Ta świąteczna szadź, cudowna ![]()
76 2025-12-27 12:45:45
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
77 2025-12-27 12:42:51
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Tak, dokładnie, z polanki, obok chatki ![]()
271 - sprocket73
204 - kisiel
121,5 - nena
97,5 – Cyberniok
96,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Janusz, Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - Jiff, kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
78 2025-12-17 14:26:16
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Skąd taki widok ?
79 2025-12-14 15:48:45
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Urocze te mgiełki.
U mnie wczoraj też cały dzień utrzymywał się szron . Pięknie to wyglądało, a dzisiaj już zero przymrozków, szaruga. Kiedy wróci zima ? ![]()
80 2025-12-14 15:44:02
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Kozy, Kaplica Matki Bożej Koziańskiej
81 2025-12-08 20:29:30
Temat: Baza danych płazów i gadów w Polsce - zgłoszenia. (0 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
Poniżej zostawiam ciekawą inicjatywę Instytutu Ochrony Przyrody PAN, bardziej na miesiące wiosenno - letnie.
Mając na uwadze jak trudno dziś zobaczyć płazy i gady, jest ich coraz mniej wokół nas, warto myślę pomóc instytutowi w realizacji tego zadania.
Apel IOP PAN z 28.07.2025r.
PŁAZY I GADY NADAL POSZUKIWANE W POLSCE! BAZA DANYCH
Szanowni Państwo, jeśli zobaczycie płaza lub gada to zachęcamy do zgłoszenia go w Bazie danych Atlasu Płazów i Gadów Polski.
Link do bazy: https://www.iop.krakow.pl/plazygady/zglos-obserwacje
Wprowadzanie danych do bazy jest bardzo proste - wystarczy uzupełnić formularz i załączyć zdjęcie sfotografowanego gatunku gada lub płaza, a nasz zespół zajmie się jego weryfikacją i określeniem lub potwierdzeniem tego gatunku.
Można wysłać zarówno zdjęcia żywych, jak i martwych osobników, na każdym etapie ich rozwoju. Ważne są zgłoszenia zaobserwowanych wszystkich gatunków, nie tylko tych rzadkich i objętych ścisłą ochroną, z CAŁEJ POLSKI.
"Atlas Płazów i Gadów Polski" od kilkudziesięciu lat prowadzi nasz Instytut. Gromadzimy w nim dane o występowaniu WSZYSTKICH gatunków płazów i gadów z terenu POLSKI!
Zachęcamy do obejrzenia i udostępniania filmu oraz informowania innych o naszym Atlasie!
Stań się częścią tej ważnej dla ochrony płazów i gadów inicjatywy!
Z góry dziękujemy bardzo za każdy wpis w bazie i przesłane zdjęcie!
![]()
fot. Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.p … d=19784551
82 2025-12-08 20:17:29
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Tak jest !
270 - sprocket73
204 - kisiel
120,5 - nena
97,5 – Cyberniok
96,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Janusz, Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - Jiff, kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
83 2025-12-06 21:02:30
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Gdzie zrobione zdjęcie ?
84 2025-12-06 20:39:25
Odp: Ptaki (341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
Ptaszki piękne, super, że żyją u nas w Beskidzie Małym !
Nie pamiętam dokładnie, ale nie wiem, czy ktoś nie wspominał kiedyś o dzięciole trójpalczastym w Małym ….
Niestety nie mogę udostępnić w inny sposób pliku, ponieważ problemem jest to ograniczenie 200 KB
Można, tylko trzeba umieścić zdjęcia np. w galerii na swoim gmailu (ikonka zdjęcia z wiatraczkiem)
dzięcioł białogrzbiety
dzięcioł zielonosiwy
fot. Wędrowiec
85 2025-12-01 17:15:17
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Te mgły też potrafią zrobić klimat na zdjęciach ![]()
Zastanawiam się jak daleko mam jeszcze do jeziora i nagle widzę je tuż pod sobą. Jakbym się poślizgnął to bym wpadł do wody. Aby zrobić to zdjęcie zaparłem się butem o drzewo.
matko ... , gdzieś Ty polazł
A Tobi chciał chyba trochę polatać ![]()
86 2025-12-01 17:08:45
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Przy schronisku PTTK na Groniu JP II ![]()
87 2025-11-29 13:18:53
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Cudo !
Wyżowa pogoda zrobiła nam mega zimkę. ![]()
88 2025-11-29 13:15:39
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Tak, to plac przy schronisku na Magurce ![]()
269 - sprocket73
204 - kisiel
119,5 - nena
97,5 – Cyberniok
96,5 - Gustek
78,5 - jolanta
65 - Eugeniusz Kępiński
52 - MF
43,5 - baca
31,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos, Karo
17,5 - rufi, Bisqp, pbsk
12,5 - harnaś wołoski, mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - cwiartka11 , teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Janusz, Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - Jiff, kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner, kris_61
2 - kanton
89 2025-11-24 19:23:51
Odp: Czy powiększą Rezerwat Madohora ? (7 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)
90 2025-11-24 18:45:58
Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ? (7,750 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)
Janusz zapomniał o zagadce
, to ja coś zadam. Może zabawa odżyje ...
Gdzie zrobiłam zdjęcie ? Proszę podać miejsce.
91 2025-11-24 18:23:34
Temat: Wieża widokowa na Pańskiej Górze (0 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)
Temat nowej atrakcji Andrychowa - wieży widokowej na Pańskiej Górze został już poruszony przez naszego Forumowicza - sprcketa73, który ją niedawno odwiedził.
Wieża jest dostępna dla zwiedzających od 4 listopada 2025 r. Więcej o tej atrakcji przeczytacie w artykule ze strony mamNewsa.pl po kliku na zdjęcie.
fot. www.mamnewsa.pl
92 2025-11-24 18:10:03
Odp: Ptaki (341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
Coś nie pozwala mi przesłać pliku, a szkoda bo mam parę ciekawych
Adres zdjęcia, które jest na jakimś zewnętrznym serwerze np. w chmurze, należy skopiować i wkleić pomiędzy te dwa znaczniki [img]....[/img]
93 2025-11-24 18:06:37
Odp: Ptaki (341 odpowiedzi, napisanych Zwierzęta Beskidu Małego)
Nie jest aktywne, ale jak się podzielisz to już będzie. Śmiało
Również zachęcam ![]()
94 2025-11-24 18:05:01
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Niezła ta jubileuszowa impreza klubu z Żywca ...
Wieży na Pańskiej Górze jeszcze nie odwiedziłam. Mam nadzieję, że zdążę, zanim ją całkiem zniszczą ...
95 2025-11-09 19:30:23
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Kurczę, ale widoczki na Taterki, mega pięknie ! ![]()
96 2025-11-03 14:10:38
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Pięknie ![]()
97 2025-11-01 11:44:31
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Pięknie jest jeszcze, dziś , jutro ma być jeszcze bardzo ciepło. Bardzo urokliwą wycieczkę sobie zafundowałeś sprocket73 ![]()
98 2025-10-24 14:28:50
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
MEGA !
Taką jesień lubimy
Niestety mam obawy ile to się utrzyma, bo ma padać, wiać... a liście lecą z drzew na potęgę.
To już chyba ostatnie chwile, żeby nacieszyć oko. Dziś już jest brzydko, zimno, pada. Wiatr ogołaca coraz bardziej drzewa.
Dobrze, że się jeszcze wczoraj wyrwałeś. ![]()
99 2025-10-21 17:30:40
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Poniedziałek w lesie był po prostu magiczny pod względem kolorów i to ciepełko, które było czuć tuż przy ziemi. Jak człowiek usiadł i się zapatrzył w to złoto, to się nie chciało wstawać.
Piękne foty ! ![]()
100 2025-10-20 21:33:24
Odp: Nie ważne gdzie... ważne z kim :) (1,025 odpowiedzi, napisanych Wyprawy pozagórskie)
Piękną jesień mamy, ale szybko się skończą kolory bo pierwsze przymrozki już spowodowały, że dużo liści spadło. Do tego zapowiadają silne wiatry. Ja też skorzystałam dziś z pięknej pogody i zrobiłam mały spacerek.


