAAAAAAexA/fW5AG88gCBURicbfi4URTuHMXsOprnLCACCo/s912/100_2332.JPG

Wyruszamy czerwonym szlakiem ze Św. Katarzyny, spod XV-wiecznego Klasztoru ss. Bernardynek.

https://lh3.googleusercontent.com/-SM18NzZRW-4/V2AhzidQaBI/AAAAAAAAem8/8EAXn5sfmHYmLX8H6nbVkZr0IOwS4HpNgCCo/s912/100_6702.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-uBY7Q1jtRkE/V2A8sdtrvrI/AAAAAAAAexA/yVBBsa18g3Eru6AIksaXc61CQNQc05JuQCCo/s912/100_2334.JPG

Wg podań, kiedyś na miejscu klasztoru stała pogańska świątynia. Nazwa miejscowości pochodzi od św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jej figurka została przywieziona z Ziemi Świętej w to miejsce przez Wacławka – jednego z rycerzy króla Jagiełły i dała ponoć początek życiu religijnemu u stóp pogańskiego Łyśca.
W samej miejscowości ciekawa jest jeszcze kaplica cmentarna, zwana Kaplicą Żeromskiego. Zresztą mamy tu również Szlak Żeromskiego.

https://lh3.googleusercontent.com/-O5YquXMbP2w/V2A-TnvtB8I/AAAAAAAAe5g/2ePvI1WlyYkyeU4UFJl1Ox1jd6gmjNM3QCCo/s912/100_2406.JPG

                                     https://lh3.googleusercontent.com/-NdGxi03Cg84/V2A-PMkbtUI/AAAAAAAAe5g/GgHb9loNaNYR8goAd6CLbwZJGrZp6Z6VgCCo/s600/100_2400.JPG

Wewnątrz kapliczki na tynku znajdują się wyryte w 1882 r. podpisy Stefana Żeromskiego oraz jego szkolnego kolegi Janka Stróżeckiego. Nieopodal kapliczki znajdują się dwie mogiły: z czasów powstania styczniowego oraz z 1943 r.

https://lh3.googleusercontent.com/-9mD0PF1JVAg/V2A-RWayK7I/AAAAAAAAe5g/upjgfS4rJconAt97Iua14uTHpYCFXPKoQCCo/s912/100_2403.JPG

Żeromski był wielkim zwolennikiem ochrony Gór Świętokrzyskich. Zaraz za bramą Parku znajduje się tablica jemu poświęcona.

https://lh3.googleusercontent.com/-oe2n24hPHVs/V2Ah8UYX0aI/AAAAAAAAepI/zmI7GVHPjXQZOT53AXEu5Ct4Nyx0LHWDwCCo/s912/100_6708.JPG

Są tu również zbiorowe mogiły pomordowanych przez hitlerowców żołnierzy i mieszkańców. W 1943 r. stacjonował tu oddział niemieckiej żandarmerii pod dowództwem Alberta Szustera. Odpowiada on za wiele mordów dokonanych w okolicznych miejscowościach. W Świętej Katarzynie rozstrzelano wtedy łącznie 50 osób.

https://lh3.googleusercontent.com/-yqjIZb07U1w/V2A-osfkOoI/AAAAAAAAe5o/u5UhNGBiqmkvQGxiMAjuXErldlIju_rSQCCo/s912/11312807_604409859701727_1035410896253344684_o.jpg

Można w Św. Katarzynie zwiedzić również prywatne Muzeum Minerałów i Skamieniałości - wstęp 7 zł.

Zaraz na wejściu trzeba zakupić bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego – również 7 zeta.

https://lh3.googleusercontent.com/-c0gdDgUvF24/V2Ah2DyajqI/AAAAAAAAem8/ZWp550px_ewjHkzVWrgBTcm0BjJRHs35QCCo/s912/100_6704.JPG

Ze Św. Katarzyny prowadzi najkrótszy szlak na Łysicę : ok. 2 km, drogi i jakieś 220 m przewyższenia. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana dla turystów, zwłaszcza tych „niedzielnych”, których tego pięknego słonecznego dnia było bardzo wielu big_smile. Właściwie na całym odcinku, co kilka metrów przygotowano dla nich miejsca na odpoczynek big_smile. Można na Łysicę wejść w balerinach, klapkach, jak komu wygodnie big_smile, zupełnie jak na Giewont big_smile wink

https://lh3.googleusercontent.com/-piJ432R3ErE/V2AiNAaoXpI/AAAAAAAAepI/3pZQPX8YTK0B257O7d-jrhCmwy-Jp0YAwCCo/s912/100_6721.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-WzqtrTbuVcY/V2AiQ1-rBMI/AAAAAAAAepI/WoXkVBGJzgstQWCNQwYH7ka6P234nHH5wCCo/s912/100_6723.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-jlqfgBKpC1M/V2AiXqoeJOI/AAAAAAAAerM/4PnhG_vAgMwKG5ajo51xfzsPnYtN6absgCCo/s912/100_6730.JPG

Na Łysicę wytyczona jest również ścieżka przyrodnicza „Św. Katarzyna – Łysica”.

                                      https://lh3.googleusercontent.com/-k-m3VuDA-jU/V2Ah5eTiIAI/AAAAAAAAepI/ojD6XeVp6NY2jfphbmq13hUTLl2VwcBKQCCo/s600/100_6706.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-H905vHIKMTM/V2AiWWeEcWI/AAAAAAAAerM/5PRuW176pp8JLSC8kjwCEerQpRjs-7iggCCo/s912/100_6728.JPG

Ten krótki odcinek jest bardzo ciekawy, pomimo tego, że cały czas szlak prowadzi lasem, a dokładnie Puszczą Jodłową, której głośne dźwięki, głównie rozśpiewanego ptactwa, dobiegają do naszych uszu ze wszystkich stron. smile

                                           https://lh3.googleusercontent.com/-IHc5jfZl45w/V2AiIP7xgXI/AAAAAAAAepI/bLHBW5NSg6EU6IdyL4DzRLtmOWZFb8nrACCo/s700/100_6717.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-8rD4zi6TmuM/V2AiLdyfLlI/AAAAAAAAepI/PwCuujSUrLYiDFi-g29w0pPQUu1tK_wwgCCo/s912/100_6720.JPG

Parę minut od wejścia do parku stoi nad „cudownym” źródełkiem św. Franciszka urocza drewniana kapliczka. Niestety zamknięta. Można jednak zajrzeć do środka przez kratkę w drzwiach.

https://lh3.googleusercontent.com/-xs5bYqB_QKM/V2AiGjhZ7fI/AAAAAAAAepI/kYetow6pgzMafdHeJYcqpNbHXkx2uLntwCCo/s912/100_6713.JPG

Woda z cudownego źródełka u stóp Łysicy wg lokalnej tradycji znana jest z właściwości leczniczych . Ponoć dobrze robi na oczy, poza tym sprzyja poczęciu męskiego potomka. wink

https://lh3.googleusercontent.com/-qOzZnfn0BSY/V2AiAQ5505I/AAAAAAAAepI/JJ-LL_iOrSkIsTBR2VakXrdi3c3vWQstQCCo/s912/100_6710.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-uJu9AvXXpHY/V2AjMV_fEVI/AAAAAAAAerc/zv93zJRbmhMyTB5j-ncnfQtyRDz1Orl1wCCo/s912/Panorama%2B1.JPG

Ze źródełkiem związana jest legenda o zamku na szczycie Łysicy, w którym miały mieszkać dwie siostry. Starsza, zakochana w pięknym rycerzu, zapragnęła mieć zamek tylko dla siebie i postanowiła zgładzić młodszą. Nie zdążyła jednak zrealizować planu, bo rozpętała się burza i piorun strzelił w zamek, grzebiąc w ruinach złą siostrę i jej kochanka. Tak według ludowych wierzeń miało powstać gołoborze. Młodsza siostra, która w czasie burzy spacerowała po lesie, zalała się łzami na widok zniszczonego zamku i właśnie jej łzy zasiliły cudowne źródełko u stóp Łysicy.

https://lh3.googleusercontent.com/-9zXK34cI8DI/V2A-qx3rzjI/AAAAAAAAe5o/aKyZHQ9SkisNktmhaD_PvDd6NVNf0-XdACCo/s912/10915064_604409896368390_7935398533238354187_o.jpg

Fajne miejsce na odpoczynek, czas spróbować pysznych czerwcowych owoców big_smile wink

https://lh3.googleusercontent.com/-JSjPBOPCUzs/V2AiSqwlL4I/AAAAAAAAepI/mgLF_y3o2WwWlw1F0OcTbBQPFgio_YYQACCo/s912/100_6724.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-50WkJUfp1U4/V2AiJItWPJI/AAAAAAAAepI/XplZp1Zct103Co3YFHkUJSH0HO2yhD7qwCCo/s800/100_6718.JPG

Podchodzimy cały czas pod górę mijając buki na przemian z wysokimi dorodnymi jodłami. Pomiędzy nimi spotkać też można jawory, klony, a pod samym szczytem również jarzębinę.

https://lh3.googleusercontent.com/-HKFw0kBzwgg/V2Aicr__uJI/AAAAAAAAerM/gl9o_jcdBncZCBpIVvTyXX68nJ-J3q-uwCCo/s912/100_6733.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-NsWLBXIvhiQ/V2AjEy82lHI/AAAAAAAAerc/rZ7QUUtpgXYT3psMTxzW52b9gD2oasAUgCCo/s912/100_6757.JPG

Pod samym szczytem Łysicy jest całkiem ładne kwarcytowe gołoborze. Kwarcyty te są bardzo stare, pochodzą z okresu kambru, z ery paleozoicznej. To prawie 540 mln lat temu. Nie jest ono jednak tak rozległe jak na Łyściu (Łysej Górze) albo jak kto woli na Świętym Krzyżu, ale rumowisko to robi wrażenie.

https://lh3.googleusercontent.com/-u2URd6BYbLs/V2AihxO6c2I/AAAAAAAAerM/EFsIYmfp2YQRphE5irnWKl5J2q6UykXOwCCo/s912/100_6736.JPG

Łysica ma dwa wierzchołki. Wschodni wierzchołek, nazywany jest Skałą Agaty lub Zamczyskiem, wznosi się na wysokość 608 m n.p.m. Jest to skalna grań, która jednak rozciąga się na długość ok. pół kilometra.

Skała Agaty ( Zamczysko)

https://lh3.googleusercontent.com/-_3h6SOJvRVk/V2Aij86tXYI/AAAAAAAAerM/xMjrSVeFsgskyt7qisbw1zPNWSmEAPliwCCo/s912/100_6737.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-zt0e0NYtScg/V2AilygQ4sI/AAAAAAAAerM/DSLqdY4lHIMZBwJVx0f2pgykfpYUfdkvACCo/s912/100_6738.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-T_xCoo597aQ/V2Ain8fhEdI/AAAAAAAAerM/1MnSE1MwzV8wKtYVa-CZDCzJilzFwax6wCCo/s912/100_6739.JPG

Na sporej „kupie” kamioli big_smile wink, albo na „Agacie" ? wink

https://lh3.googleusercontent.com/-CBRWiE002Jg/V2Aipgu0cxI/AAAAAAAAerM/-Z-JuDs_cMAp6GSd52gM9ZbbAJ-QqAtmQCCo/s912/100_6740.JPG

Na wyższym wierzchołku (612 m.n.p.m.) szczycie, oprócz oczywiście głazów skalnych stoi replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej.

https://lh3.googleusercontent.com/-vfhbxMN4kNo/V2Aiv7ZUAfI/AAAAAAAAerM/mYhWHHs9Se4zE72kY5w0dfIZ7moy0MTFQCCo/s912/100_6743.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-LK36Skr2uG4/V2Aiy78bFTI/AAAAAAAAerc/6khVprZ9RUQiBZ6wRHcVveX8kx7hiLIuQCCo/s912/100_6745.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-unT4DdqGk2o/V2Ai_21cxTI/AAAAAAAAerc/JwcFVCRD8ywknUcyFAZgzhzirf1PmFsxQCCo/s912/100_6754.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-c0ZxoChOHpg/V2Ai6vG69ZI/AAAAAAAAerc/QstFxE_dJ2o-QBbDiyvPolWO3FkWhrD3QCCo/s912/100_6751.JPG

Ze szczytu praktycznie nie ma żadnych widoków. Niewiele widać tylko na stronę północną. Nie jesteśmy tu długo, niestety czas nieco nagli. Trzeba jeszcze dziś wrócić do domu smile.

Dobrze, że dni teraz długie i wszystko udało się w jednym zmieścić wink. Powrotowi towarzyszy nam malowniczy zachód słońca, czerwień polnych maków i błękit chabrów smile. Na sesję czerwono – niebieską muszę się wybrać kiedyś extra, a tymczasem dziękuję Staszkowi za fają niedzielę ! wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

2

Odp: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

To chyba pierwsza relacja z tych gór  cool 

Będzie zachęta do naszych własnych wypraw  big_smile
Ciekawie się czytało, gratuluję Wam zdobycia Łysicy bo obrócić tam a sam nie było łatwo, wszak to sporo kilometrów wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

Odp: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

Byłem tam, ze 3 razy, ostatnio w 2007r.
Góry specyficzne... bardzo małe i płaskie... Beskid Mały to przy nich Himalaje wink

Odp: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

sprocket73 napisał/a:

Góry specyficzne... bardzo małe i płaskie... Beskid Mały to przy nich Himalaje wink

Góry to tylko z nazwy. Tak czy siak jest to najwyższy fragment wyżyn polskich smile
Szczyt Łysicy widziałem tylko raz z szyby autobusu, a w Świętokrzyskim Parku Narodowym nie udało mi się nawet stopy postawić choć byłem tuż obok tego Parku big_smile
Sporo tu gruzowisk skalnych z gołoborzami z czego słyną Góry Świętokrzyskie smile

Odp: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

Piękne zdjęcia. Wstyd się przyznać nigdy nawet nie byłem w Świetokrzyskiem.  A przecież to tak blisko za miedzą

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

6

Odp: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

Nena cofnęłaś mnie w czasie o ponad 20 lat...LO 3 klasa i te durne góry a myśmy chcieli przed profesorkami tylko uciekać coby piwsko najtańsze zakupić i wychlać...Ależ człek był durny wtedy ale za to jaki szczęśliwy big_smile

Tam na dole zostało wszystko to co cię męczy,patrząc z góry wokoło świat wydaje się lepszy. <KSU "Za mgłą">

7

Odp: Ze Św. Katarzyny na Łysicę

sprocket73 napisał/a:

Góry specyficzne... bardzo małe i płaskie... Beskid Mały to przy nich Himalaje wink

Dla wielu podejście - np. z Nowej Słupi na Łysą Górę (Łysiec) - jest prawdziwym wyczynem. W rejonie najwięcej turystów można spotkać na asfaltowej drodze z Huty Szklanej (duży parking) w kierunku Łysej Góry i klasztoru.

nena - ciekawa relacja. Wróciłem wspomnieniami do ubiegłorocznych wakacji smile Dziękuję wink Spędziłem w okolicach trochę wolnego czasu ...

http://www.beskidmaly.pl/pun/extensions/hcs_image_uploader/uploads/40000/5500/45964/thumb/p1alam7sv51ra21udk1s4917evqbu1.jpg

Widok z wieży klasztoru Świętego Krzyża - szlak do Nowej Słupi.

Ostatnio edytowany przez MF (2016-06-15 19:49:48)